Jakiego Przekładu Biblii byś oczekiwał?

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listek-napisał.
W grece są dwa słowa o znaczeniu ,,nowy " kainos i neos .
Ale temat był o czym innym.
Ale jeżeli już to Nowe Przymierze jest nie odnowionym ,tylko nowym,bo takiego jakie zawarł Jezus,nigdy nie było wcześniej.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze: takiego jakie zawarł Jezus,
Jest raczej Pośrednikiem Przymierza.

Hbr 9:15 "I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Nowego Przymierza,a nie odnowionego przymierza.
Listek to jest bardzo duża różnica.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:Nowego Przymierza
Przymierze ponownie zostaje zawarte z Izraelem Bożym .więc nie jest już nowością ,której nie było.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Listek pisze:
chryzolit pisze:Nowego Przymierza
Przymierze ponownie zostaje zawarte z Izraelem Bożym .więc nie jest już nowością ,której nie było.
A kiedy ustało stare przymierze?

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Tak-Listek,dobre pytanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolicie w grece są dwa słowa o znaczeniu ,,nowy " kainos i neos .

Neos oznacza coś, co nigdy przedtem nie istniało, zaś kainos kojarzy się a odświeżeniem, odnową czegoś, co istniało już wcześniej.
Słowem użytym w 8 rozdziale listu do Hebrajczyków w określeniu ,,Nowe Przymierze" jest zawsze kainos , i tak być powinno gdyż ,,Nowe przymierze" jest z pewnością odnowieniem pierwszego przymierza zawartego między Bogiem a ludem Bożym na Synaju.

Albertusie,przymierze zawarte przy ołtarzu z ziemi trwało 40 dni i zong - złoty cielec?


Wj 20

"Oto słowa, które przekazał Bóg: (2) Ja jestem PAN, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie oddawaj czci innym bogom obok Mnie. (4) Nie rzeźb sobie bóstw ani nie czyń żadnych wyobrażeń czegokolwiek, co jest wysoko na niebie albo nisko na ziemi, albo głęboko w wodzie. (5) Nie składaj temu pokłonów ani nie oddawaj czci, ponieważ Ja, PAN, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym. Dochodzę winy ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy Mnie odrzucają, (6) a okazuję łaskę tysięcznym pokoleniom tych, którzy Mnie kochają i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie używaj imienia PANA, twojego Boga, nadaremnie, gdyż PAN nie pozostawi bez kary tego, kto używa Jego imienia nadaremnie. (8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go święcić. (9) Pracuj sześć dni i wtedy wykonuj wszelką swoją pracę, (10) ale siódmy dzień przeznacz na szabat dla PANA, twojego Boga. W tym dniu nie wykonuj żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który przebywa w obrębie twoich bram. (11) Czyń tak dlatego, że PAN tworzył niebo i ziemię, i morze, wraz ze wszystkim, co w nich jest, przez sześć dni, a siódmego dnia — odpoczął. Właśnie dlatego PAN pobłogosławił dzień szabatu i wyróżnił go wśród pozostałych. (12) Szanuj swojego ojca i matkę, by dzięki temu długo żyć na ziemi, którą PAN, twój Bóg, ci daje. (13) Nie morduj. (14) Nie cudzołóż. (15) Nie kradnij. (16) Nie poświadczaj nieprawdy przeciw swojemu bliźniemu. (17) Nie pożądaj domu swojego bliźniego ani żony swojego bliźniego, ani jego sługi, ani jego służącej, ani jego bydlęcia, ani jego osła, ani czegokolwiek, co do niego należy. (18) Wszyscy ludzie byli świadkami grzmotów i błyskawic, dźwięków rogu i dymiącej góry — to wszystko napełniło ich strachem. Pełni lęku, trzymali się z daleka. (19) Prosili nawet Mojżesza: Ty rozmawiaj z nami. Będziemy cię słuchać. Niech nie rozmawia z nami Bóg, abyśmy nie pomarli! (20) Nie bójcie się — odpowiedział Mojżesz. — Bóg przybył do was, aby was doświadczyć. Przyszedł wywołać w was bojaźń przed Nim, abyście nie grzeszyli. (21) Lecz lud stał z daleka. Tylko Mojżesz zbliżył się do gęstego obłoku, którym spowity był Bóg. (22) Wtedy PAN polecił Mojżeszowi: Powiedz synom Izraela: Sami doświadczyliście, że rozmawiałem z wami z nieba. (23) Nie czyńcie sobie obok Mnie bóstw ani ze srebra, ani ze złota — powtarzam, nie czyńcie ich sobie! (24) Ołtarz natomiast zbuduj Mi z ziemi. Na nim możesz składać swoje całopalenia i ofiary pojednania, swoje owce i bydło. Wszędzie tam, gdzie polecę ci czcić moje imię, przyjdę do ciebie i będę ci błogosławił."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Tylko że Pismo mówi nam o trwającym przymierzu Boga z Izraelem już po złotym cielcu.

To było jakieś inne przymierze przy ołtarzu z ziemi a potem jeszcze inne?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2019, 21:01 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listek-Ap.Paweł podał dwa przykłady wypełniania zapowiedzi proroczej Jer.31-31 w liście do Hebrajczyków i zawsze związał je z Jezusem,jego ofiarą,nową drogą,związał wypełnienie z wydarzeniami,które nigdy wczesniej w historii ludzkości nie miały miejsca.
Dlatego pisze nowe a nie odnowione,jak bardzo byś nie kombinował.
Listek z daleka wiadomo po co kombinujesz i jaki w tym masz cel,O.K-wiem że to powtarzasz i wiem za kim.
Mało wyraz ten jest wielokrotnie powtórzony prz różnym kontekscie,w znaczeniu ;;nowe;;
Pozdrawiam

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Ponownie Listek,Albertus wstawił zasadne pytanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze: wiem za kim.
Za kim ,bo ja nie wiem?

A co Ty chryzolit wiesz o przymierzu przy ołtarzu z ziemi i powszechnym kapłaństwie?

"Sami doświadczyliście, że rozmawiałem z wami z nieba. (23) Nie czyńcie sobie obok Mnie bóstw ani ze srebra, ani ze złota — powtarzam, nie czyńcie ich sobie! (24) Ołtarz natomiast zbuduj Mi z ziemi"- powiedział Bóg.Wj.20

Czy czytając PŚ zwróciłeś uwagę ,ze Bóg przemawiał do różnych narodów?

Wj,12.37" Synowie izraelscy wyruszyli z Ramses do Sukkot w liczbie około sześciuset tysięcy mężów pieszych oprócz dzieci. (38) A szło z nimi także mnóstwo obcego ludu i trzody, i bydła, bardzo liczny dobytek. "
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Pierwsze przymierze zawarł Bóg z człowiekiem w Ogrodzie. Dlatego przymierze Jezusa można nazywać odnowionym.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

RM pisze:Pierwsze przymierze zawarł Bóg z człowiekiem w Ogrodzie. Dlatego przymierze Jezusa można nazywać odnowionym.
Przymierze, to dwustronna umowa.
Jakie obietnice padły ze strony Adama?
Znasz odpowiedź?

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

RM pisze:Pierwsze przymierze zawarł Bóg z człowiekiem w Ogrodzie. Dlatego przymierze Jezusa można nazywać odnowionym.
Przymierze, to dwustronna umowa.
Jakie obietnice padły ze strony Adama?
Znasz odpowiedź?

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Znam, ale Ty tej deklaracji nie rozumiesz.

Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego. Będzie się nazywała mężatką, gdyż z męża została wzięta.

Ziemia została dana człowiekowi, rozumianemu jako związek mężczyzny i kobiety. Tak pojmowany człowiek był obrazem Boga. Zatem istotą tego przymierza było dbanie o związek mężczyzny i kobiety, aby zawierał w sobie obraz Boga. Powyższy fragment, oraz następujące po nim zdania, są deklaracją człowieka pielęgnowania tego związku, czyli obrazu Boga w sobie, m. in. po to, aby ziemia wydana człowiekowi, była zarządzana odpowiedzialnie i prawidłowo. Ty jednak nie zdołasz dostrzec związku pomiędzy ściśle określoną jakością i formą związku mężczyzny i kobiety, a odpowiedzialnością w zarządzaniu ziemią, ponieważ w Twoim umyśle nie ma żadnych punktów odniesienia, abyś mógł to zrozumieć. A przecież ja o tym piszę już kilka lat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”