Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Dyskusje o proroctwach biblijnych

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: wuka »

teska pisze:
21 maja 2021, 14:28
wuka pisze:
21 maja 2021, 8:49
Trudno was pojąć.
Zakładacie temat z Koryntian, a więc NT. Następnie cały czas nadajecie o ST.
Żeby to w jednym temacie, ale tak jest z Badaczami i Swiadkami cały czas.
Tkwicie po uszy wyłącznie w starych mojżeszowych przymierzach. Nic nowego dla tych denominacji nie przyniósł Jezus.
To jest takie przygnębiające...
Wuka ,chyba wiesz,że Pisma hebrajskie czyli ST zawiera wiele proroctw,które spełniły się na Jezusie.
Więc znając je, lepiej poznajemy Jezusa a także Boga Jehowę.Zresztą całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne.


Czy biblijne proroctwa dotyczące Mesjasza spełniły się na Jezusie?
Biblijna odpowiedź: Tak.
Kiedy Jezus był na ziemi, spełniło się na nim wiele proroctw dotyczących „Mesjasza Wodza”, który miał się okazać
„Wybawcą świata” (Daniela 9:25; 1 Jana 4:14).
Takie proroctwa spełniały się na nim nawet po jego śmierci (Psalm 110:1; Dzieje 2:34-36).
Co znaczy słowo „Mesjasz”? Czy wiesz?
Tak, to wiem. Nie wiem skąd tego "Mesjasza Wodza" wzięłaś, bo o takiej nazwie pierwszy raz słyszę, ale to niewazne.
Wiesz, ja mam wątpliwości co do Jehowa, jako Ojca Jezusa. Szczególnie mocno to rozdzielenie widać w Ew.Jana. Tak, jakby Jezus odcinał się i wyraźnie podkreślał, że Ojciec to Ojciec, a ten w którego wierzą Żydzi (Jemu współcześni, wszak do nich mówił wtedy) to ktoś inny. No ale to znowu nie ten temat.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: Ketjow-oko »

1 Koryntian 2:9 trzeba powiedzieć, że zacytowane te słowa mają wymiar apokaliptyczny.
Zwróćmy uwagę na obecne w tym cytacie odwołania do władz zmysłowych człowieka.
Oko i ucho odsyłają do doświadczenia wizualnego i akustycznego, tak bliskiego każdemu człowiekowi.
Są one organem mającym najistotniejsze znaczenie przy odbiorze świata zewnętrznego. To przez nie najintensywniej doświadcza się rzeczywistości i przekazuje do wnętrza.
Dobre, zdrowe oko Jezus porównuje do światła dla ciała: “Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności” (Mt 6,22-23).
To przez oko dostaje się pokusa i tu może zacząć się grzech (pożądliwe spojrzenie - Mt 5,28), ale też może stać się narzędziem zwycięstwa moralnego, np. Bóg przypomina Samuelowi, że człowiek patrzy na to, co jest przed Jego oczami, zaś sam Bóg patrzy na serce – a więc dalej i głębiej (1Sm 16,7). Takiego daru głębszego widzenia Bóg może także udzielać ludziom: daje oczy widzące (Prz 20,12), oświeca oczy (Ps 13,4), po darowuje światłe oczy serca (Ef 1,18).
Oko jest więc kluczowym organem, umożliwiającym poznanie świata oraz podejmowanie właściwych decyzji przez człowieka.

Podobną funkcję pełni kolejny kluczowy narząd zmysłu – ucho.
Podobnie jak przy oczach otwartych, słyszące uszy daje Bóg (Prz 20,12), który może też dawać się słyszeć uszom (Iz 22,14), otwierać je (Ps 40,7) czy pobudzać (Iz 50,4.5).
Istotne jest, że w świetle przekazu biblijnego człowiek sam z siebie nie ma takiej mocy, aby swe uszy (podobnie jak oczy) uzdolnić do odbierania rzeczywistości w sposób pełny i niezafałszowany.
Dlatego też istnieją takie sprawy, o których najbardziej nawet wzorowy moralnie człowiek nie będzie w stanie usłyszeć, czyli ich pojąć.

Obraz niewidzącego oka oraz niesłyszącego ucha w charakterystyczny dla Biblii podwójny sposób opisuje całość zmysłowego poznania człowieka. Przy tym sugerują one, że poznanie nie są w stanie zgłębić tajemnicy Boga i zbawienia, które Bóg przygotował.
Skoro w omawianym wierszu 1 Listu do Koryntian mowa jest o tym, że ludzkie oko nie widziało do tej pory skarbów przygotowanych dla wybranych i miłujących Boga, oznacza to, że ta rzeczywistość jest jeszcze dla człowieka niedostępna.
Tajemnica Boga i Jego zbawienia dokonanego przez Jezusa, choć zapowiedziana i zrealizowana, przekracza jednak możliwości poznawcze człowieka.
Co prawda Biblia niejednokrotnie wspomina o różnorakich wizjach, pozwalających doświadczyć wybranym ludziom tajemnicy Boga, które On niesie, jednak doświadczenia te mają charakter zapowiedzi.
Człowiek nie jest w stanie o własnych siłach dotrzeć do świata nadprzyrodzonego, ani tym bardziej zgłębić tajemnicę Boga, które On przygotował i zrealizował w Chrystusie.
Biblijne sformułowanie o oku, uchu i sercu, które nie widzą i nie słyszą w oryginalny sposób tejże prawdy i zamierzenia Bożego określa o ograniczoności ludzkiego poznania i tak wyraża i podkreśla tajemnice Boga.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

Ketjow-oko pisze:
Tajemnica Boga i Jego zbawienia dokonanego przez Jezusa, choć zapowiedziana i zrealizowana, przekracza jednak możliwości poznawcze człowieka.
Słowa te przypominają mi słowa księdza:"Oto wielka tajemnica wiary".
Wiara według Biblii nie jest tajemnicą -jest pewnością.
Hebrajczyków 11:1
"Wiara to całkowita pewność ,że to,na co mamy nadzieję nastąpi ,przekonujący dowód ,że to,czego nie widać istnieje".
Bóg także nie jest tajemnicą ,bo objawia się w Biblii,co więcej od poznania Boga zależy nasze życie wieczne.Jana 17:3
To trójca ,w którą wierzy większość jest tą jtajemnicą ,bo nie da się jej zrozumieć logicznym umysłem człowieka.1+1+1=3 a nie 1.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: Ketjow-oko »

Ja nie piszę o ''wierze'' - lecz o Liście 1 Koryntian, Pawła z Tarsu natomiast Ty delikatnie zmieniasz temat na ''Wiarę''- zapytam poco?
Wypowiedź z postu nie jest wypowiedzią jak nadmieniasz, a ''tajemnic Boga'' człowiek w pełnym zarysie nie zna, tylko w tedy i tylko w tedy jak sam Bóg człowiekowi ją objawi - ''tajemnica'' a ''wiara'' to inne pojęcia, tak rozumiem, chyba, że mylnie pojmuję.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

wuka
Tak, to wiem. Nie wiem skąd tego "Mesjasza Wodza" wzięłaś, bo o takiej nazwie pierwszy raz słyszę, ale to niewazne.
Wiesz, ja mam wątpliwości co do Jehowa, jako Ojca Jezusa. Szczególnie mocno to rozdzielenie widać w Ew.Jana. Tak, jakby Jezus odcinał się i wyraźnie podkreślał, że Ojciec to Ojciec, a ten w którego wierzą Żydzi (Jemu współcześni, wszak do nich mówił wtedy) to ktoś inny. No ale to znowu nie ten temat.
Mesjasz wódz jest w księdze Daniela 9:25
" Powinieneś wiedzieć i rozumieć, że od wydania nakazu o odrodzeniu i odbudowie Jerozolimy do pojawienia się Mesjasza Wodza będzie siedem tygodni, a także 62 tygodnie. Odrodzi się ona i zostanie odbudowana, z placem i fosą, lecz w trudnych czasach.

Jest to proroctwo o pojawieniu się Mesjasza w narodzie Izraelskim.Bo skąd Żydzi by wiedzieli kiedy oczekiwać Mesjasza?

Jezus nazywał swego Ojca także swoim Bogiem.

Jana 20:17
..........Idę do Ojca swojego i Ojca waszego ,do Boga swojego i Boga waszego."
A kto dla Żydów był Bogiem?

Powtórzonego Prawa 6:4

"Słuchaj Izraelu:Jehowa nasz Bóg to jeden Jehowa." Zatem Jehowa to jeden Bóg ...:) a zarazem Ojciec Jezusa.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: wuka »

Tylko że Jezus wyraźnie rozgranicza swojego Boga, którego nazywa Ojcem od Boga Żydów i Mojżesza.
Szczególnie rzuca się to w oczy, kiedy Jezus tłumaczy, że jest chlebem danym od Ojca. W rozdz.6 od 26 wersetu.
W 58 wersecie padają słowa wyraźnie rozróżniające Boga Żydów, od Boga Jezusa. Jest więcej w Ew.Jana takich stwierdzeń.
Dlatego uważam, że ten, który wiódł ich po pustyni, rozmawiał twarzą w twarz z Mojżeszem itp. sprawy nie jest Bogiem Ojcem Jezusa. Krótko - Jehowa to bożek Żydów i ludzi, którzy polegają na literze Pisma. Trzeba z uwagą wyłuskać to, co dotyczy Ojca i Syna i Ducha św. Między opowieści i sytuacje opisane od ST aż do NT są prawdziwe sprawy, ale mnóstwo manipulacji się wkradło. Najzwyczajniej mówiąc - "świeckich" (dziś byśmy tak określili) historii. Co więcej, te świeckie sprawy są do sprawdzenia w wielu źródłach pozabiblijnych i znacznie starszych od niej.

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

Ja nie piszę o ''wierze'' - lecz o Liście 1 Koryntian, Pawła z Tarsu natomiast Ty delikatnie zmieniasz temat na ''Wiarę''- zapytam poco?
Wypowiedź z postu nie jest wypowiedzią jak nadmieniasz, a ''tajemnic Boga'' człowiek w pełnym zarysie nie zna, tylko w tedy i tylko w tedy jak sam Bóg człowiekowi ją objawi - ''tajemnica'' a ''wiara'' to inne pojęcia, tak rozumiem, chyba, że mylnie pojmuję.
Tak wiem ,to taka moja dygresja.
Masz rację ,że człowiek zna Boga na tyle ,na ile sam Bóg mu to objawi.Odnośnie jednak listu do Koryntian kontekst wskazuje,że :

1Koryntian 2
6 Przekazujemy mądrość dojrzałym, ale nie mądrość tego świata* ani władców tego świata*, których czeka koniec. 7 Przekazujemy mądrość Bożą wyrażoną w świętej tajemnicy, mądrość ukrytą — to, co przed wiekami* Bóg z góry zamierzył z myślą o naszej chwale. 8 Mądrości tej nie poznał żaden z władców tego świata, bo gdyby ją znali, nie straciliby na palu Pana godnego chwały. 9 Jak napisano: „Oko nie widziało, ucho nie słyszało ani nikomu przez myśl nie przeszło, co Bóg przygotował dla tych, którzy Go kochają”. 10 Nam jednak Bóg to wyjawił przez swojego ducha. Duch przecież zgłębia wszystko, nawet głębokie zagadnienia związane z Bogiem..

Najpierw Paweł pisze ,że przekazuje mądrość Bożą ,(a nie mądrość tego świata) ,wyrażoną w świętej tajemnicy. Mądrość ta była ukryta w dawnych czasach ,ale teraz została ona wyjawiona przez Boga poprzez ducha.

Niektórzy ludzie jednak nie widzą i nie słyszą -nie rozumieją tego ,co Bóg objawia w Biblii.I choć mają oczy ,to nie widzą ,choć mają uszy ,to nie słyszą ,co Bóg do nich chce powiedzieć.
Mateusza 13:9-17
" Kto ma uszy, niech słucha”.
10 A uczniowie Jezusa podeszli do niego i zapytali: „Dlaczego przemawiasz do nich za pomocą przykładów?”. 11 On im odpowiedział: „Wam dano* zrozumieć święte tajemnicej Królestwa Niebios, ale im nie. 12 Bo kto ma, temu będzie dane jeszcze więcej i będzie miał obfitość, ale temu, kto nie ma, zostanie odebrane nawet to, co ma. 13 Właśnie dlatego mówię do nich za pomocą przykładów. Bo gdy patrzą — patrzą na próżno. Gdy słuchają — słuchają na próżno. I nie pojmują sensu. 14 Spełnia się na nich proroctwo Izajasza: ‚Będziecie słuchać, ale na pewno nie pojmiecie sensu, i będziecie patrzeć, ale na pewno nie zobaczycie. 15 Bo nieczułe stało się* serce tego ludu i zakryli swoje uszy, i zamknęli swoje oczy, żeby czasem nie widzieć swoimi oczami ani nie słyszeć swoimi uszami, ani nie pojąć sensu swoimi sercami, żeby nie zawrócić i żebym ich nie uzdrowił’.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: Ketjow-oko »

teska, zgodzę się jakimi operujesz cytatami one mówią same za siebie, lecz ja nadmieniłem ''Biblijne sformułowanie o oku, uchu i sercu, które nie widzą i nie słyszą w oryginalny sposób tejże prawdy i zamierzenia Bożego określa o ograniczoności ludzkiego poznania i tak wyraża i podkreśla tajemnice Boga.''
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

wuka
Tylko że Jezus wyraźnie rozgranicza swojego Boga, którego nazywa Ojcem od Boga Żydów i Mojżesza.
Które wersety masz na myśli?

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

Ketjow-oko pisze:
21 maja 2021, 18:26
teska, zgodzę się jakimi operujesz cytatami one mówią same za siebie, lecz ja nadmieniłem ''Biblijne sformułowanie o oku, uchu i sercu, które nie widzą i nie słyszą w oryginalny sposób tejże prawdy i zamierzenia Bożego określa o ograniczoności ludzkiego poznania i tak wyraża i podkreśla tajemnice Boga.''
A może jest tak,że wielu ludzi nie ma dobrych nauczycieli,którzy by im nawet trudne sprawy Boże wytłumaczyli?

W Dziejach Apostolskich czytamy o pewnym etiopskim eunuchu,który jechał na rydwanie i czytał na głos proroctwo Izajasza.Izajasza 53:7,8
Duch Boży kazał Filipowi podbiec do rydwanu.Zapytał on go :"Czy rozumiesz co czytasz?"
Na to eunuch odpowiedział:"Jak mam rozumieć,skoro nikt mi tego nie wyjaśnił?" Wtedy Filip jeden z dwunastu wyjaśnił mu proroctwo o Jezusie.
W rezultacie ten enuuch został ochrzczony. Dzieje Apostolskie 8:26-38

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: Ketjow-oko »

Teska, właśnie - Łukasz podaje (wytłuściłem sedno):Dz.Ap 8,26 ''«Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta» - powiedział anioł Pański do Filipa.'', Choć obecnie nie przemawia do nas anioł, czy Duch jednak sam Jezus powiedział sparafrazuje słowa: ''Jeżeli jest dwóch albo trzech w imię moje jestem pośród was''. Uważam ( moja interpretacja) mianowicie w każdej rozmowie nawet kiedy piszemy, błyskawicznie przychodzą na myśl odpowiednie cytaty z PS, oczywiście jeżeli znamy tę Księgę Bożą. Teska, o czym to może świadczyć ... ?
Przecież jest niemożliwe znać Biblię na pamięć werset po wersecie, rozdział za rozdziałem ... itd.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: wuka »

teska pisze:
21 maja 2021, 20:02
wuka
Tylko że Jezus wyraźnie rozgranicza swojego Boga, którego nazywa Ojcem od Boga Żydów i Mojżesza.
Które wersety masz na myśli?
Już pisałam na co zwrócić uwagę.
Zadziwiające jest to, że po raz nie wiem który czytam Ew.Jana. przed obecnym czytaniem zadałam Panu Jezusowi pewne pytanie i ... chyba odczytuję tą Ewangelię na nowo. Jestem zdumiona, ale chyba niepotrzebnie na forum zaczęłam o tym pisać.
Teska, werset po wersecie z nastawieniem otwartości i pytaniem dla wielu obrazoburczym: czy jesteś Synem starotestamentowego Jehowy. Nie jestem, jak na razie takie mam odpowiedzi. Znajdziesz je. Ja znajduję od 5 rozdziału do 9 włącznie (do dziś do tego miejsca dotarłam).

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: wuka »

nike pisze:
21 maja 2021, 14:41
wuka napisdała/
Naprawdę tak uważasz? Dramat życiowy? Mój? Z powodu forumowych bredni?
Chyba naprawdę się załamię, ale to będzie tylko mój dramat.
Tak to prawda są też forumowe brednie, to normalne jest na forach. Prawdą jest też,ze jest to tylko twój dramat,ale on skończy się już wkrótce, bo KRÓLESTWO JEZUSA jest już we drzwiach, a wtedy zrozumiesz, bo ci się oczy otworzą, ze Bóg to JHWH---JEHOWA, JAHWE, a Jego Syn JESZUA---TO JEZUS, który przez 1000 lat wraz ze swoja OBLUBIENICĄ składającą się ze--- 144000-- będzie pomagał nam ludziom w naszych niedomaganiach. Życzę ci tego z całego serca. :-)
Bzdury piszesz. Z twojego wpisu wynika, oprócz dokopywania, to, że gdyby Jezus dziś przyszedł to będziemy żyć przez kolejne 1000lat, nauczani osobiście przez Niego. Mam nadzieję, że przynajmniej przestanie boleć mnie kręgosłup, bo fioła dostanę, jeśli tyle czasu mam mieć takie bóle.
Oczywiście ty jako jedna z 144 tys. pokażesz mi kto teraz rządzi, bo w twoje szczere życzenia z całego serca nijak uwierzyć nie mogę. :mrgreen:

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4098
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: radek »

wuka pisze:
22 maja 2021, 12:54
Mam nadzieję, że przynajmniej przestanie boleć mnie kręgosłup
:prosze: bądź zdrowa w imieniu Jezusa
Obrazek

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Kiedy się spełnia to proroctwo 1Koryntian 2:9?

Post autor: teska »

ketjow-oko
Przecież jest niemożliwe znać Biblię na pamięć werset po wersecie, rozdział za rozdziałem ... itd.
Chyba nikt nie zna całej Biblii na pamięć ,ale podstawowe wersety tak.Mamy także wyszukiwarkę różnych zagadnień biblijnych.Poza tym aby zostać
ŚJ studiowaliśmy tematycznie Biblię -obecnie-na podstawie książki
"Czego nas uczy Biblia"
posting.php?mode=reply&f=38&t=14909#preview

ODPOWIEDZ

Wróć do „Proroctwa”