Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Dział do wszelkich dyskusji na tematy historii terenów opisanych w Piśmie Świętym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: DonCicio »

George pisze:
04 sty 2024, 14:32
DonCicio, moim naczelnym zadaniem jest promowanie PRAWDY
PRAWDY nie trzeba promować, to nie jest towar. Prawda jest przeciwieństwem kłamstwa i każdy kto tkwi w kłamstwie nie ma nic wspólnego z drogą prawdą (3 Jan 4). Ten kto kłamie "promuje KŁAMSTWO":

„Waszym ojcem jest Diabeł, a wy chcecie spełniać pragnienia swojego ojca. On od początku był zabójcą i nie stał mocno w prawdzie, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy kłamie, robi to zgodnie z własną naturą, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa” (Jan 8:44)

Ale … sprawdźmy co Ty "promujesz":
George pisze:
04 sty 2024, 14:32
Miasto Nazaret powstało kilkaset lat po Chrystusie.
George ... czyżby Maria urodziła Chrystusa kilkaset lat później?

"Kiedy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, Bóg posłał anioła Gabriela do galilejskiego miasta Nazaret, do dziewicy zaręczonej z mężczyzną o imieniu Józef, pochodzącym z rodu Dawida. Dziewica ta miała na imię Maria" (Łuk 1:26,27)

Skąd anioł Gabriel wiedział gdzie jest Nazaret, skoro, jak twiedzisz "Miasto Nazaret powstało kilkaset lat po Chrystusie"?

Coś z tą „prawdą” Ci nie po drodze ...
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6318
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Queza »

DonCicio pisze:
04 sty 2024, 17:02
Coś z tą „prawdą” Ci nie po drodze ...
To widać po jego postach.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

DonCicio pisze:
04 sty 2024, 17:02
George pisze:
04 sty 2024, 14:32
DonCicio, moim naczelnym zadaniem jest promowanie PRAWDY
PRAWDY nie trzeba promować, to nie jest towar. Prawda jest przeciwieństwem kłamstwa i każdy kto tkwi w kłamstwie nie ma nic wspólnego z drogą prawdą (3 Jan 4). Ten kto kłamie "promuje KŁAMSTWO":

„Waszym ojcem jest Diabeł, a wy chcecie spełniać pragnienia swojego ojca. On od początku był zabójcą i nie stał mocno w prawdzie, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy kłamie, robi to zgodnie z własną naturą, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa” (Jan 8:44)

Ale … sprawdźmy co Ty "promujesz":
George pisze:
04 sty 2024, 14:32
Miasto Nazaret powstało kilkaset lat po Chrystusie.
George ... czyżby Maria urodziła Chrystusa kilkaset lat później?

"Kiedy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, Bóg posłał anioła Gabriela do galilejskiego miasta Nazaret, do dziewicy zaręczonej z mężczyzną o imieniu Józef, pochodzącym z rodu Dawida. Dziewica ta miała na imię Maria" (Łuk 1:26,27)

Skąd anioł Gabriel wiedział gdzie jest Nazaret, skoro, jak twiedzisz "Miasto Nazaret powstało kilkaset lat po Chrystusie"?

Coś z tą „prawdą” Ci nie po drodze ...
Prawda to Nazara, a Nazara to religia Minejczyków, ale o Minejczykach pewnie nic jeszcze nie słyszałeś, prawda ?

Łukasz to apostoł Faryzeusza Pawła, a Paweł napewno nie był Apostołem Chrystusa. Skąd on niby miałby wiedzieć cokolwiek o narodzinach Chrystusa.

Sam Łukasz opisuje nawrócenie się Faryzeusza Pawła, który był jednym z największych prześladowców uczniów Chrystusa, w bardzo podejrzany sposób.

Zerknijmy jak to nawrócenie Faryzeusza Pawła właściwie wyglądało. Zobaczmy jak to dokładnie było z tym Pawłowym "Chrystusem"; tym który niby nawrócił Faryzeusza Pawła.

"Z tego co wiemy od uczniów Pawła, Łukasza, Szaweł udając się do Damaszku, by tam dalej prześladować Nazarejczyków, zostaje zatrzymany przez samego Boga. To wydarzenie jest opisane w Nowym Testamencie trzykrotnie:

- Dzieje Apostolskie 9,1-9: „A gdy upadli na ziemię, usłyszał głos mówiący do niego: Saulu, Saulu, czemu mnie prześladujesz?„.

- W tej samej księdze, kilka rozdziałów dalej czytamy: „A gdy wszyscy upadliśmy na ziemię, usłyszałem głos do mnie mówiący w języku hebrajskim: Saulu, Saulu, czemu mnie prześladujesz? Trudno ci wierzgać przeciw ościeniowi?”(Dz 26,14).

Te dwa opisy wyszły spod ręki pupila Pawła - ewangelisty Łukasza, który jest autorem Dziejów.

Główny zainteresowany także poczynił aluzję do tego wydarzenia pisząc:

„A w końcu po wszystkich ukazał się i mnie jako poronionemu płodowi”
(1 Kor 15,8).

Wspomnienie jest bardzo lakoniczne, ale teoretycznie Chrystus ukazał się Pawłowi tylko jeden raz, więc musi chodzić o wydarzenie w drodze do Damaszku."

A teraz coś bardzo zabawnego.

Według Łukasza, "Jezus" zwracając się do Faryzeusza Szawła, nie mogąc nic mądrego od siebie powiedzieć cytuje Pawłowi tekst Eurypidesa !!! W dodatku, robi to w języku żydowskim, a przecież wiemy że ze swoimi uczniami Chrystus komunikował się językiem Aramejskim.

Wyjątkowo ciekawa jest druga relacja z Dz 26,14. Paweł relacjonuje słowa Jezusa:

„Trudno ci wierzgać przeciw ościeniowi?”.


Zerknijmy na trochę większy tego fragment.
Paweł mówi:

Cytat:
"(10) Uczyniłem to też w Jerozolimie i wziąwszy upoważnienie od arcykapłanów, wtrąciłem do więzienia wielu świętych, głosowałem przeciwko nim, gdy ich skazywano na śmierć,

(11) i często przymuszałem ich karami do bluźnierstwa we wszystkich synagogach.

Prześladowałem ich bez miary i ścigałem nawet po innych miastach.


(12) Tak jechałem do Damaszku z upoważnienia i z polecenia najwyższych kapłanów.

(13) W południe podczas drogi ujrzałem, o królu, światło z nieba, jaśniejsze od słońca, które ogarnęło mnie i moich towarzyszy podróży.
(14) Kiedyśmy wszyscy upadli na ziemię, usłyszałem głos, który mówił do mnie po hebrajsku: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?

Trudno ci wierzgać przeciwko ościeniowi.


(15) Kto jesteś, Panie? - zapytałem. A Pan odpowiedział: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz."


Eurypides, tragik grecki z IV p.n.e. takie oto słowa przypisuje w swojej sztuce „Bachantki” bogowi Dionizosowi:

"Nie lepiej przyjść z ofiarą do boga potęgi,
Niż wierzgać, ty — człowieku! przeciw ościeniowi?"


Łukasz do swojej wymyślonej historyjki o nawróceniu Faryzeusza Pawła wkłada w usta Pawłowego Boga słowa greckiego tragika Eurypidesa, jak gdyby Chrystus jeśli by tam faktyczne był obecny, nie mógł sam od siebie czegoś bardziej sensownego powiedzieć.

Łukasz użył po prostu tekstu Eurypidesa z "Bachantki".

"Eurypides znany jest między innymi z tego, że wprowadził do języka greckiego i do sztuk teatralnych wyrażenie deus ex machina, na określenie maszyny za pomocą, której z wysoka spuszczano postać boga, który przeprowadzał ingerencję w akcję sztuki.

Wyrażenie to stało się szybko symbolem boskiej, nieoczekiwanej interwencji, która rozładowywała akcję i doprowadzała do zwrotu o 180 stopni. Eurypides często stosował ten zabieg, za co zaczęto go krytykować, odbierano to jako „pójście na łatwiznę” w trudnym momencie."

Innym ciekawym spostrzeżeniem jest to, że w tej samej tragedii, Dionizos nazywany jest παῖς „synem bożym”

Dlaczego Chrystus miałby cytować Eurypidesa w słowach kierowanych do prześladowcy Szawła??? Czy nie byłby On w stanie sam od siebie czegoś mądrego powiedzieć?
Jestem przekonany że byłby, gdyby tylko faktycznie miał spotkanie z Faryzeuszem Pawłem.

To uczniowi Faryzeusza Pawła - Łukaszowi brakło wyobraźni więc wkleił dla naiwnych i nieobeznanych z grecką literaturą fragment z tragedii Eurypidesa.

Poza fragmentami z Eurypidesa mamy też w "Pawłowej Literaturze" cytat z greckiego poety z III w. p.n.e. Aretusa (stoik z okolic Pawła), z jego dzieła „Fenomeny”, i cytat z Epimenidesa poety z VII w. p.n.e., który jest użyty w Pawłowej literaturze i to nie tylko raz.

Teraz widzimy że nawet początek działalności samozwańczego "apostoła" Pawła, który choć napisał połowę NT nigdy nie okazał skruchy i żalu za popełnione na Nazarejczykach zbrodnie, był oparty na tragediach greckich a nie historii spotkania z Chrystusem, "fakcie" który nigdy nie zaistniał.

W swej pierwszej encyklice Redemptor hominis (1979) Jan Paweł II zacytował słowa Chrystusa

„poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Następnie dodał:

„W słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem.

Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie”.


Więc jest już najwyższy czas aby poznać PRAWDĘ o naszym Miłosiernym Bogu i Jego Kościele - KOŚCIELE BOGA, i wyzwolić Go z żydowskiej okupacji Pawłowego Mesjanistycznego Kościoła.

Żydów, okupujących Apostolski KOŚCIÓŁ BAGA nie można zwalczać: siłą, kłamstwem, truć, zabijać, czy fizycznie ranić, bo jest to broń typowo żydowska, w której są oni jak i ich ojciec (Ewangelia Jana 8) mistrzami.

Żydów można pokonać tylko PRAWDĄ. Więc poznajmy i głośmy prawdę, a prawda nas, i nasz Katolicki Kościół Boga wyzwoli z żydowskiej niewoli, Pawłowego Chrystusowego Faryzejskiego Kościoła."
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Bobo »

Dobra. Przejdź do konkretów. Bo jak na razie to wciskasz nam swoją teologię.
Czy faktycznie ten koscioł prawdziwy to Katolicki? On jest tym prawdziwym kościołem? Bo piszesz wielkie elaboraty których, podejrzewam, mało kto czyta.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

Bobo pisze:
04 sty 2024, 20:31
Dobra. Przejdź do konkretów. Bo jak na razie to wciskasz nam swoją teologię.
Czy faktycznie ten koscioł prawdziwy to Katolicki? On jest tym prawdziwym kościołem? Bo piszesz wielkie elaboraty których, podejrzewam, mało kto czyta.
Który Kościół masz na myśli ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Bobo »

No sorry, nie odwracaj kota ogonem. Cytujesz JPII odnośnie KK to moje pytanie jest skierowane do Ciebie: Który Kościół jest ten prawdziwy. Po tylu tekstach/postach może się w końcu odkryjesz?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

Obecny KrK składa się z oryginalnego Kościoła Nazarejczyków, którego głową Kościoła - Apostoła Piotra ustanowił sam Chrystus, i z Kościoła Mesjanistycznego, ustanowionym przez Faryzeusza Pawła.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: Bobo »

Nie pytam o obecny KrK, tylko który to jest wg Ciebie ten prawdziwy. Pytanie jest dość proste, bo pewnie do niego należysz.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: DonCicio »

George pisze:
04 sty 2024, 22:34
Obecny KrK składa się z oryginalnego Kościoła Nazarejczyków, którego głową Kościoła - Apostoła Piotra ustanowił sam Chrystus, i z Kościoła Mesjanistycznego, ustanowionym przez Faryzeusza Pawła.
Nigdy nie było żadnego "Kościoła Nazarejczyków", tak samo jak Piotr nigdy nie był "głową Kościoła" a Paweł nie ustanowił nigdy żadnego "Kościoła Mesjanistycznego".

Głową Zboru zawsze był i nadal jest Jezus Chrystus: "bo mąż jest głową żony, tak jak Chrystus jest głową zboru - ciała, którego jest wybawcą" (Ef 5:22)

W jednym zdaniu aż trzy razy "rozminąłeś się z prawdę" ... łagodnie to ujmując.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

DonCicio pisze:
04 sty 2024, 22:58
George pisze:
04 sty 2024, 22:34
Obecny KrK składa się z oryginalnego Kościoła Nazarejczyków, którego głową Kościoła - Apostoła Piotra ustanowił sam Chrystus, i z Kościoła Mesjanistycznego, ustanowionym przez Faryzeusza Pawła.
Nigdy nie było żadnego "Kościoła Nazarejczyków", tak samo jak Piotr nigdy nie był "głową Kościoła" a Paweł nie ustanowił nigdy żadnego "Kościoła Mesjanistycznego".

Głową Zboru zawsze był i nadal jest Jezus Chrystus: "bo mąż jest głową żony, tak jak Chrystus jest głową zboru - ciała, którego jest wybawcą" (Ef 5:22)

W jednym zdaniu aż trzy razy "rozminąłeś się z prawdę" ... łagodnie to ujmując.
„Nazarejczycy (nazorejczycy) – nazwa nadana pierwszym chrześcijanom w Dziejach Apostolskich; ...”

—————

„ 18 Otóż i Ja tobie powiadam:

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,

a bramy piekielne go nie przemogą7.

19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».”


——————-
Apostoł Piotr ustanowił w Rzymie swym następcą Klemensa.
Paweł ustanowił swym następcą swego pupila Linusa.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: DonCicio »

George pisze:
04 sty 2024, 23:01

„ 18 Otóż i Ja tobie powiadam:

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,
Nie skała! Jezus nazwał Piotra Kefas. Semickie słowo Kefas może być spokrewnione z hebrajskim kefím - „skała”, ale Jezus nie nazwał Piotra kefim - skała, a Kefas ... co bardziej znaczy "kamień", "odłam skalny", (Strong 2786 Κηφᾶς - kamień)

Skałą zawsze był i jest Jezus: "A zatem dla was — ponieważ wierzycie — jest on cenny. Ale jeśli chodzi o tych, którzy nie wierzą, to „kamień odrzucony przez budowniczych stał się wieńczącym kamieniem narożnym” i „kamieniem, o który ludzie się potykają, skałą, przez którą upadają”. Tacy się potykają, bo są nieposłuszni słowu. Właśnie taki ich czeka los" (1 Pio 2:7,8)

"i wszyscy pili ten sam duchowy napój. Bo pili z towarzyszącej im duchowej skały, która wyobrażała Chrystusa" (1 Kor 10:4)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

DonCicio pisze:
04 sty 2024, 23:30
George pisze:
04 sty 2024, 23:01

„ 18 Otóż i Ja tobie powiadam:

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,
Nie skała! Jezus nazwał Piotra Kefas. Semickie słowo Kefas może być spokrewnione z hebrajskim kefím - „skała”, ale Jezus nie nazwał Piotra kefim - skała, a Kefas ... co bardziej znaczy "kamień", "odłam skalny", (Strong 2786 Κηφᾶς - kamień)

Skałą zawsze był i jest Jezus: "A zatem dla was — ponieważ wierzycie — jest on cenny. Ale jeśli chodzi o tych, którzy nie wierzą, to „kamień odrzucony przez budowniczych stał się wieńczącym kamieniem narożnym” i „kamieniem, o który ludzie się potykają, skałą, przez którą upadają”. Tacy się potykają, bo są nieposłuszni słowu. Właśnie taki ich czeka los" (1 Pio 2:7,8)

"i wszyscy pili ten sam duchowy napój. Bo pili z towarzyszącej im duchowej skały, która wyobrażała Chrystusa" (1 Kor 10:4)
"i na tej Skale zbuduję Kościół mój, ... „
Nie wiem którego wyrazu w tym zdaniu nie rozumiesz DonCicio

To Faryzeusz Paweł zbudował swój Kościół na Chrystusie, tym który podobno zwalił go z konia, i przemówi do niego po hebrajsku, używając słów ze sztuki greckiej ;)
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: DonCicio »

George pisze:
04 sty 2024, 23:59
"i na tej Skale zbuduję Kościół mój, ... „
Nie wiem którego wyrazu w tym zdaniu nie rozumiesz DonCicio
Dogmat, jakoby Kefas był "skałą" ogłoszony w roku 1870 przez pierwszy Sobór Watykański oparto głównie na interpretacji fragmentów z Ewangelii według Mateusza 16:16-19 oraz Jana 21:15-17. Ale samo nazwanie Piotra Kefas, mówi jakiego rodzaju 'skałą' ... będzie (Κηφᾶς - kamień):

"po czym zaprowadził go do Jezusa. Gdy Jezus spojrzał na niego, rzekł: „Ty jesteś Szymon, syn Jana. Będziesz się nazywał Kefas” (to znaczy Piotr)" (Jan 1:42)

... to znaczy, że będzie on odznaczał się niektórymi cechami skały, np. będzie twardy. Tyle, że stricte „Skałą” (gr. Petra) jest Jezus, a Piotr (gr. Kefas) bardzie „kamieniem” oderwanym od "Skały".

Przez tą cechę Kefas stał się jednym z "filarów" zboru wczesnochrześcijańskiego (Gal 2:9), ale nie "Opoką", "Skałą", bo tą był Jezus.

Jako Izraelita Piotr z pewnością znał hebrajskie proroctwa mówiące o "kamieniu węgielnym" (Iz 8:13,14, 28:16). Jedno z nich zacytował w swoim liście i wyjaśnił, że przepowiedzianym "kamieniem węgielnym" okazał się Pan Jezus - nie on sam!

Piotr posłużył się wtedy greckim wyrazem pétra, tym samym, który znajduje się w Mateusza 16:18, tylko i wyłącznie w odniesieniu do Chrystusa (1 Pio 2:4-8).

Nawet Augustyn żyjący w latach 354-430 n.e. napisał:
"Skała nie bierze swej nazwy od Piotra, tylko Piotr od skały (non enim a Petro petra, sed Petrus a petra), podobnie jak Chrystus nie wywodzi się z chrystianizmu, tylko chrystianizm z Chrystusa. Pan mówi: ‛Na tej opoce zbuduję Kościół mój’ dlatego że Piotr powiedział: ‛Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego’. Na tej opoce, którą wyznałeś — mówi — zbuduję Kościół mój. Gdyż Chrystus był opoką (petra enim erat Christus), na której również był zbudowany sam Piotr; bo żaden człowiek nie może położyć innego fundamentu niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus".
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: George »

DonCicio pisze:
05 sty 2024, 7:30
George pisze:
04 sty 2024, 23:59
"i na tej Skale zbuduję Kościół mój, ... „
Nie wiem którego wyrazu w tym zdaniu nie rozumiesz DonCicio
Dogmat, jakoby Kefas był "skałą" ogłoszony w roku 1870 przez pierwszy Sobór Watykański oparto głównie na interpretacji fragmentów z Ewangelii według Mateusza 16:16-19 oraz Jana 21:15-17. Ale samo nazwanie Piotra Kefas, mówi jakiego rodzaju 'skałą' ... będzie (Κηφᾶς - kamień):

"po czym zaprowadził go do Jezusa. Gdy Jezus spojrzał na niego, rzekł: „Ty jesteś Szymon, syn Jana. Będziesz się nazywał Kefas” (to znaczy Piotr)" (Jan 1:42)

... to znaczy, że będzie on odznaczał się niektórymi cechami skały, np. będzie twardy. Tyle, że stricte „Skałą” (gr. Petra) jest Jezus, a Piotr (gr. Kefas) bardzie „kamieniem” oderwanym od "Skały".

Przez tą cechę Kefas stał się jednym z "filarów" zboru wczesnochrześcijańskiego (Gal 2:9), ale nie "Opoką", "Skałą", bo tą był Jezus.

Jako Izraelita Piotr z pewnością znał hebrajskie proroctwa mówiące o "kamieniu węgielnym" (Iz 8:13,14, 28:16). Jedno z nich zacytował w swoim liście i wyjaśnił, że przepowiedzianym "kamieniem węgielnym" okazał się Pan Jezus - nie on sam!

Piotr posłużył się wtedy greckim wyrazem pétra, tym samym, który znajduje się w Mateusza 16:18, tylko i wyłącznie w odniesieniu do Chrystusa (1 Pio 2:4-8).

Nawet Augustyn żyjący w latach 354-430 n.e. napisał:
"Skała nie bierze swej nazwy od Piotra, tylko Piotr od skały (non enim a Petro petra, sed Petrus a petra), podobnie jak Chrystus nie wywodzi się z chrystianizmu, tylko chrystianizm z Chrystusa. Pan mówi: ‛Na tej opoce zbuduję Kościół mój’ dlatego że Piotr powiedział: ‛Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego’. Na tej opoce, którą wyznałeś — mówi — zbuduję Kościół mój. Gdyż Chrystus był opoką (petra enim erat Christus), na której również był zbudowany sam Piotr; bo żaden człowiek nie może położyć innego fundamentu niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus".
DonCicio, staraj się czytać ze zrozumieniem:

„ 18 Otóż i Ja tobie powiadam:

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,

a bramy piekielne go nie przemogą7.

19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».”


Piotr był Galilejczykiem a nią żadnym Izraelitą czy Żydem.

To jemu Chrystus dał klucze do nieba.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dom rodzinny i rodzina Jezusa ...

Post autor: DonCicio »

George pisze:
05 sty 2024, 10:46
DonCicio, staraj się czytać ze zrozumieniem:

Piotr był Galilejczykiem a nią żadnym Izraelitą czy Żydem.
Czyli, jak rozumiem, ja, według Twojej teorii, jestem Ślązakiem a nie żadnym Polakiem czy Obywatelem RP. Tak? :mysli:
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia ziem biblijnych”