Nowa Biblia ŚJ

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Obserwator pisze:
Jachu pisze::lol: :lol: :lol: ..a co to gehenna ???
Gehenna jak sama nazwa wskazuje, coś oznacza, jakieś miejsce.
Dla nie których oznacza nicość. :crazy:
Uprzejmie proszę o informację, w jaki sposób dostało się piekło do naszych Biblij, jeżeli ono zostało wprowadzone do nauki chrześcijańskiej dopiero w roku 250 A.D.?

Przedewszystkim pamiętać trzeba, że Biblia oryginalnie nie była pisana w języku polskim. Najstarsze dotąd odnalezione manuskrypty (rękopisy) są - Starego Testamentu, w języku hebrajskim, Nowego zaś w języku greckim. Z tych dwu języków powstały z czasem tłumaczenia na inne, a najstarsze z tych było łacińskie, tak zwane "Wulgata," dokonane przez uczonego Jeroma, pod koniec czwartego stulecia. Na inne języki, a także na język polski, Biblia przetłumaczona była niezbyt dawno, przeważnie dopiero po wielkiej reformacji.

W Starym Testamencie hebrajskie słowo "Sheol" przetłumaczone zostało na polskie "piekło" w niektórych miejscach, w innych na "grób." W Nowym Testamencie trzy greckie słowa przetłumaczone zostały na polskie "piekło;" mianowicie słowo "hades," "gehenna" i "tartaroo." Greckie "hades" odpowiada hebrajskiemu "sheol" i właściwie znaczy grób, jak to można sprawdzić przez porównanie Dzie. Ap. 2:27 z Ps. 16:10. W tym pierwszym tekście apostół Piotr cytuje słowa psalmisty Dawida i mówi, że Dawid powiedział: Nie zostawisz duszy mojej w piekle, gdy zaś w Psalmie słowa Dawida przetłumaczone są w naszej zwykłej polskiej Biblii na: "Nie zostawisz duszy mojej w grobie."

Słowo greckie "Gehenna" stosowane było, za czasów naszego Pana, do doliny Hinnom, znajdującej się poza murami miasta Jeruzalemu, gdzie wywożono i palono śmiecie i odpadki z miasta. Do doliny tej odnosi się kilka razy nasz Pan, w mowie obrazowej, jaką często posługiwał się i z kontekstu można łatwo wywnioskować, że słowem "gehenna" określone jest wieczne zniszczenie dla niepoprawnych grzeszników. Zatem słowo to jest obrazową nazwą wtórej śmierci. Znajduje się ono w następujących tekstach: Mat. 5:22,29-30; 10:2-8; 18:9; 23:15,23; Mar. 9:43-77; Łuk. 12:5 i Jak. 3:6.

Greckie słowo "Tartaroo" znajduje się w Biblii w jednym tylko miejscu, mianowicie w drugim liście Piotra 2:4. Mowa tam jest o upadłych aniołach, że zostali strąceni do piekła (tartaroo) i poddani łańcuchom ciemności. Apostół Juda mówi, że ci upadli aniołowie znajdują, się "pod chmurą" (Juda 6); a apostół Paweł, mówiąc o tych samych duchach, określa, że są one wysoko, czyli, wraz z księciem ciemności, mają "władzę na powietrzu." - Ef. 6:12; 2:2.

Sprawa (biblijnego piekła jest szczegółowo opisana w broszurce: "Co Pismo Św. mówi o piekle," lecz, niestety, nakład tej broszurki jest wyczerpany.
Za: http://www.nastrazy.pl/biblioteka/czyte ... =1948&nr=9
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Ale my tu o gehennie, a nie o piekle.

Piekło też jest wieloznaczne. Np. w określeniu "zstąpił do piekieł" nie oznacza ono literalnego piekła.

„Jezus Chrystus zstąpił do piekieł; potępiony zaś zstępuje do piekła: te dwa wyrażenia określają dwa różne czyny i zakładają dwie różne sytuacje” („Słownik Teologii Biblijnej” tłum. bp K. Romaniuk, Poznań 1990, s. 657).

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Gorzej będzie się mylić ŚJ, jak wyjdzie ich nowa polska Biblia.
Trudno się będzie z nimi dogadać, jak będą nam mówić, że tamta już nieaktualna. :crazy:

Ciekawe co z tymi starymi Bibliami zrobią? Ad acta? Na półkę? :animrumru:

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Straszne dziecko jednak z ciebie. Nie martw się tak o nas. Martw się bardziej o siebie i o swój kościół.
Rozśmiesza mnie to twoje pisanie.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wnikliwy pisze:Straszne dziecko jednak z ciebie. Nie martw się tak o nas. Martw się bardziej o siebie i o swój kościół.
Rozśmiesza mnie to twoje pisanie.
A twoje mądrości są na tak wysokim poziomie, że mnie przerastają. :animrumru:
Lepiej idź na zebranie, bo już nie wiesz co pisać, a tam przynajmniej się wykażesz. :crazy:

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wnikliwy pisze:Straszne dziecko jednak z ciebie. Nie martw się tak o nas. Martw się bardziej o siebie i o swój kościół.
Rozśmiesza mnie to twoje pisanie.
A co nie mylicie Jezusa z szatanem?

Oto przykłady:

Anioł czeluści to szatan

„Anioła przepaści. – »Książę, który ma władzę na powietrzu.« – Efez. 2:2.
Któremu imię po żydowsku Abaddon. – A jest on »złym« z całą pewnością. – 2 Korynt. 4:4.
A po grecku ma imię Apolijon. – To znaczy Niszczyciel. Ale po polsku imię jego jest Szatan, dyabeł” (Dokonana Tajemnica 1925 [ang. 1917, 1927] s. 188).

Anioł czeluści to Jezus

„Księga Objawienia 9:1-12 także mówi o szarańczach, które Jehowa wysyła pod wodzą »króla, anioła otchłani«, czyli samego Chrystusa Jezusa. Jego imiona Abaddon (po hebrajsku) i Apollion (po grecku) znaczą »Zagłada« i »Niszczyciel«” (Strażnica Nr 9, 1992 s. 11; por. Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 148).

Szatan mścicielem krwi

„Szatan, jest tem który ma władzę śmierci, i zdaje się być pewnym, że jest mścicielem krwi” (Strażnica 15.07 1925 s. 217).

„Strażnica z roku 1925, stronica 217, paragraf 51, podaje: »Zdaje się, że szatan jest mścicielem krwi.« Jasnem jest, że przytoczenie to jest niewłaściwe i dlatego Strażnica odwołuje to” (Strażnica 01.10 1934 s. 295).

Jezus mścicielem krwi

„Nie później niż w Armagedonie Jezus Chrystus, mściciel krwi, zabije złośliwych księży czyli duchownych i ich sprzymierzeńców” (Strażnica 01.10 1934 s. 296).

„Wyznaczony przez Jehowę Mściciel Krwi, Jezus Chrystus, wkrótce przystąpi do ataku” (Strażnica Nr 22, 1995 s. 15).

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

No widzisz umiemy przyznać się do niewłaściwych wniosków. W ciągu 70 lat poprzez studiowanie Biblii jesteśmy w stanie tak radykalnie zmienić pogląd.
Twój kościół propaguje stagnację, od setek lat wierzy tak samo i w to samo. Czy to jest takie dobre :->

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wnikliwy pisze:No widzisz umiemy przyznać się do niewłaściwych wniosków. W ciągu 70 lat poprzez studiowanie Biblii jesteśmy w stanie tak radykalnie zmienić pogląd.
Twój kościół propaguje stagnację, od setek lat wierzy tak samo i w to samo. Czy to jest takie dobre :->

Nic się nie umiecie przyznać.
Brniecie w błędach.
Jak dla was szatan i Jezus to ta sama osoba. Mieszacie te osoby.
Jezus przepoczwarza się z szatana.
Kpina
:!:

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Nie musisz pogrubionym pisać, ja jeszcze widzę. Ile kpin mógłbym tobie wykazać, w których trwasz do dziś i jeszcze będziesz trwał. Tylko nie należę do takiego gatunku jak ty Włodzimierzu.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wnikliwy pisze:Nie musisz pogrubionym pisać, ja jeszcze widzę. Ile kpin mógłbym tobie wykazać, w których trwasz do dziś i jeszcze będziesz trwał. Tylko nie należę do takiego gatunku jak ty Włodzimierzu.
No to czep się fartucha a nie mnie. :crazy:

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Ja myślę, że to ja mógłbym to napisać a nie ty Włodzimierzu. Ile lat juz to twoje czepianie się trwa. O mnie za mnie czepiaj się jak sprawia ci to przyjemność. Prócz przyjemności nic więcej ci nie pozostanie. Takich jak ty na świecie jest wielu, ale czy to co zmienia - może tak
ale na mnie to nie działa.
Już sam tytuł tego watku jest nietrafiony. Czy śJ mają swoją Biblię ? Jeśli tak to katolicy też mają swoją, ale czy ja tak ją molestuję jak ty?
Czemu fartucha, już prędzej sutanny, ale nie nie będę się jej czepiał. :->

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wnikliwy pisze:Ja myślę, że to ja mógłbym to napisać a nie ty Włodzimierzu. Ile lat juz to twoje czepianie się trwa.
Znacznie krócej trwa niż czepianie się Towarzystwa, które zrobiło sobie z KK główny obiekt do bicia. KK właściwie nie zauważa ŚJ, a jedynie pojedyncze osoby, takie jak ja, piszą o ŚJ.
Natomiast Towarzystwo uruchomiło swoją całą propagandę antykatolicka, jak tubę, i zaszczepia to wszystkim ŚJ. :!:

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Tu się nie zgodzę. To nie jest antykatolicka nagonka, tylko mówienie ogólnie o religii. Jeżeli w naszych publikacjach czytasz o tym, że Bóg nie jest trójcą , to nie tyczy się to tylko katolików. Tyczy się to wszystkich którzy uważają tą doktrynę za prawdziwą.
Z drugiej strony, to nie moja wina że KK jest jedną z największych religii na starym kontynencie, ale nasze słowa skierowane przeciw ( głównie przywódcą ) KK nie są tak obraźliwe czy niewybredne w słowa jak tych którzy nie są śJ a atakują twoje wyznanie.
'
Dobranoc Włodzimierzu ;-)

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Wy macie swoje głosić, a nie przeciw innym.
Taka jest różnica między nami a Wami.
My głosimy swoje a wy wypaczone cudze.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

:-D to na słowo głoszenie w KK,

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”