Zagadki Biblijne

Dowcipy, śmieszne sytuacje, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

nike pisze:IzraEL :-D
Qrcze, jednak cienias jestem, nigdy bym na to nie wpadł... :oops:
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Eutychus, Ale za to ja jaka mądra jestem hehehehe :-P

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

nike pisze:Eutychus, Ale za to ja jaka mądra jestem hehehehe :-P
Nno, zawsze to twierdziłem i delej postuluję:

Przywrócić Nike na funkcję (conajmniej), Moderatora!!!

Agness, Ania, Hardi, co Wy na to :?:
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Eutychus, własnie !!!! Ja też jestem za tym :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Zagadki Biblijne

Post autor: George »

Zagadki Biblijne

Spróbujmy przeegzaminować naszą zdolność myślenia w oparciu o wiedzę z Bibli - z Księgi Rodzaju.

W Księdze Rodzaju 17 czytamy:

"(15) Potem rzekł Bóg do Abrahama: Saraj, swej żony, nie będziesz nazywał Saraj, lecz imię jej będzie Sara.
(16) Będę jej błogosławił i dam ci z niej syna. Będę jej błogosławił i stanie się matką narodów, od niej pochodzić będą królowie narodów."

Pytanie:

1. - Kto w historii był pierwszym królem wywodzącym się od Sary?


Pytanie dodatkowe, trochę trudniejsze i wymagające czytania "pomiędzy wersami":

2. - Kto był pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama?

Rethel

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: Rethel »

Jerzy Marian pisze:Zagadki Biblijne

Spróbujmy przeegzaminować naszą zdolność myślenia w oparciu o wiedzę z Bibli - z Księgi Rodzaju.

W Księdze Rodzaju 17 czytamy:

"(15) Potem rzekł Bóg do Abrahama: Saraj, swej żony, nie będziesz nazywał Saraj, lecz imię jej będzie Sara.
(16) Będę jej błogosławił i dam ci z niej syna. Będę jej błogosławił i stanie się matką narodów, od niej pochodzić będą królowie narodów."

Pytanie:

1. - Kto w historii był pierwszym królem wywodzącym się od Sary?


Pytanie dodatkowe, trochę trudniejsze i wymagające czytania "pomiędzy wersami":

2. - Kto był pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama?
Niestety, ale twoje pytania oparte są na apokryfach,
midraszach, legendach i literaturze gnostyckiej.

Wg księgi Rodzaju, być może Bela Beorzyc - ale nie wiadomo.
Być może można wliczyć tu Józefa, ale to tez bardzo naciągane
i pachnie legendami muzułmańskimi. Księga Rodzaju nie daje
jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania - a jeśli
chodzi o drugie, to w ogóle bark jakiegoś punktu zaczepienia.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: George »

Rethel pisze:
Jerzy Marian pisze:Zagadki Biblijne

Spróbujmy przeegzaminować naszą zdolność myślenia w oparciu o wiedzę z Bibli - z Księgi Rodzaju.

W Księdze Rodzaju 17 czytamy:

"(15) Potem rzekł Bóg do Abrahama: Saraj, swej żony, nie będziesz nazywał Saraj, lecz imię jej będzie Sara.
(16) Będę jej błogosławił i dam ci z niej syna. Będę jej błogosławił i stanie się matką narodów, od niej pochodzić będą królowie narodów."

Pytanie:

1. - Kto w historii był pierwszym królem wywodzącym się od Sary?


Pytanie dodatkowe, trochę trudniejsze i wymagające czytania "pomiędzy wersami":

2. - Kto był pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama?
Niestety, ale twoje pytania oparte są na apokryfach,
midraszach, legendach i literaturze gnostyckiej.

Wg księgi Rodzaju, być może Bela Beorzyc - ale nie wiadomo.
Być może można wliczyć tu Józefa, ale to tez bardzo naciągane
i pachnie legendami muzułmańskimi. Księga Rodzaju nie daje
jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania - a jeśli
chodzi o drugie, to w ogóle bark jakiegoś punktu zaczepienia.
Nie Rethelu, zła odpowiedź.

Bela, pierwszy król Edomu nie był z dzieci Ezawa.
Bela (egipski Belus, Balak w Księdze Hioba) był synem Beora i wnukiem Labana, brata Rebeki, u którego Jakub pasł bydło przez ponad dwadzieścia 'Błogosławionych' lat.


A Grecka Septuganta LXX, Rethelu, to nie apokrypha, i jest to Biblia z której nauczał sam Chrystus.
Rusz więc trochę 'umysłem' i poszukaj w niej.

Pozwól że ci trochę podpowiem - zacznij poszukiwania od końca ...


Księgi Hioba

Pozdrawiam
George

Rethel

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: Rethel »

Jerzy Marian pisze:Nie Rethelu, zła odpowiedź.
Bela, pierwszy król Edomu nie był z dzieci Ezawa.
Bela (egipski Belus, Balak w Księdze Hioba) był synem Beora i wnukiem Labana, brata Rebeki, u którego Jakub pasł bydło przez ponad dwadzieścia 'Błogosławionych' lat.

A Grecka Septuganta LXX, Rethelu, to nie apokrypha, i jest to Biblia z której nauczał sam Chrystus.
Rusz więc trochę 'umysłem' i poszukaj w niej.

Pozwól że ci trochę podpowiem - zacznij poszukiwania od końca ...


Księgi Hioba

Pozdrawiam
George
Nie musisz mi podpowiadać, bo ja wiem co jest
napisane zarówno w LXX jak i części apokryfów.

Odpowiedziałem ci na podstawie Genesis, bo o to pytałeś.
Zatem na jej podstawie odpowiedzieć się nie da.
I tyle.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: George »

Rethel pisze:
Jerzy Marian pisze:Zagadki Biblijne

Spróbujmy przeegzaminować naszą zdolność myślenia w oparciu o wiedzę z Bibli - z Księgi Rodzaju.

W Księdze Rodzaju 17 czytamy:

"(15) Potem rzekł Bóg do Abrahama: Saraj, swej żony, nie będziesz nazywał Saraj, lecz imię jej będzie Sara.
(16) Będę jej błogosławił i dam ci z niej syna. Będę jej błogosławił i stanie się matką narodów, od niej pochodzić będą królowie narodów."

Pytanie:

1. - Kto w historii był pierwszym królem wywodzącym się od Sary?

Pytanie dodatkowe, trochę trudniejsze i wymagające czytania "pomiędzy wersami":

2. - Kto był pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama?
Księga Rodzaju nie daje jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania -

a jeśli chodzi o drugie, to w ogóle bark jakiegoś punktu zaczepienia.


Jeśli chodzi o drugie (pytanie), Rethelu, to jak już pisałem, odpowiedź na nie wymaga wczytania sie, a nawet sięgnięcia po starsze wydania Biblii, np. Warszawską, Biblię Gdańską czy KJV, w których w Genesis, w rozdziałach 25 czytamy:

" (13) I te są imiona synów Ismaelowych w nazwiskach ich, według rodzajów ich:

pierworodny Ismaelów, Nebajot; po nim Kedar, i Abdeel, i Mabsan. (14) I Masma, i Duma, i Masa. (15) Hadar, i Tema, Jetur, Nafis i Kedma.

(16) Ci są synowie Ismaelowi, i te imiona ich, według miasteczek ich,

i zamków ich, dwanaście książąt w familijach ich."

(Ks. Rodzaju 25:1-34, Biblia Gdańska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

Pewnie czytałeś Rethelu ten fragment wiele razy, i dobrze wiesz że "książęta" to synowie króla. Ale tobie nawet do głowy by nie przyszło że Ismael, pierworodny syn Abrahama, mógłby być królem. A jednak ten wers potwierdza że był.

Wiesz że Ezaw / Edom, aby zadowolić swoich rodziców (Księga Rodzaju 27), poślubił Księżniczkę Basemath, córkę Iszmaela, pierworodnego syna Abrahama i ojca dwunastu książąt, jak to czytamy w Biblii.

Z Sumeryjskich archeologicznych wykopalisk dowiadujemy się, że Iszmael to Ishme-Dagan / Icme-Dagan. Zarządzał on królestwem Isinu od roku 1953 pne. do 1933 p.n.e.. Znany on jest z odbudowy Świątyni w Ur. Jego pełny tytuł to: Ishme-Dagan, zarządca Nippur, książe Uru, Uddadu Eridu, Pan Uruku, król Isinu, król Sumeru i Akkadu, ukochany mąż Nauły.

http://www.historyfiles.co.uk/KingListsMiddEast/Me

Po śmierci Iszmaela, królestwem Isinu zarządzał jego źięć, Ezaw - Lipit Eshtar. Był on królem przez 11 lat, od ok. 1933 do 1922 pne., kiedy został zamordowany przez swojego brata, Jakuba / Izraela, o czym czytamy w najbardziej popularnych apokryfach, w Księdze Jubileuszów i w Testamencie Dwunastu Patryjarchów.

Powtórzmy może jeszcze raz to drugie pytanie:

Kto był pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama?

Odpowiedź:
Izmael, pierworodny syn Abrahama, i teść Ezawa / Edomu.

Pozdrawiam
George

Rethel

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: Rethel »

Jerzy Marian pisze:i zamków ich, dwanaście książąt w familijach ich."
Tak myślałem, że do tego się przyczepisz.
Pewnie czytałeś Rethelu ten fragment wiele razy, i dobrze wiesz że "książęta" to synowie króla.
Jaja sobie robisz? :-D
Książę to syn księdza, a syn króla to królewic.
Zwłaszcza w czasie gdy dokonywano tych przekładów na które się powołujesz. :crazy:

No ale i tak nie ma sensu ci tłumaczyć bo po co?
Ale tobie nawet do głowy by nie przyszło że Ismael, pierworodny syn Abrahama, mógłby być królem. A jednak ten wers potwierdza że był.
Ty wiesz, że przekład z XVI oddaje realia XX w. p.n.e.
Gratuluję poziomu i dziękuję za dyskusję. :crazy:

Nie będę ci tłumaczył kim jest naczelnik, bo nie ma sensu. :roll:
Z Sumeryjskich archeologicznych wykopalisk dowiadujemy się, że Iszmael to Ishme-Dagan / Icme-Dagan. Zarządzał on królestwem Isinu od roku 1953 pne. do 1933 p.n.e.. Znany on jest z odbudowy Świątyni w Ur. Jego pełny tytuł to: Ishme-Dagan, zarządca Nippur, książe Uru, Uddadu Eridu, Pan Uruku, król Isinu, król Sumeru i Akkadu, ukochany mąż Nauły.
A Jerzy Wilhelm był księciem legnickim. To ty? :shock:
A może jesteś Jerzym Krzakiem prezydentem USA? :aaa:

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Zagadki Biblijne

Post autor: George »

Rethel pisze:
Jerzy Marian pisze:i zamków ich, dwanaście książąt w familijach ich."
Tak myślałem, że do tego się przyczepisz. ...
Domyślałem się że wiedziałeś o tym, ale nie chciałeś nawet wspomnieć nam że Ismael, którego wy Żydzi tak bardzo nienawidzicie, mógłby być pierwszym królem wywodzącym się od Abrahama, choć Genesis w rozdziale 17 też wyraźnie wskazuje na to:

"(20) Co do Ismaela, wysłuchałem cię: (mowi Bóg do Abrahama) Oto pobłogosławię mu i rozplenię go, i rozmnożę go nad miarę.
Zrodzi on dwunastu książąt, i uczynię z niego naród wielki."

(Ks. Rodzaju 17:20 Biblia Warszawska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 C 1994-2001

Ale tak niechcąco wygadałem się że Ezaw, źięć Ismaela był pierwszym królem wywodzącym się od Sary. Ezaw, będąc źięciem Ismaela, i pierworodnym synem Izaaka był on też wnukiem Sary.

Ale znając już rozwiązanie tej łatwej, dla ciebie do rozwiązania zagadki, dodajmy też kim byli: drugi, trzeci i czwarty z królów wywodzących się od Sary i Abrahama.

Ten pierwszy król Edomu, o którym wcześniej wspomniałeś - Bela, który jest pierwszym królem na liście królów Edomu z Księgi Rodzaju 37, będąc synem Beora i wnukiem Labana, nie był ani z Sary ani z Abrahama. Ale następny z tej listy:
Jobab z Bosry, syn Zeracha i drugi Król Edomu, był. Jednak nie był on drugim ani trzecim, ale dopiero czwartym z nich.

Aby dowiedzieć się kim był drugi i trzeci, król zrodzony z Sary, musimy zajrzeć do greckiej Septugainty - Biblii z której nauczał Chrystus, i do Księgi Jaszera.

W Septuagincie, w zakończeniu Księgi Hioba, znajduje się fragment który nie został umieszczony w żadnej z obecnie drukowanych Biblii. Znajdujemy go też tylko w Koptyjskiej wersji, ale tylko w tej antycznej.

Czytamy w nim:

Księga Hioba - Rozdział 42 (grecka i koptyjska)
"17. I umarł Hiob jako starzec, syty dni życia.

17a. A napisane jest, że on znowu wstanie razem z tymi, których Pan wskrzesi.

17b.Ten człowiek (Hiob) jest opisany w Syryjskiej (Aramejskiej / Ormiańskiej) Biblii jako żyjący w krainie Ausis, na granicy Edomu i Arabii, i miał on wcześniej na imię Jobab.

17c. Wziął sobie za żonę Arabkę i zrodził z nią syna, któremu dał imię Ennon. Jego natomiast ojcem był Zare, syn potomków Ezawa, a matką - Bosorra. Był on piąty po Abrahamie.

17d. A oto wykaz królów panujących w Edomie, którego władcą był także on: Pierwszy był Balak, syn Beora, a jego stolica nazywała się Dennaba.

Po Balaku królował Jobab, nazywany Hiobem, a po nim Asom, który był władcą pochodzącym z Thajmanitis. Po nim nastał Adad, syn Barada. Rozgromił on Madiama na równinie Moabu. Jego stolica nazywała się Geththajm.

17e. Przyjaciółmi, którzy do niego przyszli, byli:

Elifas, syn Ezawa, król plemienia Thajmanów;

Baldad, władca Suchajczyków; Sufar, król Minajczyków."
Z powyższego fragmentu dowiadujemy się że Elifaz, pierworodny syn Ezawa (Rdz. 36:4, Kronik 1:35), był królem Thajmanów, znanych lepiej jako Themańczyków.

Nie mam linku do polskiej Septuaginty ale poniżej są linki do greckiego i koptyjskiego tłumaczenia powyższego tekstu z Księgi Hioba:

http://www.ecmarsh.com/lxx/Job/index.htm – Septuagint LXX
http://khazarzar.skeptik.net/biblia/coptic/job_copt.pdf link do – Antycznej Koptyjskiej Biblii.

Badania lingwistyczne tego końcowego fragmentu Księgi Hioba, brakującego w obecnych Bibliach, wykazały że z pewnością powstał on przed n.e. .

Ten końcowy fragment z Księgi Hioba nawiązuje do Księgi Rodzaju, Rozdział 36, w kórym czytamy że Elifas król Themanitów, to pierworodny syn Ezawa, a Zerach (Zare w Septuagincie) ojciec Hioba, to syn Reula - drugiego syna Ezawa.

W tym rozdziale - Genesis Rodz. 36, pomiędzy synami Elifaza, znajduje się też trzeci z kolei król z pokolenia Sary, i jest nim Sufar / Sefo, król Minajczyków. Jest on trzecim synem Elifaza, króla Thammejczyków. Historię Sufara / Sefy króla Minajczyków, bardzo dokładnie opisuje nam Księga Jaszera.

Księga Rodzaju 36
(1) A oto dzieje rodu Ezawa, czyli Edomu. ...

(8) Ezaw zamieszkał na pogórzu Seir. Ezaw to Edom. (9) A oto wykaz rodów Ezawa, praojca Edomitów na pogórzu Seir. ...

(10) Takie są imiona synów Ezawa: Elifaz, syn Ady, żony Ezawa, Reuel, syn Basematy, żony Ezawa.

(11) A synami Elifaza byli: Teman, Omar, Sefo, Gatam i Kenaz.

(13) A oto synowie Reuela: Nachat i Zerach, Szamma i Mizza. Byli to potomkowie Basematy, żony Ezawa.

(Ks. Rodzaju 36:1-43, Biblia Warszawska)
Spójrzmy jeszcze raz na osobę Elifaza, jednego z królów obiecanych Abrahamowi, i wywodzącego się od Sary.

Elifaz, najstarszy z przyjaciół Hioba, to pierworodny syn Ezawa, i król Adytów / Themańczyków.
Elifaz był pierworodnym synem Ezawa i Ady, z narodu Hatysów, którego stolica Hattusa, znajdowała się w Azji Mniejszej.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hattians

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Empire.png



Hattysowie pochodzili od Jafeta, najmłodszego syna Noego.
Ziemia Hattysów została podbita po wybuchu wulkanu Thery (1628 pne.), przez plemiona azjatyckie które przywędrowały na tereny Anatolii z dalekiej Azjii i przyjęły nazwę Hetytów.

Elifaz był więc po ojcu ze szczepu Edomu, a po matce Adzie (która była założycielką narodu Adytów), z narodu Adytów.
Adyci (People of Ad) to potężny naród z Epoki Brązu.

Elifaz był Pierworodnym synem Ezawa, i jako Pierworodny, był on też przenosicielem Błogosławieństwa Abrahama i Abrahamowej religii. Załważamy to w dialogach Elifaza w Księdze Hioba.

Elifaz (znaczenie imienia - Bóg jest jego siłą) w Księdze Hioba to bardzo stary człowiek, o wiele starszy od ojca Hioba. Jest on królem Themańczyków, a Themańczycy z Edomu znani byli ze swojej mądrości. (Księga Jeremiasza 49:7; Abadiasza 5; Barucha 3:22)
W Księdze Hioba Elifaz wskazuje na niskaźitelność i majestat Boga (Księga Hioba 5: 8-16; 15:15-35;).

Nie ulega więc wątpliwości że Elifaz, pierworodny syn i spadkobierca Ezawa / Edomu, odziedziczył po ojcu wspaniałą wiedzę o Bogu, i że tą wiedzę przekazał swoim synom, między innymi, Sufarowi / Sefo - Królowi Minejczyków, którego też znamy z Księgi Hioba - Rozdział 2 i 42, i Kenazowi, z którego plemienia wywodził sie Jetro, źięć Mojżesza.

W Septugancie, w Księga Hioba 42, czytamy że Elifaz był królem Temańczyków, a Sufar królem Minejczyków.

Sufar król Minejczyków, narodu znanego nam lepiej jako Minojczycy z Krety i Santorini, to jedna z najciekawszych postaci Biblijnych i historycznych. Był on synem Elifaza, i jako dziecko został Sufar uprowadzony przez Izraelitów w niewolę do Egiptu. Po śmierci Józefa udało mu się zbiec na wyspy Morza Egejskiego. Potem dostaje się na Kretę, gdzie po zabiciu Minatura zostaje wybrany królem Minojczyków.

Jako król Minojczyków, Sufar zorganizował wyprawę wojenną Hykosów na Egipt, który i tak już był w stanie upadku spowodowanego wojnami z ościennymi narodami, wojnami wszczętymi przez Izraelitów którzy w tym czasie zarządzali Egiptem.

http://moodle.monashores.net/pluginfile ... 04a_01.gif

Hykosi bez trudu podbili Egipt i zniewolili żądnych wojen Izraelitów. Potem zarządzali Egiptem przez ponad 500 lat (jak pisze Manetho), doprowadzając Egipt do niesamowitego rozkwitu, który przypisuje się obecnie 18 Dynastii.

Minojczycy mając swoje centrum handlowe na wyspie Santorini, prowadzili swoją działalność handlową z całym ówczesnym światem. Żyli oni w koloniach wzdłuż swoich szlaków handlowych, a ich szlaki handlowe wiodły od obecnej Hiszpani po Japonię, od Norwegii po Arabię Południową, od Polski (Szlak Bursztynowy) do Egiptu, i dalej przez Oceany Indyjski i Spokojny do Ameryki, gdzie archeolodzy odnajdują ich Thamudzki alfabet na skałach w Colorado. Z Ameryki sprowadzali zioła które Egiptolodzy odnajdują w grobowcach faraonów. Najciekawsze jest to że ci ludzie nie mieli zbrojnej armii, a prosperowali przez ponad dwa tysiące lat.

http://www.fofweb.com/Electronic_Images ... eanciv.gif

Plineusz Starszy, napisał w swojej encyklopedii, że Minejczycy żyli w południowej Arabii przez prawie dwa tysiące lat, mając tam plantacje drzew kadzidłowych - Boswilla Sacra, z ktorych żywica - Frankincense, była ceniona na równi ze złotem.

Z Żydowskiej tradycji wiemy że Sufar został królem Kittimczyków, znanych nam jako Rzymianie, i że od Latinusa, syna Sufara pochodzi język łaciński.

To tyle o drugim i trzecim królu wywodzącym sie od Sary, jako Błogosławieństwo dane Abrahamowi przez Boga.

Czwartego króla pochodzącego od Sary, najbogatszego człowieka Wshodu, znamy bardzo dobrze z Księgi Hioba, w której czytamy o nim:

"(1) Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob. Był to mąż sprawiedliwy, prawy, bogobojny i unikający zła. ...

(8) Mówi Pan do szatana: A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on."
(Ks. Hioba 1:1-22, Biblia Tysiąclecia)

To tyle Rethelu na dzisiaj.

Pozdrawiam
GeorgeObrazek

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Jerzy Marian pisze:Domyślałem się że wiedziałeś o tym, ale nie chciałeś nawet wspomnieć nam że Ismael, którego wy Żydzi
Rethel Żydem :lol: to ja będę Beatą Kozidrak :-P
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Rethel

Post autor: Rethel »

bartek212701 pisze:Rethel Żydem :lol:
Dobrze, że się nad tym pochyliłeś, bo bym nie wiedział. :-D
Jak to często mówię: wiele rzeczy można się o sobie w
dyskusjach z ludźmi dowiedzieć - tego mi brakowało do
kolekcji; czekałem zniecierpliwiony aż w końcu się stało... :-D

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Rethel pisze:
bartek212701 pisze:Rethel Żydem :lol:
Dobrze, że się nad tym pochyliłeś, bo bym nie wiedział. :-D
Jak to często mówię: wiele rzeczy można się o sobie w
dyskusjach z ludźmi dowiedzieć - tego mi brakowało do
kolekcji; czekałem zniecierpliwiony aż w końcu się stało... :-D
Rethelu, czyż to nie są twoje słowa?

Rethel napisał:
Nas obowiązuje inna maxyma:
I ukamienujesz go kamieniami, i umrze, ponieważ usiłował odwrócić cię od Jehowy, twego Boga, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. Wtedy cały Izrael usłyszy i się przelęknie, i nie będą ponownie czynić pośród ciebie niczego takiego, jak to zło.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Jak nazywa się pierwszy biblijny lutnik i z jakiego instrumentu jest znany :?:
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor”