O kim mówi Dawid

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
defer
Posty: 8
Rejestracja: 12 paź 2013, 23:13

O kim mówi Dawid

Post autor: defer »

witam

W Dz. 2,25-2,34 Piotr mówi:

Dawid Powiedział o Nim:
Miałem Pana zawsze przed oczami,
gdyż stoi po mojej prawicy,
abym się nie zachwiał.
26 Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei,
27 że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu.
28 Dałeś mi poznać drogi życia
i napełnisz mnie radością


Przecież w przytoczonym przez Piotra fragmencie Dawid nie mówi o Nim (czyli Jezusie), jak chce Piotr, tylko mówi o sobie. Dawid mówi moje ciało spoczywać będzie. Nie mówi Jego ciało spoczywać będzie

Więc dlaczego Piotr przytacza ten fragment gdzie Dawid mówi o sobie i mówi, że Dawid mówi w nim o Jezusie.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Re: O kim mówi Dawid

Post autor: David77 »

defer pisze:witam

W Dz. 2,25-2,34 Piotr mówi:

Dawid Powiedział o Nim:
Miałem Pana zawsze przed oczami,
gdyż stoi po mojej prawicy,
abym się nie zachwiał.
26 Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei,
27 że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu.
28 Dałeś mi poznać drogi życia
i napełnisz mnie radością


Przecież w przytoczonym przez Piotra fragmencie Dawid nie mówi o Nim (czyli Jezusie), jak chce Piotr, tylko mówi o sobie. Dawid mówi moje ciało spoczywać będzie. Nie mówi Jego ciało spoczywać będzie

Więc dlaczego Piotr przytacza ten fragment gdzie Dawid mówi o sobie i mówi, że Dawid mówi w nim o Jezusie.
Wiele cytatów z Psalmów w pierwszej kolejności odnosiły się do autora Psalmów , ale miały one również prorocze znaczenie i wypełniły się one na Jezusie . Dokładne tak mamy w przypadku Króla Dawida . Zwróć uwagę co powiedział apostoł Piotr o Dawidzie

Dz 2: 30 (30) Będąc jednak prorokiem i wiedząc, że mu Bóg zaręczył przysięgą, iż jego cielesny potomek zasiądzie na tronie jego, (31) mówił, przewidziawszy to, o zmartwychwstaniu Chrystusa, że nie pozostanie w otchłani ani ciało jego nie ujrzy skażenia. (32) Tego to Jezusa wzbudził Bóg, czego my wszyscy świadkami jesteśmy; (33) wywyższony tedy prawicą Bożą i otrzymawszy od Ojca obietnicę Ducha Świętego, sprawił to, co wy teraz widzicie i słyszycie. (34) Albowiem nie Dawid wstąpił do nieba, powiada bowiem sam: Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej,
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

David77 pisze:miały one również prorocze znaczenie i wypełniły się one na Jezusie .
Ps.89.Zawarłem przymierze z moim wybrańcem; przysiągłem słudze memu, Dawidowi: (5) Utrwalę na wieki twoje potomstwo i tron twój utrwalę z pokolenia na pokolenie. (6) Niebiosa wysławiają cuda Twoje, Panie, i wierność Twoją w radzie świętych. (7) Bo któż na obłokach będzie równy Panu, któż wśród synów Bożych będzie do Pana podobny? (8) Bóg w radzie świętych przejmuje bojaźnią, wielki jest i straszny - ponad wszystkich wokół Niego. (9) Panie, Boże Zastępów, któż równy jest Tobie? Potężny jesteś, Panie, a wierność Twoja w krąg Ciebie otacza. (10) Ty ujarzmiasz pyszne morze, Ty poskramiasz jego wzdęte bałwany. (11) Ty podeptałeś Rahaba jak padlinę, rozproszyłeś Twych wrogów możnym Twym ramieniem. (12) Twoje jest niebo i Twoja jest ziemia; Ty założyłeś świat wraz z tym, co go napełnia; (13) Ty stworzyłeś północ i południe; Tabor i Hermon wykrzykują radośnie na cześć Twego imienia. (14) Ty masz ramię pełne potęgi, mocna jest ręka Twoja i Twoja prawica wzniesiona. (15) Podstawą Twego tronu sprawiedliwość i prawo; przed Tobą kroczą łaska i wierność. (16) Szczęśliwy lud, co umie się radować: chodzi, o Panie, w świetle Twego oblicza. (17) Cieszą się zawsze Twoim imieniem, wywyższa ich Twoja sprawiedliwość. (18) Bo Ty jesteś blaskiem ich potęgi, a dzięki Twej przychylności moc nasza się wznosi. (19) Bo puklerz nasz należy do Pana, a król nasz - do Świętego Izraela. (20) Mówiłeś niegdyś w widzeniu do świętych Twoich i powiedziałeś: Włożyłem na głowę mocarza koronę; wyniosłem wybrańca z ludu.

(21) Znalazłem Dawida, sługę mojego, namaściłem go świętym olejem moim, (22) aby ręka moja zawsze z nim była i umacniało go moje ramię. (23) Nie zwiedzie go nieprzyjaciel ani nie pognębi go złośnik. (24) Lecz zetrę przed nim jego przeciwników, porażę tych, co go nienawidzą. (25) Z nim moja wierność i łaska; w moim imieniu moc jego się wzniesie. (26) I rękę jego wyciągnę na morze, a prawicę jego na rzeki. (27) On będzie wołał do Mnie: Ty jesteś moim Ojcem, Bogiem moim i Skałą mojego ocalenia. (28) A Ja go ustanowię pierworodnym, największym wśród królów ziemi. (29) Zachowam dla niego łaskawość swą na wieki i wierne będzie moje z nim przymierze. (30) Sprawię, że potomstwo jego będzie wieczne, a jego tron - [trwały] jak dni nieba. (31) A jeśli synowie jego porzucą moje prawo i nie będą postępować według mych przykazań, (32) jeżeli naruszą moje ustawy i nie będą pełnili moich rozkazów, (33) ukarzę rózgą ich przewinienia, a winę ich biczami; (34) lecz nie odejmę mu łaski mojej i nie zawiodę w mojej wierności. (35) Nie zbezczeszczę mojego przymierza ani nie zmienię słowa ust moich. (36) Raz przysiągłem na moją świętość: na pewno nie skłamię Dawidowi. (37) Potomstwo jego trwać będzie wiecznie i tron jego będzie przede Mną jak słońce, (38) jak księżyc, co pozostaje na wieki, a świadek w chmurach jest wierny.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

defer
Posty: 8
Rejestracja: 12 paź 2013, 23:13

Post autor: defer »

Ale dalej nie jest jasne dlaczego Dawid mówi o sobie... Dlaczego mówi moje ciało, a nie ciało Pana. Twoja odpowiedź David77 jest tylko połowiczna.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

defer,

Ale dalej nie jest jasne dlaczego Dawid mówi o sobie... Dlaczego mówi moje ciało, a nie ciało Pana. Twoja odpowiedź David77 jest tylko połowiczna.

Napisałem ,że niektóre wydarzenia z życia Króla Dawida mają prorocze znaczenie , w pierwszej kolejności odnosiły się one do Dawida a w drugiej do Jezusa . Tak samo interpretowali znaczenie pewnych wydarzeń apostołowie .. Czy twoim zdaniem apostoł Piotr się pomylił odnosząc słowa które tyczyły Dawida do Jezusa ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

defer
Posty: 8
Rejestracja: 12 paź 2013, 23:13

Post autor: defer »

Zakładając, że Piotr się nie pomylił szukam odpowiedzi dlaczego Dawid użwa zaimka dzierżawczego "moje ciało" mówiąc o ciele Jezusa.

Czyli Twoim zdaniem David77, Dawid mówił, prorokował nie rozumiejac wypowiadających przez siebie słów? Powiedział Dawid "także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei, " - czyli Dawid nie rozumiał wypowiadanych przez siebie słów? Nie wiedział do kogo się odnoszą? Po prostu wpadał w trans i prorokował przez Duch Sw.?

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

defer pisze: dlaczego Dawid użwa zaimka dzierżawczego "moje ciało" mówiąc o ciele Jezusa.
Jak już wielu Tobie odpowiadało: :-(
- z tego prostego powodu, że mówił w tym miejscu o Jezusie.
Dz 2:25 bw "Dawid bowiem mówi o nim: Miałem Pana zawsze przed oczami mymi, Gdyż jest po prawicy mojej, abym się nie zachwiał."
Dz 13:36-37 bw "Dawid bowiem, gdy wykonał służbę, jaką mu wyroki Boże za jego pokolenia wyznaczyły, zasnął, został przyłączony do ojców swoich i oglądał skażenie; (37) Lecz Ten, którego Bóg wzbudził, nie oglądał skażenia."

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

defer pisze:Zakładając, że Piotr się nie pomylił szukam odpowiedzi dlaczego Dawid użwa zaimka dzierżawczego "moje ciało" mówiąc o ciele Jezusa.
Niechybnie wierzył, że będzie żył wiecznie i nigdy nie umrze? :aaa:

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

David77 pisze:Czy twoim zdaniem apostoł Piotr się pomylił odnosząc słowa które tyczyły Dawida do Jezusa ?
Można powiedzieć ,ze wszyscy prawdziwi słudzy Boży ,tj. królowie,kapłani i prorocy mieli ducha Namaszczenia Bożego, czyli ducha Chrystusa.

Każdy ze sług był prototypem, figurą wskazująca na nadchodzącą doskonałość tj . na Mesjasza.
1 Piotr 1, (10) Nad tym zbawieniem wszczęli poszukiwania i badania prorocy - ci, którzy przepowiadali przeznaczoną dla was łaskę. (11) Badali oni, kiedy i na jaką chwilę wskazywał Duch Chrystusa, który w nich był i przepowiadał cierpienia /przeznaczone/ dla Chrystusa i mające potem nastąpić uwielbienia.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Henryk pisze:Niechybnie wierzył, że będzie żył wiecznie i nigdy nie umrze?
Król Dawid wierzył,ze Bóg wypełni daną mu obietnicę o potomku, który nie ulegnie skażeniu. Obietnice o potomku,który będzie królował wiecznie.Chodzi o wypełnienie świętych spraw Dawida.
na pewno nie skłamię Dawidowi. (37) Potomstwo jego trwać będzie wiecznie i tron jego będzie przede Mną jak słońce, (38) jak księżyc, co pozostaje na wieki, a świadek w chmurach jest wierny.
Ps.89
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

defer pisze:Zakładając, że Piotr się nie pomylił szukam odpowiedzi dlaczego Dawid użwa zaimka dzierżawczego "moje ciało" mówiąc o ciele Jezusa.

Czyli Twoim zdaniem David77, Dawid mówił, prorokował nie rozumiejac wypowiadających przez siebie słów? Powiedział Dawid "także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei, " - czyli Dawid nie rozumiał wypowiadanych przez siebie słów? Nie wiedział do kogo się odnoszą? Po prostu wpadał w trans i prorokował przez Duch Sw.?
Odwiedź jest zawarta w Dz 2 : 27

(27) Bo nie zostawisz duszy mojej w otchłani I nie dopuścisz, by święty twój oglądał skażenie. (28) Dałeś mi poznać drogi żywota, Napełnisz mnie błogością przez obecność twoją. (29) Mężowie bracia, wolno mi otwarcie mówić do was o patriarsze Dawidzie, że umarł i został pogrzebany, a jego grób jest u nas aż po dzień dzisiejszy. (30) Będąc jednak prorokiem i wiedząc, że mu Bóg zaręczył przysięgą, iż jego cielesny potomek zasiądzie na tronie jego, (31) mówił, przewidziawszy to, o zmartwychwstaniu Chrystusa, że nie pozostanie w otchłani ani ciało jego nie ujrzy skażenia. (32) Tego to Jezusa wzbudził Bóg, czego my wszyscy świadkami jesteśmy; (33) wywyższony tedy prawicą Bożą i otrzymawszy od Ojca obietnicę Ducha Świętego, sprawił to, co wy teraz widzicie i słyszycie.

Ciało jego to ciało Jezusa które nie miało ulec skażeniu , w przeciwieństwie do ciała Dawida które przeszło proces skażenia . Więc nie należy tego fragmentu wiązać z wypowiedzią Dawida który mówi o sowim cele że będzie ono mieszkać w nadziei , nie po śmierci lecz dopiero pod panowaniem jego potomka Jezusa Chrystusa


W Liście do Hebr 1:5 czytamy

Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?

Pierwotnie słowa te odnosiły się do zrodzenia Króla Salomona

1 Sam 7:12 12) a gdy dopełnią się dni twoje i zaśniesz ze swoimi ojcami, Ja wzbudzę ci potomka po tobie, który wyjdzie z twego łona, i utrwalę twoje królestwo. (13) On zbuduje dom mojemu imieniu i utwierdzę tron królestwa jego na wieki. (14) Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem; gdy zgrzeszy, ukarzę go rózgą ludzką i ciosami synów ludzkich, (15) lecz łaska moja od niego nie odstąpi, jak odjąłem ją Saulowi, którego usunąłem sprzed ciebie. (16) I trwać będzie twój dom i twoje królestwo na wieki przede mną; tron twój też utwierdzony będzie na wieki.

Czy wobec tego Król Dawid był Bogiem JHWH ,a jego syn Salomon Jezusem Chrystusem ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Dawid mówi o owocu z drzewa Poznania Dobra i Zła, przy którym Bóg zawarł przymierze z Adamem i Ewą dotyczące dnia i nocy

Jr 33:20-22 eib "(20) Tak mówi PAN: Gdybyście zdołali zerwać moje przymierze z dniem i moje przymierze z nocą, tak aby nie było dnia ani nocy w ich porze, (21) to można by pomyśleć, że uda się zerwać moje przymierze z Dawidem, moim sługą, i że zabraknie mu syna, który by panował na jego tronie, albo kapłanów lewickich na moje usługi. (22) Jak niezliczone są zastępy niebios i jak niezmierzony piasek morski, tak liczne będzie potomstwo Dawida, mojego sługi, oraz Lewici, którzy Mi służą."
Obrazek

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

radek pisze:Dawid mówi o owocu z drzewa Poznania Dobra i Zła, przy którym Bóg zawarł przymierze z Adamem i Ewą dotyczące dnia i nocy
Mylisz się. Dawid w tym miejscu tłumaczy w prosty sposób rachunek infinitezymalny. :crazy:

eksplorator

Post autor: eksplorator »

defer pisze: Czyli Twoim zdaniem David77, Dawid mówił, prorokował nie rozumiejac wypowiadających przez siebie słów?
To żadna nowość! Są proroctwa, których nawet apostołowie natchnieni świętym duchem Bożym nie byli by w stanie zrozumieć, gdyż owo zrozumienie miało przyjść dopiero w czasie końca. Prorok Daniel pisał o pewnych rzeczach, nie rozumiejąc o czym pisze;
Dan 12;9,9 PNŚ-Z "Ja wprawdzie słyszałem, ale nie rozumiałem. Spytałem więc: „Panie mój, jak to wszystko się zakończy?”. Wtedy powiedział: „Idź, Danielu, bo słowa te mają być okryte tajemnicą i zapieczętowane aż do czasu końca"
Nawet sam Jezus nie wiedział o pewnych rzeczach, i to samo powiedział swoim uczniom, że nie do nich należy znać "czasy i pory";
Mat 24;36 PNŚ-Z "O tym dniu i godzinie nie wie nikt- ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko sam Ojciec"

Dzie 1;7 PNŚ-Z "Powiedział im: "Nie musicie wiedzieć, kiedy coś się wydarzy. Czasy i pory są pod kontrolą Ojca"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”