Natchnienie

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Natchnienie

Post autor: .Cyprian. »

Czy chodzi o zdarzenie z 1 Król., rozdział 3?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Natchnienie

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:
06 lut 2021, 9:41
Czy chodzi o zdarzenie z 1 Król., rozdział 3?
A swoją drogą jak doskonale musiał znać psychikę ludzką.
Nie pytał się kobiet, której to dziecko, nie czynił dochodzenia, nie wypytywał świadków...
W genialny sposób wyznaczył właściwą matkę, która zadba o dziecko.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Natchnienie

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
06 lut 2021, 10:02
.Cyprian. pisze:
06 lut 2021, 9:41
Czy chodzi o zdarzenie z 1 Król., rozdział 3?
A swoją drogą jak doskonale musiał znać psychikę ludzką.
Nie pytał się kobiet, której to dziecko, nie czynił dochodzenia, nie wypytywał świadków...
W genialny sposób wyznaczył właściwą matkę, która zadba o dziecko.
Tam, w tym rozdziale wcześniej jest wyjaśnione:
BT - 1 Król. 3, 7-13

(7) Teraz więc, o Panie, Boże mój, Tyś ustanowił królem Twego sługę w miejsce Dawida, mego ojca, a ja jestem bardzo młody. Brak mi doświadczenia! (8) Ponadto Twój sługa jest pośród Twego ludu, któryś wybrał, ludu mnogiego, którego nie da się zliczyć ani też spisać, z powodu jego mnóstwa. (9) Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny? (10) Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił. (11) Bóg więc mu powiedział: Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale poprosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, (12) więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie. (13) I choć nie prosiłeś, daję ci ponadto bogactwo i sławę, tak iż <za twoich dni> podobnego tobie nie będzie wśród królów.
To, co miał - zostało mu dane, ale trzeba też przyznać, że był młody, a mimo tej młodości wiedział o co prosić.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Natchnienie

Post autor: nike »

.Cyprian. pisze:
06 lut 2021, 9:41
Czy chodzi o zdarzenie z 1 Król., rozdział 3?
BRAWO heheh 1Krl 3:25 BG "Tedy rzekł król: Rozetnijcie to żywe dziecię na dwoje, a dajcie połowę jednej, a połowę drugiej." :-) :-) :-)

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Natchnienie

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:
06 lut 2021, 10:10
To, co miał - zostało mu dane, ale trzeba też przyznać, że był młody, a mimo tej młodości wiedział o co prosić.
Jego ojciec miał podobne pragnienia:
Ps 90:12 BR "Naucz nas liczyć dni nasze, a wtedy osiągniemy także mądrość serca."
Ps 51:12 BW "Serce czyste stwórz we mnie, o Boże, A ducha prawego odnów we mnie!"
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Natchnienie

Post autor: Nieziem »

nike pisze:
05 lut 2021, 14:58
: Nieziem » 1 lut 2021, o 02:43
Obie wersje wydają się być możliwe, nie ma pewności, co Paweł miał na myśli. Wersja " Całe Pismo jest natchnione i pożyteczne do..." może błędnie sugerować, że Boże natchnienie dotyczy Biblii, i tylko Biblii.
Tylko BIBLII, bo Paweł akurat w tym momencie pisał o pismach Apostołów do Tymoteusza, który z domu wyniósł wiedzę o PROROKACH, czyli o STARYM TESTAMENCIE, i ogólnie był dobrze zorientowany, co to są natchnione PISMA.
2Tym 3:--14-16
A co według ciebie miał na myśli?
Zrozumiałam,że wszystko co kto napisał, to jak ja napiszę wierszyk, to też jest natchniony?
Uważam, że Paweł napisał, że " Każde Pismo natchnione ". Miał na myśli te Pisma, które my znamy z tzw. Starego Testamentu, i inne, które w kanonie się nie znalazły. Dlaczego nie mógł napisać "Całe Pismo "? Bo wtedy nie było jednego Pisma, jak obecnie mamy w jednej odkładce wszystkie księgi zarówno Nowego jak i Starego Testamentu. Wtedy mieli to ręcznie pisane na zwojach. Pism było wiele. Dzisiaj da się to zmieścić w jednej grubej książce i daliśmy sie przekonać, że Biblia to to Pismo, o którym pisał Paweł.
Ksiegi Biblii sa natchnione, ale nie tylko one.
Twój wiersz oczywiście też może być natchniony. Zauważ co mówi tekst o celu natchnionych Pism: do nauki, do wychowania itd.
Natchnienie to nie tylko objawianie tajemnic. To też codzienne słowa, które mogą zmieniać ludzkie życie.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Natchnienie

Post autor: wybrana »

Jednak Ci starzy pisarze byli słabo natchnieni, bo ustalili prawo niezgodne z wolą Bożą.
Dopiero Jezus je sprostował i nadał właściwą treść.
E. Mateusza
5:17
Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.
5:18
Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.
5:19
Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios.
5:20
Albowiem powiadam wam: Jeśli sprawiedliwość wasza nie będzie obfitsza niż sprawiedliwość uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebios.
Gniew i przebaczenie
5:21
Słyszeliście, iż powiedziano przodkom: Nie będziesz zabijał, a kto by zabił, pójdzie pod sąd.
5:22
A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny.
5:23
Jeślibyś więc składał dar swój na ołtarzu i tam wspomniałbyś, iż brat twój ma coś przeciwko tobie,
5:24
Zostaw tam dar swój na ołtarzu, odejdź i najpierw pojednaj się z bratem swoim, a potem przyszedłszy, złóż dar swój.
5:25
Pogódź się rychło z przeciwnikiem swoim, póki jesteś z nim w drodze, aby cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia słudze, i abyś nie został wtrącony do więzienia.
5:26
Zaprawdę powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż oddasz ostatni grosz.
Cudzołóstwo
5:27
Słyszeliście, iż powiedziano: Nie będziesz cudzołożył.
5:28
A Ja wam powiadam, że każdy kto patrzy na niewiastę i pożąda jej, już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu swoim.
5:29
Jeśli tedy prawe oko twoje gorszy cię, wyłup je i odrzuć od siebie, albowiem będzie pożyteczniej dla ciebie, że zginie jeden z członków twoich, niż żeby całe ciało twoje miało pójść do piekła.
5:30
A jeśli prawa ręka twoja cię gorszy, odetnij ją i odrzuć od siebie, albowiem będzie pożyteczniej dla ciebie, że zginie jeden z członków twoich, niż żeby miało całe ciało twoje znaleźć się w piekle.
5:31
Powiedziano też: Ktokolwiek by opuścił żonę swoją, niech jej da list rozwodowy.
5:32
A Ja wam powiadam, że każdy, kto opuszcza żonę swoją, wyjąwszy powód wszeteczeństwa, prowadzi ją do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił, cudzołoży.
Krzywoprzysięstwo
5:33
Słyszeliście także, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, ale dotrzymasz Panu przysiąg swoich.
5:34
A Ja wam powiadam, abyście w ogóle nie przysięgali ani na niebo, gdyż jest tronem Boga,
5:35
Ani na ziemię, gdyż jest podnóżkiem stóp jego, ani na Jerozolimę, gdyż jest miastem wielkiego króla;
5:36
Ani na głowę swoją nie będziesz przysięgał, gdyż nie możesz uczynić nawet jednego włosa białym lub czarnym.
5:37
Niechaj więc mowa wasza będzie: Tak - tak, nie - nie, bo co ponadto jest, to jest od złego.
Zemsta
5:38
Słyszeliście, iż powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb.
5:39
A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.
5:40
A temu, kto chce się z tobą procesować i zabrać ci szatę, zostaw i płaszcz.
5:41
A kto by cię przymuszał, żebyś szedł z nim jedną milę, idź z nim i dwie.
5:42
Temu, kto cię prosi, daj, a od tego, który chce od ciebie pożyczyć, nie odwracaj się.
Miłość bliźniego
5:43
Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.
5:44
A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
5:45
Abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
5:46
Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią?
5:47
A jeślibyście pozdrawiali tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
5:48p
Bądźcie wy tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest.


Gdyby takie prawo przestrzegał, to byli by innymi ludźmi.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Natchnienie

Post autor: Krystian »

Dlaczego Wybrana piszesz nieprawdę?
Sama ten werset podałaś:

Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić
Pan Jezus często się powoływał na ST.
Wypełnił zakon jak Go ukrzyżowali, dlatego zakon mojżeszowy nas nie dotyczy.
Pan Jezus umierając na krzyżu powiedział te słowa:

Wypełniło się
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Natchnienie

Post autor: wybrana »

Krystian pisze:
06 lut 2021, 10:58
Dlaczego Wybrana piszesz nieprawdę?
Sama ten werset podałaś:

Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić
Pan Jezus często się powoływał na ST.
Wypełnił zakon jak Go ukrzyżowali, dlatego zakon mojżeszowy nas nie dotyczy.
Pan Jezus umierając na krzyżu powiedział te słowa:

Wypełniło się
Wypełnić Zakon, to znaczy wypełnić Prawo.
Zakon praw = Prawo i nie mam na myśli kleru Mojżeszowego.
Wypełnić prawo, to znaczy nadać mu właściwą treść
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Natchnienie

Post autor: nike »

wybrana » 20 min temu
Jednak Ci starzy pisarze byli słabo natchnieni, bo ustalili prawo niezgodne z wolą Bożą.
Dopiero Jezus je sprostował i nadał właściwą treść.
Możesz zacytować chociaż jednego staro -- testamentowego pisarza który ustalił prawo niezgodne z wolą Bożą.?
Zacytowałaś mnóstwo tekstów zupełnie nie do tematu.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Natchnienie

Post autor: nike »

wybrana napisała/
Wypełnić Zakon, to znaczy wypełnić Prawo.
Zakon praw = Prawo i nie mam na myśli kleru Mojżeszowego.
Wypełnić prawo, to znaczy nadać mu właściwą treść
A co zrobił Jezus na krzyżu nie wypełnił ZAKONU który Mojżesz z rozkazania Boga JHWH ---Jehowy ustanowił?

Warto włączyć mózg, to nie boli, a bardzo pomaga.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Natchnienie

Post autor: kesja »

wuka pisze:
05 lut 2021, 12:34
kesja
ich jezus to placek okultyzm magia rytual i tu nas zlapali w sidla swoimi czarami programami
oni nic nie mowili o YHVH wrecz maja nienawisc do Imienia .
Piszesz nieprawdę.
Wierzący katolicy czczą Jezusa jako Boga.
Żywego, prawdziwego i do Niego się modlą.
To, że w Komunii na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy przyjmują jako chleb, placuszek z mąki to inna sprawa.
Nie możesz jednak mówić, że wszyscy katolicy są umoczeni w magii i okultyzmie.
Inne błędy komunijne (nazwijmy to tak) popełniaja także inni, z każdej denominacji, bo nigdzie nie ma jedności, ani zgody.
Tak czy inaczej to jedynie symbol, liturgia (odmienna dla kazdego odłamu.
Żadnej nienawiści do tego nie imienia nie zauważyłam. Po prostu Bóg ST to inna postać niż Bóg NT, Bogiem prawdziwym jest Chrystus i wiara w Niego zbawia, a nie wiara w Mojżesza i jego szefa.
TT
Gdybys z uwaga przeczytala co napisalam,to nie pisala bys co napisalas.Bylam w krk
wierzyla wplniała co nakazwali nie musisz bronic mnie przed ity w co i jak wierzłam.
Wszyscy umoczeni w magii okultyzmie bo to takie gniazdo ,ale kto o t wie a jak sie dowiaduuje to zaprzecza bo jak tu
przyznac,ze to diabelskie.wszystkie tajne organizacje musza w jakis sposob skladac ofiare deonom przeciez
nikt z nich sie nie przyzna,ze to robia swoi owieczka.No widzisz
nie zauwazylas ninawisci do Imienia YaHUeH a jak mialas zauwazyc ?
sa tak bezczelni ze osielili sie ulepic bozka i nadac u iie jezus i kazdego dnia robic rytual smierci a w to iejsce wstawiaja wielka babionska semirais a teraz jakac pacza mama i jakiegies diaboliczne figury szopka na calego.
to liturgia czarnej mszy dziwne bo jedno widzisz w nadiarze a na inne jestes w opasce na oczach duuchowch.

Kesja
Mam prośbę, abyś przed wysłaniem postu jeszcze raz go przeczytała i poprawiła, bo jest on zupełnie nieczytelny.
Anna01

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Natchnienie

Post autor: Anna01 »

nike pisze:
06 lut 2021, 11:34
wybrana » 20 min temu
Jednak Ci starzy pisarze byli słabo natchnieni, bo ustalili prawo niezgodne z wolą Bożą.
Dopiero Jezus je sprostował i nadał właściwą treść.
Możesz zacytować chociaż jednego staro -- testamentowego pisarza który ustalił prawo niezgodne z wolą Bożą.?
Nike
Biblia jest tak zredagowana, że całe Prawo jest przypisywane woli Boga. :-)
Nie wiem czy wiesz, ale Talmud ( jak podaje Encyklopedia Żydowska) zabronił przekazywania Tory poganom(gojom)...pod karą śmierci.
"Tajemnice Jehowy" miały być przekazywane tylko i wyłącznie ustnie.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Natchnienie

Post autor: .Cyprian. »

Anna01 pisze:
06 lut 2021, 12:34
nike pisze:
06 lut 2021, 11:34
wybrana » 20 min temu
Jednak Ci starzy pisarze byli słabo natchnieni, bo ustalili prawo niezgodne z wolą Bożą.
Dopiero Jezus je sprostował i nadał właściwą treść.
Możesz zacytować chociaż jednego staro -- testamentowego pisarza który ustalił prawo niezgodne z wolą Bożą.?
Nike
Biblia jest tak zredagowana, że całe Prawo jest przypisywane woli Boga. :-)
Nie wiem czy wiesz, ale Talmud ( jak podaje Encyklopedia Żydowska) zabronił przekazywania Tory poganom(gojom)...pod karą śmierci.
"Tajemnice Jehowy" miały być przekazywane tylko i wyłącznie ustnie.
Co ma uzasadniać ten argument?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Natchnienie

Post autor: nike »

Aniu Talmud to nie Biblia, nie znam tekstu w Biblii który odnosi sie do Talmudu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”