Biblia kontra nauka ....

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Masz rację, tylko, że ŚJ wcale nie uważają, że świat ma 5 tys lat 😉
Wcale też nie uważają że powstał w siedem literalnych dni. ŚJ nie są ani ewolucjonistami, ani tzw. kreacjonistami.
Tak nawiasem, ŚJ to ludzie nie do zaszufladkowania😀
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
14 lip 2021, 10:56
Masz rację, tylko, że ŚJ wcale nie uważają, że świat ma 5 tys lat 😉
Wcale też nie uważają że powstał w siedem literalnych dni. ŚJ nie są ani ewolucjonistami, ani tzw. kreacjonistami.
Tak nawiasem, ŚJ to ludzie nie do zaszufladkowania😀
Bobo, ja przecież nawet nie sugeruję, że mam na myśli ŚJ. Piszę ogólnie. Wiesz pewnie, że całe mnóstwo denominacji tak właśnie naucza, w tym - o zgrozo - Baptyści :oops: :roll: ;-)
Z tego, co widać to i ADS także. Denominacje tak czy inaczej chcą zawładnąć ludzkimi umysłami, jak dogmaty katolickie, z wiedzy i dowodów materialnych zrobiono podstawę do przynależności kościelnej. Tak się dzieje, jak człowiek podda się religijnym oszołomom.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

No.... tylko co, jak ktoś się poddaje swojemu umysłowi i pomysłom na zbawienie? Mamy tu przykład wybranej. Sama sobie wymyśliła sposób na zbawienie i zrozumienie Biblii 😉
Jak myślisz, czy propagując tu SWÓJ punkt widzenia, stanowi religię, czy nie? Religia może być jednoosobowa.
Zresztą, ja większość tu piszących.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
14 lip 2021, 11:09
No.... tylko co, jak ktoś się poddaje swojemu umysłowi i pomysłom na zbawienie? Mamy tu przykład wybranej. Sama sobie wymyśliła sposób na zbawienie i zrozumienie Biblii 😉
Jak myślisz, czy propagując tu SWÓJ punkt widzenia, stanowi religię, czy nie? Religia może być jednoosobowa.
Zresztą, ja większość tu piszących.
Ja bym to raczej nazwała osobistym spojrzeniem na Biblię, może kwesią osobistego poznania, szukaniem drogi czy własnych odpowiedzi. Trzeba też nacisk położyć na to, że kościoły/denominacje nawet pojedyncze zbory domagają się, aby ich wierni/członkowie społeczności, mieli dokładnie takie zdanie, jak oni nauczają. To nic innego, jak dogmatyzowanie tego, co do dogmatyzowania się nie nadaje.
Czym innym jest nauczanie i czym innym jest pisanie/wyrażanie własnego zdania i dzielenie się swoją wiedzą czy przemyśleniami, swoim poznaniem na dany czas.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Biblia jest Słowem Bożym a wiec uczy przede wszystkim o sprawach ducha czyli np o Bogu i zbawieniu człowieka itd. ale podaje też fakty historyczne i naukowe i tylko ludzie nie znający lub nie rozumiejący Biblii twierdzą inaczej wiec wszystkie niby naukowe teorie zaprzeczające Biblii nie są nauką tylko fałszywą teoriom inaczej herezją ....
Biblia a nauka
https://youtu.be/ASyzmmRJ8sc
tom68

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
14 lip 2021, 10:56
Masz rację, tylko, że ŚJ wcale nie uważają, że świat ma 5 tys lat 😉
Wcale też nie uważają że powstał w siedem literalnych dni. ŚJ nie są ani ewolucjonistami, ani tzw. kreacjonistami.
Należy pamiętać, że drzewa i inne rośliny istnieją na ziemi znacznie dłużej niż człowiek. Ten ostatni pojawił się tu dopiero na krótko przed rozpoczęciem się siódmego „dnia” dzieła stworzenia, czyli blisko 6000 lat temu. Natomiast „drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce” powstały przecież już w trzeciej epoce stwarzania. — Rodz. 1:9-13.
Ponieważ każdy z tych „dni”, inaczej mówiąc, okresów stwarzania, liczył najpewniej po siedem tysięcy lat, więc cały twórczy „tydzień” obejmuje 49 000 lat. Gdyby długi ten odcinek czasu nakreślić na tarczy zegarowej z podziałem na dwanaście godzin, to ukazanie się drzew i innej roślinności, przypadłoby mniej więcej między trzecią trzydzieści a piątą piętnaście. A człowiek? O, ten zjawił się znacznie później — dopiero gdzieś po godzinie dziesiątej! Zatem drzewa istnieją na ziemi jakieś dwadzieścia siedem do trzydziestu czterech tysięcy lat; pod tym względem człowiek ze swymi sześcioma tysiącami lat pozostaje za nimi daleko w tyle.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/19 ... 99cy&p=par

Epoka karbonu (paleozoiku) według CK rozpoczęła się 34 tysiące lat temu.
post edytowany, usunięta złośliwość. Bobo
Tak nawiasem, ŚJ to ludzie nie do zaszufladkowania😀
Nie bądź taki skromny. A szuflada z opisem STROBOSKOP to co?

Ps. Co to znaczy, że nie jesteście kreacjonistami?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Henryk pisze:
15 lip 2021, 8:43
Ps. Co to znaczy, że nie jesteście kreacjonistami?
Nie zauważył Bobo pytania... :-(
Więc ponawiam: Co to znaczy, że nie jesteście kreacjonistami?
A może to już "stare światło"?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Jak definiujesz kreacjonizm?
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
14 lip 2021, 11:09
No.... tylko co, jak ktoś się poddaje swojemu umysłowi i pomysłom na zbawienie? Mamy tu przykład wybranej. Sama sobie wymyśliła sposób na zbawienie i zrozumienie Biblii 😉
Jak myślisz, czy propagując tu SWÓJ punkt widzenia, stanowi religię, czy nie? Religia może być jednoosobowa.
Zresztą, ja większość tu piszących.
Nie, to nie religia.
Propaguję wiarę.
Wiara, to prawda jaką nauczał Jezus.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2021, 12:40 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
15 lip 2021, 12:21
Jak definiujesz kreacjonizm?
Umiesz udzielić odpowiedzi? :-|
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Gra w ciu ciu babkę? Ty mnie pytasz, więc sprecyzuj o co pytasz.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
15 lip 2021, 12:38
Gra w ciu ciu babkę? Ty mnie pytasz, więc sprecyzuj o co pytasz.
Co to znaczy, że nie jesteście kreacjonistami?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Naprawdę chcesz odpowiedź byle jaką?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Kreacjonizm ma niejedno imię, dlatego pytam, co rozumiesz pod tym pojęciem. Moja odpowiedź jest taka:

https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-j ... jonistami/
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasop ... rzy%C4%87/
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
15 lip 2021, 14:06
Moja odpowiedź jest taka:
Pytam się Ciebie, a Ty odsyłasz mnie do jakieś strony.
Znaczy, że sam nie masz zdania, ani wiedzy, a jedynie zawierzyłeś autorowi strony.
No dobra… Wem, nawet gdybyś miał wątpliwości... :animrumru:
Czytam tam:
Wiek Ziemi. Zdaniem części kreacjonistów Ziemia powstała zaledwie kilka tysięcy lat temu. Jednak według sprawozdania biblijnego Ziemia i wszechświat istniały już przed rozpoczęciem sześciu dni stwarzania (Rodzaju 1:1). Dlatego też nie kwestionujemy wiarygodnych badań naukowych, z których wynika, że nasza planeta może liczyć sobie nawet miliardy lat.
Jednak czytam w waszej bibliotece. że planeta liczy 69 tysięcy lat…
Nie życie, ale materia na ziemi!

Czujesz problem?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”