3. Sąd przed Trybunałem Chrystusowwym

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

3. Sąd przed Trybunałem Chrystusowwym

Post autor: Quster »

SĄD PRZED TRYBUNAŁEM CHRYSTUSOWYM

A. SĄD JEST KU NAGRODZIE, A NIE KU POTĘPIENIU

Łuk. 21:34-36
Kościół po Pochwyceniu stanie przed Synem Człowieczym – jest to sąd przed Trybunałem Chrystusowym. Sąd ten odbędzie się w niebie i dotyczy osób zbawionych, które przeszły ze śmierci do żywota [Jan 5:24] - więc nie będzie to sąd ku potępieniu [Rzym. 8:1].
Rzym. 14:10-12
II Kor. 5:10
Nasze nie wyznane grzechy nie potępiają nas, ale musimy zostać oczyszczeni. Światłość!
Podstawą tego sądu będą dzieła wierzących dokonane w ciele:
I Kor. 3:10-15

B. NAGRODY

Słowo Boże mówi o 5 rodzajach koron (stefanos) jako nagród dla „zwycięzców” w następujących kategoriach:
1. Korona nieznikoma (wieniec nieznikomy)
1. I Kor. 9:24-25
Dla zwycięzców w kategorii samokontroli i walki z cielesnością „starego człowieka”
2. Korona radości
1. II Tes. 2:1
Dla tych, którzy zdobywają dusze dla Pana i zobaczą wokół efekty swej pracy
3. Korona sprawiedliwości
II Tym. 4:7-8
Dla tych, którzy zachowali wiarę w sensie moralnym i doktrynalnym pomimo przeciwieństw, a także umiłowali przyjście Pana
4. Korona żywota
Jak. 1:12; Obj. 2:10
Dla tych, którzy wytrwali w pokusach i zginęli śmiercią męczeńską nie zaparłszy się Pana
5. Korona chwały
I Piotra 5:2-4
Dla tych, którzy wiernie karmili powierzoną im trzodę mlekiem i stałym pokarmem Słowa.
Nie oznacza to, że nie będzie innych koron i nagród, ale te zostały wymienione. Nagroda będzie się wiązała ze stopniem odpowiedzialności w rządzeniu w 1000-letnim Królestwie [Obj. 2:26-27]
Łuk. 19:11-27 stanowi ilustrację tej zasady (miasta!)
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

re

Post autor: makabi »

2 kro 5,10

6 Tak więc, mając tę ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. 7 Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy4. 8 Mamy jednak nadzieję... i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana. 9 Dlatego też staramy się Jemu podobać czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy5. 10 Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

Apostolskie działanie

11 Tak więc przejęci bojaźnią Pana przekonujemy ludzi, wobec Boga zaś wszystko w nas odkryte. Mam zresztą nadzieję, że i dla waszych sumień nie ma w nas nic zakrytego.


2kor

11 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. 12 I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, 13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1. 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.

1j2,28

28 Teraz właśnie trwajcie w Nim, dzieci,
abyśmy, gdy się zjawi, mieli w Nim ufność
i w dniu Jego przyjścia nie doznali wstydu.

Mamy żyć jako dzieci Boże

29 Jeżeli wiecie, że jest sprawiedliwy,
to uznajcie również,
że każdy, kto postępuje sprawiedliwie, pochodzi od Niego.


I kor 9,24

24 Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. 25 Każdy, który staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą. 26 Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, 27 lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego.

i tes 2,19

19 Ale jakaż jest nasza nadzieja albo radość, albo wieniec chwały? Czyż nie wy nią będziecie przed Panem naszym Jezusem Chrystusem w chwili Jego przyjścia?Wy bowiem jesteście dla nas chwałą i radością.

flp 2, 15

abyście się stali bez zarzutu i bez winy jako nienaganne dzieci Boże pośród narodu zepsutego i przewrotnego8. Między nimi jawicie się jako źródła światła w świecie. 16 Trzymajcie się mocno Słowa Życia, abym mógł być dumny w dniu Chrystusa, że nie na próżno biegłem i nie na próżno się trudziłem9. 17 A jeśli nawet krew moja10 ma być wylana przy ofiarniczej posłudze około waszej wiary, cieszę się i dzielę radość z wami wszystkimi: 18 a także i wy się cieszcie i dzielcie radość ze mną!

2tm4,8

6 Albowiem krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. 7 W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. 8 Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego.


a wiec proba naszej wiary i budowli, odbedzie sie w dniu Panskim, chwili Jego przyjscia i objawienia się.
Tu moim zdaniem mowa o konkretnym dniu przyjscia, paruzji, objawienia sie naszego Pana,. W tym momencie dochodzi do oceny naszej wiary. Nie jest to wiec jakis niekonkretny dzien wylania gniewu,rozumiany jako dlugi odcinek czasu.
tu jest mowa o rozdaniu nagrod i probie naszej wiary W DNIU PANSKIM, DNIU CHRYSTUSA, DNIU POJAWIENIA SIE, W CHWILI JEGO PRZYJSCIA. (synonimy)

pyt1
czemu sadzisz, ze bedzie to w chwili pochwycenia przed Uciskiem, co każe Ci tak sadzić, czytajac te teksty?
pyt2
Albo co kaze Ci twierdzic, ze bedzie to (sad Bema) w czasie, gdy na Ziemi bedzie ucisk, skoro Pawel mowi, ze bedzie to W CHWILI JEGO PRZYJSCIA?
pyt 3
prosze o konkretne wersety umiejscawiające tzw sąd Bema między pochwyceniem Kosciola a przyjsciem z Kosciolem ( w tym okresie bedzie trwal ucisk zdaniem zwolennikow tej teorii)?

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Makabi , jeśli chodzi o Twoje pytania to też chciałbym wiedzieć dlaczego akurat to tak ma być według tego kogoś. Quster nie wkleił swoich interpretacji , tylko czyjeś.
Odnośnie pytań , to ciekaw jestem skąd wiedza , że to akurat w niebie ma nsatąpić. :-?

Skoro Jezus przyjdzie na ziemię ze swoim Królestwem , to chyba na ziemi sąd nad wierzącymi się odbędzie. ;-) Niegodni na zewnątrz będą wyrzuceni. Ciemności zewnętrzne poza murami miasta Nowe Jeruzalem będą przecież na ziemi. Pismo mówi , że miasto na ziemię ma zstąpić...

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

re

Post autor: makabi »

Pytam Qustera, poniewaz on to wkleil.
Jesli chodzi o niebianska interpretacje "nagrod dla wierzacych" to spotkalem sie z twierdzeniem, ze musi to byc w niebie po pochwyceniu Kosciola przed uciskiem (przy drugiej paruzji).Wedlug tych nauczycieli nie moze to byc przy chwalebnej Paruzji (3 paruzji), gdyz nie bedzie na to wtedy czasu.
Oczywiscie terminologia 2 i 3 przyjscie Jezusa (paruzja) nie jest moje, ale wynika z teologii tzw pretrybulacjonizmow.

Powiem wiecej, wersety ktore tu wkleilem (o sadzi bema) wzialem z ich strony.Gdy sie je zestawi widac synonimicznosc okreslen pawlowych (dzien panski, dzien przyjscia, dzien Chrystusa, dzien epifanii itd).
Gdy podjalem to w dyskusji z jednym ze zwolennikow prettrybulacjonizmu zastosowal on ciekawy wybieg.Otoz wg niego czesc tekstow mowi o sadzie Bema a czesc o rozdaniu nagrod w 1000 Krolestwie.
Dochodzi wiec do absurdu Nie dosyc, ze mamy kilka paruzji, epifanii itp, to jeszcze mamy kilka sadow wierzacych.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Czytałem u jednego takiego wizjonera ,ze sądów ma być 7
dlatego uznaję swoją "cieńkość " w eschatologii
i już nie będę "paćkał "waszej dyskusji
pozdrawiam

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Makabi , odnośnie sądu Chrystusowego o którym mówisz , to umieściłem według mojego skromnego zrozumienia na swoim bloogu w odpowieniej kolejności wydarzeń. Jeśli jesteś ciekaw lub masz jekieś uwagi , to zajrzyj na link , który jest pod moim podpisem.
Pozdro.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”