Pamiętniki znalezione w ossuarium.

Dowcipy, śmieszne sytuacje, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Pamiętniki znalezione w ossuarium.

Post autor: BoaDusiciel »

Jak zapewne wiecie, swego czasu znaleziono ossuarium, w którym znajdowały się kości Jezusa i innych znanych osób.
Jeśli ktoś o tym jeszcze nie słyszał, to tu jest film:
https://www.youtube.com/watch?v=7uuZ-C7nmj4&t=20s
Całkiem niedawno okazało się, że w ossuarium - pod warstwą kości - znajdowały się również pamiętniki Jezusa, Marii - jego matki, Juliusa Abdesa Pantery - ojca Jezusa, Piłata i innych osób.
Stan zachowania pamiętników jest zróżnicowany. Te, które napisano na folii miedzianej są w najlepszym stanie. Najgorzej zachowały się pamiętniki sporządzone na papirusie.
Wszystkie pamiętniki napisano w języku koptyjsko-aramejskim, z wykorzystaniem znaków pisma hieroglificznego typu luksorskiego.
Ponieważ jako (prawdopodobnie) jedyna osoba na świecie posługuję się tym językiem, zwrócono się do mnie o pomoc w odczytaniu pamiętników.
Tłumaczenie jest bardzo żmudne, tym bardziej że ortografia nie była najmocniejszą stroną autorów pamiętników.
Będę je tu udostępniał, w miarę tłumaczenia.
Nie ma za co :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:Będę je tu udostępniał, w miarę tłumaczenia.
:skok:

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Czyj pamiętnik przetłumaczyć jako pierwszy ? :roll:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Ja bym była ciekawa Marii ;-)

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Niechaj się stanie według słowa Twego :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:Niechaj się stanie według słowa Twego :-)
Ło matko i tatko. Dzięki :-D

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Zachowano datowanie wg kalendarza hebrajskiego. Miejsca wykropkowane oznaczają zapis nieczytelny. W przypadkach wątpliwych postawiono znak (?).
Pamiętnik Miriam sporządzony jest na glinianych tabliczkach, które częściowo uległy uszkodzeniom. Badania radiowęglowe, przeprowadzone przez prof. T. Borowika z Torunia dowiodły, że glina pochodzi z okolic sadzawki Siloe.

Pamiętnik Miriam z Nazaretu- cz. 1

26 tewet 3760

Znowu … z rodzicami ! Mam tego serdecznie dość ! … uparli się żebym poszła do szkoły fryzjerskiej ! Mówią … fryzjerstwo ma przyszłość. A ja … chcę być fryzjerką ! Chcę być aktorką i występować w … amfiteatrach, po występach gladiatorów. Chyba muszę się … z domu. Ale gdzie pójdę ? … miała własne mieszkanie ! … chyba szybko … za mąż. Ale to też niełatwe bo nawet nie mam …
Cały ten Nazaret to straszna … Tylko parę sklepów, dyskoteka i koszary (?) wojskowe.
27 tewet 3760
Dziś wieczorem … na dyskotekę. Muszę pożyczyć… od Salome bo moja wygląda jak rzucona między wieprze. Nie mogę się pokazać w takiej sukience !
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Telenowela zaczyna się całkiem ciekawie ;-)

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

Z ochotą przeczytam kolejne odcinki. Trochę swędzą mnie paluszki, żeby zwrócić uwagę iż przy zaproponowanych datach dziennych to poczekamy jeszcze setki wpisów na ten kluczowy, o Dziewiczym Zapłodnieniu(TM) na dyskotece albo i nie, ale i tak będę czekać.

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

A nie wiem ...
Ja ino tłumaczę z koptyjsko-aramejskiego, zapisanego hieroglifami luksorskimi :->
Glina z okolic sadzawki Siloe ma duży ciężar właściwy, więc tabliczki Miriam też są ciężkie, kurde ...
Się musiała nadźwigać, bidula :-(
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Pamiętnik Miriam z Nazaretu - cz. 2

28 tewet 3760
Wczoraj … dyskotekę … żołnierze. Jeden taki … że mam piękną … i tańczył tylko ze …. Nie powiedziałam mu … to sukienka pożyczona od Salome … było mi … Ma na imię Abdes, a … wołają na niego Pantera, bo taki … zwinny. Pochodzi z miasta Sydon, a … do armii rzymskiej, bo … się usamodzielnić. Nie wiem … jest obrzezany, bo jeszcze … sprawdzałam. … służy w kompanii krzyżującej i … ma egzamin z Regulaminu Krzyżowania. Obiecał … że przyjdzie dla mnie na następną … jak nie będzie miał służby … Andźela … z zazdrości, he, he.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Pamiętnik Miriam - cz.3, czyli trzecia tabliczka


2 szwat 3760
Rozbiłam … skarbonkę, bo muszę kupić … sukienkę i …. Salome … chce mi już … ! Mówi że … potrzebuje na … Nie mam wielu … ale powinno wystarczyć na … i sandałki(?). … się tańczy na bosaka, bo … wbijają się w piętę i pięta robi się … twarda, że można węże zgniatać. W … jest dużo … głównie grzechotniki i … dusiciele. Nie lubię … i chętnie bym … pozgniatała łby !
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

To właściwie naturalne, że ... Andżele ... z zazdrości. Taki już ... los? Andżel. Problem tylko w tym, że te ... ... Andżele, co to wszystkie ... rozumy?, ..., pozjadały, niestety wiedzą, iż ... dyska? odbywająca się 27 tewet 3760 roku, to miarą ... Europy odbyła się mniej więcej 22 grudnia roku -2?. Więc biedna Miriam będzie musiała zwodzić ... Panterę jeszcze długo, zanim pozwoli mu się ..., co może być trudne, gdyż on, ..., prostym chłopakiem jest, a nie brakuje chętnych ... Hestii, Junon? i ... Sar na tych samych ... imprezkach. Szykuje się więc ... zabawa?.

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci - Szanowna Andżeliko_FS - że dopiero po odczytaniu kolejnych tabliczek będziemy wiedzieć co się wydarzyło.
Ubieram gumofilce i kufajkę, i idę po następne tabliczki :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6938
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Pamiętnik Miriam, tabliczka nr 4

5 szwat 3760

… dziś rano z Andżelą na targ do Hajfy. Z Nazaretu do … jest około 40 wiorst hebrajskich*. … na osiołku i w jedną stronę … prawie 8 godzin. … wiem dokładnie ile, bo jeszcze nie wynaleziono …
Do … jechałyśmy przez Ramat Jiszaj, Kirjat Tivon, …. i Jagur.
W Hajfie jest … targowisko, na które przybywają kupcy z różnych… Kupiłam sobie sukienkę i sandałki od … z kraju Polin. Jak powiedziałam … że to dla Abdesa, to ją aż zatkało. Niby taka najlepsza koleżanka ! … powrotna była jeszcze dłuższa, bo osiołki … osłabły. Wydałam … wszystkie pieniądze ! Nie mam żadnych … ! A gówno** mnie to obchodzi ! Nie mogę już … doczekać dyskoteki.

* wiorsta hebrajska ( wh) – miara odległości, 1 wh = ok. 800 m
** w oryginale użyto określenia "fekh-aliah", oznaczającego fekalia
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor”