Inskrypcja z Chirbet Qejafa – najstarsza znana[1] inskrypcja hebrajska z przełomu XI i X w. p.n.e. odkryta w 2008 roku podczas wykopalisk na stanowisku Chirbet Qejafa w Izraelu. Mówi o ustanowieniu królestwa przez lud i przywódców w odpowiedzi na niesprawiedliwość sędziów.
Inskrypcję odczytano na niekompletnym ostrakonie o wysokości ok. 15 cm i szerokości 11,5-16,7 cm. Składa się z pięciu wierszy po 15-20 liter każdy. Początek tekstu nie zachował się. W przeciwieństwie do współczesnego alfabetu hebrajskiego pismo biegnie od lewej do prawej strony. Litery reprezentują późną odmianę pisma protokananejskiego. Według Gershona Galila inskrypcja jest spisana w języku starohebrajskim[2], z czym zgadza się Edward Lipiński.
Datowanie absolutne metodą węgla C-14 datuje stanowisko (zamieszkane przez 20-30 lat) na drugą połowę XI wieku lub pierwszą połowę X wieku p.n.e. Jest to zgodne z datowaniem paleograficznym i chronologią biblijną.
Inskrypcja zaczyna się od opisu nadużyć sędziów. Następnie oznajmia ustanowienie królestwa przez lud i przywódców (według Edwarda Lipińskiego tekst nie pozwala się interpretować jako opis ustanowienia króla, lecz wskazuje na ustanowienie królestwa jako instytucji), którzy w ten sposób „wyrugowali przestępstwo z bytu pokoleń”.
Inskrypcja jest uznawana za kopię dokumentu oficjalnego. Y. Garfinkel i S. Ganor datują inskrypcję na okres panowania Dawida. Nie zgadza się z tym Edward Lipiński (zgodny w tym zakresie z Émile Puechem) uznając postawę tych naukowców za motywowaną ideologicznie. Według Lipińskiego inskrypcję należy datować na okres panowania Saula lub Iszbaala. Inskrypcja zgodna jest z podstawową tradycją biblijną o ustanowieniu Saula jako króla na żądanie ludu, nie zawiera natomiast odniesień do Samuela, któremu 1 Księga Samuela przypisuje znaczącą rolę w tym procesie.
tabasz pisze:To moze jednak Biblia wbrew zapewnieniom fantastow mowi prawde
Artaxerxes pisze:Datowanie absolutne metodą węgla C-14 datuje stanowisko (zamieszkane przez 20-30 lat) na drugą połowę XI wieku lub pierwszą połowę X wieku p.n.e. Jest to zgodne z datowaniem paleograficznym i chronologią biblijną.
Datowanie w ten sposób oznacza zgodę na to, że ziemia ma wiele milionów lat.
Biblia twierdzi, że ok. 6000.
Tak więc kłamie.
Przyjmujecie to, co wam pasuje, a odrzucacie to samo, gdy jest niezgodne z waszymi poglądami?
nesto pisze:Datowanie w ten sposób oznacza zgodę na to, że ziemia ma wiele milionów lat.
Biblia twierdzi, że ok. 6000.
Tak więc kłamie.
Pomyłka. Biblia w swojej chronologii utrzymuje, że to ślad człowieka wynosi ok. 6000 lat anie ziemia sama w sobie. Tak więc Biblia nie kłamie.
To jak stare wg ciebie są znane dzisiaj cywilizacje, których resztki datowane są jw?
Jeden z przykładów - Jerycho, powstałe około 9 tysięcy lat p.n.e. (wg badań jw).
No oczywiście pomijając ślady najstarszej aktywności ludzkiej czy kości zwierząt, kaniony, góry itp.
nesto pisze:No oczywiście pomijając ślady najstarszej aktywności ludzkiej czy kości zwierząt, kaniony, góry itp.
Nie pomijając, bo inny wiek będą miały ślady człowieka (jako najmłodszego) a starsze będą zwierzęta a najstarsze góry
Kto umiejscawia w tym samym okresie powstanie wszystkich tych trzech? Nikt. Biblia również.
Tak. Bo:
1. temat dotyczy inskrypcji a ciągnięcie kwestii wieku istnienia człowieka jest 'nie po drodze'.
2. moja dygresja była tylko korektą twojego błędnego zdania, jakoby Biblia określała wiek ziemi na ok. 6000 lat. I to nie jest prawdą. Nawet jeśli dyskusyjny jest wiek człowieka to Biblia nie podaje wieku ziemi. Chronologia raczej dotyczy człowieka. Stąd twoja gafa.
3. ponadto wycofuję się, gdyż... zamiast dyskutować, masz szpetną manierę szydzenia. A to odpycha.