Różnice w przekładach Pisma Świętego

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Anowi pisze:Widzisz Yarpenie, już mam pierwszego "ludzia", który myśli jak ja - chodź w tym ułamku. Są też inni, z myślami których się zgadzam - mimo, że czytam Biblię tylko z Duchem Świętym, który otwiera mi Słowo, gdy czegoś szukam, aby tu zacytować.
Anowi, jak zbierzesz do kupy kilkadziesiąt osób, to zawsze znajdziesz takich, którzy w jakichś fragmentach pokrywają się z Twoimi przekonaniami.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

i to jest pocieszające i dowód na działanie Ducha Świętego, że do dwóch różnych umysłów podaje jedną wiadomość
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Anowi pisze:i to jest pocieszające i dowód na działanie Ducha Świętego, że do dwóch różnych umysłów podaje jedną wiadomość
Anowi, gdyby to było działanie Ducha Świętego, to podałby wszystkim nauki identyczne we wszystkich punktach, a nie tylko po 1-2 zdaniach...
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Yarpen Zirgin pisze: Anowi, jak zbierzesz do kupy kilkadziesiąt osób, to zawsze znajdziesz takich, którzy w jakichś fragmentach pokrywają się z Twoimi przekonaniami.
a mówią, "gdzie dwóch - tam trzy opinie"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Anowi pisze:
Yarpen Zirgin pisze: Anowi, jak zbierzesz do kupy kilkadziesiąt osób, to zawsze znajdziesz takich, którzy w jakichś fragmentach pokrywają się z Twoimi przekonaniami.
a mówią, "gdzie dwóch - tam trzy opinie"
Ludzie mówią, ale nie Duch Święty. Tam, gdzie przemawia Duch, tam jest ta sama opinia we wszystkich kwestiach. Bóg bowiem nie będzie raz mówił tak, a raz siak...
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Yarpen Zirgin pisze: Ludzie mówią, ale nie Duch Święty. Tam, gdzie przemawia Duch, tam jest ta sama opinia we wszystkich kwestiach. Bóg bowiem nie będzie raz mówił tak, a raz siak...
To po co zbierały się sobory?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Po to, aby wspólnie z Duchem Świętym, obradować w ważnych sprawach dla Kościoła i podjąć określone decyzje.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

To jest niestety bardzo bledne i typowo ludzkie myslenie. Probujesz ograniczyc Boga do cech ludzkich. Jednak Natura Boga jest ponad pelnym zrozumieniem ludzkim.
Opisuje Boga w sposób w jaki się On objawił człowiekowi. Sposób w jaki Ty opisujesz Boga implikuje wewnętrzną sprzecznośc czego niepodobna przypisywac Bogu, znosisz normy i zasady poprawnego rozumowania co prowadzi do totalnej anarchizacji w rozumowaniu.
Jezeli np. Jezus mowi "Ja jestem w Ojcu a Ojciec jest we Mnie" to ukazuje nam pewna Jednosc ktorej nikt z ludzi nie jest w stanie zrozumiec w pelni.
Ale gdzie tutaj jest mowa o jedności esencjalnej? Biblia nie zna nawet takiego pojęcia. Sa to wyrażenia obrazowe Jezus przez analogię prosi Ojca bysmy my jedno byli jak On z Ojcem.
Tak wiec patrzac ludzkim spojrzeniem na Boga nic dziwnego ze niektorzy patrzc na Trojjedynego Boga widza trzech Bogow a nie Trzy Osoby ktore sa Jednym Bogiem.
Koncepcja Boga trójjednego jest obca Biblii zatem trudno dostrzedz cos czego nie ma. Skoro na tak lichych argumentach jest zbudowana nie dziw się, że ludzie jej nie dostrzegają.
Tak wiec moj "wariant" nie oznacza ze jest dwoch YHWH lecz 2 Osoby ktore sa Jednym YHWH. Wez pod uwage ze ja nie buduje tego "wariantu" na tym jednym wersecie lecz na podstawie calej Biblii.
Czyli zgadzasz się, iż tam jest jeden YHWH to tak jak Ja ;-) natomiast skąd Ty tam jakies dwie osoby wziąłeś to przyznam szczerze, że nie pojmuję. Z chęcią poczytam w Biblii gdzie Bóg jest opisany jako trzy hipostazy partycypujące w jednej naturze boskiej.

[ Dodano: 2010-07-07, 10:55 ]
Yarpen Zirgin pisze:Po to, aby wspólnie z Duchem Świętym, obradować w ważnych sprawach dla Kościoła i podjąć określone decyzje.
Na podstawie Soboru w Efezie II możemy zaobserwowac w jaki sposób to przy asyście Ducha świetego "obradowano" ;-) niewygodnych uczestników pobito a niektórym się zmarło na skutek odniesionych obrażeń :mrgreen:

Awatar użytkownika
dires
Posty: 897
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dires »

realista pisze:Na podstawie Soboru w Efezie II możemy zaobserwowac w jaki sposób to przy asyście Ducha świetego "obradowano" niewygodnych uczestników pobito a niektórym się zmarło na skutek odniesionych obrażeń
Realisto. ;-) A kto powiedział, ze Duch Święty jest potulny jak baranek. Biblia opisuje większe rzezie z woli Boga. Nie ma co przejmować się jakąś tam Społecznością Soborową. :-D
Pozdrawiam.
Dziwny przypadek :-)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

pierwsza w Egipcie - śmierć wszystkiego co pierworodne
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Niezamierzony wkład EMETA w ShoutBoxie w dyskusję o PNŚ:

[20-07-2010 13:20] EMET: "Szczęśliwi *pokojowo usposobieni*, gdyż oni będą nazwani 'synami Bożymi'." - wg Mateusza 5:9, NŚ.
[20-07-2010 13:32] Yarpen Zirgin: Mt 5:9 Bp "Szczęśliwi, którzy doprowadzają do pokoju, albowiem nazwani będą synami Bożymi."
[20-07-2010 13:44] EMET: Interlinia Vocatio: greckie < eirenopoioi > od rdzennego: < eirenopoios > = "pokój_czyniący".

Polecam zwrócenie uwagi na podane przez EMETa znaczenie słowa eirenopoioi i porównanie go z tym, co mamy napisane w Przekładzie Nowego Świata i Biblii Poznańskiej.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Yarpen Zirgin pisze:Niezamierzony wkład EMETA w ShoutBoxie w dyskusję o PNŚ:

[20-07-2010 13:20] EMET: "Szczęśliwi *pokojowo usposobieni*, gdyż oni będą nazwani 'synami Bożymi'." - wg Mateusza 5:9, NŚ.
[20-07-2010 13:32] Yarpen Zirgin: Mt 5:9 Bp "Szczęśliwi, którzy doprowadzają do pokoju, albowiem nazwani będą synami Bożymi."
[20-07-2010 13:44] EMET: Interlinia Vocatio: greckie < eirenopoioi > od rdzennego: < eirenopoios > = "pokój_czyniący".

Polecam zwrócenie uwagi na podane przez EMETa znaczenie słowa eirenopoioi i porównanie go z tym, co mamy napisane w Przekładzie Nowego Świata i Biblii Poznańskiej.

EMET:
Jakąż radochę YZ ma; jakąż radochę. :-D

A gdzie moje wpisy z 'Mini Czatu' z 14:01 i 14:09?

A potem YZ dziwi się, że się Jego kompetencje nietechniczne jako Moderatora kwestionuje.


Jaki zatem człowiek, takie i Jego pisanie.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

widzisz - nie czyta po "łebkach"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

EMET pisze:A gdzie moje wpisy z 'Mini Czatu' z 14:01 i 14:09?
Niczego nie zmieniają we wpisie z 13:44, a są jedynie próbą złapania ptaka, który już dawno temu odleciał poza Twój zasięg, i przemalowania go na inny kolor. :-)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Yarpen Zirgin pisze:
EMET pisze:A gdzie moje wpisy z 'Mini Czatu' z 14:01 i 14:09?
Niczego nie zmieniają we wpisie z 13:44, a są jedynie próbą złapania ptaka, który już dawno temu odleciał poza Twój zasięg, i przemalowania go na inny kolor. :-)

EMET:
Hola, panie prześmiewco.

Wyraźnie mamy w przypisie do NWT, że 'dosłownie jest tak a tak'.
Jakoś pańska "rzetelnośc" już tego zdzierżyć nie mogła; hę?
Edycja polska jest bez przypisów, jeśli już.

Nawet w Interlinii Vocatio mamy w przypisach iż 'dosłownie to tak a tak'; a cóż dopiero w przekładzie przyjętym.
Czyż takowe podejście nie jest powszechne, nawet w przekładach katolickich; gdzie u dołu czytamy: "literalnie lub dosłownie..."?

Wypraszam sobie jakieś pańskie zatem aluzje o 'łapaniu jakichś ptaków'.
Z panem YZ owych 'łapał' na pewno nie będę; z pana YZ Kościołem [RzK] - też.

Od tej pory na pewno będę pana YZ ignorował. SIC!

Gdy będzie pan chciał mnie dać jakąś notę typowo moderatorską typu: ostrzeżenie, warn itp. - nie jakąś Userską replikę - to bardzo proszę jakoś to zaznaczyć, aby potem nie miał pan do mnie pretensji, iż ignoruję pana Moderatorskie ostrzeżenia, nie jakieś pana Re:post/y/.

A potem dziwią się Rysiowi Pł... :-/

Jeśli będzie pan dalej sobie ze mnie pokpiwał, to są jeszcze Admini. :-x

Żegnam pan, panie YZ.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”