Duch Pański (Pana) = Duch Święty?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

askaou
Posty: 444
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: Maroko

Post autor: askaou »

BLyy pisze:Ale czy według ciebie Duch Boga to Duch Jezusa Chrystusa, który jest jego nefesz(ruach + ciało)? Czy Duch Boga przelał się nefesz Jezusa tak jak na proroków?
Tak jak Duch Bozy dzialal w poslancach - prorokach, tak dzialal w Jezusie Chrystusie. Moim skromnym zdaniem.


Jachu ujal to ladnie.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

treewood pisze:Problem jest zas z fragmentem z Dz. Ap. 16:6-7:
"I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji. A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im; "

Mozna go zrozumiec dwojako:
1. Duch Jezusa to nie ta sama osoba co Duch Swiety
2. Duch Jezusa = Duch Swiety
Mamy też inne podobne określenie:
Ga 4:6 Bp "Aby zaś udowodnić, że jesteście synami, Bóg zesłał do naszych serc Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze!"
czyli:
Duch Św.=Duch Syna=Duch Syna
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

treewood
Posty: 14
Rejestracja: 11 wrz 2011, 10:47

Post autor: treewood »

Talmid2Tes2,15 - mozliwe to jest co piszesz ale niekoniecznie bo ... w Gal 2:20 pisze "Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie."

Z tego wersetu mozna wywnioskowac, ze zyl w Pawle Chrystus albo Duch Syna, ktorego poslal Ojciec Bog.
witaj.net

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

"I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji. A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im; "
Dla mnie ten cytat mówi o dwóch Duchach a nie jednym, ale wiem, że każdy będzie miał swoje zdanie.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

BLyy pisze:
"I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji. A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im; "
Dla mnie ten cytat mówi o dwóch Duchach a nie jednym, ale wiem, że każdy będzie miał swoje zdanie.
No tak, ale dlaczego?
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

leszed pisze:
BLyy pisze:
"I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji. A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im; "
Dla mnie ten cytat mówi o dwóch Duchach a nie jednym, ale wiem, że każdy będzie miał swoje zdanie.
No tak, ale dlaczego?
Ojciec mógł wysłać Ducha swego Syna. W końcu mają te same dążenia. A Jezus zasiadając po prawicy, jest prawą ręką Ojca.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

BLyy pisze:Ojciec mógł wysłać Ducha swego Syna. W końcu mają te same dążenia. A Jezus zasiadając po prawicy, jest prawą ręką Ojca.
skoro obaj mają to samo dążenie to Duch jest jednocześnie posyłany przez Obu
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Talmid2Tes2,15 pisze:
BLyy pisze:Ojciec mógł wysłać Ducha swego Syna. W końcu mają te same dążenia. A Jezus zasiadając po prawicy, jest prawą ręką Ojca.
skoro obaj mają to samo dążenie to Duch jest jednocześnie posyłany przez Obu
Tyle, że każdy człowiek może mieć te same dążenie. Więc czy każdy człowiek wysyła jednocześnie przez wszystkich?

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

nie bardzo można odnosić ludzkie doświadczenia do życia Boga :
J 10:30 bt "Ja i Ojciec jedno jesteśmy»."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Talmid2Tes2,15 pisze:nie bardzo można odnosić ludzkie doświadczenia do życia Boga :
J 10:30 bt "Ja i Ojciec jedno jesteśmy»."
Można.
Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. (...)aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno(...)aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy J 17,11-21-22

I to najlepiej wyjaśnia list do Filipian:
będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego (...)To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie. Flp 2,2-5
- więc dla mnie Duch Święty do Duch Boga Ojca, a Duch Jezusa to Duch Jezusa. tak jak Duch mój to Duch mój.
Jezus Chrystus miał te same pragnienia, czyli dążenia, i każdy człowiek je może mieć i w takim znaczeniu stanowią jedno, tak samo Jezus stanowił jedno mając wspólnego ducha.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

BLyy pisze:
Talmid2Tes2,15 pisze:nie bardzo można odnosić ludzkie doświadczenia do życia Boga :
J 10:30 bt "Ja i Ojciec jedno jesteśmy»."
Można.
Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. (...)aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno(...)aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy J 17,11-21-22

I to najlepiej wyjaśnia list do Filipian:
będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego (...)To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie. Flp 2,2-5
- więc dla mnie Duch Święty do Duch Boga Ojca, a Duch Jezusa to Duch Jezusa. tak jak Duch mój to Duch mój.


Jezus Chrystus miał te same pragnienia, czyli dążenia, i każdy człowiek je może mieć i w takim znaczeniu stanowią jedno, tak samo Jezus stanowił jedno mając wspólnego ducha.
Zaprawdę,Zaprawdę :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

rykiw

Post autor: rykiw »

treewood pisze:Talmid - dziekuje bardzo za chec pomocy. Szczerze powiem, ze nie jest to istotny problem ale chcialbym go jakos rozwiazac i dziekuje za wsparcie.

Problem jest zas z fragmentem z Dz. Ap. 16:6-7:
"I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji. A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im; "

Mozna go zrozumiec dwojako:
1. Duch Jezusa to nie ta sama osoba co Duch Swiety
2. Duch Jezusa = Duch Swiety



Nie ma tu żadnego problemu i nie można tego fragmentu rozumieć dwojako, chyba że się samemu problem stworzy i Ty właśnie to zrobiłeś w pkt 1.

Utożsamiasz tam zupełnie bezpodstawnie ducha z osobą.
Duch Jezusa to nie jest osoba Jezusa, osoba Jezusa posiada swego ducha i ten duch Jezusowy to Duch święty.
Podobnie Bóg Ojciec, osoba Boga Ojca posiada swego ducha i ten duch to Duch święty.
Duch święty, czy jakikolwiek inny duch nie jest osobą, gdyby nią był to osoba Boga Ojca, osoba Jezusa jak i wszystkie inne osoby, posiadałyby w sobie osoby ducha, czyli każda osoba „składałaby się” z dwóch osób, a to jest zwyczajny absurd.

Zatem pkt 1 i 2 należy w zasadzie rozumieć identycznie tzn Duch Jezusa = Duch święty.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Zatem pkt 1 i 2 należy w zasadzie rozumieć identycznie tzn Duch Jezusa = Duch święty.
Ja mam troszke inne zdanie, ale rozumiem, że tak na patrzysz Pozdrawiam

rykiw

Post autor: rykiw »

BLyy pisze:
Zatem pkt 1 i 2 należy w zasadzie rozumieć identycznie tzn Duch Jezusa = Duch święty.
Ja mam troszke inne zdanie, ale rozumiem, że tak na patrzysz Pozdrawiam
Jak zatem godzisz te wersety:

Luke 24:49: A oto ja poślę na was obietnicę Ojca mego, a wy zostańcie w mieście Jeruzalemie, dokąd nie będziecie przyobleczeni mocą z wysokości.
Acts 2:4: I napełnieni są wszyscy Duchem Świętym, a poczęli mówić innemi językami, jako im Duch on dawał wymawiać.


Czy Jezus może posyłać Ducha YHWH, ducha innej osoby, Ducha Boga Najwyższego, któremu jest poddany?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Jak zatem godzisz te wersety:

Luke 24:49: A oto ja poślę na was obietnicę Ojca mego, a wy zostańcie w mieście Jeruzalemie, dokąd nie będziecie przyobleczeni mocą z wysokości.
Acts 2:4: I napełnieni są wszyscy Duchem Świętym, a poczęli mówić innemi językami, jako im Duch on dawał wymawiać.

Czy Jezus może posyłać Ducha YHWH, ducha innej osoby, Ducha Boga Najwyższego, któremu jest poddany?
Oczywiście, że je godzę. Jezus narodził się z Ducha Świętego, a więc interwencja Ojca. Ojciec też spoczął w Jezusie w czasie chrztu w Jordanie. Jezus też nieraz mówił, że ten kto w niego uwierzy, nie uwierzy w niego lecz w tego który go posłał; więc jak uwierze w Jezusa, Ojciec napełni mnie Duchem Świętym. Dlatego też człowiek może być jedno z Ojcem, tak jak Jezus z Ojcem.
Będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze J 14,16

Tak to rozumiem. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”