Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Dział do wszelkich dyskusji na tematy historii terenów opisanych w Piśmie Świętym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

booris pisze:
16 sty 2023, 16:05
Henryk pisze:Dla mnie dowodem jest chronologia zaczerpnięta z Biblii, a ta podaje zupełnie inne daty.
Nie bede sie upieral,Henryku.Pozwolisz,ze siegne ponownie do Bibli i innych zrodel historycznych i sobie to sprawdze.Byc moze masz racje i jest tak,jak piszesz,byc moze nie.Jesli tak,na pewno Ci o tym napisze.Nie mam problemu z przyznaniem sie do bledu.Znaczna czesc historykow opisujacych upadek Jerycha powoluje sie na chronologie biblijna,umieszczajac czas podbicia miasta na okres o ktorym ja napisalem.Ale jak mowie,przeczytam jeszcze raz Exodus i porownam z informacjami pozabiblijnymi,zarowno z tamtego okresu jak i wspolczesnymi badaniami archeologicznymi.Z tego co wiem do tej pory,kiedy Jozue dotarl do Jerycha,miasto bylo zburzone od kilkuset lat.
Ważme jest to booris że na terenie obecnego miasta NAZARET, położonego w dolinie, istniały w I wieku grobowce, mieszkańców położonej obok na górze stolicy Galillei - Miasta SEPHORIS , a misto to było miejscem gdzie mieszkali Minejczycy, rodzina Marii, matki historycznego Chrystusa - Iesousa - Ezawa
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sepphoris

„In Late Antiquity, it was believed to be the birthplace of Mary, mother of Jesus, and the village where Saints Anna and Joachim are often said to have resided, where today a 5th-century basilica is excavated at the site honouring the birth of Mary.[6] Notable structures at the site include a Roman theatre, two early Christian churches, a Crusader fort partly rebuilt by Zahir al-Umar in the 18th century, and over sixty different mosaics dating from the third to the sixth century CE.[7][8]„
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Henryk »

booris pisze:
16 sty 2023, 16:05
.Ale jak mowie,przeczytam jeszcze raz Exodus i porownam z informacjami pozabiblijnymi,zarowno z tamtego okresu jak i wspolczesnymi badaniami archeologicznymi.Z tego co wiem do tej pory,kiedy Jozue dotarl do Jerycha,miasto bylo zburzone od kilkuset lat.
Sama Księga Wyjścia nic Tobie nie da...
Szukać należy w całej Biblii, łącznie z Nowym Testamentem.
Choćby zapis:
W roku czterysta osiemdziesiątym po wyjściu Izraelitów z ziemi egipskiej, w miesiącu Ziw, to jest drugim, czwartego roku panowania nad Izraelem Salomona rozpoczął on budowę domu dla Pana.
(1 Księga Królewska 6:1)
Źródła świeckie podają początek budowy świątyni Salomona na rok 968 r. p.n.e.
A to daje datę wyjścia z Egiptu na rok 1448. (968+480)
Więc nawet tu mamy niezgodność co najmniej dwóch wieków.
Ale to i tak różnica w stosunku do chronologii Biblijnej o jakieś 128 lat...
Warto przeanalizować wypowiedź Pawła z Dz Ap 13:17-22...
Bóg tego ludu izraelskiego wybrał ojców naszych i wywyższył lud na obczyźnie w ziemi egipskiej i wyprowadził go z niej mocnym ramieniem. (18) Mniej więcej przez czterdzieści lat znosił cierpliwie ich obyczaje na pustyni. (19) I wytępiwszy siedem szczepów w ziemi Kanaan oddał im ziemię ich w dziedzictwo, (20) mniej więcej po czterystu pięćdziesięciu latach. I potem dał im sędziów aż do proroka Samuela. (21) Później poprosili o króla, i dał im Bóg na lat czterdzieści Saula, syna Kisza z pokolenia Beniamina. (22) Gdy zaś jego odrzucił, powołał Dawida na ich króla, o którym też dał świadectwo w słowach: Znalazłem Dawida, syna Jessego, człowieka po mojej myśli, który we wszystkim wypełni moją wolę.
Tu też będzie różnica pomiędzy wiedzą świecką (naukowców) a zapisami biblijnymi o kilka wieków.
Okres sędziów trwał 450 lat od wyjścia, a potem nastali królowie. Saul, Dawid...
Świeckie źródła podają wstąpienie Dawida na tron w ok 1010 r pne.
Dodać te 450 lat oraz 40 lat rządów Sula, pamiętajmy jeszcze o 40-tu latach tułaczki po pustyni(!) to mamy tym razem rok 1540. Tak więc i ta data jest taka bardzo, bardzo, "około"...
Nie warto upierać się przy zdaniu archeologa tego, czy innego, ponieważ sami różnią się w swych ocenach o kilka wieków.
Ale analizuj! :xhehe:
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: booris »

Henryk pisze:Sama Księga Wyjścia nic Tobie nie da...
Tak czy inaczej trzeba zaczac od Exodusu,zeby miec jakies podstawy,prawda?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: wuka »

booris pisze:
16 sty 2023, 20:11
Henryk pisze:Sama Księga Wyjścia nic Tobie nie da...
Tak czy inaczej trzeba zaczac od Exodusu,zeby miec jakies podstawy,prawda?
:mrgreen: Zacznij od tomów Russela i datowania Wielkiej Piramidy. Tam się dowiesz wszystkiego :mrgreen: ;-) A tak poważnie. Szkoda twojego czasu, booris. Nigdy nie przegadasz kogoś, kto poza literą i wykładnią swojej sekty jest zaprogramowany.
Nie wygrasz z pychą. Ale próbuj ;-)

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: nike »

Wuko w którym Tomie Russella szukać?, bo napisał sześć i jeszcze trochę innej literatury, a jak nie wiesz w którym Tomie szukać to może w którym miejscu w piramidzie te daty zaznaczył, tak sprytnie ci idzie szastanie Russella literaturą, pewnie wszystko masz doskonale obcykane, wiec się pochwal i napisz gdzie szukać, będzie szybciej.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: wuka »

Rusel nie Russel, ale wierzycie i nauczacie tak: Obrazek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Badacze_P ... %C4%99tego
Już się tak nie oburzaj o wszystko na wszystkich. Zrewiduj lepiej głupoty jakich ci do głowy wciśnięto i do wierzenia podano.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: nike »

Ja nie oburzam się o wszystko i na wszystkich, ja po prostu ciebie pytam, bo widzę,że wiesz bardzo dużo, tylko jakoś pomimo wielkiej twojej wiedzy nie umiesz mi na moje pytanie odpowiedzieć, a szkoda.A jeżeli chodzi o głupoty mi wciskane do głowy, to znasz przysłowie TEN SIĘ ŚMIEJE CO ŚMIEJE SIĘ OSTATNI, pożyjemy, zobaczymy.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: wuka »

nike pisze:
16 sty 2023, 23:31
Ja nie oburzam się o wszystko i na wszystkich, ja po prostu ciebie pytam, bo widzę,że wiesz bardzo dużo, tylko jakoś pomimo wielkiej twojej wiedzy nie umiesz mi na moje pytanie odpowiedzieć, a szkoda.A jeżeli chodzi o głupoty mi wciskane do głowy, to znasz przysłowie TEN SIĘ ŚMIEJE CO ŚMIEJE SIĘ OSTATNI, pożyjemy, zobaczymy.
O jakie pytanie ci chodzi? Tylko kłótnie chcesz wszczynać. Ja żadnego pytania w twoim wpisie nie widzę.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: nike »

wuko z pytanie ci zadałam wczoraj o godz. 21:16 jest to pytanie do twojej wypowiedzi o godz. 20:35.
Kłótnie i pomówienia są twoją zaletą nie moją, ja tylko chcę uczciwych odpowiedzi, To nie ja zaczęłam ubliżać twojemu przywódcy, tylko ty mojemu.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: wuka »

21:16
20:35.
Link ci się nie wyświetla? Jest o datowaniu w Wielkiej Piramidzie. Na twoim forum Henryk mnie też uświadamiał i wklejał rozpiskę, ale ja tam już nie wchodzę, więc...
Te nauki krążą po rożnych waszych stronach nie rozumiem więc co jest nie tak? Wypierasz się tych waszych nauk? Mnie to jest obojętne, ale prawda o Exodusie i wielu innych sprawach jest inna. Masz prawo wierzyć, że wszystko, łącznie z datowaniem istnienia Planety jest wyliczone dokładnie w Biblii, ale nie oburzaj się, że inni mają swoje zdanie. Zdanie, które zostało potwierdzone faktami, badaniami, zebranymi materiałami dowodowymi, artefaktami itd.
Oczy można zamykać, twoja sprawa, uszy można zatykać, twoja sprawa, ale nie macie prawa tępić ludzi, którzy poznali inne fakty. Biblia nie jest alfą i omegą w każdej sprawie.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: nike »

HEHEH ale mi wytłumaczyłaś, wuko doradzę ci, nie naśmiewaj się,, jeżeli nie potrafisz wybrnąć z sytuacji, bo szkoda twojego zdrowia.
Warto ten wierszyk przeczytać-------

Zła myśl!!

Zła myśl zasiana, kiełkuje szybko,
rozwija się i pięknieje,
jest ubierana,
przez swego pana,
w najpiękniejsze nadzieje.

Nadzieja jednak,
szybko przemija,
a myśl ulotną się staje,
umysł jest w trwodze,
serce w rozpaczy,
A siewca ?----z niczym zostaje. :-D

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: booris »

Henryk pisze:Warto przeanalizować wypowiedź Pawła z Dz Ap 13:17-22...
Pawla,z roznych przyczyn,raczej bym do tego nie mieszal.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: wuka »

ale mi wytłumaczyłaś,
Wytłumaczyłam, jak umiałam. Pytasz tak pokrętnie, że nie umiem inaczej odpowiedzieć. Zadaj krótkie pytanie, postaram się odpowiedzieć. W tej chwili to jakieś podchody i zaczepki stosujesz. Poezji nie lubię, więc nie karm mnie nią. Nie czytam. Może czasami taką wysokich lotów, ale nie wierszydła.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Henryk »

booris pisze:
17 sty 2023, 16:12
Henryk pisze:Warto przeanalizować wypowiedź Pawła z Dz Ap 13:17-22...
Pawla,z roznych przyczyn,raczej bym do tego nie mieszal.
Wiem, wiem...
Niewygodny w swych poglądach dla wielu.
Co by o nim nie mówić- to wyjątkowy znawca Prawa, Tory, zdolny uczeń najlepszych nauczycieli.
A do tego faryzeusz i uczeń Jezusa.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: booris »

Henryk pisze:Wiem, wiem...
Niewygodny w swych poglądach dla wielu.
Nie,nie dlatego ze niewygodny,a dlatego ze jego interpretacja ST jest niezgodna z zawartoscia tegoz.Dam Ci przyklad.Pawel stwierdzil,ze Boga nikt nigdy nie widzial i nagle Bog stal sie niewidzialny.Mimo tego,iz w ST jest mnostwo wersow opisujacych bezposrednie spotkania z Bogiem.Na forum calkiem niedawno bylem nawet uczestnikiem w dyskusji na ten temat.Od jednego z nich dowiedzialem sie,ze klamie,a drugi stwierdzil ze nikt go nie widzial i niech tak zostanie.Bardzo merytoryczne wyjasnienia. :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia ziem biblijnych”