Czy Dekalog jest nam potrzebny ......

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Konkluzja dla dzieci Bożych:

Prawo pokazuje grzech, człowiek podejmuje decyzję o odwróceniu się od grzechu a Jezus zbawia.

Jezus zbawia od grzechu i śmierci.

Grzech jest złamaniem Prawa Boga.

Decyzja o odwróceniu się od grzechu należy do człowieka.



W okazaniu łaski istnieje duże niebezpieczeństwo, bowiem ułaskawienie przestępcy prawa daje mu możliwość czynienia zła nadal.

Bóg powołał nas do świętości.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jak. 2:5-13
5. Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czyż to nie Bóg wybrał ubogich w oczach świata, aby byli bogatymi w wierze i dziedzicami Królestwa, obiecanego tym, którzy go miłują?
6. Wy zaś wzgardziliście ubogim. Czyż nie bogacze ciemiężą was i nie oni ciągną was do sądów?
7. Czy to nie oni zniesławiają zacne dobre imię, które zostało nad wami wezwane?
8. Jeśli jednak wypełniacie zgodnie z Pismem królewskie przykazanie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie.
9. Lecz jeśli czynicie różnicę między osobami, popełniacie grzech i jesteście uznani przez zakon za przestępców.
10. Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego.
11. Bo Ten, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj; jeżeli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą zakonu.
12. Tak mówcie i czyńcie, jak ci, którzy mają być sądzeni przez zakon wolności.
13. Nad tym, który nie okazał miłosierdzia, odbywa się sąd bez miłosierdzia, miłosierdzie góruje nad sądem.
(BW)

Zatem nie wystarczy przestrzeganie samego Szabatu, ale cały Zakon ma być dla Żyda obowiązkiem przestrzegania. Chrześcijanie świadomi,nie są pod Zakonem Mojżeszowym,ale pod Zakonem Wolności.

Alternatywa:
Jak. 1:25
25. Ale kto wejrzał w doskonały zakon wolności i trwa w nim, nie jest słuchaczem, który zapomina, lecz wykonawcą; ten będzie błogosławiony w swoim działaniu.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jachu pisze:Zatem nie wystarczy przestrzeganie samego Szabatu, ale cały Zakon
Oczywiście,dlatego duch Boży wskazuje ,że grzechem jest łamanie zakonu Boga.
W procesie uświęcenia przykazaniami Boga kolejne przykazania są zapisywane na sercu i umyśle wierzącego.

Jezus Chrystus głosi naukę swego Ojca Niebieskiego. Nic nie zmienia.

Jan 14,(24)
Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.
Bóg usuwa ofiary ze zwierząt, które nie były Jego wolą a urzeczywistnia się ofiara doskonała.
Nie była Twoją wolą ofiara zwierzęca i ofiara z pokarmów:
lecz przygotowałeś dla mnie ciało.
Hbr 10,5
Nie chciałeś ofiary krwawej ani obiaty,
lecz otwarłeś mi uszy;
całopalenia i żertwy za grzech nie żądałeś.
8 Wtedy powiedziałem: "Oto przychodzę;
w zwoju księgi o mnie napisano:
9 Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę,
a Prawo Twoje mieszka w moim wnętrzu".
Psalm 40,7-9

Bóg powołał nas do świętości Jachu , a nie do nieczystości.

1 Jan 3,4 bg
grzech jest przestępstwem zakonu

Jakub 1,(25)
Kto zaś pilnie rozważa doskonałą Torę wolności, i wytrwa w niej, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo


Jezus i apostołowie głosili święta Torę Boga. Teraz głoszą ją uczniowie Jezusa.
Iz 40:8 bp "Usycha trawa, kwiat więdnie, lecz słowo Boga naszego trwać będzie na wieki!"
To co Bóg napisał własnym palcem jest święte na zawsze.

4. PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU, ABY GO UŚWIĘCAĆ ; SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ
I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA, ALE DZIEŃ SIÓDMY - SZABATEM DLA JHWH BOGA TWEGO ; NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY - TY I TWÓJ SYN, I TWOJA CÓRKA,TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA, I TWE ZWIERZĘTA, I TWÓJ PRZYBYSZ, KTÓRY JEST W PODWOJACH TWOICH, GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JHWH NIEBIOSA I ZIEMIĘ, MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM ;
DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JHWH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO !


Mamy dążyć do doskonałości, a wstawia się za nami (ludem Bożym) nasz Arcykapłan Jezus Chrystus.

ŁASKA
W okazaniu łaski istnieje duże niebezpieczeństwo, bowiem ułaskawienie przestępcy daje mu możliwość czynienia zła PONOWNIE.

Jeżeli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości, to niech ukradnie i powie policjantowi, że Chrystus wyzwolił go od prawa.
Jezus wyzwala od grzechów i śmierci.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Listek

Nie daj się wpuszczać w maliny. Nazwa "zakon" jest niebiblijna. Kojarzy się źle, bo historia zakonów wiadomo jaka była. Poprawną formą jest Prawo Boże

_____________________

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Do dziś w Czechach Prawo to Zakon,w Rosji tudzież,a w staropolszczyźnie też było Zakon i dlatego tak oddaje Biblia Gdańska.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

tropiciel pisze:Nie daj się wpuszczać w maliny. Nazwa "zakon" jest niebiblijna.
tropiciel,nie wpuszczaj innych w maliny.Staropolskie slowo"zakon" znaczy - prawo.Slowo to funkcjonowalo na dlugo przed twoimi skojarzeniami.
tropiciel pisze:Kojarzy się źle, bo historia zakonów wiadomo jaka była.
W tym przypadku dotyczy ono organizacji o okreslonym porzadku prawnym i organizacyjnym i jest jak najbardziej wlasciwe.Skojarzenia to juz Twoj problem.
Gdybysmy chcieli podazac Twoim tokiem rozumowania,to okazaloby sie ,ze imie Jezus tez jest niebiblijne,bo nie wystepuje w Pismie.Juz nie wspomne o Jehowah.To slowo w Bibli nie istnieje.

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

booris pisze:tropiciel,nie wpuszczaj innych w maliny.Staropolskie slowo"zakon" znaczy - prawo.Slowo to funkcjonowalo na dlugo przed twoimi skojarzeniami.
Ale tropiciel ma rację - w Biblii Zakon nie występuje.
Szczerze mówiąc, mi osobiście słowo Zakon wiele "namieszało".
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jakże dużo różnych Zakonów istnieje w denominacjach religijnych,bo w tych przypadkach Zakon to reguła/podstawa wyznaniowa owych zgromadzeń Zakonnych.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Anna01 pisze:
booris pisze:tropiciel,nie wpuszczaj innych w maliny.Staropolskie slowo"zakon" znaczy - prawo.Slowo to funkcjonowalo na dlugo przed twoimi skojarzeniami.
Ale tropiciel ma rację - w Biblii Zakon nie występuje.
Szczerze mówiąc, mi osobiście słowo Zakon wiele "namieszało".
EMET:
Odnoszę się wyłącznie do Twojego, Adminko, wpisu. :->

Biblia Hebrajska nosi nazwę w zapisie: Tora Newiim uKethuwim; gdzie spotyka się niekiedy w translacjach: „Zakon, Prorocy i Pisma”. Jawnie mamy podejście: „Tora=Zakon”.
Znamy takie przykładowe dwa oddania translacyjne dwóch wypowiedzi –
1) „Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?” – wg Jana 10:34, ‘BW’.
2) „Odpowiedzieli mu Żydzi: My mamy zakon, a według zakonu winien umrzeć, bo się czynił Synem Bożym.” – wg Jana 19:7, ‘BW’.
W grece mamy na bazie rdzennego < nomos >, natomiast w hebr. wersjach przekładowych &#8216;NP&#8217; na bazie rdzennej formy&#8230; < tora(h) >, właśnie.
Z faktu, iż mamy oddanie transl. w &#8216;BW&#8217; wynika, że nie tylko XVII-wieczna &#8216;BGd&#8217; użyła wyrażenia od &#8222;Zakon&#8221;.

W &#8216;wikipedii&#8217; mamy takie ciekawe zdanie: &#8222;W polskich kościołach protestanckich terminem &#8222;zakon&#8221; określa się Prawo nadane Żydom, chociaż istnieją również np. anglikańskie zgromadzenia zakonne.&#8221;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon

Wzmiankowany - w &#8216;wikipedii&#8217; - termin &#8222;ordo&#8221; występuje w łac. &#8216;Vulgacie&#8217;: głównie w apokryf. 4 ks. Ezdrasza. Leksykalne znaczenie: &#8222;rząd; szereg; stan społeczny; grono; zgromadzenie; porządek&#8221; [np. te objaśnienia, wg &#8216;Słownika Plezi&#8217;].

Tudzież, o czym obszernie sam [m.in.] pisywałem na &#8216;Forum&#8217; &#8211; wyrażenie &#8222;kościół&#8221; też nie posiada rodowodu biblijnego.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Rozważanie DEKALOGU i jego rozwinięcia w dokładną instrukcję od Boga powoduje,że widzimy jak bardzo potrzebujemy zbawiciela. Dlatego Jezus mówi:

J 6:45 bw
"Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do Mnie."
Prawo Boże określa nasz grzech, ale nie zbawia.Potrzebujemy zbawiciela, który wybawi nas z niewoli grzechu.Jest Nim Chrystus Jezus, który wykupił nas spod władzy szatana , byśmy już nie żyli dla siebie tylko dla Boga.
I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, (10) i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi.
Ap.5
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Anna01
Ale tropiciel ma rację - w Biblii Zakon nie występuje.
Szczerze mówiąc, mi osobiście słowo Zakon wiele "namieszało".
Bardzo słuszne spostrzeżenie. Słowo "zakon" ma aktualnie negatywny wydźwięk i powinno być wyeliminowane z tłumaczeń Biblii. Często jest stosowane przez tych, którzy chcą zdyskredytować Prawo Boże, bo twierdzą, że ich Prawo Boże już
nie obowiązuje. Powybierali sobie z tego Prawa tylko to co im pasuje do ich dogmatów i doktryn.


____________________________

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

tropiciel pisze: Powybierali sobie z tego Prawa tylko to co im pasuje do ich dogmatów i doktryn.
Tak samo jak Ty twierdząc, że Pan Jezus nie jadł baranka paschalnego.
Jak się o to zapytałem, odpowiedziałeś mi głupio, że do talerza mu nie zaglądałem.
Wszyscy o tym wiedzą, że Jezus zakon wypełnił.
Ty natomiast przeczysz temu, choć nakazujesz przestrzegać prawa mojżeszowego.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Tak samo jak Ty twierdząc, że Pan Jezus nie jadł baranka paschalnego.
Po pierwsze to nie jestem dla Ciebie, żaden "Ty" ! Forma ta się skończyła w twoim przypadku i z pewnością wiesz dlaczego !
A po drugie nigdzie czegoś takiego nie pisałem, i gdybyś czytał uważniej, to co piszę, a nie po "łebkach", to byś wiedział jaką rangę nadaję tego typu swoim wypowiedziom.


ale dla odświeżenia pamięci proponuję przeczytać co zaznaczyłem we wpisie z dnia 2016-09-04, 14:45, a tu podaję lik :

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... &start=135
Jak się o to zapytałem, odpowiedziałeś mi głupio, że do talerza mu nie zaglądałem.
a zaglądałeś ???
Wszyscy o tym wiedzą, że Jezus zakon wypełnił.
wypełnił - to nie znaczy usunął. Usunął tylko dla tych, którym to wygodne !
Ty natomiast przeczysz temu, choć nakazujesz przestrzegać prawa mojżeszowego.
Nie pierwszy już raz zniekształcasz moje wypowiedzi. Dlatego m.in. z tobą wszelką dyskusję skończyłem ! Odpowiadać tobie w niczym nie mam obowiązku. A głupich wypowiedzi to poszukaj najpierw u siebie.

________________________________

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Krystianie, czy jesteś świadomy tego.że prorokowi Mojżeszowi Swoje Prawo podyktował sam Bóg Jehovah. Nie ma prawa bardziej sprawiedliwego niż Boże.


Oczywiście nie jest ważne prawo mojżeszowe w interpretacji rabinów żydowskich tylko jest ważne prawo Boże w interpretacji Jezusa Chrystusa,który dał wzór jak je wypełniać z pomocą ducha Bożego.

Gdy człowiek rodzi się na nowo i otrzymuje ducha Syna Bożego,to duch B. uzdalnia nowo narodzonego do wypełniania Prawa Boga, czyli niegrzeszenia i pomaga lepiej rozumieć PŚ.

Człowiek na drodze uświęcenia przykazaniami Boga( nie ludzkimi naukami). podąża za Jezusem do świętości bez której nikt nie ujrzy Pana.

Pozdrawiam :-)
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

tropiciel pisze:Po pierwsze to nie jestem dla Ciebie, żaden "Ty"
Dla mnie to dziwne, skoro na pw zwracałeś się do mnie po imieniu.
Być może masz amnezję, skoro się nie zgadzam z Twoją teorią, że Jezus był weganem, przeszedłeś teraz ze mną na per pan
tropiciel pisze:a zaglądałeś
Zaglądałem do Biblii, a tam pisze, że spożywał
tropiciel pisze:Dlatego m.in. z tobą wszelką dyskusję skończyłem
Nie tylko ze mną. Ty wszelkie dyskusje kończysz, jak z Tobą się ktoś nie zgadza.
tropiciel pisze: Odpowiadać tobie w niczym nie mam obowiązku. A głupich wypowiedzi to poszukaj najpierw u siebie.
Nikt Ci nie każe odpowiadać na moje posty.
Pisze dlatego, abyś Chrystian nie wprowadził w błąd, że Jezus nie wypelnił prawa mojżeszowego nie spożywając baranka paschalnego.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”