Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Queza »

Wiedźmin123 pisze:
28 lip 2023, 19:10
Syn Boży istniał zanim Maria urodziła Jezusa.
Czyżby Maria istniała wcześniej w Niebie zanim pojawiła się na tym świecie?
Nie istniał, nie było preegzystencji .
Jezus istniał w Niebie przed narodzeniem.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Wiedźmin123 »

Nie istniał , na początku był sam Bóg, potem był Bóg i Duch Święty Dwójnia Święta a teraz jest Trójca Święta.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Queza »

Wiedźmin123 pisze:
28 lip 2023, 20:53
Nie istniał , na początku był sam Bóg, potem był Bóg i Duch Święty Dwójnia Święta a teraz jest Trójca Święta.

"Zanim Abraham stał się, JAM JESTEM" Jana 8,58
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Wiedźmin123 »

Jezus Chrystus istniał w zamyśle Boga, natomiast nie było preegzystencji mesjasza Jezusa, został zrodzony w czasie

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

Nielogiczne. Jezus został nazwany pierworodnym wszelkiego stworzenia. Jak można tak nazwać kogoś, kto nie istniał faktycznie? Pierworodny, to inaczej pierwszy urodzony. Dziwne byłoby to określenie, gdyby urodzony przez Marię Jezus miał być tak nazwany, gdyby przed nim urodziło się tyle ludzi a nawet stworzeni byli aniołowie. Fantastykę nam serwujesz.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Queza »

Wiedźmin123 pisze:
30 lip 2023, 13:56
Jezus Chrystus istniał w zamyśle Boga, natomiast nie było preegzystencji mesjasza Jezusa, został zrodzony w czasie
To jest Twoja teoria, Twojego ograniczonego umysłu, Mesjasz istniał, istnieje poza czasem.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Wiedźmin123 »

Masz rację mesjasz istnieje poza czasem, bo Bogowie stoją poza czasem natomiast został zrodzony w okowach czasu i przed zrodzeniem istniał jedynie w zamyśle Boga. Na początku był sam Bóg zanim cokolwiek jeszcze było to Bóg już był natomiast nie Syn Boga.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

booris pisze:
28 lip 2023, 14:42
Bobo,czytam o istocie duchowej ktora nie ma plci,a jednak jest ojcem,a Ty mi piszesz ze kombinuje? :-D
Nie wiem czy sa jakies anielice ktore moga miec dzieci z aniolami,ale wiem o synach Bozych ktorzy mieli dzieci z ludzkimi kobietami.Ale to pewnie,jak zwykle,pojecie umowne. :-D Tylko kto sie tu z kim umawial?
A co do ogarniania i doslownosci,to to wlasnie jest cos co dzieli chrzescijan.Kazda denominacja co innego "ogarnia",a co innego bierze doslownie i zawziecie ze soba o to walcza-doslownie i w przenosni.
Booris, jak zwykle albo celowo i cynicznie kombinujesz albo udajesz, że wiesz coś lepiej o istotach duchowych.
Istoty duchowe to inny wymiar, inny język, inny sposób postrzegają niż nasz. Jak to opisać aby zwykły człowiek to zrozumiał? Najlepiej użyć okresleń zrozumiałych dla ludzi. Nie dziwi mnie, że Biblia używa tzw antropomorfizmu. Zabieg ten nadaje ludzkie cechy osobom lub rzeczom, które nie są ludźmi, ale dają jakieś wyobrażenie zrozumiałe. I tak Bóg jest Ojcem. Ludzie wiedzą co to Ojciec i z czym się to wiąże. A co wtedy, gdyby tą rzeczywistość wyrazić językiem, jakim Bóg posluguje się u siebie? Np. Bóg mówi że jest dla nas iuygdr%rd$#×₩¥&. A i tak to brzmi po ludzku, bo ludzkimi literami :hehe:
Tak więc słowo Ojciec nie ma tyle podkreślić płeć, tylko to, że powołał cie do zycia, opiekunem, kimś kto cię kocha, jest głową twojej rodziny itp.
A to jak myślą różne religie, mnie to raczej nie interesuje. Przecież ma nastać jedna owczarnia i jeden pasterz :-)
Więc, kiedyś nastanie jedność religijna.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: booris »

Bobo,celowo i cynicznie,by nie rzec ze z premedytacja,,imputujesz mi rzeczy o ktorych nawet nie wspomnialem.Czy wiem cos wiecej o istotach duchowych?Otoz nie.Wiem dokladnie to samo co i Ty,bo obaj korzystamy z tych samych zrodel.Roznica polega na tym,ze Ty podchodzisz do tego emocjonalnie,a ja racjonalnie.Jezeli czytam,ze czlowiek zostal stworzony na podobienstwo Boga,to jest to dla mnie jednoznaczne.Jezeli czytam o Bogu przechadzajacym sie wieczorowa pora po ogrodzie by zazyc chlodu,jest to dla mnie jednoznaczne.Jezeli Bog pyta Adama-zjadles ten owoc?-a nie "ebkygvtym" to to tez jest dla mnie jednoznaczne.Do tego dochodza rozne lapsusy,takie jak wymienieni przeze mnie w poprzednim poscie Synowie Bozy,ktorzy mieli dzieci z ludzkimi kobietami,co wyraznie wskazuje na ich plciowosc.Zostali stworzeni,czy urodzeni? (...tu,oczywiscie,seria rownie oczywistych pytan :-D )
Ja wiem co to jest antropomorfizm,ale w odniesieniu do relacji damsko-meskich o ktorych napisalem powyrej,to chyba lekka przesada :-D Ciekawostka jest dla mnie co innego...Bog nie ma corek.Wiesz cos na ten temat?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

booris pisze:ja racjonalnie.Jezeli czytam,ze czlowiek zostal stworzony na podobienstwo Boga,to jest to dla mnie jednoznaczne.
No chyba nie myślisz, że chodzi o podobieństwo fizyczne jak płeć. Bo Biblia podaje:
I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, stworzył go na obraz Boży — stworzył mężczyznę i kobietę
(Rodz 1:27)
To jak z tym podobieństwem? Bóg jest mężczyzną i kobietą zarazem?
Jezeli czytam o Bogu przechadzajacym sie wieczorowa pora po ogrodzie by zazyc chlodu,jest to dla mnie jednoznaczne.
Piszesz, by zażyć chłodu? Biblia jednak inaczej to podaje:
Później usłyszeli głos Jehowy Boga, który przechadzał się po ogrodzie w porze dnia, kiedy powiewał wiatr.
Nie widzę tu sugestii, że Bóg chciał zaznać ochłody. Za to widzę twoją nadinterpretację.
Ot, taki to twój racjonalizm :-)
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
23 sie 2023, 17:23
booris pisze:ja racjonalnie.Jezeli czytam,ze czlowiek zostal stworzony na podobienstwo Boga,to jest to dla mnie jednoznaczne.
No chyba nie myślisz, że chodzi o podobieństwo fizyczne jak płeć. Bo Biblia podaje:
I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, stworzył go na obraz Boży — stworzył mężczyznę i kobietę
(Rodz 1:27)
To jak z tym podobieństwem? Bóg jest mężczyzną i kobietą zarazem?
Jezus jest kobietą - gwiazdą poranną to jednocześnie też Bóg jest płci żeńskiej.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

Pomyliłaś Jezusa z Jego Ojcem.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Queza »

Bobo pisze:
23 sie 2023, 20:56
Pomyliłaś Jezusa z Jego Ojcem.
Nie pomyliłam, Jezus miał Ojca w Niebie, a gwiazda poranna ma Matkę w Niebie.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

Kto jest tą matką?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Duch Święty jest mężczyzną ?

Post autor: Bobo »

Podaję kilka wersetów dających do myślenia w kwestii płci Boga:
1. W rzeczywistości wy wszyscy dzięki wierze w Chrystusa Jezusa jesteście synami Bożymi. 27 Bo wy wszyscy, ochrzczeni w Chrystusie, staliście się jak Chrystus. 28 Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety
(Gal 3:26-28)
Wniosek: Ci, co będą synami Bożymi, nie będą ani mężczyznami, ani kobietami. A jednak kobiety będą synami Bożymi ;-)
2. Kochani, chociaż teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, to jeszcze nie zostało ujawnione, kim będziemy w przyszłości. Wiemy, że gdy on się objawi, będziemy do niego podobni, bo zobaczymy go właśnie takim, jakim jest.
(1 Jana 3:2)
3. Nie wszystkie ciała są takie same. Inne jest ciało ludzkie, inne ciało zwierząt, inne ciało ptaków i inne ryb. 40 Są też ciała niebiańskie i ciała ziemskie, ale chwała ciał niebiańskich jest inna i ciał ziemskich jest inna.
(1 Kor 15:39,40)
4. Bóg jest istotą duchową (Jana 4:24)

Wnioski wyciągajcie sobie sami. Tylko nie fantazjujcie.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”