9. Wieczność

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

9. Wieczność

Post autor: Quster »

WIECZNOŚĆ

Obj. 21:1 - 22:5

- to, co potocznie nazywamy „niebem”, jest w istocie nową Ziemią pod nowym niebem.

- nowa Ziemia jest nieskażona i inna od starej:

1. Nie ma na niej morza [21:1]

2. Zstępuje na nią mieszkanie dla Oblubienicy, przygotowane przez Oblubieńca [21:2]

3. Mieszkanie to Nowe Jeruzalem

4. Sam Bóg będzie w tym mieście z ludem swoim [21:3]

5. Miasto jest sześcianem o boku 2400 km, mur ma 70 m wysokości [21:16-17]

6. Nie ma tam świątyni, bo świątynią jest Pan, Bóg Wszechmogący [21:3,22]

7. Nie będzie tam bólu, łez, krzyku i mozołu [21:4]

8. Nie będzie tam nocy, a lampą będzie światłość Baranka [21:23; 22:5]

9. Rzeka wody żywota będzie wypływać spod tronu Boga i Baranka [22:1]

10. Drzewo Życia powróci i będzie pełnić rolę symbolicznego lekarstwa dla narodów [22:2]

11. Nie będzie tam już nic przeklętego [22:3]

12. Słudzy Boga będą oglądać Jego oblicze i służyć Mu [22:3-4]
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Nowe niebo i nowa ziemia zostaną stworzone po przyjściu Mesjasza i wytępieniu wszystkich bezbożników. Dla odrodzonej planety rozpocznie się czas błogosławieństwa i dobrobytu.
Oto co Pismo mówi o Nowej ziemi i nowym niebie:

Izaj. 65:17-25
17. Oto Ja stworzę nowe niebo i nową ziemię i nie będzie się wspominało rzeczy dawnych, i nie przyjdą one na myśl nikomu.
18. A raczej będą się radować i weselić po wszystkie czasy z tego, co Ja stworzę, bo oto Ja stworzę z Jeruzalemu wesele, a z jego ludu radość!
19. I będę się radował z Jeruzalemu i weselił z mojego ludu, i już nigdy nie usłyszy się w nim głosu płaczu i głosu skargi.
20. Nie będzie już tam niemowlęcia, które by żyło tylko kilka dni, ani starca, który by nie dożył swojego wieku, gdyż za młodzieńca będzie uchodził, kto umrze jako stuletni, a kto grzeszy, dopiero mając sto lat będzie dotknięty klątwą.
21. Gdy pobudują domy, zamieszkają w nich, gdy zasadzą winnice, będą spożywać ich plony.
22. Nie będą budować tak, aby ktoś inny mieszkał, nie będą sadzić tak, aby ktoś inny korzystał z plonów, lecz jaki jest wiek drzewa, taki będzie wiek mojego ludu, i co zapracowały ich ręce, to będą spożywać moi wybrani.
23. Nie będą się na próżno trudzić i nie będą rodzić dzieci przeznaczonych na wczesną śmierć, gdyż są pokoleniem błogosławionych przez Pana, a ich latorośle pozostaną z nimi.
24. I zanim zawołają, odpowiem im, i podczas gdy jeszcze będą mówić, Ja już ich wysłucham.
25. Wilk z jagnięciem będą się paść razem, a lew jak bydło będzie jadł sieczkę, wąż zaś będzie się żywił prochem. Nie będą źle postępować ani zgubnie działać na całej świętej górze - mówi Pan.
(BW)

Widzimy , że "tam" będą żyli ludzie w warunkach , które będą sprzyjały pod każdym względem. Pomimo to niektórzy (wyjątki) będą grzeszyć a nawet umierać. Dopiero po Millenium ludzkość będzie w pełni doskonała -gdy przyjdzie ostatnia próba , czyli wypuszczenie szatana z Otchłani.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Machabeuszu
ja to też pojmuję tak jak Ty
w milenium Bóg da człowiekowi szansę życia bezgrzesznego -bo szatan nie będzie miał wpływu na ludzi.
Ale na koniec zostanie ów wypuszczony i wznieci bunt
to da ostateczny dowód,ze grzech leży w naturze ciała ludzkiego/proch ziemi -cielesność/ a nie wynika li tylko z działalności diabła -jak niektórzy mniemają/wystarczy wygonić demona alkoholizmu a pijak już nie będzie więcej pił/
Ci co się ostaną po sądzie przed białym tronem będą już wiec jak aniołowie w niebie istotami duchowymi
bo krew i ciało nie pozwoli wejść do doskonałość/królestwa niebieskiego nie odziedziczy
Skąd więc były grzeszne ciała w milenium skoro wybrani są wskrzeszani w przemienionym ciele od razu
myślę ,że to są ci co przeżyli wielki ucisk i weszli z ciałem do milenium
ale po 1000 lat okazuje się, że trzeba cielesności się zbyć zupełnie
a sami tego nie zrobimy
nawet w sprzyjających okolicznościach
potrzeba łaski Pana
zawsze
pozdrawiam

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Płaskowicki Rys pisze: Skąd więc były grzeszne ciała w milenium skoro wybrani są wskrzeszani w przemienionym ciele od razu
myślę ,że to są ci co przeżyli wielki ucisk i weszli z ciałem do milenium
Ale przecież ci co żywi dotrwaja do przyjścia Pana mają zostać przemienieni i byc podobni Jemu. Opisy z księgi Izajasza mówią o tym , że będą to zykli ludzi tacy jak my teraz i na dodatek potrzebujący pouczeń od Boga oraz pasienia. Mają oni pielgrzymować do Jerozolimy (według mnie Nowej Jerozolimy) po pouczenia. Mogę podać stosowne wersety. Jakoś mi nie pasuje to do chrześcijan , którzy mają przezyć wielki ucisk. Według mnie jest tylko jedna możliwość -będą to ludzie , którzy zmartwychwstaną w ciele na ziemi. Mogą to być ludzie z pogan , którzy po sądzie przed wielkim białym tronem okażą się być zapisani w księdze życia. Sąd ma nastąpić według mnie nie na koniec tysiąclecia ale od razu po przyjściu Pana i końcu świata. Rzecz jana mam na myśli pogan , którzy żyli i umarli nie mając możliwości uwierzenia w Jezusa ale zyli zgodnie z zakonem w sercu , czyli sumieniem. O takich przecież Paweł pisze w liście do Rzymian 2 rozdz.

Odnośnie życia w ciele na ziemi , to nie sądzę aby się coś pod tym względem zmieniło w poglądach u Boga. Przecież Bóg takimi właśnie ludzi stworzył i powiedział , że "to jest dobre".

Pozdro.

D. R.

Post autor: D. R. »

Podepnę się pod ten temat...

Cytat:

"Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia" Rdz 3, 24

W Ks. Rodzaju nie ma mowy o zniszczeniu Raju, a to zdanie mówi, że została postawiona straż... Gdzie jest zatem Eden teraz ?

Kamil Pawelak

Post autor: Kamil Pawelak »

Ciekawa uwaga. :]

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Można sobie dywagować a i tak nie dojdzie się sedna,bo:

Kazn. 3:10-14
10. Widziałem żmudne zadania, które Bóg zadał ludziom, aby się nimi trudzili.
11. Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie
, nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego dokonał Bóg od początku do końca.
12. Poznałem więc, że dla ludzi nie ma nic lepszego, jak tylko radować się i używać, póki żyją.
13. Również to jest darem Bożym, że człowiek może jeść i pić, i dogadzać sobie przy całym swoim trudzie.

14. Wiem, że wszystko, cokolwiek Bóg czyni, trwa na wieki: Nic nie można do tego dodać i nic z tego ująć; a Bóg czyni to, aby się go bano.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

D. R. pisze: Gdzie jest zatem Eden teraz ?
Gen 2:15 bw " I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł."
Czy jabłoń wiecznie rodzi jabłka?
Czy rośliny jednoroczne wydadzą owoc ponownie?
Czy nieuprawiana gleba nie zarośnie chwastami i ostami?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Molden
Posty: 214
Rejestracja: 20 kwie 2011, 0:45

Post autor: Molden »

D. R. pisze:Podepnę się pod ten temat...

Cytat:

"Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia" Rdz 3, 24

W Ks. Rodzaju nie ma mowy o zniszczeniu Raju, a to zdanie mówi, że została postawiona straż... Gdzie jest zatem Eden teraz ?
Edenu nie ma nigdzie, to tylko mit, który ma ukazać ludziom pewne niezmienne prawdy.
"światła jeszcze mi nie gaście...".

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Istotą zbawienia nie jest miejsce , ale sposób istnienia - niekończące się zjednoczenie z Jezusem

1Th 4:17 bp "(17) Następnie my, pozostawieni wśród żyjących, razem z nimi zostaniemy uniesieni w przestworza, na obłoki naprzeciwko Pana, i tak już na zawsze z Panem pozostaniemy."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

niektóre teksty wskazują , że Niebieskie Jeruzalem znajduje się w Niebie:
Ga 4:26 bp "Jeruzalem zaś górne cieszy się wolnością. Ono to właśnie jest naszą matką."
Hbr 12:22-23 bp "(22) Wy jednak przystąpiliście do góry Syjonu i do miasta Boga żywego, do niebieskiej Jerozolimy i do wielkiej liczby aniołów, do uroczystego zebrania (23) i do zgromadzenia pierwotnych zapisanych w niebie i do sędziego, Boga wszystkich, i do duchów (ludzi) sprawiedliwych udoskonalonych w pełni,"
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”