Kiedy Duch Święty został dany?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Kiedy Duch Święty został dany?

Post autor: Quster »

Kiedy Duch Święty został dany? to jest pytanie warte rozważenia, gdyż już bardzo dawno moją uwagę zwróciły słowa wypowiedziane przez Pan Jezusa Chrystusa. Zacytuje:
Jana 14:26 (dosłowny)
"Zaś pocieszyciel, - Duch - Święty, którego pośle - Ojciec w - imieniu mym, ów was nauczy wszystkiego i przypomni wam wszystko, co powiedziałem wam [ja]."

Jana 16:13 (dosłowny)
"Kiedy zaś przyjdzie on, - duch - prawdy, poprowadzi was w - prawdzie całej; nie bowiem mówić_będzie od siebie, ale ile usłyszy mówić_będzie, i - przychodzące oznajmi wam."
Mamy tutaj do czynienia z rolą Ducha Świętego jaką miał odegrać po odejściu Syna Bożego do Ojca, Syn odchodzi, Duch przychodzi...

Szczególnie należy zwrócić uwagę na zwroty:

ów was nauczy wszystkiego...
przypomni wam wszystko... ( co Syn powiedział )
poprowadzi was w prawdzie całej...


podkreślone słowo to greckie hodegeo i oznacza:

- prowadzić, przeprowadzać, być przewodnikiem (Strong)
- prowadzić drogą, prowadzić, być przewodnikiem kogoś (Popowski)

Niektóre przekłady tłumaczą w tym miejscu na polskie słowo i zwrot tak:
BB - was wprowadzi we wszelką prawdę,
BG - wprowadzi was we wszelką prawdę;
BP - będzie waszym przewodnikiem w drodze do pełnej prawdy.
BT - doprowadzi was do całej prawdy.
BW - wprowadzi was we wszelką prawdę,
BR - pozwoli wam zrozumieć całą prawdę.
BGN - będzie was prowadził w całej prawdzie;
BKow - wprowadzi was do wszelkiej prawdy.
BPD - wprowadzi was we wszelką prawdę,
PNŚ - wprowadzi was w całą prawdę,
myślę że w tym miejscu biorąc pod uwagę te fragmenty kluczowym słowem jest właśnie - WPROWADZI...

Dlaczego? Otóż Pan Jezus w poprzedzającym wersecie z rozdziału 16:13 mówi coś bardzo ciekawego, zacytuje:
Jan. 16:12-13
Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie; Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.
Okazuje się, że to co miało być pełnia prawdy, miało zostać dopełnione przez dzieło Ducha Świętego. Jest to zrozumiałe jeśli się weźmie pod uwagę słowa że Jezus jest Prawdą i Duch jest Prawdą, Duch Prawdy...

Werset też wskazuje na fakt, że nie wszystko zostało oznajmione przez Pana Jezusa, bo uczniowie wtedy nie mogli tego znieść ( zastanawiam się dlaczego ? może ma to związek z ich pochodzeniem i poglądami, myśleniem ? ). Dopiero gdy przyszedł Duch Prawdy to miał ich wprowadzić we wszelką prawdę.

Zastanawia też werset w tym kontekście:
Jan. 7:39
A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był jeszcze uwielbiony.
Rodzą się pytania: Kiedy Duch jest dany ? Od kiedy rozpoczyna pracę wprowadzania we wszelką prawdę?

Pamiętajmy, że nie jest to tylko jakieś przypomnienie jak mówi Jana 14:26 zapisując, że Duch przypomni co Pan Jezus nauczał.

W wersecie 16:12 jest napisane że: mam wam wiele do powiedzenia dalej pisze że nie możecie teraz tego znieść, ale jak przyjdzie Duch Święty to będzie waszym przewodnikiem do pełnej prawdy, do tego "wiele".

Jest to też ciekawe dlatego, że różne przekłady w bardzo ciekawy sposób tłumaczą pewne zwroty około tej myśli (Jana 16:12-15), np jeden z przekładów w zapisie audio, który posiadam mówi tak:

Duch... mówić będzie, o rzeczach przyszłych, ukaże Jasność mojej (Syna) chwały.

Odczytuje to też jako fakt, że uczniowie nie do końca jeszcze zdawali sobie sprawę kim jest Pan Jezus, rozumieli wiele, ale nie wszystko. Dopiero później została im objawiona pełnia Jasności Jego Chwały.

To bardzo wpisuje się w mentalność tamtych osób i środowisko w jakim żyli. Myślę że stąd biorą się różne spojrzenia na Syna Bożego, bo jedni chcieli Go wtłaczać w jakieś ramy, dawnych poglądów, albo tworzyli nowe, zamiast pozwolić aby Duch Święty był ich przewodnikiem do całej prawdy.

Tutaj też ponad wszelką wątpliwość stwierdzam że to Duch Święty jest naszym nauczycielem Prawdy a nie człowiek, grono, czy coś lub ktoś inny.

W tym kontekście zacytuje jeszcze wersety, które a natchnieniu zapisał Paweł:
Efez. 3:3-11
Że przez objawienie została mi odsłonięta tajemnica, jak to powyżej krótko opisałem. Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej, Która nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom, Mianowicie, że poganie są współdziedzicami i członkami jednego ciała i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelię, Której sługą zostałem według daru łaski Bożej, okazanej mi przez jego wszechmocne działanie. Mnie, najmniejszemu ze wszystkich świętych, została okazana ta łaska, abym zwiastował poganom niezgłębione bogactwo Chrystusowe. I abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył, Aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą, Według odwiecznego postanowienia, które wykonał w Chrystusie Jezusie, Panu naszym,
Fragment ściśle nawiązuje do nadziei, ale też zwraca uwagę na szerszy kontekst Tajemnicy Chrystusowej która, nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona.

To jest efekt "pracy" Ducha Świętego, który to objawiał...

Warto też zastanowić sie nad tym do kiedy Duch wprowadzał w prawdę? Czy to miało jakiś punkt graniczny ? Czy trwa nadal ?

Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie do każdego z nas...

Czy wierzysz, że Duch Święty objawia Prawdę, wprowadza, uczy ?
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

tessa

Post autor: tessa »

Duch został dany podczas Pięćdziesiątnicy 33 rne i działa w zborze nieprzerwanie.Przecież sam Jezus nakazał się modlić o tego ducha swym prawdziwym uczniom.

Lk 11:13 NS "Jeżeli więc wy, chociaż jesteście niegodziwi, umiecie dawać swym dzieciom dobre dary, o ileż bardziej Ojciec w niebie da ducha świętego tym, którzy go proszą!""

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Re: Kiedy Duch Święty został dany?

Post autor: machabeusz »

quster pisze:
Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie do każdego z nas...

Czy wierzysz, że Duch Święty objawia Prawdę, wprowadza, uczy ?
Ja wierzę. :-D

Niektórzy jednak uważają , że Duch objawia również wszystkie nauki i na przykład twierdzą , że nowe niebo i nowa ziemia , to dopiero po tysiącleciu będzie , albo , że Sąd też dopiero po tysiącleciu. "Bo Duch Święty tak mi objawił" (mówią) - argumenty biblijne niewiele mogą wpłynąć na taką postawę.

Spotkałem też takich , co mówią , że Duch objawił im , że Trójcy nie ma , a innym , że Trójca jest. I jedni i drudzy walczą ze sobą zaciekle. Ciekawe... :-?

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Re: Kiedy Duch Święty został dany?

Post autor: Quster »

machabeusz pisze: Niektórzy jednak uważają , że Duch objawia również wszystkie nauki i na przykład twierdzą , że nowe niebo i nowa ziemia , to dopiero po tysiącleciu będzie , albo , że Sąd też dopiero po tysiącleciu. "Bo Duch Święty tak mi objawił" (mówią) - argumenty biblijne niewiele mogą wpłynąć na taką postawę.
czasem jest tak że nauczyciele ich powodują że tacy rozważają coś co nie jest najważniejsze.
machabeusz pisze:Spotkałem też takich , co mówią , że Duch objawił im , że Trójcy nie ma , a innym , że Trójca jest. I jedni i drudzy walczą ze sobą zaciekle. Ciekawe... :-?
wiesz... powiedzieć a powiedzieć to też różnica... trzeba badać duchy...
zreszta Bóg potrafi zaskakiwać, Żydów faryzeuszy zaskoczył, a tacy uczeni byli i kwiat narodu to był...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Re: Kiedy Duch Święty został dany?

Post autor: machabeusz »

quster pisze:
machabeusz pisze: Niektórzy jednak uważają , że Duch objawia również wszystkie nauki i na przykład twierdzą , że nowe niebo i nowa ziemia , to dopiero po tysiącleciu będzie , albo , że Sąd też dopiero po tysiącleciu. "Bo Duch Święty tak mi objawił" (mówią) - argumenty biblijne niewiele mogą wpłynąć na taką postawę.
czasem jest tak że nauczyciele ich powodują że tacy rozważają coś co nie jest najważniejsze.
Tak , to prawda...
Skupiać się należy na podstawach wiary , ale i te pozostałe tematy należy rozważać. Chyba po to są w Biblii , prawda? ;-)
quster pisze:
machabeusz pisze:Spotkałem też takich , co mówią , że Duch objawił im , że Trójcy nie ma , a innym , że Trójca jest. I jedni i drudzy walczą ze sobą zaciekle. Ciekawe... :-?
wiesz... powiedzieć a powiedzieć to też różnica... trzeba badać duchy...
zreszta Bóg potrafi zaskakiwać, Żydów faryzeuszy zaskoczył, a tacy uczeni byli i kwiat narodu to był...
Otóż to. Czasami się zastanawiam jaki to duch objawia jednym tak , a drugim coś sprzecznego. Zasadniczo , to staram się unikać dyskusji z osobami , które twierdzą , że z objawień mają wiedzę biblijną. Ciężko takich do czegokolwiek przekonać , a najczęściej kończy się jakimś kwasem w stylu "ty heretyku" . :lol:
Myślę , że niektórzy po prostu nie mogą zdzierźyć , że ktoś wierzy w coś inaczej.
Myślę też , że Duch Święty stara się jednoczyć chrześcijan , a nie dzielić doktrynalnie.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Re: Kiedy Duch Święty został dany?

Post autor: Quster »

machabeusz pisze: ...Zasadniczo , to staram się unikać dyskusji z osobami , które twierdzą , że z objawień mają wiedzę biblijną. ...
No ja twierdzę że w moim przypadku spełniło sie to co jest napisane w Mateusza 11:27 ale oczywiście nie odbyło to się bez udział Biblii, okres spełnienia, to okres intensywnego czytania NT, wtedy Pan otworzył mi oczy na to kim jest, wiec ja do końca życia bede powtarzał że mi Objawił..., przy czym ja to nazywam "świadectwem mojego poznania", każdy ma różną drogę i to Bóg wie czy ona jest do Niego. Ale oczywiście są sprawy które uważam za ewidentnie fałszywe.
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Ja wierzę w objawienia i wizje , które otrzymują wierzący. Zasadniczo dotyczą one jednak nie nauk np. eschatologicznych , ale społeczności z Panem i spraw chrześcijańskich , gdzie Pan uczy i prowadzi swoje owce.
Objawienia chrześcijan są nie do zweryfikowania przez internet , dlatego rzadko publicznie pisuję o tym , co sam przeżyłem i zdarza mi się doświadczać w moim życiu.
Nieraz czytałem czyjeś świadectwo lub objawienie co do autentyczności nie miałem najmniejszych wątpliwości ,a potem ktoś szydził lub starał się przedstawić tego kogoś w złym świetle. Trzeba wiedzieć gdzie i co pisać...

Lucyfer

Post autor: Lucyfer »

Kiedy Duch Święty został wylany. Jak wszyscy wiedzą Duch Święty został wylany w dniu pięćdziesiątnicy i był to początek bo już wtedy myślano że nastały ostatnie dni tego świata. Piotr nawet zacytował Joela by to uzasadnić.
Dz.Ap. 2:16-19
16. Ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela:
17. I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;
18. Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą.
19. I uczynię cuda w górze na niebie, I znaki na dole na ziemi, Krew i ogień, i kłęby dymu.

(BW)

Jak wiemy nie wszystko spełniło się w pierwszym wieku bo nie było takich znaków o których prorokował Joel.19. I uczynię cuda w górze na niebie, I znaki na dole na ziemi, Krew i ogień, i kłęby dymu.
To stanie się w ostateczne dni, tak zapowiadało proroctwo a w pierwszym wieku to się nie spełniło, spełni się teraz i teraz będzie wylany Duch Święty.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

Owszem bedzie ale tylko dla Izraela .
Aż dziwne ze niepotrfisz dostrzec Bożej Mądrości , nie wszysto zostało dane
ale Czas został podzielony w SŁOWIE .
Duch Świety -Duch Mesjasza został DAny kiedy JAhszua DMUCHNĄL i powiedział - przyjmijcie
Obietnice Ojca - Ojciec wam DA .
19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!
20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
21 A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam.

22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!

Mk 16,15 Łk 24,47n; Dz 1,8+; J 1,33+; Mt 16,19+; Mt 18,18+

23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane
><><

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

J 13:20 BT "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał."


J 14:26 BT "A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem."


J 15:26 BT "Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie."


J 16:7 BT "Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was."

Bilberry
Posty: 396
Rejestracja: 10 cze 2008, 13:25

Post autor: Bilberry »

założyłeś temat: Kiedy Duch Święty został dany?, na co można odpowiedzieć w paru słowach:
w dniu Pięćdziesiątnicy (Zielone Świątki), około 50 dni po śmierci Jezusa

ale na koniec zadajesz pytanie:
quster pisze:Czy wierzysz, że Duch Święty objawia Prawdę, wprowadza, uczy?
coś mi się wydaje, że ty chcesz podyskutować o tym czy Duch jest osobą, albo o tym czy można przyjąć prawdy, których nie ma w Biblii, a objawił je Duch???

nie lubię jak ktoś nie mówi wprost o co mu chodzi

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Bilberry pisze:z
coś mi się wydaje, że ty chcesz podyskutować o tym czy Duch jest osobą, albo o tym czy można przyjąć prawdy, których nie ma w Biblii, a objawił je Duch???
a mi sie wydaje ze jesteś monotematyczny i posiadasz pewne założenia i rozmawiając nie chcesz pogłębiać swojej wiedzy, a tylko potwierdzać swoje założenia...

powtarzasz jedna tezę: "o prawdach których nie ma w Biblii' i wszystko sprowadzasz to tego zdania, przy czym rozumiesz je w swój subiektywny sposób niekoniecznie oddający prawdziwy sens tego co jest naprawdę Biblijne a co nie jest Biblijne...

jeżeli masz założenie że Duch nie jest osoba, chociaż i Pan Jezus to powiedział i tak przedstawia Go Biblia to raczej nic nie osiągniesz i będziesz tylko kręcił sie wokoło swojego założenia...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Bilberry
Posty: 396
Rejestracja: 10 cze 2008, 13:25

Post autor: Bilberry »

quster pisze:
Bilberry pisze:z
coś mi się wydaje, że ty chcesz podyskutować o tym czy Duch jest osobą, albo o tym czy można przyjąć prawdy, których nie ma w Biblii, a objawił je Duch???
a mi sie wydaje ze jesteś monotematyczny i posiadasz pewne założenia i rozmawiając nie chcesz pogłębiać swojej wiedzy, a tylko potwierdzać swoje założenia...
wręcz przeciwnie, jestem na tym forum aby dyskutować

a zarzut monotematyczności może odnieść równie dobrze do siebie
quster pisze:powtarzasz jedna tezę: "o prawdach których nie ma w Biblii' i wszystko sprowadzasz to tego zdania, przy czym rozumiesz je w swój subiektywny sposób niekoniecznie oddający prawdziwy sens tego co jest naprawdę Biblijne a co nie jest Biblijne...
biblijne jest wszystko co jest z Biblii, a nie-biblijne to czego w niej nie ma, to chyba jasne
quster pisze:jeżeli masz założenie że Duch nie jest osoba, chociaż i Pan Jezus to powiedział i tak przedstawia Go Biblia to raczej nic nie osiągniesz i będziesz tylko kręcił sie wokoło swojego założenia...
to samo można odnieść do ciebie, ty założyłeś, że jest osobą i też się kręcisz w kółko

nie przedstawiłeś żadnego argumentu i nie odpowiedziałeś na moje pytanie, a brzmiało ono: dlaczego zakładasz wątek o jednym temacie a w zasadzie chcesz zadać inne pytanie?

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Bilberry pisze: biblijne jest wszystko co jest z Biblii, a nie-biblijne to czego w niej nie ma, to chyba jasne
szkoda mi juz to komentowac bo pisalem o tym jak do tego hasla podchodzisz... ale skoro już tak sie uczepileś tej osobowości to powiem ci że jest to jak najbardziej BIBLIJNA NAUKA, to jest w BIBLII Duch jest osobowo przedstawiony, ale nie o tym był wątek
Bilberry pisze:nie przedstawiłeś żadnego argumentu i nie odpowiedziałeś na moje pytanie, a brzmiało ono: dlaczego zakładasz wątek o jednym temacie a w zasadzie chcesz zadać inne pytanie?
nie musze przedstawiac zadnego argumentu bo twoje wnioskowanie w pytqniu jest błedne co skomentowałem wcześniej... przeczytaj jeszcze raz i przekonaj sie o czym pisze

monotematycznosc odnioslem do tego twierdzenia twojego , bo ten watek uparcie sprowadzasz to tezy stawianej przez siebie...

a zazucani mi monotematycznosci jest tylko zwyklym odbijaniem pileczki, ty tak to postrzegasz ale szkoda juz tracic czasu na pisanie tego samego w kółko

powodzenia
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Troszkę tu odgrzebię.
Quster pisze:Kiedy Duch Święty został dany? to jest pytanie warte rozważenia, gdyż już bardzo dawno moją uwagę zwróciły słowa wypowiedziane przez Pan Jezusa Chrystusa. Zacytuje:
Jana 14:26 (dosłowny)
"Zaś pocieszyciel, - Duch - Święty, którego pośle - Ojciec w - imieniu mym, ów was nauczy wszystkiego i przypomni wam wszystko, co powiedziałem wam [ja]."

Jana 16:13 (dosłowny)
"Kiedy zaś przyjdzie on, - duch - prawdy, poprowadzi was w - prawdzie całej; nie bowiem mówić_będzie od siebie, ale ile usłyszy mówić_będzie, i - przychodzące oznajmi wam."
Mamy tutaj do czynienia z rolą Ducha Świętego jaką miał odegrać po odejściu Syna Bożego do Ojca, Syn odchodzi, Duch przychodzi...

Szczególnie należy zwrócić uwagę na zwroty:

ów was nauczy wszystkiego...
przypomni wam wszystko... ( co Syn powiedział )
poprowadzi was w prawdzie całej...


podkreślone słowo to greckie hodegeo i oznacza:

- prowadzić, przeprowadzać, być przewodnikiem (Strong)
- prowadzić drogą, prowadzić, być przewodnikiem kogoś (Popowski)

Niektóre przekłady tłumaczą w tym miejscu na polskie słowo i zwrot tak:
BB - was wprowadzi we wszelką prawdę,
BG - wprowadzi was we wszelką prawdę;
BP - będzie waszym przewodnikiem w drodze do pełnej prawdy.
BT - doprowadzi was do całej prawdy.
BW - wprowadzi was we wszelką prawdę,
BR - pozwoli wam zrozumieć całą prawdę.
BGN - będzie was prowadził w całej prawdzie;
BKow - wprowadzi was do wszelkiej prawdy.
BPD - wprowadzi was we wszelką prawdę,
PNŚ - wprowadzi was w całą prawdę,
myślę że w tym miejscu biorąc pod uwagę te fragmenty kluczowym słowem jest właśnie - WPROWADZI...

Dlaczego? Otóż Pan Jezus w poprzedzającym wersecie z rozdziału 16:13 mówi coś bardzo ciekawego, zacytuje:
Jan. 16:12-13
Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie; Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.
Okazuje się, że to co miało być pełnia prawdy, miało zostać dopełnione przez dzieło Ducha Świętego. Jest to zrozumiałe jeśli się weźmie pod uwagę słowa że Jezus jest Prawdą i Duch jest Prawdą, Duch Prawdy...

Werset też wskazuje na fakt, że nie wszystko zostało oznajmione przez Pana Jezusa, bo uczniowie wtedy nie mogli tego znieść ( zastanawiam się dlaczego ? może ma to związek z ich pochodzeniem i poglądami, myśleniem ? ). Dopiero gdy przyszedł Duch Prawdy to miał ich wprowadzić we wszelką prawdę.

Zastanawia też werset w tym kontekście:
Jan. 7:39
A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był jeszcze uwielbiony.
Rodzą się pytania: Kiedy Duch jest dany ? Od kiedy rozpoczyna pracę wprowadzania we wszelką prawdę?

Pamiętajmy, że nie jest to tylko jakieś przypomnienie jak mówi Jana 14:26 zapisując, że Duch przypomni co Pan Jezus nauczał.

W wersecie 16:12 jest napisane że: mam wam wiele do powiedzenia dalej pisze że nie możecie teraz tego znieść, ale jak przyjdzie Duch Święty to będzie waszym przewodnikiem do pełnej prawdy, do tego "wiele".

Jest to też ciekawe dlatego, że różne przekłady w bardzo ciekawy sposób tłumaczą pewne zwroty około tej myśli (Jana 16:12-15), np jeden z przekładów w zapisie audio, który posiadam mówi tak:

Duch... mówić będzie, o rzeczach przyszłych, ukaże Jasność mojej (Syna) chwały.

Odczytuje to też jako fakt, że uczniowie nie do końca jeszcze zdawali sobie sprawę kim jest Pan Jezus, rozumieli wiele, ale nie wszystko. Dopiero później została im objawiona pełnia Jasności Jego Chwały.

To bardzo wpisuje się w mentalność tamtych osób i środowisko w jakim żyli. Myślę że stąd biorą się różne spojrzenia na Syna Bożego, bo jedni chcieli Go wtłaczać w jakieś ramy, dawnych poglądów, albo tworzyli nowe, zamiast pozwolić aby Duch Święty był ich przewodnikiem do całej prawdy.

Tutaj też ponad wszelką wątpliwość stwierdzam że to Duch Święty jest naszym nauczycielem Prawdy a nie człowiek, grono, czy coś lub ktoś inny.

W tym kontekście zacytuje jeszcze wersety, które a natchnieniu zapisał Paweł:
Efez. 3:3-11
Że przez objawienie została mi odsłonięta tajemnica, jak to powyżej krótko opisałem. Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej, Która nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom, Mianowicie, że poganie są współdziedzicami i członkami jednego ciała i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelię, Której sługą zostałem według daru łaski Bożej, okazanej mi przez jego wszechmocne działanie. Mnie, najmniejszemu ze wszystkich świętych, została okazana ta łaska, abym zwiastował poganom niezgłębione bogactwo Chrystusowe. I abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył, Aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą, Według odwiecznego postanowienia, które wykonał w Chrystusie Jezusie, Panu naszym,
Fragment ściśle nawiązuje do nadziei, ale też zwraca uwagę na szerszy kontekst Tajemnicy Chrystusowej która, nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona.

To jest efekt "pracy" Ducha Świętego, który to objawiał...

Warto też zastanowić sie nad tym do kiedy Duch wprowadzał w prawdę? Czy to miało jakiś punkt graniczny ? Czy trwa nadal ?

Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie do każdego z nas...

Czy wierzysz, że Duch Święty objawia Prawdę, wprowadza, uczy ?
Pytanie było kiedy, i zgadzam z tym, iż warto w związku z tym znać bliżej te cytaty podane powyżej.
Drugie, czy miało to jakiś pkt graniczny, czy trwa nadal- pytanie czy Biblia o tym wspomina, czy może Duch św. pozostanie z nami na zawsze zgodnie z procesami w człowieku takimi jak wzrost fizyczny, wzrost duchowy oraz to że jako ludzkość nadal funkcjonujemy?
Trzecie czy wierzę w Ducha św.- tak wierzę że wprowadza, uczy.

Następnie kesja podała:
kesja pisze:Owszem bedzie ale tylko dla Izraela .
Aż dziwne ze niepotrfisz dostrzec Bożej Mądrości , nie wszysto zostało dane
ale Czas został podzielony w SŁOWIE .
Duch Świety -Duch Mesjasza został DAny kiedy JAhszua DMUCHNĄL i powiedział - przyjmijcie
Obietnice Ojca - Ojciec wam DA .
19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!
20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
21 A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam.

22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!

Mk 16,15 Łk 24,47n; Dz 1,8+; J 1,33+; Mt 16,19+; Mt 18,18+

23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane
><><
poczyniwszy rozróżnienie, iż Duch św. dany tylko Izraelowi. Podała też fragment przed 50-cą mówiący iż Jezus tchnął na uczniów i powiedział: Weźmijcie Ducha św. oraz którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, zatrzymane.
Cóż, Duch św. został dany m.in. Korneliuszowi, poganinowi. Druga tutaj kwestia iż "tchnął na nich" pomiędzy zmartwychwstaniem a wylaniem Ducha św. wprowadza pewną dodatkową rzecz, mianowicie Duch św. nie miał być dany jako narzędzie np. wiedzy choć mógł być; nie miał być też tylko mocą dzięki której miano odpuszczać grzechy, choć niewątpliwie także tak miało być. To po zsumowaniu. Od siebie jeszcze dodam, iż Duch potwierdzał również nieraz w szczególny sposób tych którzy uwierzą

(Marka 16:17 A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą,
Dzieje Apostolskie 2:4 I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.
)

a potem te języki były różnego rodzaju (IKor12-14).
Ale dla mnie najważniejsze iż Duch św. jest jak wiatr, wieje jak i gdzie chce (J3)

Jana 3:7 Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić.
8 Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.
.

Oczywiście to nie są jedyne fragmenty na ten temat, poza tym napełnienie Duchem św. występowało i przed i przy i po Jezusie na ziemi. Różnice w sformułowaniach: napełnienie, wylanie, tchnienie, danie, przyjście, wprowadzi i inne takie ludzkie terminy nie dogmatyzują Ducha św., jest on nieuchwytny do końca ludzkiemu pojmowaniu, i niech tak pozostanie.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”