Przekład Sterna

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

A jakie masz zdanie na temat komentarzy Sterna?

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

rafalJG pisze:A jakie masz zdanie na temat komentarzy Sterna?

EMET:
Nie piszesz do czyjego post/u/ się odnosisz i kogo pytasz...(?)

Jeśli chodzi akurat o mnie, to posiadam Przekład ów z komentarzem po polsku, jednak... nie czytałem Go, szczerze mówiąc.
Aż tak mnie to nie frapuje.

Zawsze, jak zwykle, najbardziej frapują mnie Przekłady - jako odrębne Przekłady - oraz przypisy filologiczne: jeśli są pomieszczone w owych Przekładach.
Komentarze innego rodzaju - mniej mnie interesują.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

rafalJG pisze:Bo dla mnie nieustającą zagadka jest jak Żyd może być trynitarianinem...
porozmawiaj, są i w Polsce...

co do komentarzy to są bardzo ciekawe, jeśli chcecie to mogę zacytować ten komentarz do tego STAUROS, ale jeszcze nie teraz bo tą pozycje ma mój znajomy, muszę pożyczyć... chyba że ktoś zacytował, ale nie widziałem...

ale zacytuje to co kiedyś cytowałem gdzie indziej:
"Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu" str.771,772

"Ponadto wierzący nie-Żydzi sami wprowadzali wiele adaptacji żydowskich ceremonii. Sama idea codziennego nabożeństwa w Kościele wywodzi się od żydowskiego szabatu (Zob. Dz20:7; 1Kor.16:2). Mówi się też, że Boże Narodzenie obchodzi się 25 grudnia, bo Chanuka rozpoczyna się 25 dnia żydowskiego miesiąca kislew. Erich Werner napisał cała książkę szczegółowo omawiające żydowskie korzenie rozmaitych zwyczajów chrześcijańskich. Podczas Wielkiego Tygodnia, który upamiętnia ostatnie dnia życia Jeszui i Jego zmartwychwstania, Wielki Czwartek jest obchodzony na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, która była paschalnym Sederem i stąd niemal każdy obrzęd w tym dniu nawiązuje jakoś do obrzędów Pesach. W moim archiwum mam pewnie z tuzin chrześcijańskich haggad (liturgii paschalnych), mniej lub bardziej przypominają żydowskie Haggadzie, nie ma religijnego znaczenia. Wszystko, co przywodzi nieżydowskiego chrześcijanina bliżej do Boga lub czyni jego zachowanie bardziej zbożnym, powinno być ocenione pozytywnie."
"Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu" David H. Stern, str.329

komentarz do wersetu Jana 14:16a brzmi:

Inny Pocieszyciel-Doradca. Gr. parakletos oznacza "doradca, pocieszyciel, napominający", a dosłownie "ktoś przywołany". W grece są dwa słowa oznaczające "inny": allos ("inny tej samej kategorii, kolejny) oraz heteros ("inny, odmienny"). Tutaj mamy słowo allos - Pocieszyciel-Doradca jest taki jak Jeszua, a jest Nim Ruach Ha-Kodesz (w.17:26)...
wydawnictwo VOCATIO "Żydowski Komentarz do Nowego Testamentu" autor David H.Stern

W moim przekonaniu Stern czasem przesadza w osądzaniu chrześcijaństwa, ciągle widzi gdzieś jakiś uraz i prześladowanie, to powoduje że w pewnych sprawach próbuje sie odciąć od symboli, tak jest ze STAUROS, chociaż pod słowem PAL rozumie dwie belki skrzyżowane, to pisze tak jak pisze... tak też jest ze słowem, żyd gdzie Stern unika tego słowo bo ma według niego wydźwięk antysemicki... jedna z jego książek cieniutką posiadam, ale xero zrobiłem z połowy, gdzie omawia wersety, bo reszta to dowodzenie aż wręcz męczące, krzywd nad żydami, takie użalanie, chociaż wiem że cierpieli... powoduje to stworzenie wrażenia że mesjanistyczna forma oddawania czci jest wyższą forma nad chrześcijańską, a to jest niestety czasem przypadłość żydów mesjanistycznych i pogan co są w takich zborach, uważając że judeochrześcijastwo w ich wydaniu to takie chrześcijaństwo+
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Post autor: Petroniusz »

rafalJG pisze:A jak wam pasują komentarze? Bo dla mnie nieustającą zagadka jest jak Żyd może być trynitarianinem...
Zaskakujace, nawet dla mesjan, ktorzy czytali ten przeklad i komentarze. Zazwyczaj wzruszanie ramion. :-/
Petroniusz Arbiter

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Post autor: Petroniusz »

quster pisze:jedna z jego książek cieniutką posiadam, ale xero zrobiłem z połowy, gdzie omawia wersety, bo reszta to dowodzenie aż wręcz męczące, krzywd nad żydami, takie użalanie, chociaż wiem że cierpieli...
Widac wiec, ze wiedza ma sie nijak do zrozumienia. Jest takie przyslowie, ze bogaty nigdy biednego nie zrozumie. Moze gdyby quster Twoja rodzina lub co drugi mieszkaniec Twojego miasteczka przeszedl holocaust, rozumialbys to "meczace uzalanie sie" Sterna, a nie tylko bys o tym wiedzial. :-?
Petroniusz Arbiter

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Petroniusz pisze:
quster pisze:jedna z jego książek cieniutką posiadam, ale xero zrobiłem z połowy, gdzie omawia wersety, bo reszta to dowodzenie aż wręcz męczące, krzywd nad żydami, takie użalanie, chociaż wiem że cierpieli...
Widac wiec, ze wiedza ma sie nijak do zrozumienia. Jest takie przyslowie, ze bogaty nigdy biednego nie zrozumie. Moze gdyby quster Twoja rodzina lub co drugi mieszkaniec Twojego miasteczka przeszedl holocaust, rozumialbys to "meczace uzalanie sie" Sterna, a nie tylko bys o tym wiedzial. :-?
Wiem, że tego wyobrazić sobie nie można, to trzeba by przeżyć, czego nikomu i sobie nie życzę, ale nie taki był sens mojej wypowiedzi.

Tu nie chodziło mi holokaust, i ja zresztą wyraziłem się wyraźnie że rozumiem, ale fakt faktem, że pół książki to jest podyktowane emocjami, a jak chce sie coś merytorycznie napisać, to traci w ten sposób sens pisanie takiej książki jaką chciał napisać... oceniłem ksiażkę, a nie rozprawiałem o tym czy żyd może czy nie może się użalać nad losem.

Nie chcę też tutaj rozprawiać nad tym że ci i tamci też cierpieli, jest coś takiego jak łaska przebaczenia, ale mówiąc o rozprawianiu nad swoim losem miałem na myśli wydarzenia o których Stern nadmieniał, on nie owił o wieku XX ale o pierwszych wiekach i dalej... O ile cierpienia późnych wieków uważam za niezawinione i okropne, to te z pierwszego wieku są juz innymi cierpieniami, w tamtym czasie dwie myśli zaczęły sie ścierać, nawróconych żydów i tych nienawróconych, ta nienawiść była rozpalana z obu stron. Czasem też jest tak że dziwnie historia się toczy...

Dla mnie Naród Żydowski, dzisiejszy etniczny jest narodem wybranym i nadal obowiązują słow że kto błogosławi ten naród temu Bóg będzie błogosławił, a kto przeklina to....

Nie da sie też ominoć faktu, że narod ten cierpiał tak jak Bóg przepowiedział co nie znaczy że mam mowić że miął za swoje, daleki jestem od takiego określenia... ale jeśli mowimy o XX wieku to cierpieli Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i Żydzi... nikt tego nie neguje, ale ja zauważam cierpienia wszystkich...

Ale tak na koniec dla podkreślenia, chodziło mi o ocenę merytoryczne strony książki, a nie rozprawianie o tym jak podchodzić do cierpienia, merytoryka straciła dużo, bo nie ma tam już praktycznie treści...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Post autor: Petroniusz »

quster pisze: ale jeśli mowimy o XX wieku to cierpieli Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i Żydzi... nikt tego nie neguje, ale ja zauważam cierpienia wszystkich...
Oczywiscie, ale gorycz Zydow jest bardzo uzasadniona, gdyz tu nie chodzilo tylko o usmiercenie Zydow narodowosciowo, ale jako wyznanie. Tak wiec gineli - jak wspomniales - Rosjanie, Ukraincy, Polacy, ale gineli Rosjanie-Zydzi, Ukraincy-Zydzi, Polacy-Zydzi, Niemcy-Zydzi... Gineli ludzie i narodowosci ze wzgledu na WYZNANIE.
Ale tak na koniec dla podkreślenia, chodziło mi o ocenę merytoryczne strony książki, a nie rozprawianie o tym jak podchodzić do cierpienia, merytoryka straciła dużo, bo nie ma tam już praktycznie treści...
No OK.
Petroniusz Arbiter

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Petroniusz pisze:
quster pisze: ale jeśli mowimy o XX wieku to cierpieli Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i Żydzi... nikt tego nie neguje, ale ja zauważam cierpienia wszystkich...
Oczywiscie, ale gorycz Zydow jest bardzo uzasadniona, gdyz tu nie chodzilo tylko o usmiercenie Zydow narodowosciowo, ale jako wyznanie. Tak wiec gineli - jak wspomniales - Rosjanie, Ukraincy, Polacy, ale gineli Rosjanie-Zydzi, Ukraincy-Zydzi, Polacy-Zydzi, Niemcy-Zydzi... Gineli ludzie i narodowosci ze wzgledu na WYZNANIE.
szczerze mówiąc jest to temat, na który mam osobliwe zdanie, niepopularne w Polsce, która niestety jest we dużej mierze antysemicka. Nawet czytałem dzisiaj artykuł w GB o jednym żydowskim pułkowniku, za czasów napoleońskich, historia też go potraktowała bardzo boleśnie... Mam nie popularne zdanie na temat roli żydów w histori polski, bo uważam, że zguba dla Polski,, była kontrreformacja jezuicka, która doprowadziła do nasilenia, ciemnoty, zacofania, ksenofobi, manii jednowierców, jednej wiary i jednej sarmackiej tożsamości... Uważam że poróżnianie przez ten element prostych ludzi z np żydami doprowadziło to tego, że oba narody współistniejące, doprowadziły sie do tego co najgorsze, do nienawiści, zamiast razem budować silne państwo... w okresie przed konrreformacja ponad 60% szlachty była protestancka, kraj kwitł ( jak jest dzisiaj w protestanckich krajach takich jak Szwecja, Norwegia, itd ? każdy wie ) potem przyszła ciemnota i siła kazali albo powrócić na katolicką wiarę, albo aut z kraju... no i sie zaczęło, zdrady, infantylizm, aż sprzedali kraj... Za czasów Jagiellonów, Polska była potęgą, kto w imieniu królów zarządzał kasą ? Żydzi... było źle ? potem to już narastanie niechęci miedzy polakami a żydami polskimi, ale moim zdaniem wina leży w zacofaniu religijnym jedynosłusznej opcji tamtych czasów, co wpajała te durnoty w ludzi prostych... trudno sie dziwić, że żydzi jak mogli to sie bronili, a że byli inteligentni, to przeciętny szlachcic, co miał w głowie tylko picie, rozróby, hazard... no i koło się napędzało, jak już wszystko przechlał, co mógł to pożyczył od żyda... nie miał z czego oddać, to dawaj żyd zły i żyda trzeba bić... Co było zapisane w konstytucji 3 maja ? rola przewodnia jednego kościoła, a inny byli wyrzuceni poza nawias (Hugo Kołłątaj tę ciemnotę umacniał)

Wady ma każdy naród, ale tylko porozumienie miedzy narodami, a zwłaszcza żyjącymi w ramach jednego państwa zapewnia dobrobyt i rozwój...

O Dmowskim juz pisać nie bedę bo on miał walkę z Żydami wpisana w program polityczny, w wojsku nie mogli służyć w czasie 1939, i tak było w przeszłości, zawsze był "mądry" co wymuszał taki przepis...

Ja uważam że kto temu narodowi błogosławi temu błogosławi Bóg, Stany Zjednoczone egzystują w ramach równo uprawnienia, żydzi tam żyją normalnie, kraj jest potęgą, i zasadniczo jego kondycja jest dobra, jest jedna z najpotężniejszych gospodarek świata.

Uważam ze gdyby Polska tak podeszła to tez było by dobrze, lepiej... ale my niestety przeklinaliśmy ten naród bardzo często i zdarzały sie zbrodnie masowe... i mamy jak mamy... ale to sie zmienia, powoli, ale sie zmienia, na lepsze...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

rafalJG pisze:nieustającą zagadka jest jak Żyd może być trynitarianinem...
bo żydzi też czytają biblię 8-)
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Hardi, Żydzi czytają Biblie,jedni widzą Boga w Trójcy inni nie.Chrześcijanie tez czytają Biblie jedni widzą Trójce drudzy nie :-) i co z tego?
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Oczywiscie, ale gorycz Zydow jest bardzo uzasadniona, gdyz tu nie chodzilo tylko o usmiercenie Zydow narodowosciowo, ale jako wyznanie. Tak wiec gineli - jak wspomniales - Rosjanie, Ukraincy, Polacy, ale gineli Rosjanie-Zydzi, Ukraincy-Zydzi, Polacy-Zydzi, Niemcy-Zydzi... Gineli ludzie i narodowosci ze wzgledu na WYZNANIE.
O ile pamiętam, był plan sterylizacji Słowian; ale nie zdążono go wprowadzić w życie.
A jak wam pasują komentarze? Bo dla mnie nieustającą zagadka jest jak Żyd może być trynitarianinem...
Mam rozumieć, że ten przekład jest autorstwa żyda mesjanistycznego trynitariańskiego? Jeśli tak; czy jest jakiś przekład żydów mesjanistycznych antytrynitarzy?

Awatar użytkownika
engine
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2011, 13:05

Post autor: engine »

Witajcie - jestem zupełnie nowy na tym forum :)

Zaciekawił mnie temat - czy Żydzi mogą być trynitarzami...

Jakkolwiek pojęcie "Trójca" bywa różnie rozumiane i nie chcę w tej chwili rozstrzygać, jak dokładnie interpretowaliby je Żydzi - sama ogólna koncepcja starożytnych Hebrajczyków (czasy Starego Testamentu) wobec Boga wiązała się dość mocno z liczbą 3.

Jacques Doukhan w jednej ze swoich książek - Kod Apokalipsy (nie mylić z Kodem Biblii) pokazywał, że liczba "3" w starożytnej kulturze hebrajskiej symbolizowała własnie Boga.
Tak jak 6 symbolizowała człowieka, 4 - ziemię, 7 - pełnię, doskonałość, 12 - przymierze, tak 3 - Boga.

Podobnie najbardziej ogólne określenie Boga - Elohim - wyraża Jego istnienie w liczbie mnogiej (tworzonej przez co najmniej 3 osoby).

Nie chce wchodzić tutaj w szczegóły, jak należy pojmować pojęcie Trójcy (choć byłaby to zapewne ciekawa rozmowa, ale w innym temacie).
Chciałem tylko pokazać, że idea 3 Osób w odniesieniu do Boga nie powinna być tak całkiem obca Żydom :)

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Można zapytać żydów mesjanistycznych.. Są różne poglądy. To zależy chybaż od ruzumienia pojęcia Boga i jego mocy itd. nie wiem czy żydzi wierzą w pojęcie Boga 3 osobowego. Trzeba by wczuć się w Kólturoznastwo żydów dzisiejszych i starotestamentowych.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Wracając do tematu:
Żydowski Przekład Nowego Testamentu z Komentarzem
Komentarz Żydowski Nowego Testamentu
Prymasowska Seria Biblijna
Autor: David H. Stern
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2004
Redakcja: Michał Romanek
Komentarz żydowski do Nowego Testamentu wychodzi naprzeciw postulatom współpracy w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i stanowi praktyczne urzeczywistnienie zaleceń II Soboru Watykańskiego (Nostra aetate), który potwierdza obustronne korzyści z poznawania tradycji religijnej wyznawców judaizmu i chrześcijan. Nowy Testament jest w nim rozumiany i przedstawiony z perspektywy żydowskiej i chrześcijańskiej zarazem, ponieważ to dzieło wydobywa i szanuje to, co dla obydwu religii jest wspólne i zbieżne.

Książka składa się z obszernego, ogólnego wprowadzenia w żydowską perspektywę Nowego Testamentu oraz z dwóch części głównych. Pierwsza z nich to przekład greckiego tekstu Nowego Testamentu, dający wyraz wiedzy i wrażliwości żydowskiej ukształtowanej w judaizmie judaistycznym. Część druga to wnikliwy komentarz do tego tekstu, objaśniający trudniejsze miejsca i kwestie w świetle żydowskiej wiary, obyczajowości, obrzędowości i wielu innych czynników składających się na bogatą tradycję żydowską.

Takie podejście do Nowego Testamentu jest nie tylko uprawnione, ale wręcz konieczne, bo Jezus Chrystus stanowi spełnienie zapowiedzi Starego Testamentu, jako człowiek przynależał w pełni do świata żydowskiego, zaś Jego orędzie zostało wyrażone w kategoriach religijnych, kulturowych, społecznych i językowych ówczesnego judaizmu, bez rozumienia których niepodobna dotrzeć do głębi istoty Dobrej Nowiny.

Niniejszy komentarz pozwala poznać i dowartościować to bogactwo, a także wykorzystać je dla skuteczniejszego wyrażania wiary w Jezusa dzisiaj.

Dodatkowym, znaczącym atutem Komentarza żydowskiego jest fakt, iż zawiera on także słowniki (imion, nazw, pojęć wraz z wymową) i mapy, a także opatrzony jest niezwykle pomocnymi indeksami.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski
Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich
cena kosmiczna - jak dla mnie - 120zł
dla tego dla biedniejszych podaje chomika gdzie można odsłuchać - a więc - moim zdaniem - skorzystać z czystym sumieniem:
http://chomikuj.pl/kehila/Komentarz+*c5 ... Testamentu
ciekawy komentarz o książce można przeczytać tutaj
http://www.tokfm.pl/blogi/parus-major/2 ... _krzywde/1
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Spis treści

Przedmowa redaktora naukowego &#8222;Prymasowskiej Serii Biblijnej&#8221;
Wprowadzenie
I. Dlaczego Nowy Testament z perspektywy żydowskiej?
II. Charakter Komentarza żydowskiego do Nowego Testamentu
III. Kulisy powstania Nowego Testamentu z perspektywy żydowskiej i Komentarza żydowskiego do Nowego Testamentu
IV. Biblia
V. Nowy Testament
VI. Żydowski charakter Nowego Testamentu oddany w Nowym Testamencie z perspektywy żydowskiej
VII. Zagadnienia związane z przekładem
VIII. Przyczyny określonego tłumaczenia pewnych fragmentów
IX. Proroctwa Tanach wypełnione przez Jeszuę Mesjasza
X. Korzystanie z Nowego Testamentu z perspektywy żydowskiej i Komentarza żydowskiego do Nowego Testamentu
XI. Rodzaje komentarzy zawartych w Komentarzu żydowskim do Nowego Testamentu
XII. Komentarz żydowski do Nowego Testamentu a judaizm mesjaniczny
XIII. Podziękowania
Wstęp do polskiego wydania

KOMENTARZ ŻYDOWSKI DO NOWEGO TESTAMENTU
Dobra Nowina o Jeszui Mesjaszu, tak jak ją przekazał
Mattitjahu (Mateusz)
Marek
Łukasz
Jochanan
Dzieje Wysłanników Jeszui Mesjasza
Listy Wysłannika Jeszui, Sza&#8217;ula (Pawła), do Wspólnot Mesjanicznych
List do Rzymian
Pierwszy List do Koryntian
Drugi List do Koryntian
List do Galacjan
List do Efezjan
List do Filipian
List do Kolosan
Pierwszy List do Tesaloniczan
Drugi List do Tesaloniczan
Listy Wysłannika Jeszui, Sza&#8217;ula (Pawła), do pojedynczych osób
Pierwszy List do Tymoteusza
Drugi List do Tymoteusza
List do Tytusa
List do Filemona
Listy powszechne
List do Żydów mesjanicznych (Hebrajczyków)
List Ja&#8216;akowa (Jakuba)
Pierwszy List Kefy (Piotra)
Drugi List Kefy (Piotra)
Pierwszy List Jochanana (Jana)
Drugi List Jochanana (Jana)
Trzeci List Jochanana (Jana)
List J&#8217;hudy (Judy)
Objawienie Jeszui Mesjasza dane Jochananowi (Apokalipsa Jana)

SŁOWNIKI, INDEKSY I MAPY
Słowniczek imion, nazw i pojęć wraz z wymową
Słowniczek odwrotny
Indeks fragmentów Tanach cytowanych w Nowym Testamencie
Mapa Erec-Isra&#8217;el w czasach Jeszui
Mapa wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu w okresie Drugiej Świątyni
Indeks do map
Indeks
O AUTORZE
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”