Uwspółcześniona Gdańska

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anti_NWO
Posty: 181
Rejestracja: 02 wrz 2010, 18:04

Uwspółcześniona Gdańska

Post autor: Anti_NWO »

Witajcie.

Podaję informację, iż jest już dostępna Biblia Gdańska z uwspółcześnioną pisownią.
Na razie jest to NT, Psalmy i Księga Przysłów.

Biblia jest solidnie wykonana, oprawa skóropodobna, dostępna w pięciu kolorach :-)

PS
Nie jest to ta Gdańska ze Śląskiego Towarzystwa Biblijnego, które to swojego czasu dokonało nowego tłumaczenia.
W tej jest tylko uwspółcześnienie polonistyczne.
:-)

Zdjęcie z powodu chyba wadliwego wczytywania wygląda na bardzo złe, jednak po kliknięciu w zdjęcie widać realny wygląd tych Biblii :-)

Szczegóły na stronie;
http://www.wrotanadziei.org/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Prawdę mówiąc, ja się już gubię w tych przekładach i wydawanych co chwilę inaczej tłumaczonej BG. Jedni chwalą inni ganią . Jest BG,NBG,Uwspółcześniona BG...
Z wydawnictwa,które podajesz mam NT>noszę go w torebce /przeczytany oczywiście/,bo jest cienki,poręczny...W domu czytam BW.Mam też NBG i niektóre fragmenty tego tłumaczenia odpowiadają mi, ale już sama nie rozróżniam,bo wielu suchej nitki nie zostawiło na tym tłumaczeniu.
Teraz dajesz linka do poszerzonego wydania, ale wydaje mi się,że cena jest koszmarna.Tyle za całą Biblię - tak. Ale pewnie za kilka miesięcy będzie dalszych parę rozdziałów i co? Znowu kupować? Za ile ? Przy takiej relacji cenowej to Stary i Nowy Test.będzie z 300zł kosztował.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

wiesia pisze:Przy takiej relacji cenowej to Stary i Nowy Test.będzie z 300zł kosztował.
klejnoty też są drogie
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Anowi pisze: klejnoty też są drogie
W klejnotach nie gustuję, a w Biblii tak. ;-)

jooz
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2012, 21:57

Post autor: jooz »

Biblia Gdańska to BARDZO DOBRE tłumaczenie, ale... z 1632 roku. Więc wciąż jest potrzeba uwspółcześniania słownictwa. I stąd takie cenne inicjatywy jak "Uwspółcześniona Biblia Gdańska". Takich "uwspółcześnień" było już kilka ale sam trzon tekstu pozostaje bez zmian. Ostatnie uwspółcześnienia to 1881 ro (tzw. rewizja warszawska) oraz wydanie Bolesława Goetze z 1937r (zwane też jako wydanie Trynitrian Bible Society, ale porównanie obydwu tekstów nie pozostawia wątpliwości, że to tekst Biblii Gdańskiej).

Niefortunnie zamieszania narobił brat Władysław Karbowicz ze Śląskiego Towarzystwa Biblijnego. Nazwał swoje tłumaczenie "Nową Biblią Gdańską", ale z Biblią Gdańską niewiele ma wspólnego. Stary Testament to z małymi wyjątkami (Kronik, Ezdrasza, Nehemiasza i Daniela) uwspółcześniony tekst przekładu Izaaka Cylkowa z przełomu XIX/XX wieku (czego autor nie kryje), Nowy Testament zaś jest zupełnie inny od tego z Biblii Gdańskiej. Kiedyś spotkałem się z jego wypowiedzią że nazwał tak swoje tłumaczenie, gdyż kierował się podobnymi założeniami jak tłumacze Biblii Gdańskiej.

Na stronie: http://www.bibliepolskie.pl/index.php?tid=13 znajdziesz porównania tych tłumaczeń gdzie to ładnie widać.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Jooz,dziękuję. Faktycznie zamieszanie jest spore.Tym bardziej dzięki za link.Może po przeanalizowaniu coś mi się rozjaśni. :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”