Ruach ha Kodesz w judaizmie wczesnym i współczesnym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Rethel

Ruach ha Kodesz w judaizmie wczesnym i współczesnym.

Post autor: Rethel »

Jak w temacie.

ariel
Posty: 18
Rejestracja: 20 sty 2013, 21:23

Post autor: ariel »

Kiedyś napisałem na temat rabinicznego spojrzenia na Ducha Świętego. Link poniżej:

http://thaleia.pl/2013/02/22/przemawiajacy-duch-swiety/
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ
http://thaleia.pl/ unitariański serwis apologetyczny

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

ariel -
Podałeś dobre opracowanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

chryzolit

Napisz swoje wnioski.Dla mnie wynia,że:

Ruach=Energia=Duch
ha Kodesz=Święta


Ruach ha Kodesz=Energia Święta=Duch Święty
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

ratao

święty duch Boży - to nie jest tylko energia o czym świadczą np. Dz.Ap. 1 : 8; Rzym. 15 : 19. Jeśli duch święty jest tylko mocą to czym jest jego moc ?


__________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tropiciel pisze:ratao

święty duch Boży - to nie jest tylko energia o czym świadczą np. Dz.Ap. 1 : 8; Rzym. 15 : 19. Jeśli duch święty jest tylko mocą to czym jest jego moc ?
Powinno być napisane:

Dz.1.8 Ale weźmiecie Energię,Ducha Świętego...
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

ratao

w dalszym ciągu bzdury piszesz !

jeśli duch według twojego rozumienia jest tylko energią, to w podanym przez ciebie określeniu mamy energię energii !

_____________________________________

http://vaticannewworldorder.blogspot.com

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tropiciel

Widocznie nie zauważyłeś roli przecinka:
Dz.1.8 Ale weźmiecie Energię ,Ducha Świętego...

Dz. 8,17 Wtedy więc wkładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.

Otrzymywali Ducha Świętego,a więc co otrzymywali? Czym jest Dar Ducha Świętego i od kogo pochodzi?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

ratao

wychodzi twój brak kompetencji : w języku greckim koine nie było przecinków !

_______________________________

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tropiciel

Napisz kompetentą odpowiedź o Ruach ha Kodesz.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

ratao

choćbym nie wiem co napisał i tak pozostaniesz przy swoim zdaniu, bo Ty po prostu wiesz lepiej od innych - i na to już nic nie poradzę.


____________________________________

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tropiciel
tropiciel napisał do ratao:

wychodzi twój brak kompetencji : w języku greckim koine nie było przecinków !
W języku polskim są przecinki !
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2016, 9:01 przez amiko, łącznie zmieniany 2 razy.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

ratao

sam pokazujesz swoim aroganckim zachowaniem i zarozumialstwem, że z tobą nie ma sensu żadna rozmowa !


____________________________________

http://vaticannewworldorder.blogspot.com

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

[center]RUACH-DUCH jest ENERGIĄ.RUACH-DUCH nie jest osobą[/center]
Ze strony:http://www.the614thcs.com/40.1038.0.0.1.0.phtml
SZECHINA I RUACH HA-KODESZ
pytanie od SO :

Proszę o wytłumaczenie, jak judaizm rozumie istotę Ducha Świętego. Czy jest to osoba? czy moc? czy coś innego? Skoro z oczywistych powodów Trójca nie istnieje.

odpowiedź :

Samo określenie, które bywa tłumaczone niezbyt trafnie jako „duch święty”, pojawia się w judaizmie jako hebrajska metafora „ruach ha-kodesz” (dosłownie: „tchnienie świętości”), ale jest ono oczywiście rozumiane nie jako osobna istota, tylko jako Boże Natchnienie (także czasami: Boża Inspiracja), które może sprawić, że człowiek (np. prorok) podejmuje niezwykłe działania. To Boże Natchnienie powodowało, iż np. prorocy ogłaszali swoje proroctwa, a król Dawid komponował Psalmy.

W judaizmie nie istnieje pojęcie „ducha świętego” w takim sensie, w jakim jest ono obecne w chrześcijaństwie. Najbliżej temu rozumieniu byłaby zapewne Szechina (Szekina) [od hebrajskiego słowa szakan, znaczącego "mieszkać"] - dosłownie „przebywanie” – czyli Boża Obecność, a - bardziej precyzyjnie – Obecność Bożej Świętości w jakimś miejscu, przedmiocie, człowieku lub w określonym czasie
.

ruach-tchnienie-duch-energia
ha kodesz - świętość


Bóg jest Duchem-Energią i mieszka przez swojego Ducha-Energię we wszystkim co żyje.My jesteśmy świątyniami Ducha Świętego/Bożego,Energii Świętej/Bożej,przez którą Bóg w nas mieszka.

Szechina oznacza obecność Bożej Energii w człowieku,która ma Świadomość.Chrystus nauczał o Światłości obecnej w człowieku,o znalezieniu obecnego w nas Boga.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Duch ma energię a nie jest ,,samą energią" czy mógłbyś skomentować mój post tematu ,,Kim jest Duch Św.?" jestem ciekawy Twego rozumienia słowa ,,Duch"
Nie wiesz ze świat materii jest układem ,,Światła Bożego" to tłumaczy wiele z Pisma czytań.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”