Proroctwo o głoszeniu spełniane garstką ludzi

Dyskusje o proroctwach biblijnych

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Proroctwo o głoszeniu spełniane garstką ludzi

Post autor: DonCicio »

Jezus powiedział kiedyś: „To, co u ludzi jest niemożliwe, u Boga jest możliwe” (Łuk 18:27). Doniesienia biblijne pokazują w jak zadziwiający sposób potwierdzają się Jego słowa. W przeszłości, kiedy Izraelici byli gnębieni przez „licznych jak szarańcza Midianitów, Amalekitów i mieszkańców Wschodu” (Sędziów 6:1-6), Bóg posłużył się Gedeonem, który należał do najmniej znaczącego oddziału w plemieniu Manassesa i był „najmniejszy w domu swego ojca” (Sędz 6:11, 15).

Przeciw najeźdźcom, których było około 135 tysięcy, na wezwanie Gedeona stawiło się czterokrotnie mniej, bo 32 tysiące izraelskich wojowników (Sędz 8:10). Lecz dla Boga i tak było ich zbyt wielu. Pozwolił wiec odejść 22 tysiącom mężczyzn. Kiedy okazało się, że i 10 tysięcy to zbyt wielka liczba, Jehowa kazał wybrać Gedeonowi zaledwie 300 wojowników (Sędz 7:1-7). Tylu wystarczyło, żeby odnieść zwycięstwo nad potężną armią.

Dlaczego Bóg tak postąpił?

Odpowiedź znajdziemy w Księdze Sędziów 7:2: „Wówczas Jehowa rzekł do Gedeona: ‘Masz za dużo ludzi. Nie mogę wydać Midianu w ich ręce, żeby Izraelici nie chełpili się i mi nie mówili: ‚Sami zapewniliśmy sobie zwycięstwo’”.

Podobna sytuacja zaistniała, kiedy Filistyni zebrali się w Socho w Judzie przeciw Izraelowi, „których ogarnął strach” (1 Sam 17:11). Wtedy chłopiec o imieniu Dawid (1 Sam 17:33) pokonał potężnego wojownika Goliata, do którego powiedział: „Wszyscy, którzy się tutaj zebrali, przekonają się, że nie mieczem ani włócznią wybawia Jehowa. Ta bitwa należy do Jehowy i On wyda was wszystkich w nasze ręce” (1 Sam 17:47).

To o tych i podobnych wydarzeniach pisał do Hebrajczyków apostoł Paweł, przypominając, że było to możliwe dzięki ich wierze i uznaniu Boga (Heb 11:1,2):

"Co jeszcze mogę do tego dodać? Nie wystarczyłoby mi czasu, gdybym zaczął opowiadać o Gedeonie, Baraku, Samsonie, Jeftem, Dawidzie oraz Samuelu i innych prorokach. Dzięki wierze pokonali oni królestwa, umocnili prawość, otrzymali obietnice, zamknęli paszcze lwom, powstrzymali siłę ognia, uszli przed mieczem, w słabości nabrali mocy, stali się dzielni na wojnie, rozgromili wojska najeźdźców" (Heb 11:32-34)

A co powiedzieć o czasach współczesnych?

Dziś również jesteśmy świadkami, jak Bóg spełnia swoje zamierzenia posługując się zaledwie „garstką” swojego ludu … i to w sposób zdumiewający?
Kiedy Biblia mówi: „w tych dniach” (Obj 9:6), „w tym czasie” (Zach 8:23, Dan 12:1) albo „w czasie końca” (Dan 8:17, 12:4, 12:9), często odnosi się to do dni końcowych tego systemu. To na ten czas Biblia zapowiada apogeum spełniania się proroctw i o tych czasach często mówił Jezus. Jedno z proroctw miało mieć szczególny wydźwięk, ponieważ w jego spełnianiu mieli bezpośrednio uczestniczyć naśladowcy Jezusa.

O jakie proroctwo chodzi?

Jezus będąc na ziemi nauczał tego, czego sam nauczył się od swego Ojca zanim przybył na ziemię (Jan 8:28,29). Jego misją było przekazać te informacje ludziom, których powierzył mu Ojciec (Jan 17:6, 18:9):

"W pismach proroków jest napisane: ‚Oni wszyscy będą wyuczeni przez Jehowę’. Każdy, kto słucha Ojca i się od Niego uczy, przychodzi do mnie" (Jan 6:45)

Szkolenie uczniów trwało 3,5 roku. W tym czasie wiele się nauczyli m.in. jak i gdzie głosić (Mar 6:7, Łuk 10:1, Mat 10:7, Mat 11-16). Dowiedzieli się również, że „głoszenie dobrej nowiny” będzie jednym z widzialnych znaków dni końca (Mat 24:14, Mar 13:10). Jezus nie przestał szkolić uczniów nawet po swoim zmartwychwstaniu, a ostatniego dnia swej obecności na ziemi dał naśladowcom nakaz, który miał obowiązywać do końca dni tego systemu:

"Jezus podszedł do nich i powiedział: 'Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi. Idźcie więc i pozyskujcie uczniów wśród ludzi ze wszystkich narodów. Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i ducha świętego. Uczcie ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem. A ja będę z wami przez wszystkie dni aż do zakończenia systemu rzeczy'" (Mat 28:18-20)

Czy w czasie końca, w którym bez wątpienia żyjemy, naśladowcy Jezusa działają i głoszą dobrą nowinę, zgodnie z Jego zapowiedzią?

Oczywiście! Ale ewenementem jest to, iloma z nich posługuje się w tym ogólnoświatowym dziele!
W porównaniu z ogółem ludzkości (8 mld), jest ich garstka (8 mln) … zaledwie 0,1%.

Czy to możliwe, żeby Bóg posługuje się zaledwie 0,1 procenta ludzkości, by obwieszczać po całej zamieszkałej ziemi swoje orędzie w dniach końca?

Oczywiście! Jezus powiedział przecież: „To, co u ludzi jest niemożliwe, u Boga jest możliwe” (Łuk 18:27).
Posługując się „niewieloma” ludźmi (Mat 7:14) i aniołami (Obj 14:6,7), orędzie o Królestwie Bożym głoszone jest w 239 krajach w najodleglejszych miejscach ziemi (Dzie 1:8) obwieszczając je w 1084 językach (na dzień dzisiejszy). Słuchając swego mistrza, naśladowcy Jezusa „czynią uczniami” innych (Dzie 20:20), prowadząc ponad 5,5 miliona kursów biblijnych. Na ten cel naśladowcy Jezusa poświęcili w 2022 roku ponad 1,5 miliarda godzin (Dane liczbowe za rok 2022).

Taki obrót sprawy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ słowo Jehowy zawsze się spełnia (Iz 46:10, 55:11) a proroctwa dotyczące Jego ludu mówiły wyraźnie, że:

„Malutki stanie się tysiącem, a niewielki — potężnym narodem. Ja, Jehowa, przyśpieszę to w odpowiednim czasie” (Iz 60:22)

Lud wyuczony przez Jehowę Boga (Mich 4:2) i Jego Syna (Jan 14:26) miał uczestniczyć w ogólnoświatowym dziele głoszenia (Mat 28:19,20) i „zbierania kosztowności Jehowy” spośród narodów (Ag 2:6,7):
Pod koniec dni góra domu Jehowy zostanie mocno osadzona ponad szczytami gór, wyniesiona ponad wzgórza. I będą do niej zmierzać wszystkie narody (Iz 2:2)

Wszyscy, którzy będą chcieli poznawać w końcowych dniach Prawdę o Jehowie i jego zamierzeniu (Jer 29:11), które spełni za pomocą Królestwa Bożego, są dla Niego niezwykle cenni:

„Na ten widok się rozpromienisz, a twoje serce zacznie mocno bić i napełni się radością, bo napłyną do ciebie bogactwa morza i przyjdą do ciebie zasoby narodów (Iz 60:5)

Jeżeli chcesz być „kosztownością” Jehowy, „bogactwem morza” spośród narodów, powinieneś Go bardziej poznać (Heb 8:11,12). Masz na to wiele sposobności … nawet nie wychodząc z domu. Zobacz "Jak wygląda kurs biblijny" i poproś o wizytę.

Jesteś świadkiem zdumiewających rzeczy, których dziś dokonuje Bóg za pomocą garstki swoich sług:

„Który bóg jest taki jak Ty, Jehowo? Czy ktoś może Ci dorównać w świętości? Ciebie należy się bać i wysławiać w pieśniach, Ty dokonujesz cudów (Wyj 15:11)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Proroctwa”