Siedem duchów Bożych

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

therapon

Siedem duchów Bożych

Post autor: therapon »

Znana jest następująca formuła trynitarna:

ef 4:4-6 bw (4) jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania; (5) jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest; (6) jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Z tego fragmentu dowiadujemy się, iż istnieje tylko jeden Duch, tak jak jedna nadzieja, jeden Pan (Jezus), jeden chrzest, jedna wiara czy też jeden Bóg Ojciec. Ale oto w księdze Objawienia znajdujemy kilka razy sformułowania o siedmiu duchach Bożych:

obj 1:4 bw (4) Jan do siedmiu zborów, które są w Azji: Łaska wam i pokój od tego, który jest i który był, i który ma przyjść, i od siedmiu duchów, które są przed jego tronem,

obj 3:1 bw (1) A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły.

obj 4:5 bw (5) A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych.

obj 5:6 bw (6) I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.


Jak myślimy co oznacza w tym przypadku liczba siedem? Powinno to każdego zastanowić, bowiem w Biblii czytamy, iz jest tylko jeden Duch a tu nagle dowiadujemy się o siedmiu. Czyżby jakaś sprzeczność w Biblii?

Na zakończenie warto wspomnieć, iż w dwóch ostatnich wersetach czytamy o siedmiu ognistych pochodniach, siedmiu rogach i siedmiu oczach. Co ciekawe:


1. Ogień jest symbolem Boga

iz 66:15 bw (15) Bo oto Pan przyjdzie w ogniu, a jego wozy jak huragan, aby dać upust swojemu gniewowi i spełnić swoją groźbę w płomieniach ognia,

2tes 1:7-8 bw (7) a wam, uciskanym, dać odpocznienie wespół z nami, gdy się objawi Pan Jezus z nieba ze zwiastunami mocy swojej, (8) w ogniu płomienistym, wymierzając karę tym, którzy nie znają Boga, oraz tym, którzy nie są posłuszni ewangelii Pana naszego Jezusa.

heb 12:29 bw (29) Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym.


Może to oznaczać, iż Duch Święty jest Bogiem.


2. Zarówno Ojciec jak i Syn nazwani są rogiem (zbawienia):

ps 18:3 bw (3) Pan skałą i twierdzą moją, i wybawieniem moim, Bóg mój opoką moją, na której polegam. Tarczą moją i rogiem zbawienia mego, warownią moją.

lk 1:69 ns (69) I wzbudził nam w domu Dawida, swego sługi, Róg wybawienia,



3. Zarówno Ojciec jak i Syn posiadają siedmioro oczu:

zach 4:10 bw (10) Bo ci, którzy gardzili dniem małych początków, będą się jeszcze radowali, gdy zobaczą kamień szczytowy w ręku Zorobabela. Te siedem lamp - to oczy Pana; one to przepatrują całą ziemię.

obj 5:6 bw (6) I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.



Jak myślimy, czy świecznik żydowski składający sie z siedmiu ramion może być symbolem siedmiu duchów?

wj 25:31-32 bw (31) Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Jego podstawę i jego trzon wykujesz z jednej bryły; jego kielichy, gałki i kwiaty będą z tej samej bryły. (32) Sześć ramion wychodzić będzie z jego boków: trzy ramiona świecznika z jednego, a trzy z drugiego boku.

wj 25:37 bw (37) Zrobisz też do niego siedem lamp. Lampy jego należy tak ustawić, aby oświecały przeciwległą stronę.



To dobry przykład, iż 7 (ramion) = 1 (świecznik), tak jak 7 (dni) = 1 (tydzień) czy też 7 (kolorów tęczy) tworzy 1 tęczę albo 7 (różnych dźwięków) daje jedną gamę. Ten przykład pokazuje, iż 7 może być równe 1. :crazy:


A może siedem reprezentuje te siedem rodzajów duchów z księgi Izajasza:

iz 11:2 bw (2) I spocznie na nim Duch Pana; Duch mądrości i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaźni Pana.

A może siedem darów ducha świętego, czy owoce ducha świętego symbolizuje te siedem duchów Bożych z księgi Objawienia. Jak myślimy? Zapraszam do dyskusji. :-D

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

Bóg już zesłał odpowiedź na twoje pytanie, ale Słowo zostało odrzucone, dlatego 40 lat chodzicie na pustyni.

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

zapraszam do dyskusji;)
wszystkich, naprawde...

ja tez zapraszam do dyskusji:)

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

therapon pisze:7 (kolorów tęczy) tworzy 1 tęczę
Mnie uczono, że w skład tęczy wchodzi sześć kolorów, czyli trzy podstawowe, i trzy pochodne, tj. czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

pouiy
Posty: 125
Rejestracja: 15 cze 2010, 13:11

Post autor: pouiy »

Dymensja pisze:Bóg już zesłał odpowiedź na twoje pytanie, ale Słowo zostało odrzucone, dlatego 40 lat chodzicie na pustyni.
Co miałeś na myśli?

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

pouiy pisze:
Dymensja pisze:Bóg już zesłał odpowiedź na twoje pytanie, ale Słowo zostało odrzucone, dlatego 40 lat chodzicie na pustyni.
Co miałeś na myśli?
Poselstwo miałem na myśli, ale najpierw siedem Duchów Bożych o których wspomniałeś.

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

wit pisze:
pouiy pisze:
Dymensja pisze:Bóg już zesłał odpowiedź na twoje pytanie, ale Słowo zostało odrzucone, dlatego 40 lat chodzicie na pustyni.
Co miałeś na myśli?
Odnośnie wypowiedzi Dymensji sądzę, że tu znajdziesz odpowiedź:-
http://www.youtube.com/watch?v=IMEv2VgwGfw
http://www.youtube.com/watch?v=0I8A7D1j ... re=related
Nie to Wit, to jest opowiadanie.

therapon

Post autor: therapon »

wit pisze:
therapon pisze:7 (kolorów tęczy) tworzy 1 tęczę
Mnie uczono, że w skład tęczy wchodzi sześć kolorów, czyli trzy podstawowe, i trzy pochodne, tj. czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.
Sprawdż jeszcze raz. Ja tam wiem o siedmiu kolorach tęczy. Pewnie zapomniałeś granatowego. ;-)

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

therapon pisze:Sprawdż jeszcze raz. Ja tam wiem o siedmiu kolorach tęczy. Pewnie zapomniałeś granatowego. ;-)
To jest odcień.
Tęcza składa się z trzech podstawowych kolorów, czyli żółtego, niebieskiego i czerwonego, oraz trzech pochodnych, tj. zielonego powstałego ze zmieszania żółtego z niebieskim, fioletowego powstałego ze zmieszania niebieskiego z czerwonym, i pomarańczowego powstałego ze zmieszania czerwonego z żółtym. Reszta kolorów to odcienie, których liczba jest praktycznie niezliczona.

Kod: Zaznacz cały

Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe ("mieszaninę" fal o różnych długościach), na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach), i oko ludzkie postrzega łuk składający się z sześciu kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. To są właśnie kolory tęczy.
źródło

Kod: Zaznacz cały

Okazuje się, że światło białe jest mieszaniną barw tęczy. Tęcza zawiera kolory od czerwieni, poprzez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, do fioletowego.
źródło
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

therapon

Post autor: therapon »

wit pisze:Tęcza składa się z trzech podstawowych kolorów, czyli żółtego, niebieskiego i czerwonego, oraz trzech pochodnych, tj. zielonego powstałego ze zmieszania żółtego z niebieskim, fioletowego powstałego ze zmieszania niebieskiego z czerwonym, i pomarańczowego powstałego ze zmieszania czerwonego z żółtym. Reszta kolorów to odcienie, których liczba jest praktycznie niezliczona.
Czytając te linki, które podałeś one raz mówią o siedmiu a innym razem o sześciu kolarach. Jaka jest prawda?

Ja znalazłem jeszcze coś takiego:

Uwaga: Kolory tęczy zmieniają się w sposób płynny. W języku polskim zwykle wyróżniamy sześć kolorów tęczy. W języku rosyjskim nasz kolor niebieski dzielony jest na dwa: niebieski z odcieniem zielonym i niebieski z odcieniem fioletowym. W rosyjskiej tęczy jest więc siedem kolorów.

źródło: http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=2858

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Uwaga: Kolory tęczy zmieniają się w sposób płynny. W języku polskim zwykle wyróżniamy sześć kolorów tęczy. W języku rosyjskim nasz kolor niebieski dzielony jest na dwa: niebieski z odcieniem zielonym i niebieski z odcieniem fioletowym. W rosyjskiej tęczy jest więc siedem kolorów.
A w hebrajskim?

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

therapon pisze:Ja znalazłem jeszcze coś takiego:

Uwaga: Kolory tęczy zmieniają się w sposób płynny. W języku polskim zwykle wyróżniamy sześć kolorów tęczy. W języku rosyjskim nasz kolor niebieski dzielony jest na dwa: niebieski z odcieniem zielonym i niebieski z odcieniem fioletowym. W rosyjskiej tęczy jest więc siedem kolorów.

źródło: http://scholaris.pl/cms/view_all.php?id=2858
Jeżeli w języku rosyjskim jest inaczej, to zapewne chodzi o Rosję, a w Rosji wiadomo, niemal wszystko jest inaczej. :mrgreen:
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Jak to z Duchem, widać ale nie pojmać. Jak bowiem wytłumaczyć, wielu ludzi ma jednego ducha? Jeśli od strony ludzkiej, to zliczanie tego nie ma sensu. Jan właśnie pozwolił sobie na symboliczne "wielobóstwo". Jest niewinne, i jest wyrazem jedności do której człowiek tęskni. Jest objawione więc oczekujmy wypełnienia. Poznamy bardziej nieco później.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Siedem symbolizowało u Żydów "pełnię".
Może o symboliczną "pełnię Bożą" chodzi w tej wizji.

Lucyfer

Re: Siedem duchów Bożych

Post autor: Lucyfer »

therapon pisze:
obj 1:4 bw (4) Jan do siedmiu zborów, które są w Azji: Łaska wam i pokój od tego, który jest i który był, i który ma przyjść, i od siedmiu duchów, które są przed jego tronem,

obj 3:1 bw (1) A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły.

obj 4:5 bw (5) A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych.

obj 5:6 bw (6) I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
Obecnie, tak samo jak w pierwszym wieku, Jezus ma na ziemi siedem świeczników, czyli siedmiu aniołów na ziemi.
Opis Apokalipsy o siedmiu aniołach tak samo jak opis o siedmiu świecznikach z Zachariasza oznacza to samo.
Zach. 4:2-3
2. I zapytał mnie: Co widzisz? A ja odpowiedziałem: Widzę, oto jest świecznik cały ze złota, a na jego szczycie jest czasza. Na niej jest siedem lamp, a lampy, które są na jej szczycie, mają po siedem knotów.
3. Dwa drzewa oliwne stoją obok niego, jedno z prawej strony czaszy, a drugie z jej lewej
strony.
(BW)

Te dwie księgi razem czytane dają jasne wyobrażenie jak to jest z tymi siedmioma aniołami z siedmiu zborów na świecie które w ręku trzyma nasz Pan Jezus. Oni dokonają żniwa świata.
Mat. 24:31
31. I pośle aniołów swoich z wielką trąbą, i zgromadzą wybranych jego z czterech stron świata z jednego krańca nieba aż po drugi.
(BW)miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”