Dzisiejsza Biblia Gdańska

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

pwl
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2023, 11:32

Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: pwl »

Dzień dobry.
Z długimi przerwami czytam to forum od lat. Tylko czytam.
Zainteresowała mnie Dzisiejsza Biblia Gdańska, szczególnie fakt, że prócz suchych wzmianek o jej wydaniu nie ma praktycznie żadnej oceny, opinii o tym tłumaczeniu. Czy ktoż z Państwa ją czytał, analizował?
Dziękuję za wszelkie komentarze.
Paweł

jozek
Posty: 95
Rejestracja: 20 lis 2020, 0:32

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: jozek »

Nie czytałem
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: BoaDusiciel »

Ja też nie ...
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

Dlaczego Biblia Gdańska nazywa się Dzisiejsza?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

jozek
Posty: 95
Rejestracja: 20 lis 2020, 0:32

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: jozek »

BoaDusiciel pisze:
03 wrz 2023, 10:47
Ja też nie ...
O to jest nas dwóch :xhehe:
Queza pisze:
14 wrz 2023, 8:54
Dlaczego Biblia Gdańska nazywa się Dzisiejsza?
No bo tak ja nazwali, ale nie wiem czemu.
Слава Україні !

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: teska »

Biblia gdańska została przetłumaczona w w 1632 roku z języka greckiego i hebrajskiego na język polski, natomiast tzw dzisiejsza
biblia gdańska jest z uwspółcześnioną gramatyką i uaktualnionym słownictwem .
Biblia pokazuje, że dusza ludzka to cała osoba: Adam nie otrzymał duszy, ale stał się duszą żyjącą.
Biblia mówi, że gdy Jehowa Bóg stworzył pierwszego człowieka, Adama, stał się on „duszą żywiącą [żyjącą]” ​(1 Mojżeszowa [Rodzaju] 2:7, Biblia gdańska). Nie otrzymał więc duszy, ale stał się duszą żyjącą, czyli osobą .

tutaj link do pobrania biblii gdańskiej uwspółcześnionej https://www.wrotanadziei.org/pobierz-nt

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Queza »

teska pisze:
17 lut 2024, 17:24
Biblia pokazuje, że dusza ludzka to cała osoba: Adam nie otrzymał duszy, ale stał się duszą żyjącą.
Biblia mówi, że gdy Jehowa Bóg stworzył pierwszego człowieka, Adama, stał się on „duszą żywiącą [żyjącą]” ​(1 Mojżeszowa [Rodzaju] 2:7, Biblia gdańska). Nie otrzymał więc duszy, ale stał się duszą żyjącą, czyli osobą .
Dusza i ciało stanowią jedno, osobę.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: EMET »

Queza pisze:
17 lut 2024, 18:29
teska pisze:
17 lut 2024, 17:24
Biblia pokazuje, że dusza ludzka to cała osoba: Adam nie otrzymał duszy, ale stał się duszą żyjącą.
Biblia mówi, że gdy Jehowa Bóg stworzył pierwszego człowieka, Adama, stał się on „duszą żywiącą [żyjącą]” ​(1 Mojżeszowa [Rodzaju] 2:7, Biblia gdańska). Nie otrzymał więc duszy, ale stał się duszą żyjącą, czyli osobą .
Dusza i ciało stanowią jedno, osobę.
EMET:
Najważniejsze jest mieć BIBLIJNY pogląd na 'DUSZĘ': z hebrajskiego nefesz, z greckiego psyche. Tak też pogląd - teologicznej w istocie doktryny - o tzw. ,nieśmiertelnej duszy' czy jest do wybronienia wobec przekazu tekstu Biblii? W żadnym razie!

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: wuka »

Najważniejsze jest mieć BIBLIJNY pogląd na 'DUSZĘ':
A niby dlaczego?
O wiele starsze kultury mają znacznie starsze Pisma (swoje i dla nich święte). My, jako "biblijni" jesteśmy jedynie kroplą zarówno pod względem ilości populacji jak i czasu trwania tej wiary.
Człowiek to duch, dusza i ciało. Człowiek to DUSZA żYYJĄCA, okryta powłoką cielesną na czas pobytu na ziemii. Czas zbierania doświadczeń takich, a nie innych, miejsce w którym tylko takie konkretne doświadczenia można zebrać: miłość, ból, cierpienie, śmierć itd.
Sprawa trójjedności natury jest do udowodnienia nie tylko na polu wiary (teologii), ale kwantowa fizyka ma tu swoje 3 grosze do dodania, że o metafizyce nie wspomnę.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Bobo »

wuka pisze:O wiele starsze kultury mają znacznie starsze Pisma
Nie uważam, że jeśli coś jest starsze niż tekst biblijny, znaczy że jest bardziej wiarygodny. Starszy nie=prawdziwszy.
Nie rozumiem również takiego sposobu myślenia:
Piarze biblijni fałszowali prawdę ale np. Babilończycy/Chaldejczycy czy inne starsze kultury nie fałszowali.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
24 lut 2024, 13:02
wuka pisze:O wiele starsze kultury mają znacznie starsze Pisma
Nie uważam, że jeśli coś jest starsze niż tekst biblijny, znaczy że jest bardziej wiarygodny. Starszy nie=prawdziwszy.
Nie rozumiem również takiego sposobu myślenia:
Piarze biblijni fałszowali prawdę ale np. Babilończycy/Chaldejczycy czy inne starsze kultury nie fałszowali.
Niczego takiego nie twierdzę, jak sugerujesz.
Chodzi mi o to, że nie można tak definitywnie, jak napisał EMET, sprowadzić każdego do tej jednej jedynej wykładni. O tym myślałam.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Bobo »

Wuka, forum biblijne to forum biblijne. I co miałoby znaczyć zdanie: 'sprowadzić każdego'?
Tu sprowadzamy każdego, kto uznaje autorytet Biblii. Jeśli ktoś ma inne autorytety to go nikt nie sprowadzi.
Ty uprawiasz rozpierduchę powołując się na inne kultury i ich pisma WYRAŹNIE zaznaczając, że są starsze. Po co takie teksty?
Ani logicznie, ani naukowo.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: wuka »

No tak, jak rozmawiać to nic więcej tylko biblia. Reszta świata nie istniała, nie istnieje, a ja to rozpierducha,
To wywal ten post i po sprawie.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: Bobo »

Źle mnie zrozumiałaś. To tak jakby na forum Kubusia Puchatka i jego przeżyć, ktoś namiętnie udowadniał, że to nie Puchatek.
Wciąż myślę, że forum biblijne to dla Ciebie pomyłka, gdyż wciąż wykazujesz, że oprócz Biblii to i śmo a przez to z uporem maniaka chcesz udowodnić że Biblia się myli.
To tak, jakby wejść na forum kucharskie i udowadniać, że jajka, masło i mąka to szkodliwe są.
Mylisz fora. Przemyśl to. Wiem, że masz parcie na fora biblijne, ale... na takich będziesz tylko handryczyć.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dzisiejsza Biblia Gdańska

Post autor: wuka »

Mylisz fora. Przemyśl to. Wiem, że masz parcie na fora biblijne, ale... na takich będziesz tylko handryczyć.
Chyba masz rację. Nigdy na literackim (a jestem bardzo aktywna) nie spotkała mnie żadna przykrość. Piszę pd tak dawna, jak na wyznaniowych. To naprawdę kuriozum, że wśród ludzi wierzących, z automatu uznających się za pełnych miłości, miłosierdzia; uznających się za uczniów i wyznawców Jezusa, który głosił tak wspaniałe idee dla kazdego, kto ma choćby trochę inne poglądy niż wy, macie tylko ostracyzm, pogardę, wyrzucanie, krytykę i biczowanie.
Masz rację, Bobo. Wyznania chrześcijańskie, osoby związane z chrześcijaństwem nie są moimi bliskimi, nigdy nie byli, zawsze traktowano mnie źle, jako obcą, bez miłości i miłosierdzia. Tylko wynocha, precz, wywal ją, głosisz dziwne rzeczy, nie pasujesz do nas.
Wśród ludzi zajmujących sie historią (aktywność na forach, archeologią, literaturą jestem lubiana, ceniona. Chociaż bardzo często mamy całkiem różne spojrzenie na konkretne książkowe pozycje i zawzięcie umiemy dyskutować, to nigdy, przenigdy z powodu różni zdania nikt nikofo nie wyrzuca i nie traktuje jak śmiecia.
Nieziem przelał dziś czarę goryczy, a ty podsumowałeś.
Masz rację, masz rację, masz rację.
W sumie wiedziałam, że niepotrzebnie włażę, gdzie mnie nigdy nie chcieli.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”