Zagadki Biblijne

Dowcipy, śmieszne sytuacje, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
benpo
Posty: 263
Rejestracja: 21 maja 2011, 17:44
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Post autor: benpo »

EMET, Wiem o co ci chodzi, tylko że to IMIĘ JEZUS, nie tylko po polsku jest w ten sposób podawane, i wywodzi się z greckiego języka, i w wielu narodach tak samo jest wzywane w modlitwie, i jakoś Bogu to nie przeszkadza. W języku hebrajskim brzmi: JAHSHUA - co oznacza ni mniej ni więcej jak JAHWE-ZBAWICIEL. Czy nie widzisz KTO nam sie tu przedstawia? JAH-SHUA. Jeśli temu zaprzeczysz, to pokażesz że twoja głowa miała także do czynienia z trój- kanciastą pałą złego. Powiedz mi, jak po hebrajsku brzmi imię Izajasz i innych proroków St.Testamentu.
benpo

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

benpo pisze:EMET, Wiem o co ci chodzi, tylko że to IMIĘ JEZUS, nie tylko po polsku jest w ten sposób podawane, i wywodzi się z greckiego języka, i w wielu narodach tak samo jest wzywane w modlitwie, i jakoś Bogu to nie przeszkadza. W języku hebrajskim brzmi: JAHSHUA - co oznacza ni mniej ni więcej jak JAHWE-ZBAWICIEL. Czy nie widzisz KTO nam sie tu przedstawia? JAH-SHUA. Jeśli temu zaprzeczysz, to pokażesz że twoja głowa miała także do czynienia z trój- kanciastą pałą złego. Powiedz mi, jak po hebrajsku brzmi imię Izajasz i innych proroków St.Testamentu.

EMET:
O ile pamiętam, to pełna forma "Jezus" [spolszczona forma] brzmi: "Jehoszua"
"Juzue" - też taki zapis, jak "Jezus".

Po co mam Tobie podawać imiona proroków zapisane w hebr.?
Np. tych z "12": Hoszea, Owadja, Jona, Micha, Nachum, Chawaqquq, Cefanja, Chaggaj, Zecharja, Malachi [ew. Maleachi]. "Izajasz" - "Jeszaja" [ew. "Jeszajahu"].

Jakoś te Twoje zdanie --
"Jeśli temu zaprzeczysz, to pokażesz że twoja głowa miała także do czynienia z trój- kanciastą pałą złego."
nie wiem co o owym zdaniu powiedzieć mam. :-/


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

benpo co oznacza ni mniej ni więcej jak JAHWE-ZBAWICIEL. Czy nie widzisz KTO nam sie tu przedstawia? JAH-SHUA.


benpo czy ty wiesz co oznacza imię Jehu był taki król Izraelski który nosił imię Jehu A co znaczy to imię ? otóż Jehu znaczy on jest Jahwe lub Jehowa

Czy według ciebie ten Król był samym Jehową dlatego że nosił takie Imię ??? :-D

Jeśli temu zaprzeczysz, to pokażesz że twoja głowa miała także do czynienia z trój- kanciastą pałą złego.
&#1497;&#1468;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1493;&#1468;&#1488; &#1492;&#1464;&#1488;&#1464;&#1491;&#1493;&#1465;&#1503;

benpo
Posty: 263
Rejestracja: 21 maja 2011, 17:44
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Post autor: benpo »

EMET, Trój-kanciasta pała w rękach złego, to nic innego jak nauka o trójcy. Jeden Biblijnie wierzący miał sen: w tym śnie, ujrzał jak ogromnej postury diabeł mający w łapskach pałę o trzech kantach (trójca), bił po głowie wynędzniałego i małego wzrostem członka denominacji, za każdym razem jak ten biedak sie podnosił to ten diabeł go bił po głowie. Biblijnie wierzący widząc to zgromił tego diabła imieniem Pana, i nagle ten diabeł zmniejszył się i zniknął. I ten biedak mógł się wreszcie podnieść.Wybacz, niepotrzebnie cię prosiłem o wymianę imion proroków. Nauka o trójcy niszczy duchowo tych co jej wierzą,i nawet z tego sobie nie zdają sprawy, dlatego tródno im zrozumieć że Jahwe ze Starego Testamentu zamieszkał w ciele Swego Syna i pojednał nas z Samym Sobą.Mam w swoim chomiku skan książki: Wyzwanie chrześcijańskiej teologii i nie tylko... w której autor doskonale wyjaśnia wszystkie problemy związane z dzisiejszym chrzescijaństwem. kto szuka prawdy ten ją znajdzie, ale ta prawda nie będzie pasować do jego konceptu.
benpo

benpo
Posty: 263
Rejestracja: 21 maja 2011, 17:44
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Post autor: benpo »

David77, Mądrala się znalazł,gadasz jak Dawidek. Rodzice mu nadali takie imię by w ten sposób uczcić swego Boga Jahwe, od Którego wszelkie życie pochodzi, Jehu nie był Bogiem. A ty sobie z tych rzeczy nie kpij.
benpo

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

benpo to ty a nie ja wyskakujesz ze znaczeniami imion hebrajskich . Więc twój rzekomy argument Jeszua =Jahwe upada ,podpowiem ci tylko żebyś sobie sprawdził co znaczy imię Jozue ? bo i pewnie o tym też nie wież ;-)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

[rozruszajmy ten piękny temat] zagadka :-) o czym mowa?

Ten dom niezwykły na pustkowiu stał,
Ścian śnieżną bielą otoczony w krąg;
Ołtarzem w dzień był wśród pustyni skał,
Strażnikiem cichym, gdy zapadał zmrok.
Któż mieszkał pośród poświęconych ścian,
Przed świeckim, obcym okiem kryjąc się?
Kto odpowiadał, kiedy kapłan sam
Przynosił kozłów albo cielców krew?
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Wydaje mi się bartku,że chodzi tutaj o Namiot Zgromadzenia na pustyni.
Głos który odpowiadał Najwyższemu Kaplanowi wydobywał się z Światła Szekinach, które reprezentowało obecność Boga Jehowę. Było to światło nadprzyrodzone, znajdowało się miedzy cherubami na ubłagalni [złotej płycie] na skrzyni przymierza.

Gdy byłam w Styczniu w Izraelu, byłam w namiocie w Timie, na środku pustyni, podobno naturalnych rozmiarów. Wrażenia, wspaniałe. :-D

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

dobrze Nike :-) ach to fajnie miałaś,wspomnienia są niezapomniane :-) hih.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

że tak powiem-Pieskie Imię z Biblii,kto wie,podpowiem,że jest w Ewangelii Mateusza. ;-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

bartek212701 pisze:że tak powiem-Pieskie Imię z Biblii,kto wie,podpowiem,że jest w Ewangelii Mateusza. ;-)
Pieskie, czy psie, bo wbrew pozorom jest różnica...
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Eutychus, Psy tak miewają na imię ;-) bardzo czeste imie dla psa,więc się kojarzy to imie z psem
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Azor - Mt 1:13-14 :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Eutychus, dokładnie ;-) brawo
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:
Co do imienia wymienionego w wg Mateusza 1:13, 14, to grecki tekst "NT" podaje: < 'Adzor > [ew.: < 'Azor >]; jednak hebrajskie wersje "NT" podają w formie < &#8219;azzur > /przez &#8219;a[jin] na początku/.
Jest to o tyle ciekawe, iż mamy w "ST" 3 postacie o imieniu "Azzur": (1) Jer 28:1; (2) Ezech 11:1, 2; (3) Nehem 9:38; 10:1, 14, 17.
Z Przekładów mnie dostępnych, to [ang.] "Hebrew Names Version" (1997) podaje w Mat 1:13, 14 właśnie per "Azur".
w. 13: "Zerubbavel became the father of Avichud. Avichud became the father of Elyakim. Elyakim became the father of Azur.".
w. 14: "Azur became the father of Tzadok. Tzadok became the father of Yakhin. Yakhin became the father of Eliud.".

'Leksykon ŚJ' [Tom I, strony 164 i 165] podaje znaczenie obydwu form jako: " z hebr.: "ofiarujący pomoc" ".
Np. Księga Ezdrasza to z hebr: < &#8219;ezra&#8217; >, gdzie wg rdzenia < &#8219; z r >, mamy m.in.: "pomóc; wesprzeć; przyjść na pomoc; otrzymać /znaleźć pomoc" [Briks, str. 257]. Mamy też zbliżone imię "Ezer". Również w zapisie: < &#8219;ezra(h) > jako "obrona; ratunek" oraz jako imię własne.

Mamy taki tekst: "I nawiązał stosunki z Joabem, synem Cerui, oraz z kapłanem Abiatarem, oni zaś zaofiarowali mu pomoc jako zwolennicy Adoniasza." - 1 Królów 1:7, PNŚ.
'Interlinia Vocatio' [Tom PROROCY]: "i_pomagali", hebr.: < vajja&#8219;zeru >.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor”