staro-hebrajski, aramejski, czy grecki

Dział do wszelkich dyskusji na tematy historii terenów opisanych w Piśmie Świętym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
UntilIDie
Posty: 69
Rejestracja: 24 cze 2012, 1:55

staro-hebrajski, aramejski, czy grecki

Post autor: UntilIDie »

Takie ciekawe pytanie czy Żydzi za czasów Jezusa posługiwali się jęykiem aramejskim? Z tego co się orientuje to staro-hebrajski, ten język za czasów Mojżesza był powiązany z Fenicjanami i Grekami, którzy dodali do znaków wymyslonych przez Fenicjan samogłoski i powstal alfabet (to słowo nawet wywodzi się z greki). Więc czy język Mojżesza, był dialektem greckim, a wczesniejszy język np. Abrahama, był językiem sumeryjskim. A co w takim razie z aramejskim, wszak nie był to język powiązany w zaden sposób z językiem Izraelitów, gdyż był to język Babilonu (nawet pisało się go i czytało od prawej do lewej, czyli odwrotnie niz staro-nebrajski). I czy święte księgi żydowskie, Tora itp. były zapisane w języku aramejskim, czy greckim? Jeśli w greckim to po co aramejski no i jeśli w takim przypadku to Gibson kłamie :)
Jesli któs ma coś do powiedzenia na ten temat, jakieś informacje, czy dostęp do jakiś wiarygodnych źródeł, to niech pisze.
„Więc kimże w końcu jesteś?-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

Po okresie niewoli babilońskiej społeczeństwo żydowskie coraz silniej się aramizowało językowo, aż aramejski ostatecznie w czasach Jezusa stał się najpopularniejszym językiem wśród Żydów, najprawdopodobniej on sam posługiwał się tym językiem na co dzień. Hebrajski oczywiście przetrwał, ale pozostał tylko językiem kultowym i biblijnym, kapłani odmawiali w nim modlitwy i przepisywali Księgi. Greka z kolei była językiem obcym, sama przybyła dopiero w okresie hellenistycznym, po podbojach Aleksandra, stała się narzeczem warstw rządzących, kupców i ludzi generalnie zwanych ,,elitami", nie tylko jednak wśród Żydów, ale także i u innych ludów bliskowschodnich. Grecki (język indoeuropejski) nie ma miał nic wspólnego z fenickim i hebrajskim (języki semickie)!
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

UntilIDie
Posty: 69
Rejestracja: 24 cze 2012, 1:55

Post autor: UntilIDie »

Coś chyba ma bo paleo-hebrajski posiadał podobno samogłoski, a te inne języki semickie nie
„Więc kimże w końcu jesteś?-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia ziem biblijnych”