I wydało morze umarłych

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 36
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:07
Lokalizacja: Dabrowa Górnicza
Kontakt:

I wydało morze umarłych

Post autor: Andrzej »

W Objawieniu czytamy "I wydało morze umarłych" 20.13. Co rozumiecie przez morze, co to znaczy, że morze wydało umarłych?

przy okazji zapraszam do czytywania i konstruktywnego komentowania moich rozważań na temat Księgi Objawienia. Objawienie w 365 dni - http://objawienie365.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

morze - to ogrom ludzi np, jednej mowy
umarli - to nieżyjący zgodnie z modą tego świata

tak ode mnie aby rozruszać temat
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 36
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:07
Lokalizacja: Dabrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: Andrzej »

Obj. 21:1 "I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma."

no to ja dla rozruchu zadam jeszcze jedno pytanie, co to oznacza, że "morza już nie ma." wyparuje ? nie będzie potrzebne... a jeśli to ludy, społeczeństwo... to ich nie będzie ??

:)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Andrzej, Bywa, ze morze to morze, ale i nie-morze. W zalezności od kontekstu. Czasami słowo przyjmuje formę symboliczna, a czasami literalną. Raz słońce to gwiazda, a drugim razem bóstwo.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Maximus Minimus
Posty: 301
Rejestracja: 24 cze 2014, 11:57

Post autor: Maximus Minimus »

Andrzej pisze:W Objawieniu czytamy "I wydało morze umarłych" 20.13. Co rozumiecie przez morze, co to znaczy, że morze wydało umarłych?

przy okazji zapraszam do czytywania i konstruktywnego komentowania moich rozważań na temat Księgi Objawienia. Objawienie w 365 dni - http://objawienie365.blogspot.com/
Andrzeju,
Przeczytałem twój wpis na blogu, zresztą nie tylko ten. Bardzo rzeczowo napisane, szkoda że jesteś już przy końcu Apokalipsy.
Co do omawianego wersetu, chciałbym dorzucić kilka swoich myśli.
I morze wydało zmarłych, co w nim byli,
i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli,
i każdy został osądzony według swoich czynów.
Na pierwszy rzut oka widać, że zmarli przebywają w dwóch rożnych miejscach. Śmierć i Hades(Szeol) mają swoich zmarłych, a morze swoich.
A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia.
Morze nie trafia także do jeziora ognia, z tego wynika, że jest raczej czymś neutralnym.

Dlaczego nie chodzi o morze narodów?

Morze narodów z którego wyłania się Bestia jest "budulcem" owej Bestii. Jako narzędzie szatana Bestia ląduje w jeziorze ognia wraz z fałszywym prorokiem i diabłem bez sądu:
A diabła, który ich zwodzi,
wrzucono do jeziora ognia i siarki,
tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok.

Czym więc jest "morze"?



Spójrzmy na Ap 21:1...
I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową,
bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły,
i morza już nie ma.
Oraz na Ap 10:6...
i przysiągł na Żyjącego na wieki wieków,
który stworzył niebo i to, co w nim jest,
i ziemię, i to, co w niej jest,
i morze, i to, co w nim jest,
...przez pryzmat Genesis 1:9-10
A potem Bóg rzekł: "Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!" A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem.
Podział na niebo, ziemię i morze jest częścią boskiego planu, w którym morze ma swoje miejsce. Wg mnie morze wyda m. in. zabitych w potopie oraz wszystkich innych nie pochowanych w ziemi:

Łk 17:27
jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich.
Pzdr
AMDG

Rethel

Re: I wydało morze umarłych

Post autor: Rethel »

Andrzej pisze:Co rozumiecie przez morze, co to znaczy, że morze wydało umarłych?
To zależy, jeśli tłumaczyć innymi fragmentami Objawienia, to są to ludzie, narody
i plemiona, natomiast jeśli tłumaczyć innymi proroctwami - to niegodziwi ludzie.
Chociaż tutaj to może być po prostu zwrot literacki, albo też przeciwstawienie
tym, którzy zostali pochowani w ziemi, że niby tylko ci pochowani w ziemi są
w Hadesie, a ci w morzu już nie... trzeba by dokładnie prześledzić znaczenie
słowa w I wieku aby to stwierdzić na pewno, nie mniej, Bogacz z przypowieści
Jezusa jest pochowany i wobec tego trafia do Hadesu, podobnie ci, których
pochłonęła ziemia, trafili żywcem do Szeolu. Sedno gdzieś tu tkwi...

przy okazji zapraszam do czytywania i konstruktywnego komentowania moich rozważań na temat Księgi Objawienia. Objawienie w 365 dni - http://objawienie365.blogspot.com/
Poczytamy, zobaczymy... :-)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

(13) dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili.

(1 list do Koryntian 4:13, Biblia Tysiąclecia)

(20) Bezbożni zaś są jak morze wzburzone, które się nie może uciszyć i którego fale wyrzucają muł i błoto. (21) Nie ma pokoju - mówi Bóg mój - dla bezbożnych.

(Ks. Izajasza 57:1-21, Biblia Tysiąclecia)

kim są śmieci i błoto i muł?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Maximus Minimus pisze:Czym więc jest "morze"?
Ap 17:15 bug "I powiedział do mnie: Wody, które widziałeś, nad którymi siedzi nierządnica, to ludy, tłumy, narody i języki."
Takie jak dziś. :-(
Ludy, narody, plemiona,- skłócone, powaśnione, nienawidzące się wzajemnie- jednym słowem: wzburzone.
Tak wzburzone, aż widać spienione bałwany na falach.
Wojny, niesprawiedliwość, poczucie krzywdy, wyzysk...

To wzburzone, skotłowane "morze" zniknie.
Nie będzie go.
Uczyni to uwielbiony Jezus, jak kiedyś na Jeziorze galilejskim.

I nie uczyni tego może, lecz z na pewno. :-D

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 36
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:07
Lokalizacja: Dabrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: Andrzej »

przeczytałem, dziękuję :)

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

,,I morze wydało zmarłych, co w nim byli....,,
....a dlaczego nie rozumieć tego dosłownie? zmartwychwstali Ci których prochy są w wodzie, w morzach
Ap.8.9 ,,...i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń – te, które mają dusze ..,,

,,I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma..,,
....a dlaczego nie rozumieć tego dosłownie skoro pierwszą część tego zdania tłumaczy się dosłownie? morza w dzisiejszej formie są efektem potopu, to żywioł..
,,morze jako żywioł nęci swą urodą, ale i niepokoi. Daje poczucie siły i radości, lecz niesie i niebezpieczeństwo- burzy, śmierci a także samotności...,,

,, I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze...,,
...a tutaj już rozsądnie nie da się dosłownie ;-)

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

morze to symbol pierwotnego chaosu pokonanego przez Jahwe
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

eksplorator

Re: I wydało morze umarłych

Post autor: eksplorator »

Andrzej pisze: W Objawieniu czytamy "I wydało morze umarłych" 20.13. Co rozumiecie przez morze, co to znaczy, że morze wydało umarłych?
Jako 'Morza' lub 'Wody', w Biblii często określana jest ludzkość. Apostoł Jan pisząc, że 'Wielka Nierządnica' siedzi nad 'wielu wodami', mówi nam, że ogarnęła ona swoim odstępstwem znaczną część ludzkości;
Obj 17;1 BT (1) Potem przyszedł jeden z siedmiu aniołów, mających siedem czasz, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci sąd na Wielką Nierządnicę, która siedzi nad wielu wodami,
Ci ludzie, nieznający Boga, przyrównani przez Izajasza są do 'wzburzonego morza', a określani w Apokalipsie jako "ludy i tłumy, narody i języki" ...
Obj 17;15 BT I rzecze do mnie: Wody, które widziałeś, gdzie Nierządnica ma siedzibę, to są ludy i tłumy, narody i języki.

Iz 57;20 BT Bezbożni zaś są jak morze wzburzone, które się nie może uciszyć i którego fale wyrzucają muł i błoto.
... zostaną unicestwieni przez anioła zagłady, który ciśnie symbolicznym ogromnym kamieniem w 'Morze', co symbolizuje nagłą zagładę całej Babilońskiej religii z podległymi mu wyznawcami;
Obj 18;21 BW (21) I podniósł jeden potężny anioł kamień, duży jak kamień młyński, i wrzucił go do morza, mówiąc: Tak jednym rzutem zostanie strącone wielkie miasto Babilon, i już go nie będzie.

Obj 17;18 BW (18) A kobieta, którą widziałeś, to wielkie miasto, które panuje nad królami ziemi.


Dopiero później, kiedy nie będzie już dawnego 'Morza' bezbożnych ludzi, i powstanie 'Nowa Ziemia' – bo pierwsza przeminęła po wykonanym wyroku Bożym ...
Obj 21;1 BT I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.
... dojdzie do zmartwychwstania wszystkich tych, którzy pomarli wcześniej. Ogromna większość też kiedyś była 'Morzami' i 'Wodami', lecz teraz dostaną nową szansę w myśl zasady, że "zapłatą za grzech jest śmierć" (Rzym 6;23)

Do tej pory 'Śmierć' i 'Otchłań' uwięziły 'Morze' istnień ludzkich, które po zmartwychwstaniu na 'Nowej Ziemi' tworzyć będą "liczny tłumu i jakby szum wielu wód"
Obj 20;13 BT I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów.

Obj 19;6 BW (6) I usłyszałem jakby głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły: Alleluja! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący, objął panowanie.
Tak ja to rozumiem ...

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

ale Ap opisuje morze w kontekście powszechnego zmartwywstania
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Lukian pisze:
ale Ap opisuje morze w kontekście powszechnego zmartwywstania
Proszę o Biblijne uzasadnienie tej tezy ...

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Ap 20:13 bp "Morze wydało umarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały umarłych, co w nich byli, i osądzono każdego według jego czynów."

zwłoki mogą znajdować sie w ziemi lub w morzu
i ci zmartwychwstaną
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”