Biblia kontra nauka ....

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
30 sie 2021, 16:23
Pudło! ŚJ nigdy nie twierdzili, że biblijny dzień stwarzania trwał 1000 lat.
[...]
Zatem wiesz, ile miał jeden dzień stwarzania, skoro siódmy jeszcze trwa?
Czy nasz DonCicio wie, że nie tak dawno musiał twierdzić, że dzień stwarzania trwał 7000 lat? :xhehe:
Ponieważ każdy z tych „dni”, inaczej mówiąc, okresów stwarzania, liczył najpewniej po siedem tysięcy lat, więc cały twórczy „tydzień” obejmuje 49 000 lat. 
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/19 ... +lat&p=par
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Tak czy inaczej Biblia mówi że Bóg stworzył nasz świat w 6 dni a 7 dnia nastał Sabat :-)

"Pamiętaj o dniu sabatu"

https://youtu.be/opOSFRL3QmA?t=29
tom68

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

tom68 pisze:
31 sie 2021, 15:14
Tak czy inaczej Biblia mówi że Bóg stworzył nasz świat w 6 dni a 7 dnia nastał Sabat :-)
Już o tym pisałem Tomaszu.
"Dzień" u Boga nie zawsze oznacza odcinek czasu trwający jeden obrót Ziemi wokół własnej osi...
Warto wziąć to pod uwagę.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Henryk dla mnie prywatnie nie ma znaczenia ile trwał jeden dzień stworzenia czy 24 godz czy 1000 lat czy jeszcze inaczej bo ja wierze w to ze Sabat Sobota jest pamiątką i symbolem stworzenia świata przez Boga i dlatego miedzy innymi ten dzień jest święty :-)
tom68

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: DonCicio »

tom68 pisze:
31 sie 2021, 15:55
(...) ja wierze w to ze Sabat Sobota jest pamiątką i symbolem stworzenia świata przez Boga (...)

Dla mnie pamiątką I symbolem stworzenia świata są dzieła stwórcze, które od kilku, kilkunastu tysięcy lat świetnie funkcjonują, mimo nieuprawnionej ingerencji człowieka;

Heb 3:4 "Oczywiście każdy dom jest przez kogoś zbudowany, a Tym, który zbudował wszystko, jest Bóg"

Rzym 1:20 "Choć jest niewidzialny, to Jego przymioty — Jego wieczna moc i boskość — są wyraźnie widoczne już od stworzenia świata. Można je dostrzec dzięki temu, co zostało stworzone. Dlatego tacy ludzie są bez wymówki"


O niesamowitych dziełach Boga, dowodzących Jego geniuszu, można dowiedzieć się od naukowców, których opracowania i spostrzeżenia zamieszczono w poniższej broszurach:

"Czy życie zostało stworzone?" oraz "Pochodzenie życia — pięć pytań, które warto rozważyć"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: chryzolit »

Witam.
tom68-Napisał.
Henryk dla mnie prywatnie nie ma znaczenia ile trwał jeden dzień stworzenia czy 24 godz czy 1000 lat czy jeszcze inaczej bo ja wierze w to ze Sabat Sobota jest pamiątką i symbolem stworzenia świata przez Boga i dlatego miedzy innymi ten dzień jest święty
Szabat jest dniem świętym?
Zapisać tak można,ale jak to uzasadnisz?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: radek »

chryzolit pisze:
12 gru 2021, 22:21
Szabat jest dniem świętym?
Zapisać tak można,ale jak to uzasadnisz?
Pozdrawiam.
Szabat jest dniem Świętym czyli wolnym od pracy. Gdy człowiek wywiąże się ze swoich obowiązków, do których się zobowiązał, wtedy będzie uczestniczył w Szabacie. Istotnym obowiązkiem, o którym mówi Biblia, to zwyciężenie całego Zła Dobrem

Hbr 4:10 BT5 "Kto bowiem wszedł do jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich."
Obrazek

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: efroni »

Szabat jest dniem świętym?
Zapisać tak można,ale jak to uzasadnisz?
Pozdrawiam.
W znaczeniu biblijnym "święty" znaczy oddzielony, inny, zupełnie inny. W takim znaczeniu Bóg jest święty tzn. inny, oddzielony, zupełnie inny (niż stworzenia i światy, które stworzył) .
W takim samym znaczeniu i Szabat jest święty tzn. inny , oddzielony, zupełnie inny niż powszednie dni tygodnia.
W takim samym znaczeniu i siódme tysiąclecie jest świętym szabatem tysiącleci , świętym czyli innym, oddzielonym, zupełnie innym niż poprzedzające go sześć tysiąclecia.
Jeżeli powiedziano "świętymi bądźcie bo i Ja jestem święty" to powiedziano innymi bądźcie, oddzielonymi bądźcie, zupełnie innymi bądźcie od tych, którzy trzymają się (pragną) świata materialnego (tego co materialne).

Problemem nie jest to dlaczego Szabat nazywamy świętym dniem , problemem jest to, że z całą pewnością biblijna sobota nie odpowiada sobocie kalendarza gregoriańskiego (współczesny kalendarz).
Biblijny kalendarz to kalendarz księżycowy i jego dni nie mają swoich odpowiedników we współczesnym kalendarzu . I dla przykładu, szabat biblijny może np. wypadać jednego miesiąca w środę, a drugiego we wtorek (wg. kalendarza współczesnego). Poza tym inne fazy księżyca są na półkuli południowej a inne(odwrotne) na półkuli północnej . Jak to zgrać by szabaty na obu półkulach wypadały tego samego dnia ?
Tak wiec dzisiejsza sobota (kalendarz słoneczny) z całą pewnością nie odpowiada sobocie biblijnej (kalendarz księżycowy)
I tu Pismo przychodzi nam z pomocą i nas poucza: Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana,...(Rz 14;5-6)
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: radek »

Szabat to dzień odpocznienia. Czas biegnie okrążając to, co w sobie zawiera. Uczestniczyć w Bożym odpoczynku, to znaczy dopełnić koło czasu, które rozpoczęło się sześcioma dniami stworzenia, trwając w tym kole czasu, dopiero wtedy można będzie wejść do dnia Szabatu, a następnie do dnia ósmego, co do którego Bóg zawarł przymierze z Abrahamem

Koran 2:125
I oto uczyniliśmy ten Dom miejscem nawiedzania i miejscem
bezpiecznym. I weźcie sobie jako miejsce modlitwy stacje Abrahama.
Zawarliśmy przymierze z Abrahamem i Isma`ilem: "Oczyśćcie Mój Dom dla
odprawiających okrążenia
, dla tych, którzy pozostają w medytacji, i dla
tych, którzy się pochylają i wybijają pokłony."


Im bardziej ktoś jest cierpliwy dla całego stworzenia tym większe podejmuje okrążenie

Rdz 9:13 BT5 "Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią."
Obrazek

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: chryzolit »

radek-Napisał tak.
Szabat to dzień odpocznienia. Czas biegnie okrążając to, co w sobie zawiera. Uczestniczyć w Bożym odpoczynku, to znaczy dopełnić koło czasu, które rozpoczęło się sześcioma dniami stworzenia, trwając w tym kole czasu, dopiero wtedy można będzie wejść do dnia Szabatu, a następnie do dnia ósmego, co do którego Bóg zawarł przymierze z Abrahamem
A Apostoł Paweł pisze tak.
Ap.Paweł.Kol.2-16.
Niechze tedy was nikt nie sadzi z powodu pokarmu i napoju,albo z powodu świeta lub nowiu ksiezyca bądz sabatu
wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych,rzeczywistością natomiast jest Chrystus.

Heb.7-12.
Skoro bowiem zmienia sie kapłaństwo musi też nastapić zmiana zakonu [prawa].
oraz przykazań.
19w.
A przeto poprzednie przykazanie zostaje usunięte z powodu jego słabości i nieuzyteczności.
gdyz zakon nie przywiódł niczego do doskonałości.

Wszystko to stało się dlatego,że od czasu Jezusa obowiązuje inny zakon-prawo i ma ono charakter uniwersalny.
Gal.6-2.
Jedni drugich brzemiona noście,a tak wypełnicie zakon Chrystusowy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: radek »

chryzolit pisze:
14 gru 2021, 21:32
A Apostoł Paweł pisze tak.
Ap.Paweł.Kol.2-16.
Niechze tedy was nikt nie sadzi z powodu pokarmu i napoju,albo z powodu świeta lub nowiu ksiezyca bądz sabatu
wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych,rzeczywistością natomiast jest Chrystus.
Dla Chrystusa jednak liczy się też celebracja drogi wiary, a nią jest temat wypowiedzi

Mat 12:36 BT5 "A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu."

A że czas poprzez geometrię spaja sens nawet ciał pozaziemskich czytamy na przykład w Koranie

Koran 75:9
kiedy słońce i księżyc będą złączone,
Obrazek

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: chryzolit »

Witam
radek-Napisał.
Dla Chrystusa jednak liczy się też celebracja drogi wiary, a nią jest temat wypowiedzi

Mat 12:36 BT5 "A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu."

A że czas poprzez geometrię spaja sens nawet ciał pozaziemskich czytamy na przykład w Koranie

Koran 75:9
kiedy słońce i księżyc będą złączone,
Tylko jak taki zapis ma się do wypowiedzi Pawła.
Ap.Paweł.Kol.2-16.
Niechze tedy was nikt nie sadzi z powodu pokarmu i napoju,albo z powodu świeta lub nowiu ksiezyca bądz sabatu
wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych,rzeczywistością natomiast jest Chrystus.
.

Czyli szabat w wymiarze fizycznym,nie ma już zadnego znaczenia,bo są to tylko cienie rzeczy przyszłych.

Jakich rzeczy?
Jakiego odpoczynku.?
Heb.10-1.
''Prawo [Zakon] otrzymując w posiadanie,tylko cień przyszłych dóbr,a nie prawdziwą postac rzeczy,''
Jaka jest więc ta prawdziwa postac rzeczy.?,która jest realna w Chrystusie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: radek »

chryzolit pisze:
30 gru 2021, 20:23
Witam
radek-Napisał.
Dla Chrystusa jednak liczy się też celebracja drogi wiary, a nią jest temat wypowiedzi

Mat 12:36 BT5 "A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu."

A że czas poprzez geometrię spaja sens nawet ciał pozaziemskich czytamy na przykład w Koranie

Koran 75:9
kiedy słońce i księżyc będą złączone,
Tylko jak taki zapis ma się do wypowiedzi Pawła.
Ap.Paweł.Kol.2-16.
Niechze tedy was nikt nie sadzi z powodu pokarmu i napoju,albo z powodu świeta lub nowiu ksiezyca bądz sabatu
wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych,rzeczywistością natomiast jest Chrystus.
.

Czyli szabat w wymiarze fizycznym,nie ma już zadnego znaczenia,bo są to tylko cienie rzeczy przyszłych.

Jakich rzeczy?
Jakiego odpoczynku.?
Heb.10-1.
''Prawo [Zakon] otrzymując w posiadanie,tylko cień przyszłych dóbr,a nie prawdziwą postac rzeczy,''
Jaka jest więc ta prawdziwa postac rzeczy.?,która jest realna w Chrystusie.
Pozdrawiam.
Rzeczy przyszłe w Chrystusie podlegają pod dzień sądu, a więc nawiązując do

Mat 12:36 BT5 "A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu."

Oraz do

Mat 23:2-3 BT5 "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. (3) Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią."

Trzeba tak czynić i mówić, aby nikomu nie dać argumentu przeciw sobie, oraz przeciw przyjaciołom

Mat 10:16 BT5 "Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie."
Obrazek

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: chryzolit »

Witam,
radek.
Ja mam ciągle pytanie,jak Twoje ostatnie wpisy mają się do pytań,o szabacie.?
Bo całkiem odchodzisz od tematu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: radek »

chryzolit pisze:
03 sty 2022, 23:45
radek.
Ja mam ciągle pytanie,jak Twoje ostatnie wpisy mają się do pytań,o szabacie.?
Boże szabaty wieńczą mozolną pracę. Cała trudna praca jest po to, aby odpocząć w radości Bożej. Rzeczami przyszłymi są szabaty Boże

Kpł 19:30 BT5 "Będziecie zachowywać moje szabaty i szanować mój święty przybytek. Ja jestem Pan!"

Koran 4:57
57. A tych, którzy uwierzyli i czynili dobro, wprowadzimy do Ogrodów;
gdzie w dole płyną strumyki. Będą oni tam przebywać na wieki,
nieśmiertelni. Będą tam mieli małżonki bez skazy. I wprowadzimy ich do
cienia cienistego.


W kole czasu szabatem jest siódmy dzień

Koran 22:26
26. I oto przygotowaliśmy dla Abrahama miejsce Domu: "Nie będziesz Mi
dodawał niczego za współtowarzyszy! Oczyść Mój Dom dla tych, którzy
dopełniają okrążeń
, i dla tych, którzy stoją, i dla tych, którzy się
skłaniają i którzy wybijają pokłony!


Ap 16:12 BT5 "Szósty wylał swą czaszę na rzekę wielką, na Eufrat. A wyschła jej woda, by dla królów ze wschodu słońca droga stanęła otworem."

Co istotne po pierwszym kole czasu po szabacie, ósmego dnia rozpocznie się błogosławiona służba synów oddanych dla Boga

Wj 22:28-29 BT5 "Nie będziesz się ociągał z [ofiarą z] obfitości zbiorów i soku wyciskanego w tłoczni. I oddasz Mi twego pierworodnego syna. (29) Tak samo uczynisz z [pierworodnym] twoim cielcem i z drobnym bydlęciem. Przez siedem dni będzie przy matce swojej, a dnia ósmego oddasz je Mnie."

Dn 12:6-7 BT5 "Powiedziałem do męża ubranego w lniane szaty i znajdującego się nad wodami rzeki: Jak długo jeszcze do końca tych przedziwnych rzeczy? (7) I usłyszałem męża ubranego w lniane szaty i znajdującego się nad wodami rzeki. Podniósł on prawą i lewą rękę do nieba i przysiągł na Tego, który żyje wiecznie: „Do czasu, czasów i połowy [czasu]. To wszystko dokona się, kiedy dobiegnie końca moc niszczyciela świętego narodu”."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”