6. Millenium, czyli 1000 letnie Królestwo

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wit pisze:Szatan nie zwodzi ludzi odkupionych. Dla nich jest on niejako poza zasięgiem oddziaływania.
Mnie wydaje się akurat odwrotnie.
Odkupieni nie należą do Szatana, więc tym bardziej zależy Jemu na nich. Tylko na nich! - Reszta jest Jego własnością...
Przyszedł nawet do samego Jezusa!
A jaki był podstępny!
Chciał tylko jeden pokłon i...”nie będziesz musiał cierpieć- oddam Tobie cały świat”.
Mat 4:8-9 bw Znowu wziął go diabeł na bardzo wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata oraz chwałę ich. (9) I rzekł mu: To wszystko dam ci, jeśli upadniesz i złożysz mi pokłon.
Jezus nie kwestionował własności Szatana. Cały świat (i ludzkość!) należą do Ojca Kłamstwa.

pouiy
Posty: 125
Rejestracja: 15 cze 2010, 13:11

Post autor: pouiy »

wyznawca_ pisze:Pouiy,
A wiec zgadzamy sie co do takich faktow:

1) Zmartwychwstanie cial jeszcze nie nastapilo.
2) Nastapilo i nastepuje zmartwychwstanie duchowe (uwierzenie w Boga i Jezusa)

Zgodnie wiec z tymi dwoma informacjami uwazam ze 1000 letnie krolestwo jest TERAZ gdyz po pierwsze zyjemy w etapie pierwszego zmartwychwstania, po drugie naszym Krolem jest Jezus (rzad niebieski) a po trzecie szatan jest zwiazany gdyz tak jak Jezus obiecal szatan bram Kosciola nie przemoze. 1000 lat nie jest literalna liczba lecz okresem czasu ktory trwa od czasow Jezusa i bedzie trwal az do powtornego powrotu Jezusa.

wasz w Chrystusie,

wyznawca_
Czyli uważasz, że jak Objawienie było spisywane, to niektóre części tego proroctwa już były spełnione?

Bo ja na przykład patrzę na proroctwa jako coś co ma się jeszcze wypełnić (dla mnie wszystko jest na czas przyszły, chyba że z kontekstu wynika, że chodzi o teraz).

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

pouiy pisze:Czyli uważasz, że jak Objawienie było spisywane, to niektóre części tego proroctwa już były spełnione?
Bardzo trafne spostrzeżenie. :->

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

wyznawca
a po trzecie szatan jest zwiazany gdyz tak jak Jezus obiecal szatan bram Kosciola nie przemoze.
to szatan obecnie nie zwodzi narodow? Mamy raj na Ziemi? Przestudiuj uzycie slowa planao (g 4105). Co kaze Ci twierdzic, ze szatan nie zwodzi obecnie? Od ktorej chwili nie zwodzi?



Ap 20:3
3. I wtrącił go do Czeluści, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni. A potem ma być na krótki czas uwolniony.
(BT)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

Pouiy,
Nie wszystko w apokalipsie jest proroctwem ktore opisuje przyszlosc. Najprostszy przyklad jest tutaj:

"A ilekroć Zwierzęta oddadzą chwałę i cześć, i dziękczynienie Zasiadającemu na tronie, żyjącemu na wieki wieków, (10) upada dwudziestu czterech Starców przed Zasiadającym na tronie i oddaje pokłon żyjącemu na wieki wieków, i rzuca przed tronem wieńce swe, mówiąc: (11) Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone. " (Objawienia 4:9-11)

To trwa caly czas i jest tylko ukazane jako "wizja" gdyz my tego teraz nie widzimy. Tak samo jak 1000 letnie krolestwo jest ukazane nam jako wizja naszej jednosci z Bogiem, zwyciezenia szatana i zasiadniecia Jezusa na Tronie zgodnie z Pismem ktore mowi:

" Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie. " (Objawienia 3:21)

Tak wiec w Apokalipsie sa zarowno proroctwa rzeczy przyszlych jak i opis rzeczy ktore dzieja sie caly czas.

wasz w Chrystusie,

wyznawca_

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

Makabi pisze:
to szatan obecnie nie zwodzi narodow? Mamy raj na Ziemi? Przestudiuj uzycie slowa planao (g 4105). Co kaze Ci twierdzic, ze szatan nie zwodzi obecnie? Od ktorej chwili nie zwodzi?



Ap 20:3
3. I wtrącił go do Czeluści, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni. A potem ma być na krótki czas uwolniony.
(BT)

pozdrawiam
Jezeli wzielibysmy te slowa literalnie to faktycznie szatan zwodzi narody. Jednak nie uwazam ze te slowa sa literalne i chodzi o wszystkich ludzi. Gdyby tak bylo pisaloby o wszystkich ludziach a nie o "narodach". Dlaczego pisze o "narodach"? Dlatego ze jak wiemy Slowo najpierw bylo dane zydom. Oprocz zydow nikt nie wierzyl w Jedynego Boga wiec narody byly "zwodzone" przez szatana. Od czasow Jezusa jednak ewangelia rozeszla sie po calym swiecie tak ze wszystkie narody maja wiedze i sa uzbrojone w Ducha Swietego zeby szatan ich nie zwiodl. Nie jest tutaj mowa o wszystkich ludziach lecz o wszystkich narodach w sensie ze wszystkie narody poznaja Jezusa.

wasz w Chrystusie,

wyznawca_

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

wyznawca
Jezeli wzielibysmy te slowa literalnie to faktycznie szatan zwodzi narody.
kiedyś tez byłem amilenialistą.Ale zadałem sobie pytanie- dlaczego mam te i inne fragmenty brac symbolicznie? Dlaczego zaraz po apostołach nauczano o dosłowności Millenium , Antychrysta w światyni jerozolimskiej. Dopiero potem przyszła mentalnośc helleńska i zaczęto je symbolizowac (Augustyn). Reformatorzy poszli w tym samym kierunku.
U mnie to była kwestia niewiary, mentalności racjonalistycznej. Ale skoro Bóg mógł rozwiązac pęta śmierci, to czy nie może zrealizowac swoich zamierzeń względem Ziemi?

Polecam ten artykuł
http://chomikuj.pl/PAROUSIA?fid=221066170

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

Makabi,
Wytlumaczylem wyzej wykazujac ze nie wszystko w apokalipsie jest "przyszloscia". Poza tym praktycznie CALA APOKALIPSA jest symboliczna wiec nie wiem o czym ty mowisz? Raczej zastanow sie dlaczego mialbys to brac literalnie.

wasz w Chrystusie,

wyznawca_

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

wyznawca_ pisze:Poza tym praktycznie CALA APOKALIPSA jest symboliczna wiec nie wiem o czym ty mowisz?
Na jakiej podstawie uważasz ,że CAŁA Apokalipsa jest księgą symboliczną ?
Jaki argument dowodzi temu ?

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

Adzient, nie napisalem cala lecz "praktycznie cala". Sa momenty niesymboliczne np sam opis objawienia

w Chrystusie,

wyznawca_

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

Raczej zastanow sie dlaczego mialbys to brac literalnie.
dlatego, ze nic nie wskazuje na to, aby to brac symbolicznie.
Po drugie dlatego, ze pokolenia zaraz po apostolach tez braly to literalnie.W tym Papiasz, Polikarp,Justyn,Ireneusz a takze ebionici.W kazdym razie im blizej Jerozolimy to blizej literalnosci, im blizej Aten czy Rzymu, tym bardziej alegorycznie.
Tak ,jak w innych kwestiach, takze tym razem, amillenializm jest poznym wymyslem.(Augustyn,Luter, katolicyzm)

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

makakbi,
a gdzie ty to przeczytales ze oni brali to literalnie?

w Chrystusie,

wyznawca_

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

[IRENEUSZ Z LYONU]
34,4. Izajasz mówi także o Jerozolimie i o tym, który w niej rządzi: „Oto co mówi
Pan: Błogosławiony, kto ma potomstwo na Syjonie i domowników w Jerozolimie. Oto
bowiem król sprawiedliwy będzie królował i książęta będą rządzić ze sprawiedliwością”
(Iz 31,9–32,1 LXX). O przygotowaniu zaś do odnowienia budowy mówi: „Oto ja przy-
gotuję dla ciebie kamień węgielny i fundamenty twoje z szafiru i baszty twoje postawię
z jaspisu i bramy twoje z rzeźbionego kamienia, a twoje wały z wybranych kamieni.
Wszyscy twoi synowi zostaną pouczeni przez Boga, twoje dzieci będą żyły w wielkim
pokoju, a ty będziesz odbudowana w sprawiedliwości” (Iz 54,11–14). I znów ten sam
prorok mówi: „Oto ja stwarzam Jerozolimę na radość i lud mój na wesele. I radować się
będę w Jerozolimie i weselić się będę w ludzie moim i nie będzie w nim więcej słychać
głosu narzekania ani krzyku wołania, nie będzie już więcej człowieka przedwcześnie
zmarłego ani starca, który by nie ukończył lat swoich, bo młody człowiek umrze jako
stuletni, a grzesznik, który umrze, będzie miał sto lat i zostanie przeklęty. I pobudują
domy i będą mieszkać i nasadzą winnice i będą jeść ich owoce. I nie będą budować, że-
by inni mieszkali, i nie będą sadzić, aby inni jedli owoce. Bo dni mego ludu będą jak dni
drzewa życia, będą korzystać z dzieł swoich rąk” (Iz 65,18–22 LXX).
35,1. Gdyby niektórzy próbowali rozumieć te proroctwa w znaczeniu alegorycznym,
to nie będą mogli znaleźć we wszystkich zgodności i zostaną pokonani przez same cyta-
ty, które mówią: „gdy będą spustoszone miasta bez ludności, tak że nie będą zamieszka-
łe, a domy podobnie pozostaną bez ludzi, gdy ziemia pusta zostanie opuszczona” (Iz 6,
11). „Oto bowiem – mówi Izajasz – nadejdzie dzień pański bez uleczenia, pełen gniewu
i zapalczywości, aby obrócić ziemię w pustynię i zetrzeć z niej grzeszników” (Iz 13,9).
I znów mówi: „Niech zostanie usunięty bezbożny, aby nie oglądał chwały Pana” (Iz 26,
10 LXX). A gdy się to stanie, „Bóg – powiada – przedłuży [dni] ludzi i ci, którzy byli
opuszczeni, rozmnożą się na ziemi” (Iz 6,12 LXX). „I pobudują domy i będą mieszkać
i nasadzą winnice i będą jeść owoce” (Iz 65,21).Te wszystkie proroctwa bezsprzecznie
zostały powiedziane o zmartwychwstaniu sprawiedliwych, które nastąpi po nadejściu
Antychrysta i wytraceniu wszystkich pogan, poddanych jego władzy. Sprawiedliwi będą
królować na ziemi, wzrastając z oglądu Pana i dzięki Niemu będą się przyzwyczajać do
pojmowania chwały Boga Ojca, a w Królestwie dostąpią przestawania ze świętymi anio-
łami oraz łączności i jedności duchowych bytów. Ci zaś, których Pan zastanie w ciele,
gdy wyczekują go z niebios, znoszą cierpliwie smutek, którzy uszli z rąk Nieprawego, są
właśnie tymi, o których mówi prorok: „opuszczeni rozmnożą się na ziemi”. Tych wła-
śnie spośród pogan przygotuje Bóg do tego, żeby pozostawieni mogli się rozmnożyć na
ziemi, żeby byli rządzeni przez świętych i służyli w Jerozolimie. Jeszcze jaśniej na temat
Jerozolimy i o królestwie, które nastanie, wypowiedział się prorok Jeremiasz: „Spojrzyj
– mówi – ku wschodowi, Jerozolimo, i zobacz wesele, które ci przychodzi od Boga. Oto
przychodzą synowie twoi, których wypuściłaś, przychodzą zebrani od wschodu aż do
zachodu przez Słowo Świętego, weseląc się z chwały Bożej. Odrzuć, Jerozolimo, szatę
smutku i utrapienia i oblecz się świetnością chwały owej wiecznej, którą masz od Boga
na wieki. Przywdziej podwójną szatę sprawiedliwości danej ci przez twego Boga i włóż
na twą głowę diadem wiecznej chwały. Bóg bowiem ukaże jasność twą tej całej [ziemi],
która jest pod niebem. Albowiem Bóg nazwie cię na wieki imieniem „pokój sprawiedli-
wości” i „chwała pobożności”. Powstań Jerozolimo, a stań na miejscu wysokim i spoj-
rzyj ku wschodowi i zobacz synów swoich zebranych od wschodu słońca aż do zachodu
Słowem Świętego, weselących się z tego, że Bóg ich wspomniał. Bo od ciebie wyszli
pieszo gnani przez nieprzyjaciół, a Bóg ich przyprowadzi do ciebie ze czcią jak do tronu
królestwa. Bóg bowiem postanowił zniżyć każdą górę wysoką i skały wiecznie trwające,
a doliny zapełnić na wyrównanie ziemi, żeby Izrael szedł pewnie w chwale Boga. Z roz-
kazu Bożego osłoniły Izraela cieniem i lasy i wszelkie drzewo wonne. Bo Bóg przywie-
dzie Izraela z weselem w światłości swego majestatu, z miłosierdziem i sprawiedliwo-
ścią, które pochodzą od niego” (Ba 4,36–5,9).
35,2. Tego rodzaju powszechnych wydarzeń nie można rozumieć, że rozegrają się
ponad niebiosami. „Bóg bowiem – mówi [prorok] – ukaże jasność twoją tej całej ziemi,
która jest pod niebem” (Ba 5,3). Ale stanie się to w czasach Królestwa, gdy ziemia zo-
stanie odnowiona przez Chrystusa i na nowo zostanie zbudowana Jerozolima na wzór
Jerozolimy z wysoka. Mówi o tym prorok Izajasz: „Oto na rękach moich namalowałem
twoje mury i jesteś zawsze przed mymi oczyma” (Iz 49,16).
[/size][/size]

Awatar użytkownika
wyznawca_
Posty: 717
Rejestracja: 06 wrz 2006, 13:35

Post autor: wyznawca_ »

Makabi,
Wybacz ale gdzie ty tu widzisz cos o tysiacletnim krolestwie? Ja tu widze o "nowej Jerozolimie".

wasz w Chrystusie,

wyznawca_

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

Justyn Meczennik
Justyn Apologeta. „Otóż ja i wszyscy chrześci-
janie zupełnie prawowierni, my wiemy, że nastąpi i ciała zmartwychwsta-
nie, i tysiąclecie w Jerozolimie, odbudowanej, upiększonej i powiększo-
nej, tak właśnie jak to stwierdzają prorocy: Ezechiel, Izajasz i inni”
otóz sprawdź opisy Nowej Ziemi i Nieba z Księgi Izajasza.Niestety nie pokrywają się z opisami z Apokalipsy, więc musi chodzic o eon przejściowy czyli Millenium.Zreszta, ktos tu na forum juz poruszał ten problem.


Iz 65:17-25
17. Albowiem oto Ja stwarzam nowe niebiosa i nową ziemię; nie będzie się wspominać dawniejszych dziejów ani na myśl one nie przyjdą.
18. Przeciwnie, będzie radość i wesele na zawsze z tego, co Ja stworzę; bo oto Ja uczynię z Jerozolimy wesele i z jej ludu - radość.
19. Rozweselę się z Jerozolimy i rozraduję się z jej ludu. Już się nie usłyszy w niej odgłosów płaczu ni krzyku narzekania.
20. Nie będzie już w niej niemowlęcia, mającego żyć tylko kilka dni, ani starca, który by nie dopełnił swych lat; bo najmłodszy umrze jako stuletni, a nie osiągnąć stu lat będzie znakiem klątwy.
21. Zbudują domy i mieszkać w nich będą, zasadzą winnice i będą jedli z nich owoce.
22. Nie będą budować, żeby kto inny zamieszkał, nie będą sadzić, żeby kto inny się karmił. Bo na wzór długowieczności drzewa będzie długowieczność mego ludu; i moi wybrani długo używać będą tego, co uczynią ich ręce.
23. Nie będą się trudzić na próżno ani płodzić dzieci na zgubę, bo plemieniem błogosławionych przez Pana są oni sami, i potomkowie ich wraz z nimi.
24. I będzie tak, iż zanim zawołają, Ja im odpowiem; oni jeszcze mówić będą, a Ja już wysłucham.
25. Wilk i baranek paść się będą razem; lew też będzie jadał słomę jak wół; a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać na całej świętej mej górze - mówi Pan.
(BT)

Iz 66:20-24
20. Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Pana wszystkich waszych braci - na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach - na moją świętą górę w Jeruzalem - mówi Pan - podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę z pokarmów w czystych naczyni
21. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów - mówi Pan.

22. Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia, które Ja uczynię, trwać będą przede Mną - wyrocznia Pana - tak będzie trwało wasze potomstwo i wasze imię.
23. Sprawdzi się to, że każdego miesiąca podczas nowiu i każdego tygodnia w szabat, przyjdzie każdy człowiek, by Mi oddać pokłon - mówi Pan.
24. A gdy wyjdą, ujrzą trupy ludzi, którzy się zbuntowali przeciwko Mnie: bo robak ich nie zginie, i nie zagaśnie ich ogień, i będą oni odrazą dla wszelkiej istoty żyjącej.
(BT)

Te opisy sie nie pokrywaja z Ap 21-22. Nie ma w Apokalipsie 21-22 ani smierci ani slonca i ksiezyca, ani literalnej swiatyni, nowiu i szabatu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”