Zagadki Biblijne

Dowcipy, śmieszne sytuacje, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Moje pytanie jest dość trudne, więc załączam podpowiedź:

Rozwiązanie znajduje się w Księdze Rodzaju i jest to zagadka badająca bardziej inteligencję niż wiedzę, ale w rozwiązaniu pojawić musi się(fonetycznie!) nazwa instrumentu muzycznego
Obrazek

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Obrazek

(Rdz 4:21) Brat jego nazywał się Jubal; od niego to pochodzą wszyscy grający na cytrze i na flecie.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

radek pisze:Jak nazywa się pierwszy biblijny lutnik i z jakiego instrumentu jest znany :?:
EMET:
Rodzaju 4:21 - "Jubal".

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Muszę się przyznać, że wymyślając tą zagadkę przeoczyłem Jubala. Miałem na myśli Noe'go, który zbudował "git-arkę" :mrgreen:
Obrazek

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

radek pisze:Muszę się przyznać, że wymyślając tą zagadkę przeoczyłem Jubala. Miałem na myśli Noe'go, który zbudował "git-arkę" :mrgreen:
EMET:
Zastosowałeś "finezyjne" połączenie "git"+"arka"; jednak... :-/
Czy wiesz, że wyrażenie hebr. na "arka" [np. w Rodzaju 6:14], to rdzenne: "tewa(h)", objaśniane jako: "pałac; skrzynia; arka; w Wyjścia 2:3, 5 - "pudełko?; koszyk?" ['Podręczny Briksa Vocatio', str. 375, ed. 1999r.]?

Raczej jesteś świadomym, jak mniemam, skąd termin "git"? :-> W hebr. spotkałem jedynie "gat" - "tłocznia".

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

EMET termin "git" znam z dzieciństwa - na podwórku znaczyło to "coś fajnego". A rozwiązaniem mojej zagadki miała być "gitarka", czyli zdrobnienie od gitary - współczesny instrument strunowy. Arka Noego była git, bo zaprojektował ją sam Bóg :-D
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Słówko "git" z tego co pamiętam pojawiło się w jednej z polskich komedii, w tej chwili nie pamiętam niestety jakiej.
Obrazek

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

radek pisze:Słówko "git" z tego co pamiętam pojawiło się w jednej z polskich komedii, w tej chwili nie pamiętam niestety jakiej.
EMET:
Tzw."git ludzie" - też funkcjonuje; tyle, że...
"git" - slang z obszaru więziennictwa: tak można znaleźć np. na Google.

Osobiście [ja, E.] tego terminu bym nie wplatał, gdyż niekoniecznie kojarzy się /ów/ pozytywnie, co raczej... :-/

Jednak - to każdy sam rozstrzyga, co sam uważa za do przyjęcia dla siebie: każdego osobista sprawa.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Emet to słówko dzieciaków z podwórka
&#8222;Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.&#8221;

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

Mamy tarczę zegara, z której wypadają wszystkie liczby i rozsypują się.
Mamy zdanie, z którego należy wyciągnąć siedem liter (by połączyć je z liczbami) i dwie, które utworzą znak równości:

BO W NIM KWIAT JEST KLUCZEM MIŁOŚCI

Mamy matrycę na której łączymy 7 liter z liczbami:

_ _ _ _ : _ _
_ _ _ _ : _ _
_ _ _ _ : _ _
_ _ : _ _

Mamy matrycę na drugie zdanie:

= _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (powstaje z pozostałości liter z pierwszego zdania)

Znak równości powstał z dwóch "I" w poziomie.

Powodzenia :)

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

Trochę ułatwię. Litery, które usuwamy z pierwszego zdania to: m,m,k,k,i,i,t,ł,j.
Pozostałe litery tworzą dwa słowa połączone literą "w". Pierwsze słowo zaczyna się na "a" i kończy na "m", drugie zaczyna się na "w" i kończy na "i".
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Ale łatwizna :mrgreen:
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

Wymaga czasu spędzonego przy Biblii :) Ciekawi mnie czy istnieje tylko jedno rozwiązanie dla połączenia liczb (cyfr z tarczy zegara) i liter: m,t,m,k,ł,k,j :)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: nike »

Takie moje przemyślanie
Był taki okres na forum, że miło się go wspomina, prawie każdy dzień był udany i z BIBLIĄ kojarzony.
Podstawą w tych miłych kojarzeniach był piękny temat ZAGADKI BIBLIJNE.
Lata od 2006---to lata bardzo udane, każdy z piszących, zauroczony, czytaniem i odgadywaniem i śmiesznym gadaniem:------nike za trudna, nocy mi zabrakło, machabeusz coś ty nawydziwiał, nie wiem gdzie ugryźć, nike napisz trudniejsza bo łatwizna, ja do nocy układałam a piotr krzyczy za łatwa, a jego to były też różne łatwe i trudne. bobo krzyczy noc mam zarwaną, Maja to samo, anowi spokojnie szuka, juz wiem-----i tak naokoło było wesoło.
Każdy uczestnik aktywny, wymyślał i rozwiązywał a do tego naszego wymyślania i zgadywania była jedna KSIĘGA BIBLIA, która była i jest niezastąpiona.
Były też QUIZY prze ze mnie robione a potem rozpatrywane, wszystko sprowadzało się do śmiechu i radości.
Dużo poświeciłam czasu i pracy, ale radości miałam tez dużo i niech tak zostanie. nike !!!!

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: RN »

Zagadka.

Jest nim żółw lub jeden z synów Jakuba :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor”