Święty tornister?

Dowcipy, śmieszne sytuacje, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Święty tornister?

Post autor: Henryk »

Święty tornister?

Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Nie stać Ich na wydruk z komputera?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:Święty tornister?
Nie swiety,a poswiecony.No i nie zapominaj,ze to slowo ma tez inne znaczenia. :-D

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:
Henryk pisze:Święty tornister?
Nie swiety,a poswiecony.No i nie zapominaj,ze to slowo ma tez inne znaczenia. :-D
A jakie to znaczenie?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Mozna poswiecic sie pasji,pracy,rodzinie itp.Mozna tez poswiecic krajowi(jak pan prezes),a nawet zycie w obronie tegoz kraju.Aa...i dziekuje,ze poswieciles chwilke na przeczytanie tego,co tu napisalem. :-D

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Mozna poswiecic sie pasji,pracy,rodzinie itp.Mozna tez poswiecic krajowi(jak pan prezes),a nawet zycie w obronie tegoz kraju.Aa...i dziekuje,ze poswieciles chwilke na przeczytanie tego,co tu napisalem. :-D
Dziękuje za stracony Twój czas. :-(

Dalej nie rozumiem, w jaki sposób ksiądz może poświecić gumkę do mazania, która została kupiona przez rodziców?
Po takim „poświęceniu” ta gumka zmienia właściwości, a kredki przestaną się łamać?

Zrozumiał bym gdyby Kościół w Polsce, mający miliony dotacji, 140 tysiące hektarów pól i lasów, posiadających tysiące firm będących własnością ludzi „duchownych”, tysiące budynków, poświęcił pieniądze i kupił te tornistry wraz z wyposażeniem i przeznaczył dla dzieci.
Takie poświęcenie to rozumiem!

Ale... duchowieństwo jest są przecież... biedne.
Gdyby nie bezdomni, nie mieli by co jeść.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Ktoś po prostu użył potocznego określenia "poświęcenie" w odniesieniu do błogosławienia ( takie jest prawidłowe określenie tego sakramentalium w odniesieniu do pokarmów, budynków i innych przedmiotów)
To błogosławieństwo to prośba do Boga aby te pokarmy i przedmioty dobrze słuzyły swoim użytkownikom

Tutaj można przeczytać na przykład w jaki sposób błogosławi się dom

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Albertus pisze:Ktoś po prostu użył potocznego określenia "poświęcenie" w odniesieniu do błogosławienia
Dziękuję za poświęcony czas.
Przeczytałem w podanym linku:
Błogosławieństwo to może być sprawowane przez kapłana lub diakona w każdym dogodnym dniu.
Mam w związku z tym pytanie: czy wyłącznie kapłan ma moc błogosławić daną rzecz lub osobę?

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Mówić dobre słowa oznacza błogosławić. Mówić słowa złe znaczy przeklinać.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Mam w związku z tym pytanie: czy wyłącznie kapłan ma moc błogosławić daną rzecz lub osobę?
Błogosławić może i nawet powinien każdy, natomiast prezbiter czyni to nie tylko w swoim imieniu ale w imieniu całej wspólnoty Kościoła

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Queza pisze:Mówić dobre słowa oznacza błogosławić. Mówić słowa złe znaczy przeklinać.
Masz oczywiście rację!
Można mówić dobrze o kredkach... :mrgreen: Czemu nie? :-/
Nie mniej czynność błogosławieństwa jest „obrzędem powierzenia kogoś, czegoś boskiej opiece”.
https://sjp.pl/b%C5%82ogos%C5%82awie%C5%84stwo

I tu nadal nurtuje mnie pytanie: czy Bóg po takim „obrzędzie” jest zobowiązany opiekować się tornistrem i kredkami? :aaa:

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Kościół nadużywa swoich powinności.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Queza pisze:Kościół nadużywa swoich powinności.
Droga "Quezo"...
To nie jest "nadużywanie". To jest coś o wiele gorszego!
W ten sposób pracownicy KrK świadomie i z premedytacją wyłudzają pieniądze od nierozsądnego plebsu.
Słyszałaś, aby ksiądz pofatygował się coś "poświęcić" zupełnie darmo? :roll:

To ja, mogę Tobie życzyć wszystkiego najlepszego, aby Tobie żyło się bezpiecznie, abyś nigdy nie była głodna, abyś miała zawsze przyjaciół i dach nad głową...
Czynię to bezinteresownie i szczerze.

To jest moje szczere błogosławieństwo dla Ciebie i pozostałych forumowiczów. :lol:

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Henryk pisze:To ja, mogę Tobie życzyć wszystkiego najlepszego, aby Tobie żyło się bezpiecznie, abyś nigdy nie była głodna, abyś miała zawsze przyjaciół i dach nad głową...
Czynię to bezinteresownie i szczerze.

To jest moje szczere błogosławieństwo dla Ciebie i pozostałych forumowiczów. :lol:
Dziękuję Henryku, Tobie też i Twojej rodzinie wszystkiego dobrego. Jesteś mądry Henryku. :-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Alek
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2018, 1:48

Post autor: Alek »

To jest moje szczere błogosławieństwo dla Ciebie i pozostałych forumowiczów. :lol:
Dla mnie też?
Jeśli tak to dziękuje serdecznie i równie serdecznie pozdrawiam :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor”