Ewangelia Marka ....

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Ewangelia Marka ....

Post autor: tom68 »

Jak przeczytać Ewangelię wg św. Marka w 7 dni?

Tegoroczny Tydzień Biblijny zachęca do sięgnięcia po Ewangelię wg św. Marka. To najkrótsza ewangelia w Piśmie Świętym, liczy zaledwie 16 rozdziałów. Oto prosty plan, jak przeczytać ją w ciągu 7 dni. To dobry pomysł, by indywidualnie i w rodzinie celebrować Tydzień Biblijny. https://www.onet.pl/informacje/stacja7/ ... h,30bc1058


KSB - Czy chciałbyś/chciałabyś pogłębić swa wiedze biblijna? Jeśli tak to skorzystaj z niezobowiązujących kursów biblijnych. (Podaj dalej)
Kursy biblijne - bezpłatne - Korespondencyjna Szkoła Biblijna
http://kursybiblijne.pl/
tom68

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: wuka »

:mrgreen: W siedem dni to spoko cały NT można przeczytać. Ew.Marka jest tak krótka i podaje suche fakty, więc migiem ją się czyta.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: Ketjow-oko »

Zakończenie Ewangelii według św. Marka jest zaskakujące.
Wielu egzegetów uważa, że Mk 16, 8 nie stanowi zakończenia tej Ewangelii. Jako przykład takiego poglądu można zacytować słowa komentarza z Biblii Jerozolimskiej: „Z drugiej strony, trudno przyjąć, że ta Ewangelia w pierwszej redakcji zatrzymała się nieoczekiwanie na w. 8, dlatego przypuszcza się, że pierwotne zakończenie Ewangelii zaginęło z jakiegoś nieznanego powodu, aktualne zaś zredagowano dla uzupełnienia powstałego braku”.
W rzeczywistości jednak Mk 16, 9–20, nie uzupełnia wcale powstałego braku.
Świadectwo kobiet jest konieczne, ale nie jest wystarczające do wzbudzenia wiary paschalnej uczniów. Tym elementem koniecznym jest spotkanie ze Zmartwychwstałym po to, aby z Nim, we wspólnocie powołanych przejść drogę, którą pozostawił na ziemi jako Ewangelię Bożą.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: wuka »

Ta końcówka jest dopisana, po prostu.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: Ketjow-oko »

Przez takie zakończenie Mk 16, 9–20 czytelnik otrzymuje wszystko, co jest mu potrzebne do tego, aby dojść do przekonania, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Czytelnik nie potrzebuje już opowiadań o spotkaniu Jezusa z uczniami. W ten sposób zaskakujące zakończenie Ewangelii jest jak najbardziej właściwe.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: wuka »

Ketjow-oko pisze:
04 maja 2021, 20:04
Przez takie zakończenie Mk 16, 9–20 czytelnik otrzymuje wszystko, co jest mu potrzebne do tego, aby dojść do przekonania, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Czytelnik nie potrzebuje już opowiadań o spotkaniu Jezusa z uczniami. W ten sposób zaskakujące zakończenie Ewangelii jest jak najbardziej właściwe.
Może i jest właściwe, tylko że te dopiski o Mesjaszu są dodane długo, długo później. Ja nie wątpię w Jezusa jako Mesjasza, ale z innych Ewangelii wcale tak jasno ta kwestia nie jest przedstawiona. Przez wieki, pierwsze wieki chrześcijaństwa trwały spory w tej kwestii. Ew. Marka jest uważana za najstarszą, ale nie odkryto jej źródła, a z pewnością gdzieś jest lub było (oby nie w lochach watykańskich, bo wtedy po ptakach :roll: ).
No i dlaczego żydzi nie uznają mesjaństwa Jezusa. Podobno według ich nauk jest całe mnóstwo wątpliwości, a wersety ST zostały ponoć przez chrześcijan spreparowane i dostosowane tak, aby się zgadzały. Ja nie wiem, bo nie mam dostępu do oryginałów i mało kto ma. Ale rozmawiałam z pewnym znajomym, naukowcem z Londynu i jednocześnie badaczem ST i Żydem. Dużo tego było i całkiem rozsądnie, ale ja zostanę przy swoim. Tak więc ten dopisek ma ogromne znaczenie i jeśli jest jawnym fałszerstwem to po prostu diametralnie zmienia sytuację.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: Krystian »

Tom, dlaczego nadal siejesz propagandę swojego kościółka?
Gdybyś był uczciwy, to napisałbyś o ewangelii Marka, że ostatnie wersety 16 rozdziału są dopiskiem.
Jeżeli mi nie wierzysz, to zjedz cyjanek i jak nie umrzesz - to we wszystko Ci uwierzę.
Zgodnie z tym, co tam napisano:
" Węże brać będą,a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im."
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: tom68 »

Dla mnie są zwyczajnie różne wersje ewangelii Marka zresztą podobnie jest i z innymi ewangeliami np w ewangelii Jana czasem nie ma Prologu ale to nic prawie nic nie zmienia w głównych naukach ewangelii wiec nie ma o co kruszyć kopii a poza tym jak bym był muzułmaninem to bym polecał Islam a nie ADS :-D

Wielu różnych fragmentów nie ma w starszych kopiach ewangelii np bardzo rzadko w ew Jana przed Konstantynem jest prolog o Chrystusie czy o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie a inne fragmenty w starszych kopiach są o potem ich nie ma np. to ze to zona Heroda Antypasa tańczy przed nim i prosi o głowę Jana Ch a nie jej córka Salome itd ... Biblia i Apokryfy PAX Warszawa ...
tom68

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: Krystian »

Nie wiem, czy cię dobrze zrozumiałem.
Są różne wersje ewangelii?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: tom68 »

Wystarczy że dokładnie przeczytasz ewangelia Mateusza i Łukasza np opowiadanie o narodzeniu Jezusa a zobaczysz że są różnice w ewangeliach co nie znaczy że te różnice zmieniają główne nauki ewangelii ....
tom68

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: Krystian »

Teraz Cię rozumiem.
To nie są inne wersje ewangelii, one się uzupełniają.Tylko pamietaj, że wkradły się dopiski. Dlatego sprawdzajmy na najstarszych manuskryptach.
Jakby były całkowicie zgodne, to byłyby kłamstwem.
Każdy oficer policji ci powie, że jak kilku świadków zeznaje kropka w kropkę to samo
jest to niewiarygodne
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Ewangelia Marka ....

Post autor: tom68 »

A to czytałeś - Wielu różnych fragmentów nie ma w starszych kopiach ewangelii np bardzo rzadko w ew Jana przed Konstantynem jest prolog o Chrystusie czy o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie a inne fragmenty w starszych kopiach są o potem ich nie ma np. to ze to zona Heroda Antypasa tańczy przed nim i prosi o głowę Jana Ch a nie jej córka Salome itd ... Biblia i Apokryfy PAX Warszawa ...
tom68

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”