Imiona Ducha Świętego

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Olaf
Posty: 599
Rejestracja: 13 sty 2007, 19:47

Post autor: Olaf »

Dobrze piszesz Arius co do imienia Bożego "Zazdrosny". Ciekawie też pisze w Objawieniu.

Obj 3:1
A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Olo. pisze:Dobrze piszesz Arius co do imienia Bożego "Zazdrosny". Ciekawie też pisze w Objawieniu.

Obj 3:1
A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły.
Inne przekłady oddają to tak:
Ekumeniczny:
PEK Objawienie 3:1 Aniołowi Kościoła w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem Duchów Boga i siedem gwiazd. Znam twoje czyny - masz imię, które mówi, że żyjesz, a jesteś umarły.

Kowalski:
PBK Objawienie 3:1 Aniołowi gminy sardyjskiej napisz: To mówi ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje. Mówią o tobie, że żyjesz, a przecież w śmierci pogrążony jesteś.
YZ wie bardzo dobrze, że nie chodzi w tych wersetach o IMIĘ, tak jak my to rozumiemy obecnie, ale chodzi o NAZWY, OKREŚLENIA, PRZYDOMKI, a nawet w znaczeniu IDIOMU.

Teksty YZ można by przyrównać do 'argumentowania', że występujące w polskich tłumaczeniach słowo MIŁOŚĆ, należy zawsze tłumaczyć jako 'miłość erotyczną' no bo przecież pisze, że mamy MIŁOWAĆ. Tylko ktoś nie obeznany z Biblią i językami biblijnymi może w ten sposób udowadniać SWOJE RACJE. Dlatego własnie zawsze polecam sprawdzać to co pisze YZ i jemu podobni.

therapon

Post autor: therapon »

Arius pisze:nie chodzi w tych wersetach o IMIĘ, tak jak my to rozumiemy obecnie, ale chodzi o NAZWY, OKREŚLENIA, PRZYDOMKI, a nawet w znaczeniu IDIOMU.
A więc teraz powinieneś przyznać rację tym, którzy uważają, iż słowa

"Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje"

nie należy rozumieć jako literalne wymienianie imienia Boga, które nawet w tym wersecie nie pada, tylko chodzi w nim o nazwanie Boga naszym Ojcem. To jest własnie to OKREŚLENIE, jak ty to nazwałeś. :-D

Olaf
Posty: 599
Rejestracja: 13 sty 2007, 19:47

Post autor: Olaf »

Ja tak uważam - jak piszesz Therapon - po latach analizy nauk i zachowań Jezusa. A dopiero w tym może zawierać się i chwała i godność i imiona, oraz imię własne Boga. Ogółem wszystko co dotyczy jego reputacji i czci.

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

Essarts pisze:Pati, Ale no to pomyśl,Jak to możliwe?By Jezus na krzyżu wołał Ojca,a sam nim był? To troszkę nie tak. :-x
nie rozumiem, gdzie tu widzisz problem?
Ostatnio zmieniony 14 gru 2010, 10:39 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

Essarts pisze:Pati, Ale no to pomyśl,Jak to możliwe?By Jezus na krzyżu wołał Ojca,a sam nim był? To troszkę nie tak. :-x
nie rozumiem, gdzie tu widzisz problem?
Ja napisalam, ze Ojciec i Syn sa jednym. Syn zawsze byl w Ojcu a Ojciec w Synu.
Dlaczego Jan napisal, ze Izajasz ujrzal na tronie Chrystusa? Tam byl jeden tron i jeden orszak.
Dlaczego Jashua powiedzial kto mnie widzial, widzial Ojca?
No jak to jest mozliwe, ze tak wolal?
Przeciez Syn zostal zrodzony na ziemi....jako czlowiek
wolal tez czlowiek....


therapon
bardzo dlugo myslalam jak Ty.
ale czy imieniem Chrystusa jest Syn?
Dlaczego apostolowie chrzcili w jedno imie- Jezusa! Dlaczego KK tego nie robi?
A moze objawione imie Ojca, nam na ziemi,to Jezus.
To imie znalismy wylacznie.... jako imie Syna.
Moze czas juz wziac na powaznie slowa o jednosci
kto mnie widzial widzial Ojca!
"Nie poznales mnie?
Tak dlugo jestem z wami?"

Objawiłem imię Twoje ludziom, któ­rych mi dałeś ze świata (...) Ojcze święty, czuwaj nad nimi przez wzgląd na Twoje imię, które mi dałeś (J 17, 6. 11)

Nie czytalam, aby per Ojcze zwracano sie do Chrystusa

to na to imie ma zgiac sie kazde kolano....!

Wszystkim tym (...), którzy je przyjęli, udzielił mocy, aby stali się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego

Therapon, cytujesz w jednym temacie owe slowa:

judy 1:4 bw (4) Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, na których od dawna wypisany został ten wyrok potępienia, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego obracają w rozpustę i zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa.

i jeszcze tego nie widzisz?

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

Pati,
Ja napisalam, ze Ojciec i Syn sa jednym.
Ojciec(JA,jestem ojcem swoich dzieci)
Syn(Jestem synem mojej matki)
Przykładowo to podałem.

Czyli ty wierzysz w coś takiego tak ? Że Jezus to Ojciec i Syn,jedna osoba.No to się zastanów jaką brednie teraz napisałaś.Tym bardziej ponawiam do ciebie pytanie jak to możliwe,hehehe żeby Jezus wołał do Jezusa(czyli do siebie) słuchaj nie twórz niepotrzebnych filozofii :cry:
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

a Ty spusc z tonu. Juz raz byles w bledzie i z Trojca niestety wpadles.... z deszczu pod rynne.
Gabrielu, czy objawil Tobie Pan Jezus,to KIM JEST?
Jesli to ma byc objawienie, nie jest (czy bedzie) taka oczywista rzecza....
pros, a otrzymasz!!!!!!!!!!
i bedziesz radowac sie:)!


Łk 10,22 "Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn,
tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić".
...

Czy nie bylo szokujace wspolne imie JHWH w Starym Testamencie?

Czy bardziej szokujace jest imie JASHUA w Nowym ?-imie Ojca, Syna i DS.
Zmieniloby to Twoj poglad kim jest Jezus, prawda?, JEST OJCEM ODWIECZNYM- OJCEM!!!

Odrzucili imie Jashua i dzisiaj odrzucaja, nawet nie wiedza...


Nie odpowiedziales mi- w jakie imie Ojca i Syna i DS apostolowie chrzcili?
Nie tworz niepotrzebnych filozofii;) Gabrielu, tylko odpowiedz....
pozdrawiam

dlaczego poraz kolejny mam odpowiedziec na Twoje pytanie?
po co, skoro nie przyjmujesz odpowiedzi, moze nie rozumiesz. Nie wstydze sie przyznac, ze tez nie rozumialam....

Gdybyście Mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd Go znacie i widzieliście

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

Pati pisze:a Ty spusc z tonu. Juz raz byles w bledzie i z Trojca niestety wpadles.... z deszczu pod rynne.
Gabrielu, czy objawil Tobie Pan Jezus,to KIM JEST?
Jesli to ma byc objawienie, nie jest (czy bedzie) taka oczywista rzecza....
pros, a otrzymasz!!!!!!!!!!
i bedziesz radowac sie:)!


Łk 10,22 "Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn,
tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić".
...

Czy nie bylo szokujace wspolne imie JHWH w Starym Testamencie?

Czy bardziej szokujace jest imie JASHUA w Nowym ?-imie Ojca, Syna i DS.
Zmieniloby to Twoj poglad kim jest Jezus, prawda?, JEST OJCEM ODWIECZNYM- OJCEM!!!

Odrzucili imie Jashua i dzisiaj odrzucaja, nawet nie wiedza...


Nie odpowiedziales mi- w jakie imie Ojca i Syna i DS apostolowie chrzcili?
Nie tworz niepotrzebnych filozofii;) Gabrielu, tylko odpowiedz....
pozdrawiam

dlaczego poraz kolejny mam odpowiedziec na Twoje pytanie?
po co, skoro nie przyjmujesz odpowiedzi, moze nie rozumiesz. Nie wstydze sie przyznac, ze tez nie rozumialam....

Gdybyście Mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd Go znacie i widzieliście

Jest tylko jedno imię w które chrzcili Apostołowie, w imię Jezusa Chrystusa. A dzisiejsi apostołowie chrzczą w tytuły. No bo wyższa kultura jest i ogromne wykształcenie i nie wypada bo to teologiczna by była nie poprawność. Zobaczcie Biblia mówi że jest jeden Bóg, dlaczego by na tym nie poprzestać.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Pati pisze:a Ty spusc z tonu. Juz raz byles w bledzie i z Trojca niestety wpadles.... z deszczu pod rynne.
Gabrielu, czy objawil Tobie Pan Jezus,to KIM JEST?
Jesli to ma byc objawienie, nie jest (czy bedzie) taka oczywista rzecza....
pros, a otrzymasz!!!!!!!!!!
i bedziesz radowac sie:)!


Łk 10,22 "Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn,
tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić".
...

Czy nie bylo szokujace wspolne imie JHWH w Starym Testamencie?

Czy bardziej szokujace jest imie JASHUA w Nowym ?-imie Ojca, Syna i DS.
Zmieniloby to Twoj poglad kim jest Jezus, prawda?, JEST OJCEM ODWIECZNYM- OJCEM!!!

Odrzucili imie Jashua i dzisiaj odrzucaja, nawet nie wiedza...


Nie odpowiedziales mi- w jakie imie Ojca i Syna i DS apostolowie chrzcili?
Nie tworz niepotrzebnych filozofii;) Gabrielu, tylko odpowiedz....
pozdrawiam

dlaczego poraz kolejny mam odpowiedziec na Twoje pytanie?
po co, skoro nie przyjmujesz odpowiedzi, moze nie rozumiesz. Nie wstydze sie przyznac, ze tez nie rozumialam....

Gdybyście Mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd Go znacie i widzieliście

EMET:
Dużo pisania, a 'imienia [ew. imion] Ducha Świętego' jak nie podano, tak nie podano... :-/
A przecież sam tytuł wątku o tym traktuje.

Obszerne wykazy imion własnych mamy w 1 Księdze Kronik. Każde z nich coś znaczyło, ale jednak mamy podane jako podstawowe imię z zapisu trans., nie zaś objaśnienie 'co znaczy'.

Tak też czytamy w wg Mateusza 1:23: "Oto — dziewica w łonie mieć_będzie i urodzi syna, i nazwą — imię jego Emmanuel, co jest przetłumaczane: Z nami — Bóg." - Interlinia Vocatio.
Brzmienie imienia poprzedza tłumaczenie owego.
W użyciu jako nie imię mamy w Izajasza 8:10c: "Bo z_nami_(jest) Bóg.", hebr.: < 'immanu 'el >.

Tym sposobem wypadałoby też podać brzmienie 'imienia [ew. imion] Ducha Świętego'...
O ile takowe "imię" [ew. "imiona"] istnieją... ;-)


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

therapon

Post autor: therapon »

EMET a ty nie wiesz, iż na poczatku tego wątku podano ponad 25 imion Ducha Świętego? Może warto oczka przetrzeć i wrócić do poczatku? Nawet Twój kolega po fachu, Arius, powiedział, iż imię w Biblii to opis, określenie. Warto zastanowić się, iż skoro Bóg na wszystkie gwiazdy mówi po imieniu, to powinno to wystarczyć jako dowód, iż imię gwiazdy to po prostu nazwa gwiazdy. Każda gwiazda ma jednak jedną nazwę, a Duch Święty ma ponad 25 imion. :-D

A na pewno ci jest znane takie imię Ducha Świętego jak PARAKLETOS. Jezus w Ewangelii Jana kilka razy nazwał tym imieniem Ducha Świętego, jak mówił o jego osobowości. :crazy:

I jeszcze sprawdź PNŚ. Tam w 2Kor 3:18 Duch Święty wyraźnie nazwany jest Jehową. A przecież nie zaprzeczysz, iż Jehowa to imię. A skoro znasz Grekę, albo przynajmniej masz pojęcie, to zobacz, iż rzeczywiście może tam Duch nazwany być Panem. Skoro WTS wstawia zamiast Pan tetragram, to masz tym bardziej imię Ducha Świętego. :mrgreen:

pan0
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2013, 9:34

Imiona Ducha Świętego

Post autor: pan0 »

W księdze Henocha jest taka postać na którą mówią Pan Duchów.
Czytając Wasze propozycje imion nasuwa, mi się jedno imię SAEL. Duch Święty wyglądał jak gołąb. Sael ubierał się w Anioły, mógł być podobny. Aniołem chwały był właśnie Sael, napisałem był, bo został strącony z nieba. Duch Święty nie jest potężniejszy od Boga i Syna, bo nie pragnie władzy i klęczy przed miłością ludzi.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Imiona Ducha Świętego

Post autor: EMET »

pan0 pisze:W księdze Henocha jest taka postać na którą mówią Pan Duchów.
Czytając Wasze propozycje imion nasuwa, mi się jedno imię SAEL. Duch Święty wyglądał jak gołąb. Sael ubierał się w Anioły, mógł być podobny. Aniołem chwały był właśnie Sael, napisałem był, bo został strącony z nieba. Duch Święty nie jest potężniejszy od Boga i Syna, bo nie pragnie władzy i klęczy przed miłością ludzi.
EMET:
Należy zacząć od tego, czy biblijny &#8222;duch [inni: Duch] Boży&#8221; jest Postacią&#8230; :-| Tak też doszukiwanie &#8216;na siłę&#8217; imienia [ew. imion] owego 'ducha' [ew.: 'Ducha'] raczej jest&#8230; chciejstwem. ;-)

Przywoływanie niekanonicznej &#8216;Księgi Henocha&#8217; [która wersja owej?], oznajmianie, iż --poprzez jakby &#8216;podobieństwo&#8217; -- miałoby chodzić o&#8230; &#8216;anioła strąconego z nieba&#8217;; no cóż&#8230; Dalsze wywody: z góry zakładające osobowość owego &#8216;ducha&#8217; [ew. &#8216;Ducha&#8217;] &#8211; to raczej wnioskowanie &#8216;pod z góry założenie&#8217; i dalej wynikające. :cry:

Zatem mamy dalej pytanie, które pozostaje w mocy: &#8222;Skoro Duch Boży jest Osobą [jak twierdzą zwolennicy tej tezy], to jakie imię własne jako imię własne ów &#8216;Duch&#8217; posiada?&#8221; Przypomnę, iż imię własne to rezultat transkrypcji bądź transliteracji zapisu: zwłaszcza w Biblii Hebrajskiej. Wszelkie stylizacje na hebrajski biblijny, aramejski biblijny &#8211; nic nie wnoszą w rzeczonej kwestii. Np. w Ks. Liczb16:22; 27:16 mamy takie sformułowanie: &#8222;Boże duchów wszelkiego ciała&#8221;, po hebrajsku: &#8222;elohe haruchoth lechol-basar&#8221;. Dałoby się wytworzyć zapis per: &#8222;Pan duchów&#8221; [stylizując na hebrajski, bądź aramejski], ale byłby to jedynie zapis na owe języki, nie zaś imię własne jako imię własne. Tak też jakieś określenia funkcjonalne typu greckie &#8222;parakletos&#8221; &#8211; nie spełniają kryteriów imienia własnego jako imienia własnego.

Przypomnę, że fachowe 'konkordancje do Biblii Hebrajskiej': zamieszczają osobno wyszczególnienie &#8216;imion&#8217; i &#8216;nazw własnych&#8217;. Na próżno szukać tam imion typu: &#8222;Pan&#8221;, &#8222;Bóg&#8221;, &#8222;Pan Bóg&#8221;, &#8222;Duch&#8221;, &#8222;Duch Święty&#8221; [itp.] &#8211; nawet w zapisie takim, jakie są zapisy w językach: hebrajski biblijny, aramejski biblijny oraz greka koine. Mamy też tzw. &#8216;onomastykony&#8217;, gdzie raczej takowych &#8222;imion&#8221; - brak. Przywoływanie zaś pozakanonicznej Ks. Henocha [która wersja?] może skutkować zapodawaniem rozmaitości imion i nazw własnych - tam występujących: które &#8222;z trudem&#8221; [faktycznie: nieosiągalne przedsięwzięcie] szukać w Biblii Hebrajskiej [ew. nawet w greckiej LXX].
Można by, tym sposobem, przywołać niejakiego &#8216;Metatrona&#8217;, tzw. &#8222;mały JHWH&#8221;; vide mój post &#8211;
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... tron#90451
Multum, multum owych &#8216;imion&#8217; i &#8216;nazw&#8217; w Ks. Henocha [która wersja?]&#8230; :aaa:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

pan0
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2013, 9:34

Post autor: pan0 »

Księga Henocha przeł. ks. Ryszard Rubinkiewicz. Imienia Ducha Świętego, przy założeniu że posiada On imię szukałbym, w osobach sądu ostatecznego. Może Michał, może Sael. Może Oni razem.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

pan0 pisze:Księga Henocha przeł. ks. Ryszard Rubinkiewicz. Imienia Ducha Świętego, przy założeniu że posiada On imię szukałbym, w osobach sądu ostatecznego. Może Michał, może Sael. Może Oni razem.

EMET:
To raczej zwolennicy osobowości 'ducha [ew. Ducha] Bożego' powinni szukać takowego imienia własnego jako imienia własnego - 'ducha' [ew. 'Ducha']. Jednak: w tekście Biblii Hebrajskiej, nie w jakichś materiałach pozakanonicznych. Ponadto, jak pisałem, u tegoż Rubinkiewicza mamy o niejednej wersji tejże ks. Henocha. :->

Ponieważ ja, Stephanos [ps. EMET], nie uznaję ducha Bożego za Osobę oraz nie dostrzegłem w tekście BH imienia własnego tegoż 'ducha', więc i mnie sprawa nie dotyczy. ;-)

O ile ktoś takowe imię własne 'ducha [ew. Ducha] Bożego' zapoda wraz z podaniem miejsca, gdzie owo w Biblii jest - nie omieszkam SPRAWDZIC; po prostu. :!:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”