Różne znaczenia frazy ,Duch Święty' w Piśmie świętym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Otóż to, Emet, otóż to...!
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
adelfos
Posty: 350
Rejestracja: 29 maja 2007, 13:35

Post autor: adelfos »

Jak sobie przeczytałem ,przemyślenia EMETa' odnośnie ojców-że jacy to trynitarze nieuczciwi, bo się wybiórczo powołują, a potem jak sobie przypomniałem o broszurze ,Czy wierzyć w trójcę', w której śJ nie dość , że się powołują na ojców, to jeszcze okropniei w sposób nieuczciwy uproszczają ich wypowiedzi -to mnie ZEMDLIŁO.

I możecie mi dać ostrzeżenie kolejne, ale niedobrze mi od waszej obłudy, podwójnych mierników moralno-logicznych etc.


Bobo, jednak ojcowie żyli czasem jedno pokolenie po aposotłach a Ty żyjesz trochę wiecej, wiec myslę, że jednak ich Pisma mają większą wiarygodność niż pisemka różnych nawiedzonych proroków z naszych czasów.

jeżeli Ty Bobo i śJ odwołujecie się do samej Biblii to czemu na każdy niemalże temat potwierdzacie to zdaniem jakiegoś Ojca? po co? Dlaczego nie odwołujecie się tylko do Biblii?
Odnośnie czczenia Jezusa, to ja już powiedział-śJ tego nie robią

A dażenie szacunkiem to czasem coś innego niż cześć, któa jest Mu oddawana w Bibli.
Nie cofaj się przed wyzwaniami życia.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

okropniei w sposób nieuczciwy uproszczają ich wypowiedzi -to mnie ZEMDLIŁO.
Jak dobrze wiesz, w broszurze 'Czy wierzyć w Trójcę', zacytowano teologów i różne encyklopedie, którzy tak skomentowali pisma poapostołach. Jesli chcesz wskazywać na jakąś nieuczciwość, to wskaż a nie tylko wyrażaj swój pogląd, gdyż tutat nikogo nie interesuje to, co Ty myślisz o ŚJ a samych ŚJ najmniej. Myslisz, że innych interesuje twój pogląd na ŚJ i tylko czekają, aż coś wyplujesz z siebie? Może co najwyżej zainteresować Twoje ujęcie tematu a nie ogólnikowe awersje, ktorych nie można Tobie wytłumaczyć, gdyż nie chcesz.
niedobrze mi od waszej obłudy, podwójnych mierników moralno-logicznych etc.
Inne zdanie jest innym zdaniem a nie obłudą. Mowiąc tak sugerujesz, że w głębi serca myślimy inaczej ale oficjalnie powiemy coś innego. Czy to masz na mysli pisząc o obłudzie? Nawet jeśli mamy inne zdanie niż Ty to, co z tym ma wspolnego obłuda moralna, ktorą też nam zarzucasz?
czy już nie przesadzasz? Jakikolwiek temat u ciebie sprowadza się w końcu do zasadniczego stwierdzenia: jesteście obłudnikami, kłamcami. Jesteś gotów użyć słowa, którego się nie używa i na dodatek bronisz tak chorego podejścia twierdząc, że jesteś na nowo zrodzony, więc niby masz prawo sądzić innych.
Jesli rozmawiasz na forum ze ŚJ to uszanuj ich jako rozmówcow, nikt tu nie wymaga od ciebie zgadzania się z czymkolwiek i kimkolwiek. Wlazleś tu dobrowolnie. Gdyby cię tu zaciągnięto siłą, zrozumiałbym Twoją bezpardonowość w sądach. Ale dobrowolnie wszedłeś tu obrażać innych?
Odnośnie czczenia Jezusa, to ja już powiedział-śJ tego nie robią
A znów to samo. temat o frazach Duch Św. w Pismie Świetym a Ty o Świadkach Jehowy. To nawet nie ten wątek! I na dodatek się powtarzasz: 'to ja już powiedział'. Więc skoro, adelfos już powiedział, to powiedział i niech nie powtarza.
I możecie mi dać ostrzeżenie kolejne, ale niedobrze mi od waszej obłudy, podwójnych mierników moralno-logicznych etc.
Więc po co czytasz literaturę SJ? Po co dyskutujesz na forum ze ŚJ? Po coś w ogóle w dziale ŚJ zadał tyle pytań ŚJ?
(masz rację - udzielam kolejnego ostrzeżenia. Twój udział w dyskusji jest mocno niesmaczny. Nawet jeśli myślisz, że ktoś jest obłudny, pozostaw to sobie. Bobo-modo)
Ostatnio zmieniony 10 cze 2007, 13:25 przez Bobo, łącznie zmieniany 1 raz.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

adelfos pisze:Jak sobie przeczytałem ,przemyślenia EMETa' odnośnie ojców-że jacy to trynitarze nieuczciwi, bo się wybiórczo powołują, a potem jak sobie przypomniałem o broszurze ,Czy wierzyć w trójcę', w której śJ nie dość , że się powołują na ojców, to jeszcze okropniei w sposób nieuczciwy uproszczają ich wypowiedzi -to mnie ZEMDLIŁO.

I możecie mi dać ostrzeżenie kolejne, ale niedobrze mi od waszej obłudy, podwójnych mierników moralno-logicznych etc.


Bobo, jednak ojcowie żyli czasem jedno pokolenie po aposotłach a Ty żyjesz trochę wiecej, wiec myslę, że jednak ich Pisma mają większą wiarygodność niż pisemka różnych nawiedzonych proroków z naszych czasów.

jeżeli Ty Bobo i śJ odwołujecie się do samej Biblii to czemu na każdy niemalże temat potwierdzacie to zdaniem jakiegoś Ojca? po co? Dlaczego nie odwołujecie się tylko do Biblii?
Odnośnie czczenia Jezusa, to ja już powiedział-śJ tego nie robią

A dażenie szacunkiem to czasem coś innego niż cześć, któa jest Mu oddawana w Bibli.

EMET:
Jest tylko taka drobna różnica ---
Otóż ŚJ nie czynią z owych 'ojców' podstawowego oręża dyskusyjnego.
Napisałem, że jeśli dla kogoś tak owi 'ojcowie' znaczą, to dalej, proszę o cytowanie; tyle, że niewybiórcze.

O jakiej 'obłudzie' piszesz?
Pisz to dla tych, którzy patrologię czynią podstawowym orężem.

Dal ŚJ podstawowym orężem jest tekst Biblii; 'ojcowie' jedynie wtedy, gdy piszą niesprzecznie z tekstem Biblii; bowiem różni byli ojcowie i różnie pisywali [w różnych okresach życia zresztą też].


Stephanos, ps. EMET

tessa

Post autor: tessa »

Bobo pisze:Odnośnie czczenia Jezusa, to ja już powiedział-śJ tego nie robią
Nie czczą Jezusa jako Boga Ojca.Rozumiesz to?
Cześć Prawdziwemu Bogu się TYLKO JEMU nalezy.

Pierwsze przykazanie dekalogu.i słowa Jezusa z Mateusza 4:10

"Idż precz Szatanie! Jest bowiem napisane :"Jehowe twego Boga masz czcić i TYLKO dla niego masz pełnić świętą służbę".
Jezus tutaj nie nauczał ,że owa Boska cześć należy się dla niego.Tylko dla Boga Jehowy.

Zatem cześć dla Jezusa jest inna niż dla Boga Wszechmocnego.Czy to tak trudno zrozumieć?



Odnośnie fraz na temat ducha świętego.
Bóg Ojciec nazwany został "Wszechwładnym Panem".
Rodzaju 15:2
Dzieje 4:24
Tytuł ten przewija się około 300 razy w Piśmie Świętym.
Również Jezus Syn Boży nazywa się "Panem".
Dzieje 26:15
Filemona 4

Czy ktoś z was znalazł w Biblii,że "duch święty " został nazwany "Panem"?

tessa

Post autor: tessa »

Miłujący prawdę pisze:Z porównania wersetów biblijnych odnoszących się do ducha świętego wynika, że ludzie mogą być nim ‚napełnieni’, ‚ochrzczeni’ lub ‚namaszczeni’ (Łuk. 1:41; Mat. 3:11; Dzieje 10:38). Jednak ten "duch świety" pochodzi od Boga Jehowy.
Żadne z tych wyrażeń nie byłoby stosowne, gdyby duch święty był osobą.
Oczywiście ,że tak.

W Ewangelii według Łukasza czytamy:

Łukasza 24:49
"A oto ja zsyłam na was TO ,co obiecał mój Ojciec.Wy jednak przebywajcie w mieście ,az zostaniecie przyodziani mocą z wysokości".

Jezus nie powiedział :"zsyłam na was TEGO,". Powiedział :"zsyłam na was To".
Użył więc w odniesieniu do ducha świętego formy bezosobowej.
Jednocześnie nazwał tego ducha "mocą z wysokości".

Nic dodać ,nic ująć.

Słowo "duch święty " w Biblii często używane jest razem z rzeczownikami nieosobowymi.
Czy to tylko przypadek?

Mateusza 3:11....... duch i ogień
Marka 1:8..............duch i woda
I Jana 5:8.........duch ,woda i krew
Efezjan 5:18.......duch i wino
Dzieje 6:3..........duch i mądrość
Dzieje 11:24..........duch i wiara
Dzieje 13:52......duch i radość
II Koryntian 6:6.........duch i czystość, poznanie,życzliwość,miłość
Efezjan 4:4.........duch i ciało i nadzieja

Kontekst tych wszystkich wersetów świadczy,że duch nie jest osobą.Lecz jak rzekł Jezus mocą z wysokości.Dzięki tej mocy uczniowie Jezusa mieli śmiałość głosić dobrą nowinę
a także wydawali owoce ducha Bożego.
Galatów 5:22

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

tessa pisze: Słowo "duch święty " w Biblii często używane jest razem z rzeczownikami nieosobowymi.
Czy to tylko przypadek?

Mateusza 3:11....... duch i ogień
Marka 1:8..............duch i woda
I Jana 5:8.........duch ,woda i krew
Efezjan 5:18.......duch i wino
Dzieje 6:3..........duch i mądrość
Dzieje 11:24..........duch i wiara
Dzieje 13:52......duch i radość
II Koryntian 6:6.........duch i czystość, poznanie,życzliwość,miłość
Efezjan 4:4.........duch i ciało i nadzieja

Kontekst tych wszystkich wersetów świadczy,że duch nie jest osobą.Lecz jak rzekł Jezus mocą z wysokości.Dzięki tej mocy uczniowie Jezusa mieli śmiałość głosić dobrą nowinę
a także wydawali owoce ducha Bożego.
Galatów 5:22
Bo jest Duch i duch. Tak jak jest Dusza i dusza ( jest o tym w książce "Prowadzenie rozmów...")
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

tessa

Post autor: tessa »

quster pisze:Bo jest Duch i duch. Tak jak jest Dusza i dusza ( jest o tym w książce "Prowadzenie rozmów...")
No przepraszam ,ale nawet nie sprawdziłeś sens tych wersetów...
W jakim znaczeniu są podane przeze mnie wersety z wyrazem "duch"?
Oczywiście chodzi o ducha świetego,bo o tym rozmawiamy.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

a jak czytacz DUSZA to zawsze chodzi o człowieka żywego o osobę ?
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

tessa

Post autor: tessa »

quster pisze:a jak czytacz DUSZA to zawsze chodzi o człowieka żywego o osobę ?
Nie zawsze.Słowo dusza jest też w sensie "życie".

Natomiast słowo duch użyty w podanych przeze mnie wersetach ma znaczenie "duch święty".
Inne znaczenie słowa "duch" to usposobienie ,wnętrze.Ale o tym są inne wersety.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

tessa pisze:Nie zawsze.Słowo dusza jest też w sensie "życie".
No właśnie to twierdziłem wcześniej i Duch czasem oznacza duch
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”