Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

brat
Posty: 48
Rejestracja: 25 sie 2008, 13:52

Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

Post autor: brat »

1 Kor. 13:8-10
8. Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
9. Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
10. Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
...
12. Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany.

(BW)

- Co mówi kontekst? Kiedy miały ustać cząstkowe wiedza i prorokowanie?
- "Gdy nastanie doskonałość".
- Co jest tą doskonałością? Czyż nie wyniesienie Kościoła do nieśmiertelności i chwały na końcu świata?
- A może przez doskonałość należy rozumieć spisanie Słowa Bożego?
- Zobacz, że apostoł pisze: "Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie." Czy widzisz, że stawia tu cząstkową wiedzę i cząstkowe prorokowanie w jednym szeregu i zapowiada ich wspólne ustanie w chwili nastania doskonałości? Wierzysz, że cząstkowe prorokowanie ustało? Musiała więc ustać także cząstkowa wiedza. Czy ustała?
- Tak. W chwili nastania doskonałości wiedza przestała być cząstkowa, a stała się zupełna.
- Jeśli wiedza przestała być cząstkowa i stała się zupełna, to dlaczego twoje autorytety, przywódcy Świadków Jehowy, wciąż zmieniają nauczanie, uzasadniając to tym, że droga sprawiedliwych świeci coraz jaśniej aż do białego dnia (Przyp. 4:18)? Czy uważają, że ich wiedza jest doskonała? Czy raczej, że dopiero zmierza ku doskonałości? Sam widzisz, że wiedza nadal jest cząstkowa, a to oznacza, że doskonałość jeszcze nie nadeszła, nie przeminęło też cząstkowe prorokowanie. Apostoł nie pozostawia tu wątpliwości. W następnych słowach pokazuje różnicę między teraźniejszością a okresem, gdy nastanie owa doskonałość: "Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany" (13:12). Czy uważasz, że obecnie widzisz twarzą w twarz? Czy już poznałeś, jak sam jesteś poznany? Paweł twierdzi, że jeszcze tak nie poznał, czyli masz większe poznanie od apostoła? Jeśli nie, jeśli nie widzisz jeszcze twarzą w twarz i nie poznałeś, jak sam jesteś poznany, to znaczy, że doskonałość jeszcze nie nadeszła. A zatem cząstkowe wiedza i prorokowanie nie ustały. Ustaną na końcu tego świata; ustaną w sensie ich cząstkowości. Nie będzie potrzebne ostrożne porcjowanie wiedzy i proroctwa, ponieważ Kościół będzie obcował z Bogiem twarzą w twarz.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

brat... do kogo ty to piszesz...? Zaadresuj post dojakiegoś rozmowcy, zacytuj może tego, z kim dyskutujesz. No i dlaczego znów do SJ? :-D :mrgreen:

Plaga jakowaś czy co...? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Esther
Posty: 2524
Rejestracja: 10 lis 2006, 21:55

Post autor: Esther »

Bobo, ja nie widze, żeby brat kierował to do sj, jestes przewrażliwiony :xble:

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Wiesz czemu to wszystko ustanie a milosc nie? Bo na nowej ziemi nie bedzie to juz potrzebne... a milosc bedzie zawsze bo Bog jest miloscia...
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Awatar użytkownika
doulos achreios
Posty: 751
Rejestracja: 22 lut 2009, 1:32
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: doulos achreios »

Esther pisze:Bobo, ja nie widze, żeby brat kierował to do sj, jestes przewrażliwiony :xble:
brat pisze:dlaczego twoje autorytety, przywódcy Świadków Jehowy, wciąż zmieniają nauczanie
Bobo widzi i Ty widzisz...
---------------
Co do "doskonałości". 1Ko 13:10
οταν δε ελθη το τελειον τοτε το εκ μερους καταργηθησεται
- czy <to teleion> oznacza "doskonałe" (w sensie absolutnym)? Słowniki jako pierwsze znaczenie podają raczej "zupełne". np.tutaj, wpisz "&#964;&#941;&#955;&#949;&#953;&#959;&#962;", albo np.tutaj, zakładka "Lexicon" Jak widać, przekłady też (z ang. choćby ISV, GWT, BBE, WEB).Dlatego np .NŚ oddaje tak:
1 Ko 13:9,10
Mamy bowiem częściowe poznanie i po części prorokujemy, ale gdy nadejdzie to, co zupełne, wówczas to, co częściowe, zostanie usunięte.
brat pisze:A może przez doskonałość należy rozumieć spisanie Słowa Bożego?
Prawie trafił."To, co zupełne" to kompletne Słowo, którego zrozumienie jednak miało się pogłębić w "czasach końca" (Dn 12:4); Cudowne dary poznania, prorokowania czy języków miały ustać, gdy spisany do końca przekaz biblijny, stanowiący "to, co zupełne" je zastąpił. W tym sensie okazały się "cząstkowe".
Skoro zatem założenie brata okazuje się błędne, to i cały wywód prowadzi w ślepą uliczkę.
Trudno jest uzasadnić "na siłę" Biblią to, co nie wynika z Biblii.
Doprawdy, celem tego nakazu jest miłość z czystego serca i z dobrego sumienia, i z nieobłudnej wiary. Odstąpiwszy od tych rzeczy, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie, chcąc być nauczycielami prawa, lecz nie pojmując (...) (1Tm1:5-7)

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Re: Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

Post autor: Quster »

brat pisze:1 Kor. 13:8-10
8. Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
9. Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
10. Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
...
12. Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany.

(BW)

- Co mówi kontekst?
kontekst stwierdza ze nie przeminą aż nastanie doskonałość, aż spełni się werset 12...

NIE PRZEMINĘŁY DARY....

po co wymyślać karkołomne interpretacje ?
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Jak w czyimś wyznaniu nie ma znaków, to przecież musi jakoś uzasadnić ich brak... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro znaki potwierdzające jej słuszność nie mają miejsca. Łatwiej powiedzieć, że znaki miały ustać w I wieku. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:Jak w czyimś wyznaniu nie ma znaków, to przecież musi jakoś uzasadnić ich brak... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro znaki potwierdzające jej słuszność nie mają miejsca. Łatwiej powiedzieć, że znaki miały ustać w I wieku. :-D
Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku. :-D
Matthew 7:13-23 13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! 15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach. 21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Arius pisze:Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku.
Fajny fragment... Tylko wiesz, Ariusie, on dotyczy poszczególnych ludzi, a nie ogółu, więc wyciąganie wniosków na jego podstawie odnośnie słuszności wiary jest dość niesłuszne . :-)

Aha, zapomniałeś podkreślić fragment, gdzie Chrystus powiedział dlaczego odrzuci te konkretne osoby:
"Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:
Arius pisze:Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku.
Fajny fragment... Tylko wiesz, Ariusie, on dotyczy poszczególnych ludzi, a nie ogółu, więc wyciąganie wniosków na jego podstawie odnośnie słuszności wiary jest dość niesłuszne . :-)

Aha, zapomniałeś podkreślić fragment, gdzie Chrystus powiedział dlaczego odrzuci te konkretne osoby:
"Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy :-)

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Re: Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

Post autor: wit »

quster pisze:kontekst stwierdza ze nie przeminą aż nastanie doskonałość, aż spełni się werset 12...

NIE PRZEMINĘŁY DARY....

po co wymyślać karkołomne interpretacje ?
Kontekst wskazuje na doskonałość, czyli pełnię Słowa Bożego, tj. wiedzy i proroctw, a nie na doskonałość świata, tzn. ludzkości.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Arius pisze:Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy
To jest fałszem i nieprawością w Twojej ocenie. :)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:
Arius pisze:Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy
To jest fałszem i nieprawością w Twojej ocenie. :)
Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH :-)
Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Arius pisze:Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH
Obaj się przekonamy.. :-)
Arius pisze:Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.
Błąd. To, co Ty uważasz za bałwochwalstwo. :-)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:
Arius pisze:Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH
Obaj się przekonamy.. :-)
Arius pisze:Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.
Błąd. To, co Ty uważasz za bałwochwalstwo. :-)
Z tym akurat nie mam wątpliwości, bo w Biblii opisano na czym bałwochwalstwo polega i widzę je w KRK, ale to nie na temat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”