Jak to z potopem było...

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:Pod powierzchnią Ziemi na głębokości ok 700 km znajduje się ogromy "ocean", objętościowo 3 razy większy niż suma powierzchniowych oceanów. Woda jest niejako związana z minerałem - ringwoodytem.
Nie wiem czy dobrze myślę, ale woda na głębokości kilkuset kilometrów miałaby temperaturę także kilkuset stopni, jak nie więcej- zgodnie z gradientem geotermicznym.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
.Cyprian. pisze:Pod powierzchnią Ziemi na głębokości ok 700 km znajduje się ogromy "ocean", objętościowo 3 razy większy niż suma powierzchniowych oceanów. Woda jest niejako związana z minerałem - ringwoodytem.
Nie wiem czy dobrze myślę, ale woda na głębokości kilkuset kilometrów miałaby temperaturę także kilkuset stopni, jak nie więcej- zgodnie z gradientem geotermicznym.
O, dobrze, że o tym wspomniałeś.
wikipedia-en pisze: Obrazek

...
Geothermal gradient is the rate of increasing temperature with respect to increasing depth in the Earth's interior. Away from tectonic plate boundaries, it is about 25–30 °C/km (72-87 °F/mi) of depth near the surface in most of the world.
...
At the center of the planet, the temperature may be up to 7,000 K and the pressure could reach 360 GPa (3.6 million atm)

------------------------------------------------------------------------
TŁ:

Gradient geotermalny to szybkość wzrostu temperatury wraz ze wzrostem głębokości wewnątrz Ziemi. Z dala od granic płyt tektonicznych, w większości rejonów świata, wynosi ok. 25–30 °C/km (72-87 °F/mi) dla głębokości tuż pod powierzchnią.
...
W centrum planety temperatura może sięgać do 7000 K a ciśnienie może wynosić 360 GPa (3.6 miliona atmosfer).
...


Ten obrazek pokazywałby, że więcej niż kilkaset stopni. Jakby nie było - ogromne temperatury i niewyobrażalne ciśnienia. Wszystko mocno podgrzane i sprasowane.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze: Jakby nie było - ogromne temperatury i niewyobrażalne ciśnienia. Wszystko mocno podgrzane i sprasowane.
Byłaby to jeszcze woda, czy już mocno przegrzana para?
Chociaż... czym wyższe ciśnienie, tym wyższa temperatura parowania...

Ale to już nie dla mnie zagadnienia. :-(

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
.Cyprian. pisze: Jakby nie było - ogromne temperatury i niewyobrażalne ciśnienia. Wszystko mocno podgrzane i sprasowane.
Byłaby to jeszcze woda, czy już mocno przegrzana para?
Chociaż... czym wyższe ciśnienie, tym wyższa temperatura parowania...

Ale to już nie dla mnie zagadnienia. :-(
Tu już wchodzą w grę takie zagadnienia termodynamiczne, jak punkt krytyczny, temperatura krytyczna.

Temperatura krytyczna wody to 374,2 °C. W naszym przypadku jest dużo powyżej, więc ... ale nie wiem dokładnie jak to tu jest, bo jeszcze dochodzą aspekty chemiczne związane z tym minerałem. Trzeba by już specjalistów od tego tematu spytać, albo znaleźć dobry artykuł specjalistyczny, ale w miarę przystępny. Ten angielski odnośnik jest w stylu newsu tylko i tak zdawkowo jest to opisane, sam zaś artykuł naukowy opublikowany jest w Science, ale darmowego dostępu nie ma.

Ciekawe jest to zdanie jednego z tych naukowców:
“We should be grateful for this deep reservoir,” says Jacobsen. “If it wasn’t there, it would be on the surface of the Earth, and mountain tops would be the only land poking out.”

TŁ:
Powinniśmy być wdzięczni za ten głęboki zbiornik - powiedział Jacobsen. Gdyby go tam nie było, mógłby być na powierzchni Ziemi, a szczyty gór byłyby jedynym wystającym lądem.
źródło https://www.newscientist.com/article/dn ... z5yXUFtwzb

To zdanie bardzo ładnie się łączy z zacytowanym już przez MieczaDucha wersetem:

[center]"Tego bowiem umyślnie nie chcą wiedzieć, że niebiosa były od dawna i ziemia z wody, i w wodzie stanęła przez słowo Boże" [/center]
- 2 list apostoła Piotra 3:5 Uwspółcześniona Biblia Gdańska
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”