Nowe Przymierze

Dyskusje o proroctwach biblijnych

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Nowe Przymierze

Post autor: Listek »

https://www.youtube.com/watch?v=TMtqUG1LvK4

Łk 22:20 bw Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa.""

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

Nowe Przymierze dużo się nie różni od starego:

"Umiłowani, nie podaję wam nowego przykazania, lecz przykazanie dawne, które mieliście od początku; a tym przykazaniem dawnym jest to Słowo, które słyszeliście. (8) A jednak nowe przykazanie podaję wam, to, które jest prawdziwe w nim i w was, gdyż ciemność ustępuje, a światłość prawdziwa już świeci. "1Jana 2,7-8

" Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je"Hebr 8,10

Prawo - to samo.

"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. "Mat 5,17-18

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

adzient pisze:Prawo - to samo.
Pierwsze przymierze zawarte z ludem Bożym nie zawierało samo w sobie mocy skłaniającej człowieka od wewnątrz do posłuszeństwa Bożemu Prawu.

Dz 2:38 bw
"A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego.
"

Dzięki dziełu Jezusa jego uczniowie mają możliwość otrzymać w darze ducha, który uzdalnia ich do posłuszeństwa prawu zapisanemu na ich sercach i umysłach.

Ezechiel 36,(26)
I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. (27) Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.
Kol 3:5
"[Duchem] umartwiajcie tedy to, co w waszych członkach jest ziemskiego: wszeteczeństwo, nieczystość, namiętność, złą pożądliwość i chciwość, która jest bałwochwalstwem,"
Rz 8:13 bpd
"Jeśli bowiem według ciała żyjecie, przyjdzie wam umrzeć; ale jeśli Duchem sprawy ciała uśmiercacie — będziecie żyli."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

W nowym (odnowionym) przymierzu posłuszeństwo wobec Boga i Jego zasad ma płynąć z wnętrza człowieka- z jego serca.
Do przebaczenia grzechów Bóg dodaje nowy sposób poznawania Boga .Sposób ten opisany jest przez proroka Ezechiela, gdzie Bóg daje nowe serce i ducha nowego do wnętrza Swego wyznawcy.

A wszystko po to by człowiek z miłości, z wielką chęcią wypełniał święte prawo Boże, a duchem umartwiał swą cielesność.
I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce żywe. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.

Rz 8:13 bw
"Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie."

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Rdz
Ksiega Rodzaju ...no wiemy a wiesz chyba w jakim Przymierzu Obecnie jesteśmy? Napewo nie Starego Testamentu to może Zacznij Listek cytować Nowy Testament

Nowe Przymierze jest dopelnieniem, to czemu nie uzupelniasz?

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

adzient pisze:" Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan:
Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je"Hebr 8,10
W np na sercach i umysłach uczniów Jezusa zostaje wypisane wieczne i niezmienne Prawo Boga.

Rzymian 2,(13)
Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

adzient pisze:" Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je"Hebr 8,10


Ładnie,ładnie ; "które zawrę z domem Izraela" :-D :-D :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jachu pisze:Ładnie,ładnie ; "które zawrę z domem Izraela"
A niektórzy nie chcą mieć nic wspólnego z domem Izraela, nawet nowego przymierza.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Listek pisze:
Jachu pisze:Ładnie,ładnie ; "które zawrę z domem Izraela"
A niektórzy nie chcą mieć nic wspólnego z domem Izraela, nawet nowego przymierza.
No właśnie, to jest bardzo dziwne. Nie można się odciąć. Chrześcijaństwo nie wzięło się z Marsa, ale z Izraela właśnie. Bez ST nie można zrozumieć, jakie obietnice spełniły się w Chrystusie. Nie można też poprzestać tylko na ST, bo ten wypełnił Jezus Chrystus.
Dziwnie niektórzy interpretują :-|

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

wuka pisze:
Listek pisze:
Jachu pisze:Ładnie,ładnie ; "które zawrę z domem Izraela"
A niektórzy nie chcą mieć nic wspólnego z domem Izraela, nawet nowego przymierza.
No właśnie, to jest bardzo dziwne. Nie można się odciąć. Chrześcijaństwo nie wzięło się z Marsa, ale z Izraela właśnie. Bez ST nie można zrozumieć, jakie obietnice spełniły się w Chrystusie. Nie można też poprzestać tylko na ST, bo ten wypełnił Jezus Chrystus.
Dziwnie niektórzy interpretują :-|
Ci "niektórzy" nie chcą wiedzieć na czym polega Nowe Przymierze i pomijają zbawczą rolę Chrystusa.Zapomnieli,że bez Chrystusa nie mogą nic uczynić. ;-)
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

wuka pisze:Bez ST nie można zrozumieć, jakie obietnice spełniły się w Chrystusie. Nie można też poprzestać tylko na ST, bo ten wypełnił Jezus Chrystus.
Jezus jeszcze nie wypełnił wszystkiego co zapowiadają prorocy!
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Dokładnie tak, ratao.
Listek, jasne, że nie wypełnił wszystkiego. Dopiero drugie przyjście zapoczątkuje wypełnienie całej reszty. Całe królowanie tysiącletnie i objęcie tronu Dawida i td. przed nami.
Ale przecież dzieje nie zaczęły się od NT. Wszystko jest zakorzenione w ST. Cały Boży plan dla ludzkości. Nie można więc przekreślić czy pominąć Izraela ST albo tylko skupiać się na dziejach od narodzenia Jezusa.
Mam wrażenie, że niektórzy są jedną nogą tu i drugą tam. Dobrze trzeba właśnie kwestię zbawienia i wolności w Chrystusie, ale cały ST to zapowiada.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

wuka pisze:Ale przecież dzieje nie zaczęły się od NT. Wszystko jest zakorzenione w ST. Cały Boży plan dla ludzkości. Nie można więc przekreślić czy pominąć Izraela ST albo tylko skupiać się na dziejach od narodzenia Jezusa.
To piękne,ze to widzisz.
Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda, zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze, (2) i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza, w obłoku i w morzu; (3) wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy (4) i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus.
1 Kor 10,1-4
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

:mysli:

Jer. 31:31-34
31. Oto idą dni mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze.
32. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan -

33. Lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
34. I już nie będą siebie nawzajem pouczać, mówiąc: Poznajcie Pana! Gdyż wszyscy oni znać mnie będą, od najmłodszego do najstarszego z nich - mówi Pan - Odpuszczę bowiem ich winę, a ich grzechu nigdy nie wspomnę.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Listek pisze:Jezus jeszcze nie wypełnił wszystkiego co zapowiadają prorocy!
A co miał jeszcze wypełnić poza Okupem Adama i jego Rodzaju ??? Sprecyzujesz może???
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Proroctwa”