eschatologia adwnetyzmu

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

Słowo Królestwo odnosi się zawsze do działania Boga
względem ziemi. W niebie Królestwo jest niepotrzebne..
Mylisz się :

"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem ich jest Królestwo Niebios."Mat 5,3
"Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie z powodu sprawiedliwości, albowiem ich jest Królestwo Niebios." Mat 5,10
Jak widzisz królestwo NIEBIOS jest dla każdego najnormalniejszego wierzącego.

W w. 5 powiedziano ,że jednak cisi posiądą ziemię.
Wszystko się zgadza.Oni posiądą zarówno niebo ,jak i ziemię.
Najpierw niebo ,a po 1000 latach królowania i sądzenia posiądą ziemię ,która będzie ich mieszkaniem na wieki.


Myślę,że pojęcie "królestwo" należy łączyć z panowaniem Jezusa.
Czy w niebie ,czy na ziemi.

O ludzie Bożym powiedziano :
"Otwórzcie bramy, niech wejdzie naród sprawiedliwy, który dochowuje wierności"Iz 26,2

Mowa jest tu o wejściu do nieba ,nie na ziemię na której nie musimy wchodzić przez bramę gdyż już tu jesteśmy.

Riva,

Jan 14,2-3 mówi wyraźnie o zabraniu wiernych do królestwa Ojca w niebie.
Królestwo Ojca jest królestwem Jezusa.


"I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma."Ap 21,1


O jakim miejscu tu jest mowa :
"I pokazał mi rzekę wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka. " Ap 22,1
Czy Jahwe będzie mieszkał na ziemi czy mowa jest tu o niebie ,gdzie Jahwe mieszka ?
Jestem ciekaw Twojej refleksji .


Co powiesz o tekstach ,które podałem wcześniej ,a które mówią o niebie?

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

makabi,
Gdzie jesteś ???

Kąsasz ADS ,a potem uciekasz. :mrgreen:

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Daniel 2:44 wyraźnie pisze że Królestwo oraz 7:27 odnosi się do ziemi...

Gdy powstanie michał natychmiast rozpocznie się zmarwtychstanie...

po co zmartwychstanie jak idzie sie do nieba ??

Święci mają świecić na ziemi. czyli być doskonałymi i w chwale.

Dużo zależy od poprawnej interpretacji 11 rozdziału Daniela.

Nie ufam tekstom z nowego testamentu a jeśli już to chodzi
o wybranych.

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

adzient pisze:makabi,
Gdzie jesteś ???

Kąsasz ADS ,a potem uciekasz. :mrgreen:
nie chce mi sie znowu walkowac tego samego. Uwazam, ze KADS wprowadzil calkowicie nieznana interpetacje w XIX wieku. Podobnie inne grupy jak darbysci czy swiadkowie Jehowy.W pierwotynym Kosciele dyskusja toczyla sie miedzy millenarystami a amillenialistami.Nie bylo zadnych posrednich teorii w rodzaju adwentystycznych. Juz to budzi moj niepokoj, jesli chodzi o adwentystow. Wiekszosc tej eschatologii opiera sie na objawieniach Ellen White i na mniej lub bardziej sensownym zestawieniu tekstow z Biblii.

Jesli chodzi o kleske Armagedonu, trupy itd to wychodzisz z blednego zalozenia, ze bitwa nie bedzie miala charakteru lokalnego. Czyli tradycja AdS oraz swiadkow symbolizuje ta bitwe. Ja uwazam, ze bedzie miala doslowny przebiego w doslownym miejscu Meggido. Miejsce to jest w stanie pomiescic 900 mln ludzi, wiec nie ma problemu. Rozkalad trupow bedzie dotyczyl tego miejsca,a zwrot "od jednego kranca niebios do drugiego" dotyczy zasiegu kilkudziesieciu km a nie calej Ziemi.
Rozklad zwlok trwa szybko, wiec nie widze problemu.

Pza tym, ja tez moge uciec w symbolike tego fragmentu np , ze brak pochowku i rozklad cial oznacza symboliczne ukazanie shanbienia zwolennikow Antychrysta. Brak pochowku oznaczal wlasnie to.

I jeszcze jedno.Mam znajomych z roznych "opcji" eschatologicznych. Problem w tym tylko,a by nie uwazac sie za zwodzicieli i nakazywac wiare w to lub owo. Tak np katolicy uwazaja od soboru efeskiego zwolennikow millenryzmu za zwodzicieli a adwentysci usuwaja tych, ktorzy wierza w niesmiertelnosc duszy lub millenium na Ziemi (nawet uwazaja, ze to pierwsze jest cecha Babilonu Wielkiego)

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

makabi pisze:nie chce mi sie znowu walkowac tego samego. Uwazam, ze KADS wprowadzil calkowicie nieznana interpetacje w XIX wieku...
Wiele tekstów Pisma wskazuje na to ,że
-powracający Pan zabierze zbawionych do nieba – 1Tes 4,17;Jan 14,2-3; Fil3,20
-niebo/miasto będzie naszą ojczyzną - Hebr 11,10; 12,22; Ef2,6
-miasto to zstąpi na ziemię – Ap 3,12 ;21,2
-później ziemia będzie miejscem dla wierzących - Ps 37,11;Mat 5,5


Jezus te dwa miejsca stosował zamiennie w Mat 5 wskazał miejsce zbawionych jako :
-niebo – wersy 3.10
-ziemię wers 5

Czyżby Jezus przychylał się do nauki ADS ?
Zwróć uwagę,że najpierw mówił on o niebie (w.3) później ziemi (w.5) i ponownie wrócił On do nieba (w.10)
Czyli wierzył On w dwa miejsca przygotowane dla jednej grupy.


Czy to jest nieznana interpretacja wprowadzona w XIX wieku ?
Czy opiera się ona na objawieniach czy tekstach Pisma ?

makabi pisze:W pierwotynym Kosciele dyskusja toczyla sie miedzy millenarystami a amillenialistami.
Stanowisko pierwotnego Kościoła najlepiej oddają teksty Pisma.
Są one jasne. Uważam ,że nie potrzeba tu sięgać do opracowań. Opracowań ojców Kościoła ,którzy sprowadzili ten Kościół na manowce.
Czy nie o nich Paweł napisał ,że są wilkami nie oszczędzającymi trzody ?
Tak sobie tylko spekuluję. ;-)

Tak ,jak Jezus opierał się tylko na Piśmie ,tak współczesny badacz powinien opierać się tylko na nim.
Wskazane jest sięganie do pierwotnych tłumaczeń Pisma ale nie mogą one ,jak to jest w przypadku Twoim , stanowić podstawowej wykładni i przysłaniać nad wyraz jasne przesłanie Pisma.
makabi pisze:Wiekszosc tej eschatologii opiera sie na objawieniach Ellen White i na mniej lub bardziej sensownym zestawieniu tekstow z Biblii.
Rozmawiam z Tobą tylko na podstawie Pisma ,a Ty twierdzisz ,że opieram wiedzę na objawieniach pozabiblijnych.
Bardzo dziwnie to brzmi z Twojej strony.

Podałem teksty z Pisma.
Ty nie podajesz Swoich jednocześnie pomawiasz mnie o narzuconą interpretację pochodzącą z objawień.
Podczas gdy ja ani razu nie poparłem swoich argumentów żadnym źródłem pozabiblijnym Ty posądzasz mnie o to Samemu opierając się na takich właśnie interpretacjach.
Jak to nazwać ? :-D
makabi pisze:Miejsce to jest w stanie pomiescic 900 mln ludzi, wiec nie ma problemu.
Skąd takie dane ?
makabi pisze:Ja uwazam, ze bedzie miala doslowny przebiego w doslownym miejscu Meggido.
Chodzi Ci o wzgórze Megiddo należące do gór Karmel ?
To miejsce jest zbyt małe oby tam się rozegrała jakaś znacząca bitwa.
Kto miałby tam walczyć ?
makabi pisze:zwrot "od jednego kranca niebios do drugiego" dotyczy zasiegu kilkudziesieciu km a nie calej Ziemi.
Jesli chodzi o kleske Armagedonu, trupy itd to wychodzisz z blednego zalozenia, ze bitwa nie bedzie miala charakteru lokalnego.
Nie spierajmy się które założenie jest błędne.
Po prostu mamy dwa różne tłumaczenia i tu je prezentujemy bez uszczypliwości.

Proszę Cię o podanie tekstów na poparcie lokalności wydarzenia.

Czy błędnie twierdzę ,że wydarzenie nie będzie miało znaczenia lokalnego ?


"(3) Doszczętnie spustoszona i złupiona będzie ziemia, gdyż Pan wypowiedział to słowo. (4) Więdnie i obumiera ziemia, marnieje, obumiera świat, marnieją dostojnicy ludu ziemi. (5) Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze. (6) Dlatego klątwa pożera ziemię i jej mieszkańcy muszą odpokutować swoje winy; dlatego przerzedzają się mieszkańcy ziemi i niewielu ludzi pozostaje (...)
Oto Pan spustoszy ziemię i zniszczy ją, sprawi zamieszanie na jej powierzchni i rozproszy jej mieszkańców. Doszczętnie spustoszona i złupiona będzie ziemia, gdyż Pan wypowiedział to słowo. (..) W bryły rozleci się ziemia, w kawałki rozpadnie się ziemia, zatrzęsie się i zachwieje się ziemia. Wkoło zatacza się ziemia jak pijany i kołysze się jak budka nocna. Zaciążyło na niej jej przestępstwo, tak że upadnie i już nie powstanie" Iz 24

Czy powyższy tekst można rozpatrywać lokalnie ?
Odpowiedz.
Jak się on ma do Twojej interpretacji lokalnej?


...i dalej :

„(3) Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdą szydercy z drwinami, którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości (4) i mówić: Gdzież jest przyobiecane przyjście jego? Odkąd bowiem zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak było od początku stworzenia. (5) Obstając przy tym, przeoczają, że od dawna były niebiosa i była ziemia, która z wody i przez wodę powstała mocą Słowa Bożego (6) przez co świat ówczesny, zalany wodą, zginął. (7) Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi. (...)(10) A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną. (11) Skoro to wszystko ma ulec zagładzie, jakimiż powinniście być wy w świętym postępowaniu i w pobożności, (12) jeżeli oczekujecie i pragniecie gorąco nastania dnia Bożego, z powodu którego niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się? (13) Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość.” 2 Pio 3

Tu katastrofa ,przez Ciebie nazwana lokalną, przyrównana jest do potopu.
Czy potop też miał znaczenie lokalne ?

Czy stwierdzenia:
1-„Skoro to wszystko ma ulec zagładzie,(...)
2-niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się”
3-"W bryły rozleci się ziemia, w kawałki rozpadnie się ziemia(...)
4-Wkoło zatacza się ziemia jak pijany i kołysze się jak budka nocna."

...według Ciebie mają znaczenie lokalne ?

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

MAKABI :-D
adzient pisze:Więdnie i obumiera ziemia, marnieje, obumiera świat
Czy więdnie tylko góra Megiddo ,czy mowa jest tu o całym świecie ?
adzient pisze:marnieją dostojnicy ludu ziemi.
Właśnie.Chodzi o wszystkich ziemian.
adzient pisze:Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze.
Cała ziemia.Nie tylko wzgórze Megiddo.
adzient pisze:Dlatego klątwa pożera ziemię i jej mieszkańcy muszą odpokutować swoje winy; dlatego przerzedzają się mieszkańcy ziemi i niewielu ludzi pozostaje
Dlatego jasne jest ,ze chodzi o klątwę całej ziemi.
adzient pisze:Oto Pan spustoszy ziemię i zniszczy ją, sprawi zamieszanie na jej powierzchni i rozproszy jej mieszkańców. Doszczętnie spustoszona i złupiona będzie ziemia, gdyż Pan wypowiedział to słowo.
Zatem chodzi o całą ziemię

Dla Makabiego specjalnie dodano :
adzient pisze:W bryły rozleci się ziemia, w kawałki rozpadnie się ziemia, zatrzęsie się i zachwieje się ziemia.
Nie góra Karmel lecz cała ziemia jako planeta się rozpadnie.
adzient pisze:Wkoło zatacza się ziemia jak pijany i kołysze się jak budka nocna.
Cała PLANETA zatacza się .Nie góra- to bez sensu.
adzient pisze: Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdą szydercy z drwinami, którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości (4) i mówić: Gdzież jest przyobiecane przyjście jego?
Czy chodzi tylko o Izraelczyków mieszkańców gór Karmel ,czy o wszystkich ziemian ?

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

adzient pisze:Obstając przy tym, przeoczają, że od dawna były niebiosa i była ziemia, która z wody i przez wodę powstała mocą Słowa Bożego
Czy potop miał znaczenie lokalne ?
Tu Armagedon przyrównano do potopu.
adzient pisze:Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi.
"mocą tego samego słowa".Czy to nie świadczy o podobnej katastrofie ?
adzient pisze: wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną. Skoro to wszystko ma ulec zagładzie, jakimiż powinniście być wy w świętym postępowaniu i w pobożności,
Czy ja mam mniej grzeszyć ponieważ jakaś góra Megiddo spłonie ????
Tu chodzi o katastrofę mojego miejsca zamieszkania.Całej ziemi.
Dlatego mam obowiazek zdać sobie z tego sprawę.
Mnie nie interesuje góra Megiddo.
adzient pisze:
(12) jeżeli oczekujecie i pragniecie gorąco nastania dnia Bożego, z powodu którego niebiosa w ogniu stopnieją i rozpalone żywioły rozpłyną się? (13) Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios i nowej ziemi, w których mieszka sprawiedliwość.
Tu katastrofa CAŁEJ ziemi przyrównana jest do nowego stworzenia.I ma to sens w przypadku kataklizmy ogólnoświatowego ,który Piotr przyrównuje do potopu.

Do tego nawiązuje też Paweł w Hebr 1,10-11

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

"(16) I zgromadził ich na miejscu, które po hebrajsku nazywa się Armagedon."Ap 16,16
Zwróć uwagę na to ,ze wcześniejsze wersy 14 mówią :
"(13) I widziałem trzy duchy nieczyste jakby żaby wychodzące z paszczy smoka i z paszczy zwierzęcia, i z ust fałszywego proroka; (14) a są to czyniące cuda duchy demonów, które idą do królów CAŁEGO ŚWIATA, aby ich zgromadzić na wojnę w ów wielki dzień Boga Wszechmogącego."

"I rozpadło się wielkie MIASTO na trzy części, i legły w gruzach miasta pogan. I wspomniano przed Bogiem o wielkim Babilonie, że należy mu dać kielich wina zapalczywego gniewu Bożego. (20) I znikły wszystkie wyspy i gór już nie było. "

Jak widzimy nie chodzi tu o tylko o literalną górę Megiddo
Mowa jest o rozpadającym się mieście,zniknięciu wszystkich wysp i gór.
Więc konflikt będzie dotyczył większej części geograficznej

Awatar użytkownika
Adam Gołębiewski
Posty: 269
Rejestracja: 25 kwie 2009, 7:49
Lokalizacja: wielkoPolska
Kontakt:

Post autor: Adam Gołębiewski »



Mnie ciekawi kwestia związana z regułą "dzień za rok". Dlaczego okres 1000 lat (milenium) nie został przeliczony w oparciu o tę regułę, a wszystkie inne okresy z Apokalipsy zostały przeliczone? Zgodnie z nią okres 1000 lat wynosiłby 360'000 lat. Co adwentyzm ma do powiedzenia w tej kwestii, skoro tak konsekwentnie trzyma się tejże reguły?


Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

1000 lat jak jeden dzień

"trzy dni" należy liczyć od śmierci Zbawiciela - bo "ten dzień" jest punktem zwrotnym w historii ludzkości
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Adam Gołębiewski
Posty: 269
Rejestracja: 25 kwie 2009, 7:49
Lokalizacja: wielkoPolska
Kontakt:

Post autor: Adam Gołębiewski »

Anowi pisze:1000 lat jak jeden dzień

"trzy dni" należy liczyć od śmierci Zbawiciela - bo "ten dzień" jest punktem zwrotnym w historii ludzkości

Czy to, co piszesz, jest faktycznie odzwierciedleniem nauki adwentowej? Czy jest to może Twoja interpretacja?


Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

(Jn 2:19) Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

a mówiąc to miał na myśli świątynię swego ciała
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

(Jn 2:19) Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo.
9RP pisze:a mówiąc to miał na myśli świątynię swego ciała
świątynię Jego ciała wzniósł Bóg przez zmartwychwstanie (Rz 4:24)

a On wzniesie - odbuduje świątynię Bożą

(1 Kor 3:16) Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?

(Rz 8:11) A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa <Jezusa> z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.

(Oz 6:2) Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności. (3) Dołóżmy starań, aby poznać Pana; Jego przyjście jest pewne jak świt poranka....
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Adam Gołębiewski
Posty: 269
Rejestracja: 25 kwie 2009, 7:49
Lokalizacja: wielkoPolska
Kontakt:

Post autor: Adam Gołębiewski »

Anowi pisze:(Jn 2:19) Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo.

Ciekawe. Dzięki za zwrócenie uwagi na tę wypowiedź. A jakie masz zdanie o tym, co dwa wersety dalej zostało niejako zinterpretowane przez samego Jana?


ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”