uzależnienia

Tutaj możesz podzielić się radami odnośnie sposobów leczenia a także otrzymać pomoc w tej sprawie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Axanna

Post autor: Axanna »

O, Agnes, a Ty jesteś Tłumaczem przysięgłym? Ocho... :)
A tak a propos, Vysocki przecież też całe życie męczył się z tymi odwykami i tak i nic nie pomogło, umarł zdaje się na zawał...

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Z tego co pamiętam z czasów gdy działałem w Nowej Nadziei Broczyna to ośrodek teen chelange dla narkomanów dlatego terapie są długie.
Janowice koło Jeleniej Góry są typowo dla alkoholików i terapia nie jest aż tak długa
pozdrawiam

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Ja wolałem Bułata O
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Esther
Posty: 2524
Rejestracja: 10 lis 2006, 21:55

Post autor: Esther »

Mój wujek popełnił samobójstwo.. żona zmarła, wpadł w nałóg, dzieci odwróciły się od niego i pękło mu serce... zrobił to w straszny sposób... szkoda słów :cry:

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Esther pisze:A ten ośrodek w Broczynie to serwuje wielomiesięczną terapię... i ostry regulamin... no i niestety ona się zgodzić nie chce..

Mają rezultaty w Broczynie.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2008, 15:37 przez AgnesPavlovski, łącznie zmieniany 1 raz.

derko
Posty: 570
Rejestracja: 07 lip 2007, 11:37

Post autor: derko »

Esther pisze:
derko pisze:Jak certyfikowany terapeuta wiesz doskonale, że bez interwencji Boga, czy jak to jest w AA, „bez siły wyższej”, też można wyjść z uzależnienia.
Jak sama wiesz zasadniczą sprawą jest motywacja osoby uzależnionej.
jak to uczynić? jak zmotywować skutecznie?
Esther, skontaktuj sie kimś z KZ ze słupska. dobrze zeby pogadał z ta osobą ktoś kto sam abył w problemie i wyszedł z tego, a przy tym wie jak dalej pokierować.
Pomoc przez osobie trzecią i to przez forum raczej będzie mało skuteczne.
Podam ci nazwisko na pw
pozdraiwam
"Sola Scriptura: Wystarczalność Pisma Świętego"

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

:-)

Aldona Adamiak

Post autor: Aldona Adamiak »

HeJ .Ja byłam w ośrodku w Broczynie ,,jest to ośrodekdla ludzi uzaleznionych od alkoholu i nnarkotykow..maja duże osiągniecia i ludzie trzymaja sie zasad ,ale tez pokazują jak mozna zyc na trzezwo z Bogiem

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Program HALT

obok 12 kroków, 12 tradycji, Modlitwy o pogodę ducha stanowi osiową część filozofii zdrowienia ruchu AA. Hasło powstało od pierwszych liter angielskich słów:

HUNGRY - głodny

ANGRY - rozgniewany

LONELY - samotny

TIRED - zmęczony

Pierwsze litery wyrazów dają słowo HALT co z niemieckiego znaczy - stój, stop.

Każdy z tych stanów może oddalić alkoholika z drogi zdrowienia tak, że straci z oczu główny cel - Trzeźwość.

HALT jest programem jak radzić sobie z zagrożeniem picia w okresie trzeźwienia.

A zatem:

NIE BĄDŹ GŁODNY - starajmy się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Trzeźwi alkoholicy z doświadczeniem twierdzą, że pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni, wtedy też często bywamy źli. Organizm człowieka jako laboratorium biochemiczne bardziej domaga się dla alkoholika alkoholu gdy żołądek jest pusty. A zatem jeżeli nie można już z różnych przyczyn zjeść przed wyjściem śniadania - wypij herbatę, szklankę wody mineralnej, soku czy mleka, specjaliści zalecają też coś słodkiego. Wówczas zapotrzebowanie na alkohol znacznie słabnie.

NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY - gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza w nas funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgania po kieliszek - aby osiągnąć odprężenie. Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój. Czytamy to w pierwszym wersecie Desideraty - "Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy" Mówi też o tym program 24 godzin. Spróbuj przeżyć każdy dzień dobrze i nie próbuj załatwić za wiele spraw - bo stąd prosta droga do rozgniewania stresu i być może kieliszka. Doskonałym lekarstwem na gniew jest miłość. Prawdę tę Bill W. zaczerpnął z modlitwy św. Franciszka z Asyżu zaczynającej się od słów : "Pozwól abym, bardziej pożądał pocieszać innych niż sam być pocieszanym".

NIE BĄDŹ SAMOTNY - samotność nie jest najlepszym stanem dla alkoholika w jego drodze trzeźwienia - od samotności bliska droga do frustracji, złości napięcia, rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się społeczność AA, oraz swojego sponsora alkoholika z dłuższym stażem trzeźwienia. Między innymi jednym z najważniejszych symptomów nawrotu choroby alkoholowej jest izolacja, samotne uciekanie w świat marzeń, unikanie mityngów, czucie nieuzasadnionych urazów do innych ludzi. Dlatego za wszelką cenę należy unikać bycia samotnym. Również Wiara pierwsza prawda Bila W. mówi o tym, że "Bóg jakkolwiek go pojmujemy jest zawsze z Tobą, nie jesteś sam".

NIE BĄDŹ ZMĘCZONY - trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Doświadczenie uczy, że alkohol na krótko usuwa zmęczenie. Daje pozorne uczucie lekkości, a wnioski o jego "uzdrowieńczym" i "krzepiącym" działaniu - prowadzą na manowce. Alkohol działa znieczulająco - stąd złudzenie, że usunął nasze zmęczenie. Tylko naturalny wypoczynek: spacer, relaks, umysłowy i fizyczny, sen - dają efekty. Dlatego HALT jest programem, który dobrze jest zapamiętać i wcielać w nasze trzeźwiejące życie.

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Kliknij :!:

H. A. L. T.

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Modlitwa o pogodę ducha


Boże,użycz mi pogody ducha,
abym godził się z tym,czego nie mogę zmienić.
Odwagi, abym zmieniał to,co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
Pozwól mi co dzień
Żyć tylko jednym dniemi czerpać radość z chwili, która trwa;
i w trudnych doświadczeniach losu ujrzeć
drogę wiodącą do spokoju;
i przyjąć – jak Ty to uczyniłeś
- ten świat takim,jakim on naprawdę jest,
a nie takim jak ja chciałbym go widzieć;
i ufać, że jeśli posłusznie poddam się Twojej woli,
to wszystko będzie jak należy.
Tak bym w tym życiu osiągnął szczęście,
a w życiu przyszłym, u twego boku, na wieki posiadł
szczęśliwość nieskończoną.



Dezyderata

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Każdego dnia ze wschodem słońca dusza nasza budzi się na nowo.

Program na 24-godziny


OAZA SPOKOJU


Dla ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych środków chemicznych.


Ten program jest dla każdego, kto chce zyć w równowadze, nie musisz byc uzalezniony aby skorzystac z dobrodziejstwa 24 godzin


- Właśnie dzisiaj chcę spróbować przeżyć ten dzień dobrze i nie od razu załatwić w nim problemy całego nowego życia. Spróbuję przeżyć go tak, jak nie miałbym odwagi żyć przez resztę mojego życia.

- Właśnie dzisiaj chcę być szczęśliwy. Zakładam, że prawdą jest: „najczęściej ludzie są na tyle szczęśliwi na ile postanowią nimi być”.

- Właśnie dzisiaj chcę dostosować się do tego co jest, a nie próbować dostosowywać wszystkiego do moich własnych życzeń.

Chcę sprostać mojemu losowi, jakikolwiek on będzie.

- Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć mój umysł. Chcę poznawać rzeczy godne poznawania. Chcę nauczyć się czegoś użytecznego. Chcę czytać coś wymagającego wysiłku, myślenia, skupienia.

- Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć moją wolę na trzy sposoby: zrobię coś dobrego i nie wypomnę tego ani nie pochwalę się tym; dokonam co najmniej dwu rzeczy, na które zwykle nie mam ochoty; nie okażę nikomu, że uczucia moje zostały zranione.

- Właśnie dzisiaj chcę mieć plan postępowania; mogę nie trzymać się go ściśle, lecz spróbuję uchronić się od pochopności i niezdecydowania.

- Właśnie dzisiaj znajdę spokojną chwilę dla siebie i spróbuję się odprężyć. Spojrzę wtedy na moje życie z lepszej perspektywy.

- Właśnie dzisiaj chcę pozbyć się obaw i cieszyć się tym co piękne. Ufam, że dając z siebie dużo światu, dużo przez to zyskuję.

- Właśnie dzisiaj chcę być zgodny z otoczeniem. Chcę dobrze wyglądać, być odpowiednio ubrany, mówić spokojnym tonem, być uprzejmym, nie krytykować niczego, nie wyszukiwać „dziury w całym” i nie zmieniać nikogo z wyjątkiem siebie samego.

AgnesPavlovski

Post autor: AgnesPavlovski »

Aldonko, Ty jestes osobą, dla ktorej warto by c na tym forum :serce:

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Agnes.
To uzależnienie od np.tego forum coś słabe było niestety,.trochę szkoda.
Pozdrawiam Jachu

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Jachu
Ty to masz miłosierne serce
pozdrawiam szczery w podziwie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie”