Hades - czym jest i skąd się wzięło to pojęcie?

Nauczania o czasach i rzeczach ostatecznych, czyli o śmierci i zmartwychwstaniu, o powtórnym przyjściu Chrystusa i sądzie, o niebie, zatraceniu wiecznym.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

BLyy pisze:
Więc rzucasz słowa na wiatr. Nie potrafisz udowodnić własnych twierdzeń. Żydzi powszechnie wierzyli, że mesjasz ma się narodzić z ziemskiej kobiety. Potwierdza to każda ewangelia, która potwierdza, że Maria jest jego matką, potwierdzają to sami Żydzi, gdzie wielu z nich widziało w nim wielkiego wojownika - człowieka. Tak samo gdy wybuchło powstanie Bar Kochby to Żydzi widzieli w nim mesjasza dopóki nie zaczął przegrywać, w kimś kto był z ziemskiej kobiety.[/quote]

Kompletnie nie rozumiesz co się do Ciebie pisze.
Wmawiasz tu, że 100 procent Żydów wierzyło, że Mesjasz ma się urodzić z Marii, bo tak podaje Ewangelia.
Otóż nie każdy Żyd podzielał twoją wiare. :animrumru:
Nie każdy Żyd wierzył w Ewangelie.
Nie każdy Żyd wierzył identycznie.
Przypomnij se chłopie jak padło pytanie za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego.
Jak wiele było różnych wniosków, łącznie z tymi, że Jan zmartwychwstał.
Nie wmawiaj więc mi tu, że wszyscy Żydzi wierzyli tak jak ty, jeśli ty w ogóle w coś wierzysz. :crazy:
Kończę z tobą dyskusję. Mówiłem ci zwróć się do twojej ulubienicy, Lady, niech ci zacytuje.
Ja się z tobą nie dogadam. Mówimy innymi językami, jak pod wieżą Babel. :bardzo_smutny:
Ateiści mają specyficzne poczucie humoru i różne zachcianki a ja nie jestem od ich spełniania. Im to zresztą niepotrzebne. :!:

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Henryk pisze: Bardzo wyraźnie o zmartwychwstaniu pisał już Hiob.
Job 14:13 bp "O gdybyś mnie w Szeolu przechował, tam mnie ukrył, aż gniew Twój przeminie, i czas mi wyznaczył, gdy przypomnisz sobie o mnie."
Abraham, na długo przed Danielem, także posiadał niezachwianą wiarę w zmartwychwstanie, co potwierdza sam apostoł Paweł.
Heb 11:18-19 bp "Ten, któremu powiedziano: "W Izaaku będziesz miał potomstwo", (19) był przekonany, że Bóg potrafi wskrzesić nawet umarłego, dlatego otrzymał Izaaka także po to, aby stał się on wyobrażeniem Chrystusa."
Tak cofając się, można doszukać się wiary w zmartwychwstanie nawet u Prarodziców.
Hiob ma jedynie nadzieję, że gdy już będzie w Szeolu, Bóg przestanie się na niego gniewać i wtedy skończą się przekleństwa, na jakie go skazywał za życia. Wtedy Bóg się z nim pojedna. O jakimś zmartwychwstaniu ani słowa.

List do Hebrajczyków powstał już po wpływach zaratusztrianizmu i to daleko w latach.
Obserwator pisze: o tylko naiwni, jak nie wskazując kto, mogli w takiego Boga wierzyć.
Właśnie nazwałeś naiwnymi autorów większości Księg Starotestamentowych którzy wierzyli, że po śmierci jest po prostu Szeol – czyli grób. A tam los człowieka był identyczny z lodem zwierząt, jak mówi ST.
Obserwator pisze: Lady myli fakty. Talmud Babiloński powstał po Jezusie.
Talmud Babiloński i owszem, natomiast tak jak napisałam, owa przypowieść była znana już wcześniej i przywędrowała z Egiptu. Czytałeś już owe posty na początku tego wątku. Może do nich wrócić. Jest tam podany również odnośnik do ciekawej książki na ten temat.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

ShadowLady86 pisze:
Obserwator pisze: o tylko naiwni, jak nie wskazując kto, mogli w takiego Boga wierzyć.
Właśnie nazwałeś naiwnymi autorów większości Księg Starotestamentowych którzy wierzyli, że po śmierci jest po prostu Szeol – czyli grób. A tam los człowieka był identyczny z lodem zwierząt, jak mówi ST.
.
Nie wiem o co chodzi, gdy się wyrywa z kontekstu coś sprzed kilku dni.
Nawet nie poznaję tych słów, czy to moje. :crazy:

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze:Hiob ma jedynie nadzieję, że gdy już będzie w Szeolu, Bóg przestanie się na niego gniewać i wtedy skończą się przekleństwa, na jakie go skazywał za życia. Wtedy Bóg się z nim pojedna. O jakimś zmartwychwstaniu ani słowa.
Hiob pragnie zejść do grobu, aby tam przeczekać gniew Boga. (Którego to gniewu nie rozumiał)
Po wyznaczonym czasie będzie przypomniany- przywrócony do życia
Słowa „zmartwychwstanie” nie znajdziesz w ST.

Lecz gdy umiesz wyciągać wnioski, a potrafisz (!) to w wielu miejscach jest nadzieja powrotu z grobu.
Psa 90:3 bw "Ty znowu człowieka w proch obracasz I mówisz: Wracajcie, synowie ludzcy!"
Anna, matka Samuela:
1Sa 2:6 bw " Pan zadaje śmierć, ale i przywraca do życia, Strąca do krainy umarłych, ale i wyprowadza,"
Nadziei zmartwychwstania nie wymyślił perski prorok Zaratusztra, ta nadzieja była żywa w sercach ludzi od zawsze.
Ecc 3:11 bw "Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie, nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego dokonał Bóg od początku do końca."

Nauki o przyjściu Mesjasza, wyprowadzeniu z grobów zmarłych, Persowie mogli jedynie słyszeć i przyjąć od Daniela i jego przyjaciół będących na dworze Nabuchodonozora.
Nigdy odwrotnie!
Dan 12:1-2 bt "W owym czasie wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze. (2) Wielu zaś, co śpi w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie."
Ale wierz, w co chcesz! Nawet w pośmiertną krainę różowych kucyków. :-P

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Wmawiasz tu, że 100 procent Żydów wierzyło, że Mesjasz ma się urodzić z Marii, bo tak podaje Ewangelia.
Otóż nie każdy Żyd podzielał twoją wiare. :animrumru:
100% Żydów ją podzielało jeśli uznawało coś takiego jak mesjanizm.
Nie każdy Żyd wierzył w Ewangelie.
Nie każdy Żyd wierzył identycznie.
Jak wyżej. Każdy kto uznawał mesjanizm, wierzył że narodzi się owy mesjasz z kobiety.
Przypomnij se chłopie jak padło pytanie za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego.
Jak wiele było różnych wniosków, łącznie z tymi, że Jan zmartwychwstał.
Bo nie wszyscy mieli go za mesjasza. Jednak nawet Jan Chrzciciel narodził się z kobiety. Głosisz doketyzm w najczystszej postaci, że Jezus nie był urodzony z ziemskiej kobiety, tylko przyfrunął z nieba.
Nie wmawiaj więc mi tu, że wszyscy Żydzi wierzyli tak jak ty, jeśli ty w ogóle w coś wierzysz. :crazy:
Wszyscy 100% uznający mesjanizm, nie twierdzili takich bzdur jakie Ty głosisz. Każdy czytał Księgę Izajasza i czytać potrafił a jak nie ktoś mu przeczytał w synagodze.
Kończę z tobą dyskusję. Mówiłem ci zwróć się do twojej ulubienicy, Lady, niech ci zacytuje.
Ja się z tobą nie dogadam. Mówimy innymi językami, jak pod wieżą Babel. :bardzo_smutny:
Ateiści mają specyficzne poczucie humoru i różne zachcianki a ja nie jestem od ich spełniania. Im to zresztą niepotrzebne. :!:
Bo sam zacytować nie potrafisz, zapędziłeś się w kozi róg z którego nie potrafisz wyjść, więc zaczynasz znowu wjazdy osobiste bo nie potrafisz swoich twierdzeń udowodnić. Moja prośba była prosta, zacytuj. Nie potrafisz, to gdy ktoś Ci to wytknie to zaczynasz wjazdy osobiste, jak to czynią "prawdziwi" chrześcijanie, naśladowcy Jezusa którzy oceniają każdego, bo Jezus nie używał nigdy argumentów tylko wjazdy osobiste.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Ale dostarczam ci zabawy. :crazy:
Panowie - koniec wycieczek osobistych, bo Was do forumowego Hadesu wtrącę ;-)
5. Apelujemy o powściągliwość co do ocen dyskutantów i o koncentrację swojej uwagi na dyskutowanym problemie
6. W dyskusji nie wolno nikogo pomawiać, obrażać, obrzucać obelżywymi epitetami i poniżać godności osobistej.
Wątek i dyskusja bardzo ciekawa - czytam od początku z zainteresowaniem, tylko skupmy się na poglądach i o nich dyskutujmy i je oceniajmy, a powstrzymajmy się od osobistych przytyków - szanuje Was i lubię czytać dlatego bardzo proszę - Dezerter
Ostatnio zmieniony 09 mar 2014, 21:11 przez Obserwator, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Henryk pisze:Lecz gdy umiesz wyciągać wnioski, a potrafisz (!) to w wielu miejscach jest nadzieja powrotu z grobu.
Psa 90:3 bw "Ty znowu człowieka w proch obracasz I mówisz: Wracajcie, synowie ludzcy!"
Anna, matka Samuela:
Przeczytaj sobie cały Psalm. Chodzi o przeminiecie pokoleń (śmierć) i powrót kolejnych.

(1) Błaganie Mojżesza, męża Bożego. Panie, Ty dla nas byłeś ucieczką z pokolenia na pokolenie. (2) Zanim góry narodziły się w bólach, nim ziemia i świat powstały, od wieku po wiek Ty jesteś Bogiem. (3) W proch każesz powracać śmiertelnym, i mówisz: Synowie ludzcy, wracajcie! [Ps 90: 1-3]
Henryk pisze:1Sa 2:6 bw " Pan zadaje śmierć, ale i przywraca do życia, Strąca do krainy umarłych, ale i wyprowadza,"
Znowu podobnie. Bóg jest dawcą życia i śmierci. Szeol oznacza grób, ale także otchłań ziemi. Bóg jako dawca śmierci strąca ludzi do szeolu (gronu), ale jako dawca życia wyciąga ludzi z tej ziemi - wszak człowiek powstał z prochu.

Podobny werset mamy np tutaj:

(39) Patrzcie teraz, że Ja jestem, Ja jeden, i nie ma ze Mną żadnego boga. Ja zabijam i Ja sam ożywiam, Ja ranię i Ja sam uzdrawiam, że nikt z mojej ręki nie uwalnia. [Deut 32: 39]

Tak jak podałeś później, pierwszy cytat o zmartwychwstaniu mamy w Księdze Daniela. Saduceusze nie wierzyli w zmartwychwstanie, ponieważ odrzucali tradycję ustną. Faryzeusze natomiast w nie wierzyli, bo taką ustną tradycje uznawali. Stąd właśnie ustna nauka o zmartwychwstaniu, których nie ma w Pismach sprzed niewoli perskiej. Ale nauka o zmartwychwstaniu pojawiła się w Pismach i w tradycji ustnej po niewoli perskiej i wpływie Zaratusztrianizmu. Zaratusztrianizm nauczał ostatecznie ukształtował się między XIII a VI wiekiem p.n.e. Księga Daniela powstała dopiero w II w.p.n.e. To Judaizm czerpał z Zaratusztrianizmu w kwestii Zmartwychwstania.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

ShadowLady86 pisze:To Judaizm czerpał z Zaratusztrianizmu w kwestii Zmartwychwstania.

A kto to powiedział?
Gdzie masz takie stwierdzenie w judaizmie?
Gdzie masz takie stwierdzenie u wyznawców Zaratusztrianizmu?


Domniemania i czcze filozofie oparte na analogiach dobre są w przedszkolu.
Tu trzeba twarde fakty a nie opinie liberałów, ateistów czy racjonalistów chrześcijańskich. :animrumru:

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

ShadowLady86 pisze:To Judaizm czerpał z Zaratusztrianizmu w kwestii Zmartwychwstania.
Stawiasz zbyt ostre i bezpodstawne tezy skąd u ciebie te niebudzące wątpliwości tezy, dopuszczające tylko jedną możliwą interpretację?
podaj więc te cytaty gdzie w ST i z jakich pism zaratusztriańskich one pochodzą - dowody proszę :!:
albo zacznij ożywać słów, prawdopodobnie, mogę przypuszczać, niektórzy sądzą itp
bardzo wielu na tym forum ( w tym ja ) ceni Cię za twoje posty - nie niszcz swej z trudem zbudowanej pozycji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Dezerter pisze:
ShadowLady86 pisze:To Judaizm czerpał z Zaratusztrianizmu w kwestii Zmartwychwstania.
Stawiasz zbyt ostre i bezpodstawne tezy skąd u ciebie te niebudzące wątpliwości tezy, dopuszczające tylko jedną możliwą interpretację?
podaj więc te cytaty gdzie w ST i z jakich pism zaratusztriańskich one pochodzą - dowody proszę :!:
albo zacznij ożywać słów, prawdopodobnie, mogę przypuszczać, niektórzy sądzą itp
bardzo wielu na tym forum ( w tym ja ) ceni Cię za twoje posty - nie niszcz swej z trudem zbudowanej pozycji
Ja bym chciał by tu Lady przytoczyła opinie tych, co się nie godzą z tym domniemaniem.
Ladu udaje tu uczoność ale nie jest rzetelna.
Zachłysnęła sie jedna opinia i do grobu gotowa z nią iśc odrzucając zmartwychwstanie jako mit od Zaratuszty. :!:

tabasz

Post autor: tabasz »

Wydaje mi się że takie stwierdzenia padają po lekturach jak np ta

Zaratusztrianizm był religią państwową w trzech kolejnych imperiach istniejących na terenie współczesnego Iranu i Iraku – państwie Achemenidów, Seleucydów i imperium Partów i miał bardzo silny wpływ na inne religie – hinduizm, judaizm i poprzez judaizm na chrześcijaństwo i islam. Takie podstawowe zasady tych religii jak Sąd Ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, wiara w Diabła, Ducha Świętego, filozoficzna konstrukcja Trójcy Świętej i nadejście Syna Bożego, są w dużym stopniu zapożyczone z zaratusztrianizmu. Upadek potęgi tej religii wiąże się z ekspansją islamu, jednak sam islam wziął z zaratusztrianizmu wiele idei, zwłaszcza w wersji szyickiej.

to jest lepsze

Dusze ludzi po śmierci tracą do dnia sądu ostatecznego swoją cielesność i wędrują przez “Most Dzielący” do piekła, czyśćca lub nieba. Na moście, u wrót nieba, stoi Mitra, który dzierży w swoich rękach szale sprawiedliwości, na których są ważone dobre i złe uczynki, myśli i słowa. Gdy dobro przeważa nad złem w życiu danej duszy – trafia ona do nieba, gdzie może spokojnie oczekiwać na dzień sądu ostatecznego, kiedy to z powrotem uzyska cielesność i wróci na ziemię, aby powiększyć grono “sprawiedliwych”. Gdy zło przeważa nad dobrem – dusza jest strącana do piekła, z którego już nigdy nie wyjdzie i będzie pod kontrolą Angra Maju cierpiała nieskończone męki. Gdy szale się doskonale równoważą – dusza trafia do krainy umarłych, stając się szarym cieniem, nie mogącym czuć radości ani smutku.

Motyw z ważeniem..wystepuje chyba w każdej religi..



Jakiś Mitro-Islam czy cuś :roll:Obrazek


Mi to wygląda na odnoge babilońsko perską..
Jeszcze ten symbolizm...

http://himalaya-wiki.org/index.php?titl ... sztrianizm
http://davidicke.pl/forum/zaratusztrianizm-t5279.html

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

tabasz pisze:Wydaje mi się że takie stwierdzenia padają po lekturach jak np ta

Zaratusztrianizm był religią państwową w trzech kolejnych imperiach istniejących na terenie współczesnego Iranu i Iraku – państwie Achemenidów, Seleucydów i imperium Partów i miał bardzo silny wpływ na inne religie – hinduizm, judaizm i poprzez judaizm na chrześcijaństwo i islam. Takie podstawowe zasady tych religii jak Sąd Ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, wiara w Diabła, Ducha Świętego, filozoficzna konstrukcja Trójcy Świętej i nadejście Syna Bożego, są w dużym stopniu zapożyczone z zaratusztrianizmu. Upadek potęgi tej religii wiąże się z ekspansją islamu, jednak sam islam wziął z zaratusztrianizmu wiele idei, zwłaszcza w wersji szyickiej.

l
Podobne zdania czytałem o wpływie nauk Egiptu na Żydów i chrześcijan.
Nihil novi. :!:

tabasz

Post autor: tabasz »

A co tam egipt..
Te szatanizmy z ugarit to jest coś(unga bunga)

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Obserwator pisze:Podobne zdania czytałem o wpływie nauk Egiptu na Żydów i chrześcijan.
Nihil novi. :!:
Musiałeś w takim razie czytać i także to, że Mojżesz na tablicach przepisał Kodeks Hammurabiego.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Encyklopedia Katolicka, tom 12, w haśle Mesjanizm wymienia 4 różne teorie pojawienia się mesjanizmu w judaizmie.
Lady wymienia tylko jedną.

Najbardziej skrajni zwolennicy śladu obcego w mesjanizmie uczą:

„Fantastyczny pogląd Bunsena, wprowadzający do Palestyny sektę zoroastryzmu , do której miał jakoby i Chrystus Pan, dawno został pogrzebany...” (Religie Wschodu ks. Dąbrowski, 1962 s. 208).

„Od pewnego wszakże czasu jesteśmy świadkami, jak teologia protestancka usiłuje nawiązać pewne punkty nauki chrześcijańskiej o aniołach i demonach, o sądzie po śmierci, i nawet o idei mesjańskiej, do analogicznych nauk Zaratustry” (jw. s. 208).

dalej ks. Dąbrowski opisuje na s. 208-209 w miarę szczegółowo to zagadnienie i wykazuje błędność tej idei.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eschatologia”