Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Tematyka krypto biblijna, pozabiblijne proroctwa i objawienia, eschatomania, wszelkiego rodzaju teorie spiskowe, niewyjaśnione zjawiska itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: wybrana »

George, co ty jeszcze za rewelacje spiskowe tu wymyślisz? Naprawdę już nie da się tego czytać. Ja dezerteruje i kończę tu pisać, bo już się nie da, brak słów.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: George »

Wcale mnie to nie dziwi Wybrana, w końcu jesteś Żydo-Chrześcijanką.

Już Sołżenicyn pisał o tym że dla Żydów prawda jest nie do zniesienia :(
https://groups.google.com/forum/m/#!top ... ydnq5bD-MU

Daruj sobie takie insynuacje. Kolejna taka sugestia i BAN.
Bobo-modo
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: wybrana »

George pisze:
28 sie 2020, 20:04
Wcale mnie to nie dziwi Wybrana, w końcu jesteś Żydo-Chrześcijanką.

Już Sołżenicyn pisał o tym że dla Żydów prawda jest nie do zniesienia :(
https://groups.google.com/forum/m/#!top ... ydnq5bD-MU
A ty kim jesteś?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: George »

wybrana pisze:
28 sie 2020, 20:39
George pisze:
28 sie 2020, 20:04
Wcale mnie to nie dziwi Wybrana, w końcu jesteś Żydo-Chrześcijanką.

Już Sołżenicyn pisał o tym że dla Żydów prawda jest nie do zniesienia :(
https://groups.google.com/forum/m/#!top ... ydnq5bD-MU
A ty kim jesteś?
Chrześcijaninem, tym oryginalnym - Nazarejczykiem :)
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: wybrana »

George pisze:
29 sie 2020, 5:33
wybrana pisze:
28 sie 2020, 20:39
George pisze:
28 sie 2020, 20:04
Wcale mnie to nie dziwi Wybrana, w końcu jesteś Żydo-Chrześcijanką.

Już Sołżenicyn pisał o tym że dla Żydów prawda jest nie do zniesienia :(
https://groups.google.com/forum/m/#!top ... ydnq5bD-MU
A ty kim jesteś?
Chrześcijaninem, tym oryginalnym - Nazarejczykiem :)
Uznającym czczone dawne plemienne bóstwa za Boga.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: wybrana »

George pisze:
28 sie 2020, 20:04
Wcale mnie to nie dziwi Wybrana, w końcu jesteś Żydo-Chrześcijanką.

Już Sołżenicyn pisał o tym że dla Żydów prawda jest nie do zniesienia :(
https://groups.google.com/forum/m/#!top ... ydnq5bD-MU

Daruj sobie takie insynuacje. Kolejna taka sugestia i BAN.
Bobo-modo
Alez mnie to nie obraża. Trzeba zadać sobie pytanie - kim jest Żyd. Czy Żyd, to ten, co jest od Ezawa, czy ten od Jakuba? Każdy historyczny Żyd był wyznania od Abrahama. Ci Świątynni czyli wyższość nad innymi plemionami, ale czy lepiej postępowali? Czy Jezus chociaż mieszkał w Gallylei, czy nie był Żydem? Czy Apostołowie nie byli Żydami? Czy pierwsi prekursorzy chrześcijanstwa nie byli Żydami? Czy za lepszych Żydów uważają się Faryzeusze? Sadyceusze? Uczeni w Piśmie? Żydzi Świątynni? Żydzi Mesjanscy. Ty George chcesz podkreślić, że jedni byli Żydami, a inni nie. Ale Żydzi, to wszystkie plemiona od Abrahama, które się podzieliły. Ja jestem chrześcijanka, ale jestem wdzięczna Żydom - naocznym świadkom Jezusa za przekazanie prawdy, że mogłam ją poznać.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Teorie spiskowe Georga na temat Boga i Jego Imienia

Post autor: wybrana »

George pisze:
25 sie 2020, 22:47
“wybawiciel

Zbawiciel – Izajasza 43:11 i Dzieje Apostolskie 4:12
Kto jest zbawicielem Jahwe czy Jezus?
Trynitaryzm posługuje się często zestawieniem podobieństw lub tytułów pomiędzy Bogiem a Mesjaszem do udowadniania swoich tez związanych z rzekomą Trójcą.
Pisaliśmy o tym chociażby we wpisie Król Królów i Pan Panów wykazując, że nazwanie w Biblii “Królem”, zarówno: Dawida, Jahwe i Jezusa nie upoważnia do wysnuwania wniosku, że Dawid jest Jezusem, lub że w trójkę tworzą jakiś jeden byt.
Podobnie jest ze słowem „pasterz”. Pasterzem był Dawid, Jahwe i Jezus, jak również Piotr, jak również chrześcijanie (zob. Efezjan 4:11 „I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami„). Nikt jednak nie powinien spekulować, że podobnie nazwane osoby są tożsame.
A jak wygląda sytuacja odnośnie wyrażenia zbawiciel?
Faktem jest, że w Piśmie Świętym słowo to, odniesiono do Boga Jahwe oraz Jezusa. Czy oznacza to, że Pan Jezus równy jest Jahwe, lub że tworzą razem jednego Boga?
Żeby wiadomo było o czym mówimy, przeczytajmy  dwa wersety: z księgi Ozeasza 13:4 (BW) oraz Izajasza 43:11 mówiące, że jedynie Jahwe jest zbawicielem.
“Bo Ja, Pan, jestem twoim Bogiem od wyjścia z ziemi egipskiej, a Boga oprócz mnie nie powinieneś znać i poza mną nie ma zbawiciela”
“Ja, Jahwe, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.”
Jak widzimy o Jahwe powiedziano, że jest Zbawicielem, mało tego powiedziano, że poza nim nie ma żadnego zbawcy!
Czytając jednak Nowy Testament zauważamy, że o Jezusie również powiedziano, że jest Zbawicielem. Możemy o tym przeczytać chociażby w Dziejach Apostolskich 4:12 (BW) czy zapowiedzi narodzin z ewangelii Łukasza 2:11 (BT).
” I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni”
“dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”
Kościoły trynitarne na podstawie takiego porównania twierdzą, że jeżeli jest jeden zbawca, a tenże zwrot odniesiono nie tylko do Boga, ale również do Jezusa, więc wniosek jest taki, że Pan Jezus jest tym jedynym zbawicielem.
Badając pobieżnie Słowo Boże, bez analizy kontekstu i znaczenia słowa zbawiciel rzeczywiście możemy dać się zwieść. Zbadajmy zatem ten temat dokładniej.
Czy słowo zbawiciel odniesiono w Biblii tylko do Boga i Jezusa?
Warto zacząć nasze rozważania, od  wyjaśnienia w jakich, oraz ilu miejscach w ST wyrażenie   יָשַׁע (yâsha‛) występuje poza  Izajasza 43:11 czy Ozeasza 13:4.
Jeżeli zajrzymy do konkordancji Stronga to hebrajskie słowo tłumaczone często na zbawiciel lub wybawiciel, występuje w Starym Testamencie 205 razy i zastosowano je nie tylko do Boga jak wielu mniema, ale również do ludzi, poprzez których Jahwe dokonywał wybawienia.
W przekładzie Biblii Gdańskiej, przetłumaczono to słowo: 81 razy na wybawić, 21 razy na zachować, 14 razy jako wybawiać oraz 10 razy jako zbawiciel.
W innych miejscach tłumacze oddali je jako: ratować, zbawionym być, zachowywać, wyswobodzić, bronić, obronić, ochraniać.
Tak, więc pomimo tego, że u Izajasza 43:11 czytamy:  “poza Mną nie ma żadnego zbawcy“, to dokładnie to samo słowo, w innych miejscach Pisma Świętego odniesiono również do ludzi, których Jahwe powołał jako wybawicieli.  Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest więc uznanie, że sprawcą i źródłem wybawienia jest JHWH, dokonujący wybawienia, poprzez wybranych do tej roli ludzi, nazywanych również wybawicielami.
Co wynika z Pism?
Przeczytajmy poniżej zacytowane wersety z księgi Sędziów:
3:31 “po nim był Szamgar, syn Anata. Zabił on sześciuset mężów filistyńskich grządzielą pługa, służącą do przyczepiania bydląt. I on wybawił Izraela.” (B.Pozn.)
6:14  “Wtedy Pan zwrócił się do niego i rzekł: Idź w tej mocy twojej i wybaw Izraela z ręki Midiańczyków. Przecież to Ja cię wysyłam.” (BW)
10:1 “Po Abimeleku dla wybawienia Izraela powstał Tola, syn Puy, syna Dodo, mąż z pokolenia Issachara. Mieszkał on w Szamir, na górze Efraima.” (BT II)
9:16 “W dniu jutrzejszym o tym czasie poślę do ciebie człowieka z ziemi Beniamina. Jego namaścisz na wodza ludu mego izraelskiego. On wybawi mój lud z ręki Filistynów, wejrzałem bowiem na mój lud, gdyż do mnie dotarło jego wołanie”.
Oczywiście w każdym z powyżej zacytowanych miejsc znajdziemy takie samo hebrajskie słowo jak w cytowanym wcześniej wersecie z Izajasza 43:11. Tłumacze oczywiście różnie w różnych przekładach to słowo będą tłumaczyli, co nie zmienia faktu, że wszędzie w 205 miejscach ono występuje. To, że przetłumaczono je, nie zwrotem “zbawienie” ale “wybawienie” nie może być tutaj argumentem, gdyż zależy to tylko od tłumacza oraz użytego przekładu.
Co warto podkreślić, nie ma tutaj żadnej sprzeczności z wypowiedzią z Izajasza, gdyż Jahwe jest rzeczywistym i jedynym zbawicielem w tym sensie, że to on jest sprawcą wybawienia, a występujący w Jego imieniu ludzie są tylko narzędziami, poprzez których wybawienie się fizycznie dokonuje. Wynika to wyraźnie ze słów z 2 Księga Królów 13:5 (BT II).
“Zatem Jahwe dał Izraelowi wybawiciela, który ich wyzwolił spod mocy Syrii, tak iż synowie Izraela mieszkali w swoich namiotach, jak przedtem.
Jahwe zbawia poprzez Zbawicieli
Przeanalizowanie wersetów, w których występuje to samo hebrajskie słowo, prowadzi zatem do wniosku, że Bóg wybawia swój lud posługując się ludźmi którzy również nazywani są zbawicielami (wybawicielami) jak chociażby napisano o Otonielu z księgi Sędziów 3:9, gdzie słowo to występuje dwukrotnie:
“Wołali tedy synowie Izraela do Jahwe o pomoc. I powołał Jahwe wybawcę dla synów Izraela, by ich wybawił od niego, a mianowicie Otniela, syna Kenaza, młodszego brata Kenaza.” (B.Pozn.)
W przekładzie Wujka użyto zwrotu  “I wołali do PANA, który im wzbudził zbawiciela …”
Gdyby niestosownym było użycie zwrotu zbawiciel w stosunku do kogoś innego poza Bogiem, to dlaczego Otoniela Pismo tak właśnie nazywa? Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem, jest to, że Bóg jest jedynym wybawcą, w tym sensie, że to On ustanawia, daje czy posyła wybawicieli, będąc jednocześnie rzeczywistym i jedynym sprawcą wybawienia.
Proszę zwrócić uwagę na poniżej zacytowane wersety:
Sędziów 2:16 “Wtedy WIEKUISTY ustanowił sędziów, a oni wybawiali ich z ręki grabieżców.” (NBG)
Nehemiasza 9:27 “Wtedy wydałeś ich w ręce ich wrogów, żeby ich dręczyli. W czasie swego udręczenia wołali do Ciebie, a Ty z niebios wysłuchałeś i według wielkiego miłosierdzia Twego dałeś im wybawicieli, żeby ich wybawili z ręki wrogów.”
Izajasza j 19:20 “Będą to znaki i świadectwa dla Jahwe Zastępów w kraju egipskim. Kiedy wobec ciemiężycieli zawezwą Jahwe na pomoc, pośle im wybawiciela, który będzie ich bronił i ocali.” “

https://blog.antytrynitarianie.pl/tag/wybawiciel/

__________________

“Jezus Chrystus jako Syn Boży zbawiający świat został przewidziany w ekonomii zbawienia. Wiara w to towarzyszyła chrześcijaństwu od samego początku i w przeciwieństwie do innych elementów doktryny nie podlegała żadnej poważnej dyskusji. Samo imię Jezus oznacza z hebrajskiego (ישוע, ישו – Joszue) Jahwe zbawieniem. Choć imię to było popularne w ówczesnym Izraelu miało w tym wypadku dodatkową symbolikę, która podkreślana jest w Nowym Testamencie. Chrystus jest określeniem pochodzącym z greki (χριστός) i oznacza Pomazańca Bożego jako szczególnego wybrańca, który ma wybawić. W tym kontekście wybawieniem jest uwolnienie od grzechu.

Historia Doktryny
Wiara w Jezusa jako Zbawiciela była na przestrzeni wieków raczej potwierdzana niż kwestionowana. Przedstawione dokumenty nauczania Kościoła należą do najważniejszych wypowiedzi doktrynalnych.
* Sobór nicejski I (325) – Wyznanie wiary – pierwsza kodyfikacja wyznania w historii Kościoła. Zawierało doktrynę o Jezusie jako Zbawicielu.”

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zbawienie
George w pismach hebrajskich określenie Wybawiciel dotyczyło wybawienia z niewoli i dotyczyło spraw ziemskich. Jednak, gdy wezniemy pod uwagę, że Bóg dał ludziom wolną wolę, to widzimy, że dał ludziom możliwość podejmowania decyzji. Ci wybawiciele o których piszesz, to nie wybawiciele Boży, lecz ludzie, którzy podejmowali decyzję częściowo zgodne z wolą Bożą, a czasem niezgodne. Jezus jest Zbawicielem nie spraw ziemskim, lecz Zbawiciel duchowym. Zbawienie Jezusa dotyczy życia duchowego człowieka. Więc nie można mówić, że ci co uważali się za wybawicieli mieli cokolwiek wspólnego ze zbawieniem duchowym. Dlatego nie porównujmy znaczenia Zbawiciela jakiego dał nam Bóg, do wybawicieli ziemskiego statusu.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Teorie spiskowe itp.”