Prawda Objawiona

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
28 lis 2020, 17:50
wybrana pisze:
28 lis 2020, 17:39
Jeżeli napisałam, że zależy od miłości i to własnej, to znaczy, od miłości, jaka jest w tobie.
Dalej fantazjujesz.
Zbawienie nie zależy od miłości- czy to własnej, czy do bliźniego.
Zbawienie zależy od zupełnie czegoś innego...
Od czego?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Prawda Objawiona

Post autor: nike »

wuka pisze:
28 lis 2020, 17:55
Biblię pisali Stary Testament prorocy a Nowy Apostołowie.
:aaa: Który Apostoł osobiście napisał swoją Ewangelię? Masz w tapczanie jakieś oryginały :aaa:
Ap.Mateusz, Ap. Jan. Jeżeli chodzi o ap.Piotra to był raczej cienki w pisaniu i pisał za niego i pod jego dyktando Marek, Jeżeli chodzi o Ap. Pawła to był człowiek na tamte czasy bardzo wykształcony i pisać potrafił, ale jeden chyba list tylko napisał, bo światłość która go oślepiła zniszczyła mu wzrok i za niego i pod jego dyktando pisał Lukasz.
I ja w to wierzę bo uważam, że BIBLIA była pisana pod natchnieniem.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
28 lis 2020, 18:14
Od czego?[/quote]
Pisze o tym w Biblii.
Ale o Biblii nie warto z Tobą rozmawiać. :-(
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

nike pisze:
28 lis 2020, 18:15
wuka pisze:
28 lis 2020, 17:55
Biblię pisali Stary Testament prorocy a Nowy Apostołowie.
:aaa: Który Apostoł osobiście napisał swoją Ewangelię? Masz w tapczanie jakieś oryginały :aaa:
Ap.Mateusz, Ap. Jan. Jeżeli chodzi o ap.Piotra to był raczej cienki w pisaniu i pisał za niego i pod jego dyktando Marek, Jeżeli chodzi o Ap. Pawła to był człowiek na tamte czasy bardzo wykształcony i pisać potrafił, ale jeden chyba list tylko napisał, bo światłość która go oślepiła zniszczyła mu wzrok i za niego i pod jego dyktando pisał Lukasz.
I ja w to wierzę bo uważam, że BIBLIA była pisana pod natchnieniem.
Otóż to - ty w to wierzysz. Przez kilka lat i ja w to wierzyłam. Jednak FAKTY są inne. Żadna Ewangelia nie jest napisana osobiście przez Apostołów Jezusa.
Natomiast Pawła trudno nazwać Ewangelistą, apostołem, jako głosicielem nauk (najczęściej własnych) to tak. Apostołem jest Maciej w miejsce wiadome.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

Jednak FAKTY są inne.
Zapodasz fakty?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
28 lis 2020, 19:13
Jednak FAKTY są inne.
Zapodasz fakty?
kiedy napisano nowy testament
https://www.google.com/search?q=kiedy+n ... e&ie=UTF-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Następna
Jak skończysz wszystkie linki z wszystkich stron, to zapodam następne.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Prawda Objawiona

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
28 lis 2020, 19:21
Bobo pisze:
28 lis 2020, 19:13
Jednak FAKTY są inne.
Zapodasz fakty?
kiedy napisano nowy testament
https://www.google.com/search?q=kiedy+n ... e&ie=UTF-8
...
Jak skończysz wszystkie linki z wszystkich stron, to zapodam następne.
No, ale choćby pierwszy link, czyli wikipedia, podaje:
wiki pisze: W XX wieku wśród badaczy występowały oba skrajne stanowiska, jednak większość przychylała się do kompromisowej datacji ksiąg Nowego Testamentu, między rokiem 50 a 120. Niektórzy przesuwają nieco redakcje ostatnich ksiąg na rok 130.
Według powszechnej opinii biblistów najstarszą księgą Nowego Testamentu jest Pierwszy list do Tesaloniczan. Część badaczy uważa, że Paweł z Tarsu napisał go prawdopodobnie z początkiem 52 roku, inni przesuwają jego powstanie na rok 50.
Jak widać, że między biblistami jest spór w tej kwestii. Nawet człowiek, który ufa w 100% ustaleniom naukowym, musi przyznać, że nie ma pełnej zgody między uczonymi. Jest jakiś główny nurt, czy 'mainstream', ale ... wiele razy w nauce bywało tak, że to mniejszość miała rację.
A gdzie umieścić tych, którzy wierzą, że Biblia zawiera prawdę? No, na pewno nie są w większości.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

Niestety, linki z pierwszej strony NIC a NIC nie wskazują na to, żeby ewangelie i w ogóle NT został spisany po ich śmierci. Koniec spisywania, na ogół datuje się ok. od 20 lat po śmierci Jezusa do ok. 100 rne lub niewiele później. Dziwne byłoby, gdyby Mateusz żył a ktoś napisał ewangelię podszywając się pod niego.
No ale w wymyślaniu bajek jesteś dobra :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

Wuka, polecam książkę pt. 'Jezusowy Papirus'. Opisuje jak pewien fragment ew. Mateusza oceniono, że pochodzi z lat 60-tych n.e. a nie, jak oceniano wcześniej z przełomu II i III wieku.
https://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=75059
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
28 lis 2020, 19:46
Niestety, linki z pierwszej strony NIC a NIC nie wskazują na to, żeby ewangelie i w ogóle NT został spisany po ich śmierci. Koniec spisywania, na ogół datuje się ok. od 20 lat po śmierci Jezusa do ok. 100 rne lub niewiele później. Dziwne byłoby, gdyby Mateusz żył a ktoś napisał ewangelię podszywając się pod niego.
No ale w wymyślaniu bajek jesteś dobra :-D
Nic a nic powiadasz. Wiedziałam :-/
http://www.kosciol.pl/article.php/20060320015805419 Datowanie Ewangelii


"Współcześnie wielu uczonych twierdzi, że powstała w latach 64-70 pomiędzy pożarem Rzymu w 64 roku a zburzeniem Jerozolimy w 70. Zwykle datuje się ją na około 65 rok. ... Według starożytnych prologów łacińskich do Ewangelii Marek napisał po śmierci Piotra w Italii. R."

http://mateusz.pl/duchowosc/as-oede.htm Anna Świderkówna
Od ewangelii do Ewangelii

https://www.apologetyka.info/ateizm/rac ... ii,384.htm Racjonalistyczna datacja Ewangelii


I tak napiszesz coś przykrego w moją stronę. Przywykłam.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

Nie rozumiem, przecież podajesz linki do stron, gdzie wskazuje się, że ewangelie i w ogóle NT powstał w I wieku, gdy jeszcze żyli pisarze tych ksiąg biblijnych.
Przeczytałaś w ogóle te strony? :roll:
Taki strzał w kolano sobie zadałaś :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
28 lis 2020, 20:33
Nie rozumiem, przecież podajesz linki do stron, gdzie wskazuje się, że ewangelie i w ogóle NT powstał w I wieku, gdy jeszcze żyli pisarze tych ksiąg biblijnych.
Przeczytałaś w ogóle te strony? :roll:
Taki strzał w kolano sobie zadałaś :-D
No pewnie,ze nie rozumiesz, bo zaczales haki na mnie szukac. Chodzilo o to KTO, a nie kiedy napisal Ew. Nike twierdzi, ze Apostolowie. Ja dalam jej odpowiedz, a ty wskoczyles z hejtem. To teraz sobie odkrecaj. Dobranoc.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

Linki podane przez Ciebie również przypisują pisarstwo dwóm apostołom. Listy Pawłowi. Jak te strony negują te sprawy? Nijak.
Czytaj linki zanim wkleisz 😃
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Bobo »

wuka pisze:ty wskoczyles z hejtem
I taka z tobą rozmowa. Wspomniałaś coś o jakichś ponoć faktach. Gdy proszę o ich podanie, to wlepiasz linki, które nijak mają się do twoich wniosków, a TY to nazywasz hejtem?
Czyli nie można Tobie powiedzieć: błądzisz. Nie masz racji. Faktów nie przedstawiasz?

Myśl szybciej :-D
Za mało się wgłębiasz w tematy Biblii.
Serio? Przeanalizuj tzw. Kanon Muratoriego...
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Prawda Objawiona

Post autor: nike »

Księgi Starego Testamentu były stopniowo zbierane w jedną całość, w miarę jak spisywana była każda natchniona księga.
Księgi apokryficzne, których opiekunowie Boskich wyroczni Starego Testamentu nigdy nie uznawali za część kanonu i które z tego powodu nie mogą być jego częścią, choć Rzym próbował je kanonizować, swoją własną zawartością okazują się być niegodne miejsca w kanonie.
(2 Król. 22:8-20). Po dokończeniu Pięcioksięgu Jozue wprowadził do Starego Testamentu dodatek (Joz. 24:26). Podobnie uczynił Samuel (1 Sam. 10:25). Te dwa przypadki pokazują nam, w jaki sposób księgi Starego Testamentu trafiały do Biblii po czasach Pięcioksięgu.
Gdy w Wieku Żydowskim jakaś księga została napisana przez natchnionego męża, właśnie z tego powodu stawała się częścią Starego Testamentu,
który w ten sposób się rodził.
Nigdy nie był zwoływany żaden sobór, by – jak twierdzą wyżsi krytycy – kanonizować księgi Starego Testamentu.
Przebiegało to raczej w ten sposób, że jeśli kiedykolwiek mąż, prawdziwie uznany za natchnionego przez Boga, napisał księgę, lud Izraela przyjmował ją jako część kanonu, Biblię.
W ten sposób powstawał kanon, aż w końcu za dni Ezdrasza, Nehemiasza i Malachiasza osiągnął pełnię w swej części starotestamentowej.

Kanon Nowego Testamentu
Dwunastu Apostołów było specjalnie wybranymi i upoważnionymi przez Boga natchnionymi rzecznikami Chrystusa w celu zachowania i wyjaśnienia objawienia Chrystusa w Wieku Ewangelii przed i po dniu Pięćdziesiątnicy dla całego kościoła chrześcijańskiego, co wszyscy z nich czynili ustnie i co niektórzy z nich, bezpośrednio lub pośrednio, czynili na piśmie przez towarzyszące im narzędzia.
Ponieważ uczniowie ci wierzyli, iż byli oni upoważnionymi przez Boga i natchnionymi rzecznikami Chrystusa.
Kanoniczność zależy od Boga jako Dawcy Pism, a nie od ludu Bożego jako opiekunów wyroczni Bożych. To, co pierwsi opiekunowie uznawali za kanoniczne, powinno być uznawane za takie teraz: nie na podstawie ich autorytetu, lecz na podstawie autorytetu Chrystusa, który używał Apostołów jako Swoich upoważnionych przez Boga i natchnionych rzeczników, jako nauczycieli i pisarzy.
Cały Nowy Testament jest autorstwa tylko Apostołów, Ew.Marka była napisana przez Marka, ponieważ Marek był uczniem Piotra i pisał pod dyktando Piotra. Ew.Łukasza z kolei jest napisana przez Łukasza pod dyktando Pawła.
Pierwsze oficjalne roszczenie kościoła rzymskokatolickiego do czynienia ksiąg kanonicznymi oraz próba realizacji takiego roszczenia zostały dokonane przez papieża Eugeniusza (1441 r. n.e.), który ogłosił taką samą listę (jak nasza, z dodatkiem apokryfów), którą sobór w Trydencie (1546) rzekomo autoryzował jako kanoniczną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”