Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: radek »

henioryks pisze:
28 lip 2022, 0:04
ofiarą całopalną ???? a kto go spalił ???
To zależy jak pojmujemy słowo "całopalną", bo nawet ogień podlega władzy, więc oddając ofiarę zwierzchnictwu ognia, jest ona niejako "palna" lecz i cała

Wj 3:1-3 BT5 "Gdy Mojżesz pasał owce swego teścia imieniem Jetro, kapłana Madianitów, zaprowadził owce w głąb pustyni i doszedł do Góry Bożej Horeb. (2) Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. [Mojżesz] widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. (3) Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?"
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

henioryks
Posty: 51
Rejestracja: 27 lip 2022, 10:59

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: henioryks »

ale ofiarę całopalną Prawo Mojżeszowe określało jako taką, która była spalana na ołtarzu, czyli miedzianej kratownicy przeznaczonej do spalania ofiar ze zwierząt.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: radek »

henioryks pisze:
28 lip 2022, 0:33
ale ofiarę całopalną Prawo Mojżeszowe określało jako taką, która była spalana na ołtarzu, czyli miedzianej kratownicy przeznaczonej do spalania ofiar ze zwierząt.
Zdrowy rozsądek podpowiada, że Bóg inaczej rozumie swoje słowa niż ludzie porywczy

Am 5:22 BT5 "Bo kiedy składacie Mi całopalenia i wasze ofiary, nie znoszę tego, a na ofiary biesiadne z tucznych wołów nie chcę patrzeć."

Iz 55:7-8 BT5 "Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu. (8) Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

henioryks
Posty: 51
Rejestracja: 27 lip 2022, 10:59

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: henioryks »

chodzi o to ,że ofiary całopalne były spalane, a Jezus nie został spalony, dlatego też nie może być nazywany ofiarą całopalną. ofiarą okupu tak, może być tak nazwany: "5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, 6 który dał samego siebie na odpowiedni okup za wszystkich — świadectwo o tym ma być dawane w stosownych czasach. " 1 Tymoteusza 2:5-6 (PNŚ), "14 poprzez którego mamy uwolnienie na podstawie okupu, przebaczenie naszych grzechów." Kolosan 1:14 . czyli korzystanie z ofiary okupu Jezusa, może lub ma, każdego korzystającego z tej ofiary wykupić albo do życia nieśmiertelnego w niebie, albo do życia wiecznego na ziemi. ale korzystanie z ofiary okupu jest i może być tylko prawomocne, a uprawomocnia korzystanie z ofiary okupu chrzest , dokonywany przez lub w imieniu pomazańców Jehowy Boga, bo tylko pomazańców Jehowy , Jezus upoważnił do udzielania chrztu: "18 A Jezus podszedł i powiedział do nich, mówiąc: „Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i ducha świętego, 20 ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do zakończenia systemu rzeczy” ew Mateusza 28: 18-20 (PNŚ).

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: radek »

Słowo 'całopalna" można różnie interpretować. Ja lubię interpretować słowa pozytywnie. Poza tym o ogniu czytamy

Mat 3:11 BT5 "Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

henioryks
Posty: 51
Rejestracja: 27 lip 2022, 10:59

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: henioryks »

proszę sobie nie myśleć ,że Jehowa jest Bogiem martwym , bo widzi co robią ludzie, a jak pan będzie coś dodawał do Biblii, rzeczy których tam nie ma , to Jehowa może do pana życia dodać plagę lub plag: "21 Bo drogi człowieka są przed oczami Jehowy i przypatruje się On wszystkim jego ścieżkom." ks Przysłów 5:21, "18 Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju." ks Objawienia 22: 18-19 (PNŚ).

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: radek »

Rozważając sens całopalenia, to w Objawieniu jest napisane, że

Ap 20:9 BT5 "Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich."

Choć może, w zależności od kontekstu rozmowy, częściej przypomina to historię ofiary składanej przez Eliasza

1Krl 18:25-38 BT5 "Eliasz więc rzekł do proroków Baala: Wybierzcie sobie jednego młodego cielca i zacznijcie pierwsi, bo was jest więcej. Następnie wzywajcie imienia waszego boga, ale ognia nie podkładajcie! (26) Wzięli więc cielca i oprawili go, a potem wzywali imienia Baala od rana aż do południa, wołając: O Baalu, odpowiedz nam! Ale nie było ani głosu, ani odpowiedzi. Zaczęli więc tańczyć, przyklękając przy ołtarzu, który przygotowali. (27) Kiedy zaś nastało południe, Eliasz szydził z nich, mówiąc: Wołajcie głośniej, bo to bóg! Więc może jest zamyślony albo zajęty, albo udaje się w drogę. Może on śpi, więc niech się obudzi! (28) Potem wołali głośniej i kaleczyli się według swojego zwyczaju mieczami oraz oszczepami, aż się pokrwawili. (29) Kiedy już południe minęło, oni jeszcze prorokowali aż do czasu składania ofiary pokarmowej. Ale nie było ani głosu, ani odpowiedzi, ani też dowodu uwagi. (30) Wreszcie Eliasz przemówił do ludu: Przybliżcie się do mnie! A oni przybliżyli się do niego. Po czym naprawił rozwalony ołtarz Pański. (31) Eliasz wziął dwanaście kamieni według liczby pokoleń potomków Jakuba, któremu Pan powiedział: Imię twoje będzie Izrael. (32) Następnie ułożył kamienie na kształt ołtarza ku czci Pana i wykopał dokoła ołtarza rów o pojemności dwóch sea ziarna. (33) Potem ułożył drwa i porąbawszy młodego cielca, położył go na tych drwach (34) i rozkazał: Napełnijcie cztery dzbany wodą i wylejcie na całopalenie oraz na drwa! Potem polecił: Wykonajcie to drugi raz! Oni zaś to wykonali. I znów nakazał: Wykonajcie trzeci raz! (35) Oni zaś wykonali to po raz trzeci, aż woda oblała ołtarz dokoła i napełniła też rów. (36) Następnie w porze składania ofiary pokarmowej prorok Eliasz wystąpił i rzekł: O Panie, Boże Abrahama, Izaaka oraz Izraela! Niech dziś będzie wiadomo, że Ty jesteś Bogiem w Izraelu, a ja, Twój sługa, na Twój rozkaz to wszystko uczyniłem. (37) Wysłuchaj mnie, o Panie! Wysłuchaj, aby ten lud zrozumiał, że Ty, o Panie, jesteś Bogiem i Ty znów nawracasz ich serca. (38) A wówczas spadł ogień od Pana i strawił żertwę i drwa oraz kamienie i muł, jak i też pochłonął wodę z rowu."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

henioryks
Posty: 51
Rejestracja: 27 lip 2022, 10:59

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: henioryks »

dobrze, to się zgadza ,że Jehowa w przeszłości ukarał grzeszników ogniem z nieba i tak ich ukara po milenium, ale Jezusa nie można nazywać ofiarą całopalną, tylko ofiarą okupu.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Co jest przedawnione i ulega zanikowi, Prawo czy Przymierze?

Post autor: Nieziem »

Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. (Łuk.22.20)

...przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę (Hebr.9,14)

Gdy Pan Jezus był przybijany do krzyża, i miał przekłuwany bok, płynęła krew, krew nowego i wiecznego Przymierza. Kiedyś myślałem, że właśnie wtedy, wisząc na krzyżu i konając, dokonywała się ofiara Pana Jezusa Bogu Ojcu. A przecież w samej rzeczy to Pan Jezus wstąpił do Boga później, i nie zakrwawiony, z ranami na rękach, nogach i boku. Wstąpił jako nieskalany, bo bez grzechu. Wstąpił jako czysty, w uwielbionym ciele duchowym. Wstąpił z krwią własną, którą przelali ludzie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”