Czasy Pogan-od kiedy do kiedy?

Dyskusje o proroctwach biblijnych

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Czasy Pogan-od kiedy do kiedy?

Post autor: Jachu »

Jak w tytule,Kiedy się zaczęły i do kiedy trwały te proroczo zapowiedziane Czasy Pogan
Jakie zrozumienie i wiedzę macie na ten temat?
I czy na pewno tylko do 1914 roku ?

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

wg Branhama od momentu kiedy Paweł i ewangelia Chrystusowa przestali bywać z powodu niechęci żydów w synagogach a skończył się w roku 1977
dlaczego nie umiem wytłumaczyć -było takie objawienie ,którego sam Branham nie doczekał
ale sformułował .
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Re: Czasy Pogan-od kiedy do kiedy?

Post autor: Quster »

Jachu pisze:Jak w tytule,Kiedy się zaczęły i do kiedy trwały te proroczo zapowiedziane Czasy Pogan
Jakie zrozumienie i wiedzę macie na ten temat?
I czy na pewno tylko do 1914 roku ?
A Jerozolima i świątynia jest "deptana" przez "pogan" ?
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Witaj qusterze
Wiesz,nie gram w ping-ponga, ha,ha,ha,

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Jachu pisze:Witaj qusterze
Wiesz,nie gram w ping-ponga, ha,ha,ha,
ja tez :-> tylko pobudzam do myślenia bo z tego co pamiętam ;-) słowa coś mówiły o deptaniu, wiec problem jest jasny według mnie nie ma co deliberować, ale temat jest ciekawy.
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

No właśnie. Czy te czasy zaczęły się przed,czy po 70-ciu latach spustoszenia,kiedy to ziemia izraelska miała leżeć odłogiem,z Bożego wyroku dla odprawienia zaległych sabatów,
jakie zostały w prawie wcześniej nakazane?

Przecież to Nabuchodonozor był egzekutorem w tym zakresie na Izraelu.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Re: Czasy Pogan-od kiedy do kiedy?

Post autor: wit »

Jachu pisze:Jak w tytule,Kiedy się zaczęły i do kiedy trwały te proroczo zapowiedziane Czasy Pogan
Jakie zrozumienie i wiedzę macie na ten temat?
I czy na pewno tylko do 1914 roku ?
Trochę nie do końca trafne sformułowanie ze wzmianką odnośnie roku 1914. Wygląda to tak, jakby wszyscy forumowicze, albo większość uważała, że jednak rok 1914 odgrywa tu jakąś kluczową rolę. Zresztą mniejsza o to, ale skoro temat zamieszczony został w dziale ogólnym pozwól, że nie będę się tu zajmował rokiem 1914 zwłaszcza, że owe zagadnienie poruszone jest w innym dziale.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kontekst wypowiedzi z Ewangelii wg Łukasza 21:24, gdzie poruszono kwestię czasów pogan. Wcześniejsze wersety Ewangelii wg Łukasza, mianowicie od 20 do 23 mówią o oblężeniu i zburzeniu Jerozolimy. Jednak cały sens wypowiedzi Chrystusa dotyczy pytania, jakie postawili mu Apostołowie odnośnie zburzenia świątyni jerozolimskiej, więc rzecz dotyczy nie tyle zburzenia miasta, co właśnie samej świątyni. I od tego momentu, tj. od chwili zburzenia świątyni, co miało miejsce w roku 70 n.e. należałoby umiejscowić początek czasów pogan. Powyższa teoria znajduje potwierdzenie w Objawieniu 11:1,2, gdzie również znajdujemy wzmiankę o deptaniu świątyni i Jerozolimy przez pogan. Może jeszcze zaznaczę, że jestem przekonany, iż Księga Objawienia powstała krótko przed rokiem 70 n.e. więc w tymże fragmencie Objawienia jest zapowiedź zburzenia świątyni, i z chwilą jej zburzenia - rozpoczęcie i nastanie czasów pogan.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Szanowny Wicie.
Jak zapewne wiesz,Biblia mówwi o dwóch Babilonach,starożytnym i mistycznym(tajemniczym) w Wieku Ewangelii. To co działo się do czasu przjścia i ofiary okupowej
pana Jezusa,dotyczyło historii i obrazów jakie działy się z Izraelitami-narodem obrazowym,a rzutowały na tzw. 'pozaobraz",czyli niejako odbicie w rzeczywistości Wieku Ewangelii. Natomiast Nowy Testament juz opisuje fakty po ustaniu tych obrazowych historii.
Stąd też termin Czasy Pogan występuje w ST i NT,ale nie ma dosłownych przełożen.
Mnie interesują wydarzenia opisywane w Starym Testanencie,ponieważ jest wyrażne
pouczenie:Izaj. 8:20
20. Do zakonu raczej i do świadectwa; ale jeźli nie chcą, niechże mówią według słowa tego, w którem niemasz żadnej zorzy.
(BG)
-zorzy,inaczej światła Ewangelii,ponieważ bez poznania proroctw,obrazów,prawa w ST,
nie jest możliwe racjonalne i skuteczne zrozumienie głebokich rzeczy zawartych w NT.
Dlatego pytam o historię niewoli Babilońskiej Zydów i związane z tym proroctwa dotyczące
"deptania Jeruzalem,aż się zakończą czasy Pogan".Jak możesz odpowiedziec w tym temacie,chętnie się z tym zapoznam.

A tak BTW Ap Jan napisał Apokalipsę będąc zesłanym na Patmos ok.95 roku ne. już po zburzeniu świątyni ,a przed powstaniem Bar Kochby w 135 r n e.
Czasy pogan miały trwać 2520 lat,pytanie , od kiedy liczyć początek. Rok 1914 jest tu
pochodną pewnego liczenia,ale tu się nim nie zajmujmy,ma osobny wątek.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Jachu pisze:Jak zapewne wiesz,Biblia mówwi o dwóch Babilonach,starożytnym i mistycznym(tajemniczym) w Wieku Ewangelii. To co działo się do czasu przjścia i ofiary okupowej
pana Jezusa,dotyczyło historii i obrazów jakie działy się z Izraelitami-narodem obrazowym,a rzutowały na tzw. 'pozaobraz",czyli niejako odbicie w rzeczywistości Wieku Ewangelii. Natomiast Nowy Testament juz opisuje fakty po ustaniu tych obrazowych historii.
Stąd też termin Czasy Pogan występuje w ST i NT,ale nie ma dosłownych przełożen.
Mnie interesują wydarzenia opisywane w Starym Testanencie,ponieważ jest wyrażne
pouczenie:Izaj. 8:20
20. Do zakonu raczej i do świadectwa; ale jeźli nie chcą, niechże mówią według słowa tego, w którem niemasz żadnej zorzy.
(BG)
-zorzy,inaczej światła Ewangelii,ponieważ bez poznania proroctw,obrazów,prawa w ST,
nie jest możliwe racjonalne i skuteczne zrozumienie głebokich rzeczy zawartych w NT.
Dlatego pytam o historię niewoli Babilońskiej Zydów i związane z tym proroctwa dotyczące
"deptania Jeruzalem,aż się zakończą czasy Pogan".Jak możesz odpowiedziec w tym temacie,chętnie się z tym zapoznam.
Nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem, ale pisząc o obrazie miałeś chyba na myśli literalne wypełnianie się proroctwa w czasach przed Chrystusem, natomiast odnośnie wyrażenia pozaobraz miałeś na myśli duchowe wypełnianie się proroctwa już w czasach po Chrystusie.
Co do proroctw ST, takich jak proroctwa Izajasza, Jeremiasza czy Zachariasza to dotyczą one Kościoła, zgodnie z sugestią z 1 Piotra 1:10-12. Nie wiem czy te proroctwa wypełniły się literalnie w okresie Starego Przymierza, i szczerze mówiąc nie bardzo mnie to interesuje, gdyż ja wychodzę z założenia, że odnoszą się one do czasów po Chrystusie, więc mamy tu do czynienia tylko z duchową wykładnią proroctw. I tak też jest z zagadnieniem czasów pogan, które to czasy zaczynają się po Chrystusie. Jezus mówiąc o czasach pogan, wspominał o nich w kontekście zburzenia świątyni przez Tytusa, co jak wiadomo z historii miało miejsce w roku 70 n.e., i z tym wydarzeniem nie cofał się w czasie do jakiegoś tam roku przed Chrystusem. W związku z tym nie widzę powodu, aby rozpoczęcie czasów pogan umieszczać w innym przedziale czasowym.
A tak BTW Ap Jan napisał Apokalipsę będąc zesłanym na Patmos ok.95 roku ne. już po zburzeniu świątyni ,a przed powstaniem Bar Kochby w 135 r n e.
Czasy pogan miały trwać 2520 lat,pytanie , od kiedy liczyć początek. Rok 1914 jest tu
pochodną pewnego liczenia,ale tu się nim nie zajmujmy,ma osobny wątek.
To jest najczęściej wyrażana opinia, jednak niektórzy badacze uważają, że Objawienie na Patmos Jan otrzymał albo w końcowym okresie panowania Nerona, albo też w początkowym czasie panowania Wespazjana, co pozwoliłoby nam stwierdzić, że Apostoł spisał proroctwo Objawienia w latach 68-70 n.e. Ja się przychylam do tej opinii. Na ten stan rzeczy wskazuje fakt, że wzmianka z Objawienia 11:1,2 jest zapowiedzią zburzenia świątyni. Także mowa Chrystusa na Górze Oliwnej o jego przyjściu i zburzeniu świątyni wskazuje, że owe przyjście nierozerwalnie jest związane z wydarzeniem zniszczenia świątyni jerozolimskiej. Objawienie na Patmos dotyczyło przecież bliskiego przyjścia Chrystusa, więc siłą rzeczy Jan objawienie otrzymał jeszcze przed zniszczeniem świątyni.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Do Wita.
Aby była jakaś podstawa wzajemnego zrozumienia,załączam link,gdzie przedstawiony jest wywód na temat "Czasów Pogan". Ten wywód jest dla mnie zrozumiały,natomiast sama podstawa wyliczen początku owych czasów pogan jest kontrowersyjna ze względu na znaczny upływ czasu ponad nakreślony na ich zakończenie rok 1914 ,obecnie juz prawie
95 lat.gdzie tkwi sedno tego,że po tym 1914 roku brak dalszych dat.Jak to wytłumaczyć?
Czy aby na pewno zaczęły się one w 606 r pne. , czy też może po zakończeniu 70 lat
kary spustoszenia nałożonych na Zydów za nieprzestrzeganie sabatów,a te 70 lat skończyły
się w 536 r. pne. może zatem od owego roku należy liczyć te 2520 lat Pogan?

Jachu

oto zapomniany link dla zainteresowanych:
http://www.nastrazy.pl/biblioteka/czyte ... yklad4.htm
Ostatnio zmieniony 30 mar 2009, 15:58 przez Jachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Nie wiem, Jachu czy w tej sprawie mamy zbieżne poglądy ale...
Skoro ruszamy ten temat, to warto najpierw ustalić:

1. Co to znaczy, że Jerozolima jest deptana.
2. Cóż oznacza termin: czasy pogan
3. Co się skończyło przed tymi czasami a co zaczęło po ich skończeniu.

Dlaczego po 1914 miałyby być jeszcze jakieś daty?
Kiedy Bóg. np. stwierdził, ze za 120 lat będzie potop w międzyczasie nie ustalił żadnego okresu, daty po drodze.
Kiedy wyznaczył 40 lat błąkania po pustyni, również nic nie wyznaczał jeszcze w środku owego okresu. Nawet po wejściu do ziemi obiecanej nie było żadnego wyznacznika. Dopiero potem były proroctwa dot. niewoli, Jezusa i posypały się daty.

Co jeszcze miałoby się wydarzyć pomiędzy końcem czasów pogan a... armagedonem?

Z tego co wiem, to kiedyś Badacze P. Św. koniec czasów pogan w 1914 nie utożsamiali z objęciem władzy przez Jezusa w niebie, gdyż umiejscawiano to wydarzenie w 1874.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Jachu pisze: Aby była jakaś podstawa wzajemnego zrozumienia,załączam link,gdzie przedstawiony jest wywód na temat "Czasów Pogan". Ten wywód jest dla mnie zrozumiały,natomiast sama podstawa wyliczen początku owych czasów pogan jest kontrowersyjna ze względu na znaczny upływ czasu ponad nakreślony na ich zakończenie rok 1914 ,obecnie juz prawie
95 lat.gdzie tkwi sedno tego,że po tym 1914 roku brak dalszych dat.Jak to wytłumaczyć?
Czy aby na pewno zaczęły się one w 606 r pne. , czy też może po zakończeniu 70 lat
kary spustoszenia nałożonych na Zydów za nieprzestrzeganie sabatów,a te 70 lat skończyły
się w 536 r. pne. może zatem od owego roku należy liczyć te 2520 lat Pogan?
Nijak nie mogę dopasować początków czasów pogan w końcówce wieku VII przed Chr. Prawdą jest, że świątynia w Jerozolimie przez kilkadziesiąt lat była w ruinach, gdy uległa zniszczeniu, natomiast lud Boży został uprowadzony do niewoli babilońskiej, jednak po pewnym czasie powrócił do swojej własności, a świątynia została odbudowana, więc trudno tu mówić o czasach pogan. Zupełnie inaczej rzecz się przedstawia ze zburzeniem świątyni w roku 70 n.e. Tak jak wcześniej wspomniałem Księga Objawienia 11:1,2 wyznacza deptanie miasta i świątyni z chwilą jej zniszczenia, i ten stan rzeczy odpowiada słowom Jezusa na Górze Oliwnej odnośnie początku czasów pogan.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Bobo pisze:Nie wiem, Jachu czy w tej sprawie mamy zbieżne poglądy ale...
Skoro ruszamy ten temat, to warto najpierw ustalić:

1. Co to znaczy, że Jerozolima jest deptana.
2. Cóż oznacza termin: czasy pogan
3. Co się skończyło przed tymi czasami a co zaczęło po ich skończeniu.

Dlaczego po 1914 miałyby być jeszcze jakieś daty?
Kiedy Bóg. np. stwierdził, ze za 120 lat będzie potop w międzyczasie nie ustalił żadnego okresu, daty po drodze.
Kiedy wyznaczył 40 lat błąkania po pustyni, również nic nie wyznaczał jeszcze w środku owego okresu. Nawet po wejściu do ziemi obiecanej nie było żadnego wyznacznika. Dopiero potem były proroctwa dot. niewoli, Jezusa i posypały się daty.

Co jeszcze miałoby się wydarzyć pomiędzy końcem czasów pogan a... armagedonem?

Z tego co wiem, to kiedyś Badacze P. Św. koniec czasów pogan w 1914 nie utożsamiali z objęciem władzy przez Jezusa w niebie, gdyż umiejscawiano to wydarzenie w 1874.

ad 1. Jerozolima jako stolica jest synonimem Królestwa Izraelskiego,samostanowienia i niepodległości Żydów,
po detronizacji Sedekiasza,a zwłaszcza po 70-cio letnim okresie spustoszenia ziemi za nie odprawione sabaty,
już do naszych czasów zawsze obcy panowali nad miastem i ziemią Izraela.

ad 2. to okres na jaki samowladztwo Żydów miało być zastąpione przez władze okupacyjne z Pogan(wszelkich)
-proroctwa mówią o okresie 2520 lat


ad 3. upadło Królestwo Izraelskie-zwłaszcza od zakończenia kary za sabaty i już nigdy aż do naszych czasów,
Żydzi nie stanowili sami o sobie,nigdy Jerozolima nie była formalnie stolicą Izraela--dopiero w lipcu 1980 r.
Kneset uchwalił deklarację o wiecznej i niepodzielnej stolicy Izraela-Jerozolimie
(Nie uznawanej przez większość
państw). Taki fakt jednak zaistniał,ale był i jest mało zauważalny. Zydzi panują nad Jerozolimą mimo intifad,
oraz zabiegów polityków całego świata, cięzko się przy tym trudzących i raniących. Należałoby przy tym
stwierdzić,że już nie Poganie panują nad Jerozolimą. co zatem z owymi czasami Pogan -skonczone,czy nie,
a Królestwo Chrystusowe weszło,czy nie. Wiele ciekawych pytan się nasuwa.

Ot takie myśli.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Ja oczekuję Nowego Jerusalem zstępującego z nieba,którego to miasta budowniczym jest Bóg
tam będzie Duchowy Izrael -więc dla mnie czasy pogan skończą się w odnowieniu wszechrzeczy w Chrystusie -gdzie nie będzie ani żyda ani greka a nowy człowiek Boży
pozdrawiam

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »


ODPOWIEDZ

Wróć do „Proroctwa”