Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: tom68 »

Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Łuk. 19:40
40. I odpowiadając, rzekł: Powiadam wam, że jeśli ci będą milczeć, kamienie krzyczeć będą.
(BW)

W Jaskini Grozy znaleziono rękopisy datowane na II wiek n.e. Izraelscy archeolodzy odkryli kilkadziesiąt nowych fragmentów rękopisów z Qumran, tzw. zwojów znad Morza Martwego. Fragmenty te pochodzą z II wieku. Badacze zaznaczają, że to pierwsze takie znalezisko od sześćdziesięciu lat. Nowo znalezione fragmenty zwojów to greckie tłumaczenia ksiąg Nahuma i Zachariasza z Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych. Jedynym hebrajskim w tekście jest imię Boga, reszta jest zapisana po grecku. Mimo wszystko to pierwszy znany nam dokument pisany, w którym użyto właśnie tego języka ...
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... u5EE_jgJ2g

ps :

Qumran dlaczego odkrycie stulecia Dr Alfred Palla
Dr Alfred Palla tłumaczy dlaczego biblia jest ciągle wiarygodnym źródłem informacji dzięki odkryciu zwojów z Qumran
https://youtu.be/hM1qqVZKRc0
tom68

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: wuka »

Czytałam o tym, ale celowo nie zamieściłam na forum. Dlaczego?
Nasunęło mi się kilka refleksji. Autor sugeruje, że teraz odkryto te teksty, a to guzik prawda. One sa w posiadaniu muzeum izraelskiego od dziesiątków lat. Zastanawia mnie, dlaczego akurat teraz takie konkretne fragmenty ujawniono.
I jeszcze jedno. Jak z takich strzępków tekstów tworzy się całą konkretną księgę i uznaje, że to Słowo od samego Boga.
Podobne refleksje nasuwają mi się z DOPISANYM fragmentem Ew.Marka. Udowodniono i każdy o tym wie, że końcówka tej Ew. jest sfałszowana. A jednak wszyscy się nią posługują jako Słowem od samego Boga.
Bez komentarza to zostawiam, jedynie pod rozwagę poddaję osobom, które uparcie ignorują wszelki rozsądek i logikę odnoście tekstów Biblii (czy to ST czy NT). Taką awanturę mamy ostatnio w temacie viewtopic.php?f=38&t=14755&start=105 gdzie pan chryzolit daje popis taki, że już się odechciewa wszystkiego.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
17 mar 2021, 12:50
Czytałam o tym, ale celowo nie zamieściłam na forum. Dlaczego?
Nasunęło mi się kilka refleksji. Autor sugeruje, że teraz odkryto te teksty, a to guzik prawda. One sa w posiadaniu muzeum izraelskiego od dziesiątków lat. Zastanawia mnie, dlaczego akurat teraz takie konkretne fragmenty ujawniono.
I jeszcze jedno. Jak z takich strzępków tekstów tworzy się całą konkretną księgę i uznaje, że to Słowo od samego Boga.
Podobne refleksje nasuwają mi się z DOPISANYM fragmentem Ew.Marka. Udowodniono i każdy o tym wie, że końcówka tej Ew. jest sfałszowana. A jednak wszyscy się nią posługują jako Słowem od samego Boga.
Bez komentarza to zostawiam, jedynie pod rozwagę poddaję osobom, które uparcie ignorują wszelki rozsądek i logikę odnoście tekstów Biblii (czy to ST czy NT). Taką awanturę mamy ostatnio w temacie viewtopic.php?f=38&t=14755&start=105 gdzie pan chryzolit daje popis taki, że już się odechciewa wszystkiego.
Wuka, bardzo dobre spostrzeżenia dałaś. W tamtym temacie, to już się tworzy paranoja. Chryzolit, Henryk, no i jeszcze Boa - szkoda gadać, co oni tam wypisują. To już czysty odjazd. Szkoda uwagi i komentowania ich mądrości.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: chryzolit »

tom68-Napisał..
;;;Jedynym hebrajskim w tekście jest imię Boga, reszta jest zapisana po grecku. Mimo wszystko to pierwszy znany nam dokument pisany, w którym użyto właśnie tego języka ...;;;
A Septuaginta-w jakim języku była pisana.?
Pozdrawiam.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: tom68 »

Dla mnie takie odkrycia to przede wszystkim Znaki Czasu zapowiadane w ewangelii przez Jezusa .... o ile wiem to Septuaginta była pisana po grecku ale nie mamy jej najstarszej wersji https://pl.wikipedia.org/wiki/Septuaginta
tom68

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Odkrycie nowych fragmentów rękopisów z Qumran ...

Post autor: chryzolit »

tom68
Teraz rozumie co miałeś na myśli.
Dzieki.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”