Zasmucanie ducha świętego - Efezjan 4:30

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

:lol: Jazue też był duchem???

4 Moj. 27:18
18. Tedy rzekł Pan do Mojżesza: Weźmij do siebie Jozuego, syna Nunowego, męża, w którym jest Duch mój, a włóż nań rękę swoję;
(BG)

Lb 27:18
18. Pan odpowiedział Mojżeszowi: Weź Jozuego, syna Nuna, męża, w którym prawdziwie mieszka Duch, i włóż na niego swoje ręce.
(BT)
A tu takie stwierdzenie
Jn 4:24
24. Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.
(BT)
Czyli że duch Duchowi nierówny???? :aaa:

Jan. 4:24
24. Bo i Ojciec takowych szuka, którzy by go chwalili. Bóg jest duch, a ci, którzy go chwalą, powinni go chwalić w duchu i w prawdzie.
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

meritus pisze:Jak można zasmucić coś, co według waszej ludzkiej doktryny nie jest ani Bogiem, ani nawet osobą... lecz czymś co przypomina prąd elektryczny. To se ne da.
Nie ubliżaj mojej mądrości :-D


ps.
Kolejna Osoba Boska? :crazy:

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

meritus napisał/a:
Jak można zasmucić coś, co według waszej ludzkiej doktryny nie jest ani Bogiem, ani nawet osobą... lecz czymś co przypomina prąd elektryczny. To se ne da.
A no można , mnie zasmucają cięgle podwyżki i rachunki ,czy znaczy to według twojej logiki że są one osobami ?

Enyklopedia Vocatio :

Duch Swiety,"tajemnicza moc albo obecnosc Boza ,ujawniajaca sie w naturze,w jednostkach i
spolecznosciach"(haslo Duch Swiety str 218)



Enyklopedia ta posiada zgodę kurii Metropolitalnej Warszawskiej nr 2791/NK/98
z dnia 1 lipca1998 roku******
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

David77 pisze:A no można , mnie zasmucają cięgle podwyżki i rachunki ,czy znaczy to według twojej logiki że są one osobami ?
ale przeciez Ty rachunkow Dawidzie nie zasmucasz..tylko one Ciebie jako osobe..
przeciez o tym pisze Meritus

gdybys nie byl..istota swiadoma ..to by Cie nie mogly zasmucac.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

ata333,
ale przeciez Ty rachunkow Dawidzie nie zasmucasz..tylko one Ciebie jako osobe..
przeciez o tym pisze Meritus

gdybys nie byl..istota swiadoma ..to by Cie nie mogly zasmucac..
Wiadomość która mnie zasmuca nie jest osobą :) chociaż mówi się jak o sobie

Po wyżej masz oficjalne stanowisko potwierdzone przez KK kim jest Duch św .

Izaj 63:10 Lecz oni byli przekorni i zasmucili Ducha jego Świętego; wtedy przemienił się w ich nieprzyjaciela, sam przeciwko nim walczył.
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

David77 pisze:Wiadomość która mnie zasmuca nie jest osobą :) chociaż mówi się jak o sobie
ale Meritus pisze nie o wiadomosci..czyli przyczynie smutku..a o swiadomej istocie,,ktora ta wiadomosc zasmuca..

wiadomosci nie zasmucisz..gdyz ona nie ma swiadomosci,
to wiadomosc zasmuci tylko swiadomy byt..

czyli inaczej:
tylko swiadomy byt..posiada emocje.. ;-)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

ata333,

ale Meritus pisze nie o wiadomosci..czyli przyczynie smutku..a o swiadomej istocie,,ktora ta wiadomosc zasmuca..

wiadomosci nie zasmucisz..gdyz ona nie ma swiadomosci,
to wiadomosc zasmuci tylko swiadomy byt..

czyli inaczej:
tylko swiadomy byt..posiada emocje..
Personifikacja mówi ci to coś :-D

BT w przypisie do ks Ezechiela podaje : W ST Duch św występuje w znaczeniu nieosobowej siły Bożej . Ci którzy to napisali wiedzieli dobrze że w ST są również wersety mówiące o tym że ktoś zasmucał Ducha św , jednak jak widać dalecy byli od stwierdzenia że Duch św to osoba :-D

Spośród wielu pism Orygenesa, które odnoszą się do Ducha, najwięcej dotyczy jego dynamicznego działania w środowisku chrześcijańskim, objawiającego się natchnieniem Pisma, jego zrozumienia, darów nadprzyrodzonych oraz uświęcenia. Według Orygenesa, Duch Święty – wraz z Synem – nie stoi na równym poziomie z Ojcem. Według niego, Duch nie ma formy, postaci i kształtu[

W tekstach Ireneusza ciężko znaleźć znamion osoby Ducha. Jest raczej Bożą substancją i mocą działającą ku porządkowaniu. Nie wydaje się więc aby tworzył Trójcę osób. Na Jezusa zstępuje jako moc, nie jako osoba. Według Ireneusza, Duch Święty jest palcem Bożym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Duch_%C5%9Awi%C4%99ty
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ata333 pisze:tylko swiadomy byt..posiada emocje.. ;-)
Któryś raz zaskakujesz mnie Ato333...
Duch bojaźni to też świadomy byt? :lol:
2Tm 1:7 bg "Albowiem nie dał nam Bóg Ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i zdrowego zmysłu."
A duch niewoli, duch usynowienia? A duch mocy i miłości?
Same świadome byty? :mrgreen:
Rz 8:15 nbg-pl "Jako że nie otrzymaliście ducha niewoli znowu ku bojaźni; ale otrzymaliście Ducha usynowienia, w którym wołamy: Abba, Ojcze."
Duch Święty, czy inaczej duch usynowienia- który bywa czasem dany człowiekowi- to też osobny byt?
Taki OBCY pasażer w moim ciele? :xhehe:

badacz pisma
Posty: 101
Rejestracja: 03 cze 2012, 12:44
Lokalizacja: gwiezdny pył

Post autor: badacz pisma »

David77 pisze:ata333,

ale Meritus pisze nie o wiadomosci..czyli przyczynie smutku..a o swiadomej istocie,,ktora ta wiadomosc zasmuca..

wiadomosci nie zasmucisz..gdyz ona nie ma swiadomosci,
to wiadomosc zasmuci tylko swiadomy byt..

czyli inaczej:
tylko swiadomy byt..posiada emocje..
Personifikacja mówi ci to coś :-D

BT w przypisie do ks Ezechiela podaje : W ST Duch św występuje w znaczeniu nieosobowej siły Bożej . Ci którzy to napisali wiedzieli dobrze że w ST są również wersety mówiące o tym że ktoś zasmucał Ducha św , jednak jak widać dalecy byli od stwierdzenia że Duch św to osoba :-D

Spośród wielu pism Orygenesa, które odnoszą się do Ducha, najwięcej dotyczy jego dynamicznego działania w środowisku chrześcijańskim, objawiającego się natchnieniem Pisma, jego zrozumienia, darów nadprzyrodzonych oraz uświęcenia. Według Orygenesa, Duch Święty – wraz z Synem – nie stoi na równym poziomie z Ojcem. Według niego, Duch nie ma formy, postaci i kształtu[

W tekstach Ireneusza ciężko znaleźć znamion osoby Ducha. Jest raczej Bożą substancją i mocą działającą ku porządkowaniu. Nie wydaje się więc aby tworzył Trójcę osób. Na Jezusa zstępuje jako moc, nie jako osoba. Według Ireneusza, Duch Święty jest palcem Bożym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Duch_%C5%9Awi%C4%99ty
I zstąpił na niego Duch ŚWIETY w postaci cielesnej jak gołebica,
I odezwał się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem. Ew. Łukasza:3-22.


Na podstawie tych słów i tego wydarzenia, jasno widać że Duch Świety jest osobą i może przyjąć cielesną postać.

Duch Świety, wypowiada się:
" A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Świety:
Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem. Dzieje;13-2.

Więc Duch Święty jest osobą i mocą i czynieniem, wszystkim tym, co zapowiadał Jezus przy swoim odejściu do nieba.

Stary Testament powołuje się na jego niewyobrażalną moc:

"...On zaś rzekł: Słuchajcie przeto Słowa Pańskiego:
Widziałem Pana siedziącego na swoim tronie,
A cały zastęp niebieski stał przy Nim,
po Jego prawicy i po lewicy.
A Pan rzekł: Kto zwiedzie Achabas, króla izraelskiego,
aby wyruszył i poległ pod Ramot Gileadzkim?
I jeden mówił to, a drugi owo.
Wtedy wystąpił Duch i stanął przed Panem
, i rzekł:
Ja go zwiodę
.
A Pan rzekł do niego: W JAKI SPOSÓB?
A on odpowiedział: WYJDĘ i stanę się duchem kłamliwym
w ustach wszystkich jego proroków.
Wtedy On rzekł:
Tak, ty go zwiedziesz, ty to potrafisz;
idź więc i uczyń tak! 2 Kronik:18-18,21.


Duch Świety ma niewyobrażalną moc, gdy widzi tego kto przeciwstawia się Słowu, przywodzi do upadku, gdy widzi tego kto podlega Słowu, przywodzi do upamiętania, a tym samym do odpuszczenia grzechu.
A oto synowie Izraela: Ruben, Symeon, Lewi, Juda, Issachar, Zebulon, Dan, Józef, Beniamin, Naftali, Gad i Aser. pierwsz. księ. kronik.2-1.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

badacz pisma,


I zstąpił na niego Duch ŚWIETY w postaci cielesnej jak gołebica,
I odezwał się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem. Ew. Łukasza:3-22.
Na podstawie tych słów i tego wydarzenia, jasno widać że Duch Świety jest osobą i może przyjąć cielesną postać.
Dz. Ap 2.3 mamy użyty przysłówek ὡσεὶ - (jak gdyby, jakby) który przeczy temu by ów Duch przybrał postać gołebia czy języków ognia. Autor jedynie przypisuje Duchowi wygląd podobny do gołębicy czy tez języków ognia.
Duch Świety, wypowiada się:
" A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Świety:
Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem. Dzieje;13-2.
Więc Duch Święty jest osobą i mocą i czynieniem, wszystkim tym, co zapowiadał Jezus przy swoim odejściu do nieba.
Nikt jednak nie słyszał głosu Ducha św ale jedynie osoby mówiące pod wpływem działania Ducha św , dlatego czytamy między innymi :

Dz 1: 16 Mężowie bracia! Musiało się wypełnić Pismo, w którym Duch Święty przepowiedział przez usta Dawida o Judaszu, który stał się przywódcą tych, co pojmali Jezusa;

Dz 21: 10- 11 A gdy przez dłuższy czas tam pozostawaliśmy, nadszedł z Judei pewien prorok, imieniem Agabus, (11) i przyszedłszy do nas, wziął pas Pawła, związał sobie nogi i ręce i rzekł: To mówi Duch Święty: Męża, do którego ten pas należy, tak oto zwiążą Żydzi w Jerozolimie i wydadzą w ręce pogan

Czy prorok Agabus był Duchem św czy też człowiek ten mówił pod natchnieniem Ducha św ?

Gdzie można przeczytać o tym że Duch św zasiada tak jak Jezus czy też jego Ojciec na Tronie ?

Skoro Duch św jest osobą to dlaczego apostoł Paweł pomija go jeżeli chodzi o osoby ?

1 Kor 8:5Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, (6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Tutaj masz kredo pierwszych chrześcijan .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

David77 pisze:Personifikacja mówi ci to coś
mozna i tak..ale niekoniecznie.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Henryk pisze:Któryś raz zaskakujesz mnie Ato333...
Henryku to nie ja Cie zaskakuje tylko trynitarna wiekszosc chrzescijanstwa... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

ata333,
mozna i tak..ale niekoniecznie..
Odsyłam cię to wspaniałej Katolickiej publikacji : "Poczatki Teologii Kosciola" ks.H.Pietras


"Duch wiec byl przedstawiany jako moc Boza, dawana przez Niego jako zycie, swietosc, okreslona misja do spelnienia, namaszczenie krolewskie czy nadchnienie prorockie. Choc mowiono o Nim i pisano czasem jako o dzialajacym podmiocie, nie naruszalo to nigdy zasadniczego monoteizmu biblijnego i nigdy Duch nie byl pojmowany w Starym Testamencie jako Osoba Boska" (ks.H.Pietras)
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

David77 pisze: "Duch wiec byl przedstawiany jako moc Boza, dawana przez Niego jako zycie, swietosc, okreslona misja do spelnienia, namaszczenie krolewskie czy nadchnienie prorockie. Choc mowiono o Nim i pisano czasem jako o dzialajacym podmiocie, nie naruszalo to nigdy zasadniczego monoteizmu biblijnego i nigdy Duch nie byl pojmowany w Starym Testamencie jako Osoba Boska" (ks.H.Pietras)
skoro jest to katalicka pozycja to w zaden sposob nie moze przeczyc jej dokrynom czy dogmatom..

odpowiedz moze byc jedna..

pelne objawienie bostwa Trojjedynego mamy dopiero w N.T..i z tym sie zgadzam calkowicie..

nie zapominajmy Dawidzie..Stara Litera to cialo..N.T to duch..

cialo podlega smierci..(Litera zabija- slowa Pawla ) tylko duch..ozywia... ;-)

starozytni Izraelici nie mieli pelnego poznania Boga..bo w pelni objawil Go dopiero Ten, ktory jako jedyny Go widzial...i jako Jedyny Go zna -Jezus Chrystus nasz Pan i Bog.. :-D

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ata333 pisze:Henryku to nie ja Cie zaskakuje tylko trynitarna wiekszosc chrzescijanstwa... ;-)
Właśnie. Większość... :roll:
O mniejszości napisano tak:
" Nie bój się, maleńka trzódko! Gdyż upodobało się Ojcu waszemu dać wam Królestwo." Luk 12:32 br bw
Dobrze choć, że nietrynitarzy także uważasz za chrześcijan.
Znaczy- należysz do mniejszości. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”