Biblia o kulistej ziemi

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Sprawdziłem wszystkie przytoczone przez Listka cytaty, konfrontując je z Biblią Tysiąclecia.
W żadnym z wymienionych cytatów nie ma w BT. słowa ''okręg'', a w miejsce jego pada słowo ''świat'', w którymś przypadku padło też słowo ''ziemia.''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Księga Jozuego 10. 12 - 13.
''Wtedy, a było to w dniu, kiedy Pan wydał Amorejczyków w ręce synów izraelskich - powiedział Jouze do Pana wobec Izraela;
Słońce, zatrzymaj się w Gibeonie,
a ty księżycu, w dolinie Ajalon
I zatrzymało się słońce i stanął księżyc, dopóki naród nie zemścił się na swoich nieprzyjaciołach.

Powyższy fragment był głównym powodem odrzucenia dzieła Kopernika przez kościół katolicki, który w roku 1616 umieścił je na indeksie ksiąg zakazanych - w 1828 r zniesiono dzieło z indeksu.
Jednak jeszcze wcześniej niż KK. , dzieło Kopernika potępił Marcin Luter, który miał nazwać Kopernika głupcem, który chce wywrócić całą sztukę astronomii, bo przecież Jouze kazał zatrzymać się słońcu, a nie ziemi. :-D
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

"Czy nie wiecie? Czy nie słyszeliście? Czy wam tego nie opowiadano od początku? Czy nie pojmujecie tego dzieła stworzenia ziemi? (22) Siedzi nad OKRĘGIEM ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze "
IZAJASZA 40:22


Słowo okrąg to hebrajskie słowo "CHUWG" - strong 2329.
Słowo to może oznaczac równiez kule.
22 werset można przetłumaczyć tak: siedzi nad kulą ziemską.

To samo słowo CHUWG użyte jest w Księdzie Salomona 8:27 gdzie mowa jest o "kregu nad powierzchnią wód"

"Gdy budował niebiosa był tam; gdy odmierzał KRĄG (chuwg) nad powierzchnią toni" SALOMONA 8:27

4000 lat temu Hiob powiedzial, że ziemia jest zawieszona w prózni :
"ziemię zawiesza nad nicością " HIOBA 26:7

Skad Hiob wiedział, że ziemia jest zawieszona w próżni, a nie np utrzymywana przez gigantycznego zółwia jak głosiły rózne mitologie?
Czemu próżnia?

I taka ciekawostka Rnie.
Biblia określa idealne wymiary dla stabilnego zbiornika wody, zobacz Rodzaju 6:15.
Konstruktorzy statków obecnie zdają sobie sprawę, że idealny wymiar dla stabilności statku jest długość sześć razy większa od szerokości.
Jak wiemy Bóg powiedział Noemu o idealnych wymiarach arki 4500 lat temu :-)
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Manna z nieba pisze:"Czy nie wiecie? Czy nie słyszeliście? Czy wam tego nie opowiadano od początku? Czy nie pojmujecie tego dzieła stworzenia ziemi? (22) Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze " KSIĘGA IZAJASZA 40:22

Słowo okrąg to hebrajskie słowo "CHUWG" - strong 2329.
Słowo to może oznaczac równiez kule.
22 werset można przetłumaczyć tak: siedzi nad kulą ziemską.
Specjalnie posłużyłam się Septuagintą żeby pokazać, że w Iz 40:22 przetłumaczono hebrajski wyraz chug na grecki wyraz γῦρον (krąg)

Nie użyto w tłumaczeniu greckiego wyrazu σφαῖρα oznaczającego kulę.

Zresztą Strong też nie podaje znaczenia "kula" dla chug. Możesz sama sprawdzić w TYM miejscu.

U Stronga mamy: circle, circuit, compass czyli "koło, obwód, obręb".

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Manna z nieba pisze:
4000 lat temu Hiob powiedzial, że ziemia jest zawieszona w prózni :
"ziemię zawiesza nad nicością " HIOBA 26:7

Skad Hiob wiedział, że ziemia jest zawieszona w próżni, a nie np utrzymywana przez gigantycznego zółwia jak głosiły rózne mitologie?
Czemu próżnia?
A dlaczego Wy piszecie, że Hiob 4000 lat temu powiedział..., jak przecież według biblistów Księga Hioba miała zostać napisana między 5 a 8 wiekiem p.n.e.
Żadna ksiega ST. nie ma 4000 lat.

Odnośnie cytatu Hioba o zawieszonej ziemi w próżni, to odpowiadam pytaniem ; Dlaczego w takim razie w rozdziałach 9.6 i 38. 4 - 6.Hiob pisze, że ziemia jest na słupach - filarach.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

RN pisze:Odnośnie cytatu Hioba o zawieszonej ziemi w próżni, to odpowiadam pytaniem ; Dlaczego w takim razie w rozdziałach 9.6 i 38. 4 - 6.Hiob pisze, że ziemia jest na słupach - filarach.
RNie Biblia jest Księgą metafor, porównań, przenośni itd.
Pamiętaj o formach stylistycznych, wyobrażeniach, opisach poetyckich.

Czy zbadałeś juz może temat wypełnionych proroctw bilbijnych w tym zburzenia Jerozolimy?
Chętnie pogadam :-)
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jeszcze jedna ciekawostka. Sama Ksiega Izajasza, w Iz 44: 12 używa wyrazu "cyrkiel".

Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem

W hebrajskim słowo oznaczające cyrkiel to mechugah pochodzące właśnie od słowa chug. Każdy możemy sobie odpowiedzieć, czy cyrklem wykreśla się okręgi, czy kule.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Manna z nieba pisze:RNie Biblia jest Księgą metafor, porównań, przenośni itd.
Pamiętaj o formach stylistycznych, wyobrażeniach, opisach poetyckich.
Tak wiem, dlatego cytat o zawieszonej ziemi traktuje jako metaforę :-)
Manna z nieba pisze:Czy zbadałeś juz może temat wypełnionych proroctw bilbijnych w tym zburzenia Jerozolimy?
Chętnie pogadam :-)
Wszystkich jeszcze nie zbadałem, ale oczywiście, że ten temat odświeżymy i zabajerujemy trochę. :-)
Jednak przestrzegam, bo tam będę musiał wykazać pomyłki i dziwne obietnice samego Jezusa. Może trochę zaboleć, ale postaram się łagodnie to wykazać.

A teraz jeszcze cytat do tematu.

Księga Ezechiela 7. 1 - 2.

''I doszło mnie słowo Pana tej treści;
A ty, synu człowieczy mów; Tak mówi Wszechmocny Pan do ziemi izraelskiej; Nadszedł kres dla czterech krańców ziemi''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Potem stało się słowo Pańskie do mnie, mówiąc: (2) Słuchaj ty, synu człowieczy: Tak mówi panujący Pan o ziemi Izraelskiej: Koniec, koniec przyszedł na wszystkie cztery strony ziemi.
Biblia Gdańska - jasno wyraża się o co chodzi w tym wersecie.

W dzisiejszych czasach oświecenia naukowego takiego przykłady są dziwnie dziecinne panie RN.

W PNŚ ten werset jest oddany tak

I jeszcze doszło do mnie słowo Jehowy, mówiące: (2) "A jeśli chodzi o ciebie, synu człowieczy, oto, co Wszechwładny Pan, Jehowa, rzekł do ziemi izraelskiej: 'Koniec, koniec przyszedł na cztery krańce tego kraju

Ziemia też ma cztery tzw kierunki - północ, południe, wschód i zachód - jakby ktoś zapomniał :-)

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Wnikliwy pisze:Potem stało się słowo Pańskie do mnie, mówiąc: (2) Słuchaj ty, synu człowieczy: Tak mówi panujący Pan o ziemi Izraelskiej: Koniec, koniec przyszedł na wszystkie cztery strony ziemi.
Biblia Gdańska - jasno wyraża się o co chodzi w tym wersecie.

W dzisiejszych czasach oświecenia naukowego takiego przykłady są dziwnie dziecinne panie RN.

W PNŚ ten werset jest oddany tak

I jeszcze doszło do mnie słowo Jehowy, mówiące: (2) "A jeśli chodzi o ciebie, synu człowieczy, oto, co Wszechwładny Pan, Jehowa, rzekł do ziemi izraelskiej: 'Koniec, koniec przyszedł na cztery krańce tego kraju

Ziemia też ma cztery tzw kierunki - północ, południe, wschód i zachód - jakby ktoś zapomniał :-)

Ja cały czas podaje cytaty z Biblii BIZTB ( Brytyjskie I Zagraniczne Towarzystwo Biblijne) i Biblii Tysiąclecia. W obydwóch Bibliach jest ten fragment ujęty tak jak napisałem, czyli ''cztery krańce ziemi ''.
Biblia Gdańska jest uważana w kręgach katolickich za taką, która zawiera błędy.
Przykład miałeś z okręgiem ziemi, które zacytował Listek.
Poza tym, jak można dojść do końca co mieli na myśli pisarze biblijni, jeżeli jedna Biblia przetłumacza słowo na ''ziemia'', a druga ( ta Twoja ) tłumaczy to samo słowo na ''kraj''.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Wnikliwy, pisałam już to samo jak twój post zauważyłam.

RN,

Obrazek
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Ja jestem w stanie zrozumieć Waszą linię obrony, drogie dzieci :-) , ale zapodane przeze mnie cytaty, nie mówią o stronach świata, tylko o krańcach, czyli rogach, narożnikach.
W Biblii Tysiąclecia - Apokalipsa 7.1. użyte jest wprost słowo '' narożnik''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

RN pisze:Ja jestem w stanie zrozumieć Waszą linię obrony, drogie dzieci :-) , ale zapodane przeze mnie cytaty, nie mówią o stronach świata, tylko o krańcach, czyli rogach, narożnikach.
W Biblii Tysiąclecia - Apokalipsa 7.1. użyte jest wprost słowo '' narożnik''
Drogi tato ja znam taką wykładnię:

Obj. 7:1
1. Potem widziałem czterech aniołów stojących na czterech krańcach ziemi, powstrzymujących cztery wiatry ziemi, aby nie wiał wiatr na ziemię ani na morze, ani na żadne drzewo. (BW)


Obj. 7:1
1. Potemem widział czterech Aniołów, stojących na czterech węgłach ziemi, trzymających cztery wiatry ziemi, aby nie wiał wiatr na ziemię, ani na morze, ani na żadne drzewo. (BG)


Ap 7:1
1. Potem ujrzałem czterech aniołów stojących na czterech narożnikach ziemi, powstrzymujących cztery wiatry ziemi, aby wiatr nie wiał po ziemi ani po morzu, ani na żadne drzewo. (BT)


W Biblii hebrajskie jest arba kanfot ha-arec-----cztery strony świata.
Nowy Testament na język hebrajski był tłumaczony z greki.

Ap.7:1 ----Strong 1137----róg, Kąt, --czyli cztery kąty

Izaj. 40:22
22. Ten, który siedzi nad okręgiem ziemi, której obywatele są jako szarańcza; ten, który rozpostarł niebiosa jako cienkie płótno, a rozciągnął je, jako namiot ku mieszkaniu: (BG)


הישב על חוג הארץ
ten który siedzi nad kręgiem ziemi.
Strong----2329-----chug----okrąg, krąg, obwód,sklepienie, kopuła [niebios]

Ijob. 26:10
10. Położył granice wodom, aż weźmie koniec światłość i ciemność.
(BG)


Strong---- 2328-----chug---zatoczyć krąg, otoczyć,okrążyć, zakreślić okrąg, otoczyć.

W slowniku hebrajsko--Polskim ---chug----tez jest kolo.

jfs300

Post autor: jfs300 »

A ty, synu człowieczy mów; Tak mówi Wszechmocny Pan do ziemi izraelskiej; Nadszedł kres dla czterech krańców ziemi''
juz pomijając wiadomą rzecz , z przekładami czy zabiegiem stylistycznym
nieraz w piosenkach ,, po krance ziemi'' nie oznacza krancow dosłownie, tylko jest to metaforyczne,
Metafora to taka złożona mysl z drugim dnem ;-)
inaczej przenośnia;)

jednak nawet w przypadku brutalnej dosłowności , nie jesteś w stanie zaprzeczyć
ze tak obrazowo pokaże

Obrazek




Pozdrawiam ;-)

jfs300

Post autor: jfs300 »

MieczDucha pisze:"Oto tajemnicę wam objawiam: Nie wszyscy zaśniemy, ale wszyscy będziemy przemienieni (52) w jednej chwili, w oka mgnieniu " 1 KORYNTIAN 15:51-52 - gdyby ziemia była płaska wg Biblii , to sytuacja nie mogłaby wystapic w jednej chwili w oka mgnieniu , gdzie panuje dzien i noc ale wg Biblii ziemia jest kulista i w tym samym momencie w jednym miejscu trwa dzien ale po przeciwległej stronie jest noc tak jak powiedział PAN JEZUS

czy mogłbyś dokładnie wyjaśnić o co tu chodzi?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”