Biblia kontra nauka ....

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Bobo »

Czy teraz robisz rozprawkę nauka kontra Biblia czy nauka kontra ŚJ. Bo już nie wiem. To znaczy wiem, że jesteś kontra ŚJ, ale chyba pomyliłeś działy ;-)
Pytałeś o kreacjonizm. Odpowiedź dostałeś. Czego jeszcze dusza pragnie? Znaleźć jakiegoś haka na ŚJ?
Bądź rozsądny...
Oszołomstwu mówię NIE!

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Jeśli chodzi o ŚJ to o ile dobrze pamiętam to według nich jeden dzień stworzenia trwa 1000 lat chyba że ostatnio coś się w ich nauczaniu w tym temacie się zmieniło a ADS stoją na stanowisku że stworzenie świata trwało 6 dni 24 godzinnych tak jak uczyło się dawniej przed K Darwinem ...

W Kościele Rzymskokatolickim odradza sie biblijny kreacjonizm.

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=k ... BokQgV8XTw

K ADS Stworzenie

https://youtu.be/c4m2yc2XL5g
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 13:14 przez tom68, łącznie zmieniany 1 raz.
tom68

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Henryk pisze:
15 lip 2021, 14:32
Jednak czytam w waszej bibliotece. że planeta liczy 69 tysięcy lat…
Nie życie, ale materia na ziemi!
Czujesz problem?
Popełniłem błąd. Przepraszam.
Chodzi o cyfrę: 49 tysięcy lat istnienia planety.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

Dzień w Biblii nie zawsze oznacza 24 godziny.
Raz jest to 40 lat:
Hbr 3:8 BW "Nie zatwardzajcie serc waszych, jak podczas buntu, W dniu kuszenia na pustyni,"
Innym razem może być tysiąc lat:
2P 3:8 BW "Niech to jedno, umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień."
Może być sto dwadzieścia lat:
1P 3:20 BW "Które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę."
Nieraz jest to jakiś nie określony upływ czasu:
Łk 17:28 BW "Podobnie też było za dni Lota: Jedli, pili, kupowali, sprzedawali, szczepili, budowali;"
Dzień może trwać jeden rok:
Ez 4:6 BW "A gdy je skończysz, położysz się jeszcze raz, ale na prawym boku, i przez czterdzieści dni będziesz nosił winę domu judzkiego; wyznaczam ci po jednym dniu za każdy rok."
Może też trwać i siedem tysięcy lat- jak to jest z „dniem” w którym żyjemy- siódmym dniem stwarzania. Pozostał nam jeszcze cały tysiąc z siódmego. Bo sześć tysięcy mamy już za sobą...
Dzień także nie zawsze oznacza dokładnie 24 godziny:
Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia, a zamordowali go w piątek wieczorem, gdy powstał w niedzielę rano…

Poza tym, gdy nie znano zegarów, a nawet gdy już posiadano zegary słoneczne, to przecież jedna godzina trwała latem znacznie dłużej, niż jedna godzina zimą. Po prostu dzielono "dzień" na dwanaście części.

Więc jeśli chodzi o te „dni stwarzania”, to nie był bym tak stanowczy co do 24 godzin, lub na podstawie tego, że ostatni dzień będzie liczył siedem tysięcy lat, pozostałe liczyły także dokładnie po siedem tysięcy...
- Takie luźne rozważania...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wuka »

Henryk
- Takie luźne rozważania...
No i widzisz - Adwentystą już nie możesz być :roll: :mrgreen: Nie wiesz co straciłeś :hehe:

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
17 lip 2021, 10:26
Henryk
- Takie luźne rozważania...
No i widzisz - Adwentystą już nie możesz być :roll: :mrgreen: Nie wiesz co straciłeś :hehe:
Nic straconego jeszcze.
Oni nie stosują "komitetów sądowniczych" za inne poglądy.
Ale... za bardzo lubię schabowego.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
17 lip 2021, 10:38
wuka pisze:
17 lip 2021, 10:26
Henryk
- Takie luźne rozważania...
No i widzisz - Adwentystą już nie możesz być :roll: :mrgreen: Nie wiesz co straciłeś :hehe:
Nic straconego jeszcze.
Oni nie stosują "komitetów sądowniczych" za inne poglądy.
Ale... za bardzo lubię schabowego.
:hehe: Ja niestety także nie mogłabym być ADS. Wyłącznie przez te ziółka :roll: Po każdych mam taki przemarsz wojsk, że na wykłady musiałabym z wlasnym tojtojem chodzić :mrgreen: :roll:

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Dzień i jego znaczenie w Biblii ....

Słowo dzień jest tłumaczeniem z hebr. jom; gr. heméra.
Sposób użycia i kontekst wskazują na znaczenie tego słowa:

Dzień - jako okres światła dziennego (nie całej doby) Rdz 1:4-5
Dzień 7 trwa nadal - zobacz: Odpoczynek-Boga
Rdz 2:4: Dzień (jom) stwarzania to wszystkie 6 dni, dobrze oddają ten werset np. przekłady:
BW: Takie były dzieje nieba i ziemi podczas ich stworzenia.
W dniu, kiedy Pan Bóg uczynił niebo i ziemię.
BG: (...) gdy były stworzone dnia, którego uczynił Pan Bóg ziemię i niebo\"
NW: Oto dzieje niebios i ziemi w czasie ich stwarzania, w dniu, w którym Jehowa Bóg uczynił ziemię i niebo.
Prorocze znaczenie dni - dzień za rok - Ez 4:6
Dzień wybawienia - jako pewien okres (2Kor 6:2)
Dzień sądu np. (2Pt 3:7) - długi okres por. Obj. 20:204-6
Z PUNKTU WIDZENIA Boga dzień może być jak tysiąc lat - 2P 3:8 por Ps 90:4
Dzień jako okres czasu zawierający i zimę i lato - Zach 14:8

Dodatkowe informacje:
Dzień kalendarzowy - doba słoneczna: czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca nad tym samym południkiem, określającymi pełny obrót Ziemi dookoła własnej osi.
Natomiast w czasach Biblijnych (Żydzi, Fenicjanie, Numido-wie, Ateńczycy) liczyli dzień od wieczora do wieczora (np. Kpł 23:32). Babilończycy - doba zaczynała się i kończyła o wschodzie słońca, a u Egipcjan i Rzymian - o północy. ...

UWAGA - Pamiętajmy że tak Żydzi jak i Muzułmanie oraz Chrześcijanie do czasów K Darwina i teorii ewolucji w większości wierzyli w oparciu o Biblie i Koran że Bóg stworzył świat w ciągu 6 dni ( 24 godziny ) a 7 dnia odpoczywał ( 10 LUB 6 tysięcy lat temu według Biblii a różnica polega na różnym liczeniu biblijnej chronologii ST w wersji greckiej i hebrajskiej ) i dlatego np Żydzi i chrześcijanie sobotni święcą do dziś sabat patrz np. Kościół ADS ...
Dzisiaj we wszystkich tych trzech religiach trwają próby mniej lub bardziej udane by pogodzić nauki z K Darwina z Biblią czy Koranem ale nadal w nich są grupy które odrzucają teorie ewolucji i trzymają się dawnych poglądów na stworzenie świata ...
I np obecnie w Turcji nauczanie teorii ewolucji jest w szkołach zakazane jako fałszywych nauk zachodu ...
Trzeba też otwarcie przyznać że sama teoria ewolucji przezywa dziś kryzys np dlatego że mimo długich poszukiwań nie ma "brakującego ogniwa" czyli łącznika miedzy różnymi gatunkami np miedzy małpami a ludzmi ...
i jak to czasami się mówi po cichu w środowisku naukowy uznajemy dziś teorie ewolucji bo na razie nie ma nic lepszego a kto by wierzył w Biblie i jej opis stworzenia w XXI w ....
mimo to bywają naukowcy otwarcie opowiadający się za stworzeniem świata przez Boga ....

Słownik Religii PIN ....

ps : Walter Veith - Jak z ewolucjonisty stałem się kreacjonistą http://vimeo.com/60537104
tom68

gnostyk

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: gnostyk »

Ja do tego podchodze troche intuicyjnie.

Na Mauritiusie ludzie wykarczowali naturalne żerowisko pewnego gatunku Lemura, doszczętnie, tak że groziła im śmierć głodowa.
Zwierzątko, by przetrwać, musialo się przerzucić na inny rodzaj pokarmu.
Naukowcy zauważyli że wciągu 50ciu lat, owy lemur, po zmianie jadłospisu, wykształcił sobie jednego palca.
Ten palec był dwa razy dłuzszy od pozostałych i służył do wydobywania pokarmu.
/niestety, ale nie znalałem jak dokładnie nazywa się ten gatunek, a w/w fakt słyszałem w telewizji edukacyjnej z 30 lat temu/

I teraz się pytam naiwnie, jak dziecko...

-Jeżeli u lemura w ciągu 50ciu lat, natura wykreowała nienaturalną długość palca do zdobywania pokarmu,
to dlaczego człowiek nie ma takich zdolności ? Niekoniecznie mam na myśli palce, ale np błony pławne i zwiększona pojemność płuc by się przydała ludzią, którzy żyją z morza i oceanu. Napewno zdałyby egzamin dłuższe silne palce wraz z paznokciami u ludzi którzy żyją z dżungli.
Po tylu tysiąceleciach dalej odczuwamy chłód.
Nie mam na myśli ludzi któzy żyją w urbanizacji, bo sama urbanizacja mogłaby się przyczynić do zastopowania tych możliwości - mam na myśli tych ludzi dziko żyjących w róznych zakamarkach naszej planety.

I daje sobie odpowieź naiwną, jak dziecko

- Bo KTOŚ musiał zatrzymać tą możliwość, lub ten KTOŚ stworzył nas bez tej możliwości....a np w zamian, dał możliwość rozwoju duchowego /nie mam na myśli religii i doktryn religijnych/




Jeszcze mam małe spostrzeżenie do tych dni, o których wspomniał Tom68

U rabina Cylkow'a..a dokładnie w jego przypisach do przetłumaczonej Tory, można odczuć iż rabini są podzieleni do tego, ile trwało stwarzanie świata.W Bibli jest mowa o 7 dniach, ale niektórzy podejrzewają że to chodzi nie o 7 dni, tylko o 7000tyś lat.
//Jak dorzucić do tego cytat że dla Boga jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień, to poszerzają się perspektywy//

Podobnie brzmią Apoktyfy Starego Testamentu:

''BÓG ZAPIĘCZETOWAL ZIEMIE PRZED STWORZENIEM CZŁOWIEKA SIEDMIOMA PIECZECIAMI NA SIEDEM EPOK''
// teraz wam nie podam o jaki Apokryf dokładnie chodzi bo mi się nie chce szukać, ale wiem że to zdanie wywarło na mnie straszne wrażenie i posklejało kilka puzzli:) //

Ja wiem że Apokryfy nie przez wszystkich sa do zaakceptowania, no ale jakby nakładając na te teksty z Apokryfów i Biblii kalke nowoczesnej nauki i fantastyki..to te 7 epok z pieczęciami mogłoby być częścią teraformowania planety pod przyszłe biologiczne zycie,gdzie z kolei, te 7 dni stworzenia //już po tzakończonym teraformowaniu planety//, czyli te niby 7000tyś lat były potrzebne, by życie biologiczne na Ziemi stało się samowystarczalne.

Chyba że wy macie jakąś opinie, która zmiecie mnie pod dywan..Chetnie wysłucham i chętnie zmienie zdanie.
Bo jak narazie to Bog potwierdza mi ewolucje, a ewolucja Darwina potwierdza mi Boga


A jeżeli chcecie przeczytać totalna fantastyke to....to te 50 lat potrzebne lemurowi strasznie mi brzmią wręcz swojsko z Ks.Kapłańska rozdz 25

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: DonCicio »

tom68 pisze:
15 lip 2021, 15:49
Jeśli chodzi o ŚJ to o ile dobrze pamiętam to według nich jeden dzień stworzenia trwa 1000 lat chyba że ostatnio coś się w ich nauczaniu w tym temacie się zmieniło

Pudło! ŚJ nigdy nie twierdzili, że biblijny dzień stwarzania trwał 1000 lat. Wskazówką dla Ciebie niech będzie fakt, że Bóg "odpoczął od swoich dzieł", a apostoł Paweł kilka razy stwierdził, że ten siódmy dzień jeszcze trwa:

Heb 4:11 "Dlatego róbmy, co tylko możemy, żeby zaznać z Nim odpoczynku i żeby nikt nie poszedł tą samą drogą nieposłuszeństwa"

Podobnie wyraził się psalmista kilkaset lat wcześniej, mówiąc o "odpoczynku" Boga:

"Rozgniewany przysiągłem więc: 'Nie będą zaznawać ze mną odpoczynku'" Ps 95:11

Zatem wiesz, ile miał jeden dzień stwarzania, skoro siódmy jeszcze trwa?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wuka »

DonCicio pisze:
30 sie 2021, 16:23
tom68 pisze:
15 lip 2021, 15:49
Jeśli chodzi o ŚJ to o ile dobrze pamiętam to według nich jeden dzień stworzenia trwa 1000 lat chyba że ostatnio coś się w ich nauczaniu w tym temacie się zmieniło

Pudło! ŚJ nigdy nie twierdzili, że biblijny dzień stwarzania trwał 1000 lat. Wskazówką dla Ciebie niech będzie fakt, że Bóg "odpoczął od swoich dzieł", a apostoł Paweł kilka razy stwierdził, że ten siódmy dzień jeszcze trwa:

Heb 4:11 "Dlatego róbmy, co tylko możemy, żeby zaznać z Nim odpoczynku i żeby nikt nie poszedł tą samą drogą nieposłuszeństwa"

Podobnie wyraził się psalmista kilkaset lat wcześniej, mówiąc o "odpoczynku" Boga:

"Rozgniewany przysiągłem więc: 'Nie będą zaznawać ze mną odpoczynku'" Ps 95:11

Zatem wiesz, ile miał jeden dzień stwarzania, skoro siódmy jeszcze trwa?
Tym bardziej śmieszne i niedorzeczne jest twoje tłumaczenie. Wynika z niego, że 6 literalnych, 24 godzinnych dni trwało stworzenie świata, a siódmy dzień trwa do dziś. Co trzeba mieć w głowie, aby łykać takie absurdy. No, ale pisze i to w biblii :roll:

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: DonCicio »

wuka pisze:
30 sie 2021, 16:32

Tym bardziej śmieszne i niedorzeczne jest twoje tłumaczenie. Wynika z niego, że 6 literalnych, 24 godzinnych dni trwało stworzenie świata, a siódmy dzień trwa do dziś. Co trzeba mieć w głowie, aby łykać takie absurdy. No, ale pisze i to w biblii :roll:

Niedorzeczne są dla tych, którzy twierdzą, że stworzenie trwało "6 literalnych, 24 godzinnych dni"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: tom68 »

Jeśli Bogu podobało stworzyć świat w 6 dni by dać ludziom 7 dzień Sabatu to tak zrobił bo On jest Bogiem a nie człowiekiem :-)
Stworzenie Świata
https://youtu.be/c4m2yc2XL5g
Sobota
https://youtu.be/QihoXojPhRE
tom68

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: wybrana »

Bóg objawia się nam i w Ojcu, i w Synu i w Duchu Świętym.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia kontra nauka ....

Post autor: DonCicio »

tom68 pisze:
30 sie 2021, 18:33
Jeśli Bogu podobało stworzyć świat w 6 dni by dać ludziom 7 dzień Sabatu to tak zrobił bo On jest Bogiem a nie człowiekiem

A jeżeli Bogu upodobało się, by wszystko stworzyć w jednym dniu, to co z tym zrobisz? "On jest Bogiem a nie człowiekiem"

Rodz 2:3,4 "Bóg pobłogosławił dzień siódmy i ustanowił go świętym, ponieważ tego dnia odpoczywa po stworzeniu wszystkiego, co zamierzał. To jest relacja o stworzeniu nieba i ziemi — z czasu ich stworzenia, z dnia, w którym Jehowa Bóg uczynił ziemię i niebo"

Mowa o jednym dniu ... nie o dniach! I co z tym zrobisz?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”