Co stało się u Boga w ogródku? Początek stworzenia, Eden

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Angela102
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2017, 18:00
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Co stało się u Boga w ogródku? Początek stworzenia, Eden

Post autor: Angela102 »

Bardzo obszerne artykuły na temat początków stworzenia, Edenu i grzechu.
Polecam przeczytać.

Co stało się u Boga w ogródku cz. 1

Co stało się u Boga w ogródku cz. 2

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Jeżeli pierwsza para ludzi nigdy nie zetknęła się ze śmiercią i nie miała zielonego pojęcia co znaczy śmierć, to jaki sens ma taki zakaz ?

Powiedzenie do nich ; ... bo gdy z niego spożyjesz, wydany śmierci – umrzesz , nie ma najmniejszego sensu ;
oni nie wiedzą , nie są świadomi , co znaczy wydany śmierci – umrzesz
Natomiast jeżeli zetknęli się ze śmiercią i doskonale wiedzą co to znaczy, to wtedy taka przestroga ma sens i jest się nad czym zastanowić :
Skorzystać czy nie skorzystać z owoców Drzewa Wiedzy , które mamy na wyciągniecie ręki .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

efroni pisze:Jeżeli pierwsza para ludzi nigdy nie zetknęła się ze śmiercią i nie miała zielonego pojęcia co znaczy śmierć, to jaki sens ma taki zakaz ?

Powiedzenie do nich ; ... bo gdy z niego spożyjesz, wydany śmierci – umrzesz , nie ma najmniejszego sensu ;
oni nie wiedzą , nie są świadomi , co znaczy wydany śmierci – umrzesz
Natomiast jeżeli zetknęli się ze śmiercią i doskonale wiedzą co to znaczy, to wtedy taka przestroga ma sens i jest się nad czym zastanowić :
Skorzystać czy nie skorzystać z owoców Drzewa Wiedzy , które mamy na wyciągniecie ręki .
Człowiek inteligentny, jeśli mu się wyjaśni na czym polega zło które może go spotkać zrozumie że należy tego zła unikać nawet jeśli sam tego zła nie doświadczył ani nie widział kogoś innego kto go doświadczył

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Albertus pisze:Człowiek inteligentny, jeśli mu się wyjaśni na czym polega zło które może go spotkać zrozumie że należy tego zła unikać nawet jeśli sam tego zła nie doświadczył ani nie widział kogoś innego kto go doświadczył
Problem w tym,ze nikt im tego nie wyjasnil.Gdyby mieli jakakolwiek wiedze na temat dobra i zla,wezowi nie udaloby sie ich sklonic do zjedzenia owocu.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Problem w tym,ze nikt im tego nie wyjasnil
Wyjaśnił. W tym sensie że powiedział że powinni się tego wystrzegać.

Gdyby mieli jakakolwiek wiedze na temat dobra i zla,wezowi nie udaloby sie ich sklonic do zjedzenia owocu.
Bardzo optymistyczne podejście. My znamy dobro i zło i nadal wężowi udaje się nas skłonić do czynienia zła.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Albertus pisze:Wyjaśnił. W tym sensie że powiedział że powinni się tego wystrzegać.
Zeby sie wystrzegac zla,najpierw musisz wiedziec czym jest zlo.
Albertus pisze:Bardzo optymistyczne podejście. My znamy dobro i zło i nadal wężowi udaje się nas skłonić do czynienia zła.
Twoje podejscie jest bardziej optymistyczne.Czemu?Bo probujesz zrzucic odpowiedzialnosc na weza,myslac ze ja to kupie.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Zeby sie wystrzegac zla,najpierw musisz wiedziec czym jest zlo.
Wymyśliła Nasza była "Mroczna Dama", a "booris" łyknął ja gęś dżdżownicę.

Niekoniecznie musisz doświadczyć osobiście złego, aby mieć o nim pojęcie.
Nie byłem na wojnie, a wiem jakie zło niesie...

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:
booris pisze:Zeby sie wystrzegac zla,najpierw musisz wiedziec czym jest zlo.
Wymyśliła Nasza była "Mroczna Dama", a "booris" łyknął ja gęś dżdżownicę.

Niekoniecznie musisz doświadczyć osobiście złego, aby mieć o nim pojęcie.
Nie byłem na wojnie, a wiem jakie zło niesie...
Henryk,Ty jak juz cos powiesz... :-D Przeczytales to,co napisalem?Chyba nie bardzo,bo inaczej nie wrzucilbys tekstu potwierdzajacego moje slowa.Napisalem wyraznie - wiedziec,a nie doswiadczyc.
A tak na marginesie-gesi nie jedza dzdzownic. :-D
"Gęsi to ptaki roślinożerne, głównie trawożerne. Decydującą rolę w ich żywieniu ogrywają zielonki, które im dowozimy, pastwiska, na których wypasamy gęsi, ale także nieużytki, sady, pozostałości warzyw i owoców."
https://czasnagesine.pl/baza-wiedzy/5/d ... zwoju-gesi
Widocznie nie bardzo wiesz jak korzystac z internetu,mimo ze juz go doswiadczyles. :-D

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Albertus pisze:Człowiek inteligentny, jeśli mu się wyjaśni na czym polega zło które może go spotkać zrozumie że należy tego zła unikać nawet jeśli sam tego zła nie doświadczył ani nie widział kogoś innego kto go doświadczył
Dobrze , wiec inaczej .
Napiszę teraz słowo złożone z przypadkowo wystukanych liter na klawiaturze ..... dukaiwejkh
[podpowiadacz chce mi to zamienić na Dukaczewski :-D ]

... bo gdy z niego spożyjesz, wydany [aniołowi]dukaiwejk – dukaiwejkh .
Inteligencja tu nic nie pomoże . Jest tak jak pisze booris . Oni nie wiedzieli co jest dobre a co jest złe .
Oni dopiero weszli na drogę poznania , wiedzy , odnośnie tego co dobre a co złe i ta lekcja była ich pierwszą lekcją w tym temacie .

Skoro nie wiedzieli co znaczy dukaiwejkh , to powiedzenie do nich ; ... bo gdy z niego spożyjesz, wydany dukaiwejk – dukaiwejkh , nic dla nich nie znaczyło ,
tak jak nic to nie znaczy dla Ciebie , dla mnie , dla boorisa , czy dla kogokolwiek .
Oni nie wiedzieli co ich spotka , nie wiedzieli czy to będzie coś miłego czy coś niemiłego .
Natomiast jeżeli znali działalność anioła śmierci i ze śmiercią już się zetknęli , to wtedy takie ostrzeżenie jest na miejscu i ma sens .
... No ale wtedy należałoby zweryfikować powszechnie obowiązującą naukę człowieka , od naście-set lat serwowaną jako naukę samego Boga .
A taka weryfikacja nie jest możliwa , bo .... .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Oni wiedzieli co jest prawdą a co kłamstwem , ale wąż ich tak przebiegle podszedł że kłamstwo uznali za prawdę
i w ten sposób poznali co to zło i sami na sobie doświadczyli jego skutków ,
a była to dopiero pierwsza lekcja człowieka (adama) w procesie poznawania dobra i zła ,
jakże niewinna np. w stosunku do zabijania dzieci , ludobójstwa czy wojen .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Henryk,Ty jak juz cos powiesz... :-D Przeczytales to,co napisalem?Chyba nie bardzo,bo inaczej nie wrzucilbys tekstu potwierdzajacego moje slowa.Napisalem wyraznie - wiedziec,a nie doswiadczyc.
Oraz:
Zeby sie wystrzegac zla,najpierw musisz wiedziec czym jest zlo.
Przecież mieli wyraźnie powiedziane! :aaa:

Fakt, że osobiście nie poznali zła nie oznacza, że nie umieli go rozpoznać.
Czynnikiem, który pozwala nam odróżnić dobro od zła jest nasze sumienie.

Czy Adama z Ewą posiadali sumienie?
Po zabronionym czynie zaczęło coś ich „kąsać”.
Faktem jest, że usiłowali zwalić winę na kogoś innego, że rozpoznali iż są nadzy i posiadają już grzeszne ciała...
Mieli sumienie, czy nie mieli?

Co do gęsi, to chyba nigdy nie byłeś na wsi. :-P

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

efroni pisze:
Powiedzenie do nich ; ... bo gdy z niego spożyjesz, wydany śmierci – umrzesz , nie ma najmniejszego sensu
A gdzie tam jest napisane "od razu umrzesz"?
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Quinque pisze:A gdzie tam jest napisane "od razu umrzesz"?
Troche lipa ze ja,niewierzacy,wiem "gdzie tam jest napisane",a ty nie.
(17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:Fakt, że osobiście nie poznali zła nie oznacza, że nie umieli go rozpoznać.
Weza poznali osobiscie i jakos nie udalo im sie rozpoznac,ze jest zly i namawia ich do zlego.Dlatego wezowi udalo sie ich przekonac.
Henryk pisze:Czy Adama z Ewą posiadali sumienie?
Po zabronionym czynie zaczęło coś ich „kąsać”.
Faktem jest, że usiłowali zwalić winę na kogoś innego, że rozpoznali iż są nadzy i posiadają już grzeszne ciała...
Mieli sumienie, czy nie mieli?
Tez sie nad tym zastanawiam.Gdyby mieli,nie obwinialiby weza.Dopiero co uzyskali swiadomosc dobra i zla,a juz zaczeli kombinowac.
Chcialbym Ci tez zwrocic uwage na dwa fakty:
-zakaz dotyczyl Adama,bo Ewy jeszcze nie bylo
-waz ich nie oklamal

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Weza poznali osobiscie i jakos nie udalo im sie rozpoznac,ze jest zly i namawia ich do zlego.Dlatego wezowi udalo sie ich przekonac.
Pewnym jest, że nie mieli żadnego doświadczenia. :-(
Nie potrafili rozeznać gdzie przyjaciel, a gdzie wróg.
Pytaniem:
Rdz 3:1 bt5 "A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?"
- przedstawił się jako przyjaciel.
Nie dal byś się nabrać? Bo ja z pewnością!
-zakaz dotyczyl Adama,bo Ewy jeszcze nie bylo
Ależ była. Adam dokładnie poinformował kobietę o woli Stwórcy.
Rdz 3:2-3 bt2 "Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, (3) tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli."
-waz ich nie oklamal
Owszem poznali i zło. Jednak nie stali się Bogami. :-(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”