Pulapka na Darwina

Dyskusje o powstaniu świata itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

tropiciel pisze:BoaDusiciel

Tym wszystkim, którzy mówią o zaprojektowaniu Boga poradziłbym, by zapisali się na jakiś elementarny kurs wiedzy na ten temat, bo zdradzają, że nawet nie rozumieją podstawowych pojęć takich jak Bóg. A to forum to nie przedszkole !

_________________________________________

http://bioslawek.wordpress.com/author/bioslawek

http://bioslawek.wordpress.com/author/bioslawek/page/2

http://bioslawek.wordpress.com/author/bioslawek/page/3
No sorry, taki gupi jezdem :-?
Kolega jest - zdaje się - mądry i powie mi wreszcie czy Bóg jest skomplikowany, a jeśli tak - to kto Go stworzył ?
No chyba że jednak Kolega wycofuje się z twierdzenia, że wszystko co skomplikowane musiało być przez kogoś stworzone ? 8-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

FORUMOWICZE ! Tym wszystkim, którzy mówią o zaprojektowaniu lub stworzeniu Boga poradziłbym, by zapisali się na jakiś elementarny kurs wiedzy na ten temat, bo zdradzają, że nawet nie rozumieją podstawowych pojęć takich jak Bóg. A to forum to nie przedszkole !

Chęć by zredukować Wszechmocnego Boga do poziomu czegoś, co jest ograniczone i uwarunkowane prowadzi do bałwochwalstwa. To próba tworzenie boga na nasze własne podobieństwo – boga, nad którym będziemy mogli jakoś zapanować. Jeśli ktoś myśli, że Bóg miał początek, to zakłada, że jest istotą ograniczoną, uwarunkowaną czasem i przestrzenią, taką samą jak człowiek. Mija się to z elementarnym nazewnictwem i jeśli ktoś zadaje takie pytanie to znaczy, że nie rozumie podstawowych pojęć własnego języka, według którego Bóg to istota Najwyższa, Stwórca, Byt niczym nieuwarunkowany i nieuprzyczynowany, Absolut.
Polecam słownik języka polskiego !
___________________________

http://www.stworzenie.org

http://christiananswers.net/q-aig/aig-c039.html

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

tropiciel pisze:FORUMOWICZE ! Tym wszystkim, którzy mówią o zaprojektowaniu lub stworzeniu Boga poradziłbym, by zapisali się na jakiś elementarny kurs wiedzy na ten temat, bo zdradzają, że nawet nie rozumieją podstawowych pojęć takich jak Bóg. A to forum to nie przedszkole !

Chęć by zredukować Wszechmocnego Boga do poziomu czegoś, co jest ograniczone i uwarunkowane prowadzi do bałwochwalstwa. To próba tworzenie boga na nasze własne podobieństwo – boga, nad którym będziemy mogli jakoś zapanować. Jeśli ktoś myśli, że Bóg miał początek, to zakłada, że jest istotą ograniczoną, uwarunkowaną czasem i przestrzenią, taką samą jak człowiek. Mija się to z elementarnym nazewnictwem i jeśli ktoś zadaje takie pytanie to znaczy, że nie rozumie podstawowych pojęć własnego języka, według którego Bóg to istota Najwyższa, Stwórca, Byt niczym nieuwarunkowany i nieuprzyczynowany, Absolut.
Polecam słownik języka polskiego !
___________________________

http://www.stworzenie.org

http://christiananswers.net/q-aig/aig-c039.html
Się Kolega nie unosi, bo Uniesiony Kolega zatraca jasność widzenia i opacznie rozumie moje wypowiedzi, albo i wcale nie rozumie :mrgreen:
Nie jest moją intencją redukowanie Boga.
Zwracam jedynie uwagę, że - zdaniem Kolegi - organizm człowieka jest tak skomplikowany, że musiał go ktoś zaprojektować.
Ja twierdzę, że Bóg jest jeszcze bardziej skomplikowany, a nikt Go nie projektował. Kolega zgadza się chyba z tym poglądem ?
Zatem: skoro niezwykle skomplikowanego Boga nikt nie projektował, to chyba prawdopodobna jest teza, że twory mniej skomplikowane również nie musiały być projektowane ?
No przeciez byłoby alogiczne, żeby nie projektować czegoś złożonego, a projektować sprawy prostsze ...
Kolega pisał coś niedawno o logice, to na pewno teraz zrozumie :-D
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Logika jest wrogiem religii. Nie może być dobrym ten, co każe niedźwiedziom zabijać dzieci za nazwanie łysego łysym.. :-D
Albo Biblia kłamie, bo dobry Bóg tak nie postąpił.
Jedno albo drugie.. ;-)

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Ja to mam takie wrażenie, że Bóg też EWOLUUJE :-)
Kiedyś zabijał niewinne niemowlęta i prześladował całe narody.
Potem Mu się odmieniło.
Już nie zabija niemowląt "jak leci" i nie zajmuje się całymi narodami.
Stał się bardziej wybiórczy i mniej gwałtowny, że tak powiem.
To może być objaw ewolucji Boga 8-)
...
@tropiciel: spokojnie, oddychaj głęboko :crazy:
@Manna: też oddychaj, Ty nawet głębiej :-P
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

BoaDusiciel pisze:Ja to mam takie wrażenie, że Bóg też EWOLUUJE
To interesujący wniosek. Ale nie wydaje mi się uzasadniony. Ja bym powiedział, że ewoluują poglądy człowieka zarówno na Jego postrzeganie jak i na Istotę Boskości z jednej strony oraz formy czy poziom ich zrozumienia, a z drugiej Bóg dostosuje je do bieżącego poziomu człowieka i to zarówno do jednostki jak i w rozumieniu jako cała ludzkość.
Aczkolwiek te relacje nie zawsze działają najlepiej.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

BoaDusiciel pisze:Ja to mam takie wrażenie, że Bóg też EWOLUUJE :-)
Kiedyś zabijał niewinne niemowlęta i prześladował całe narody.
Potem Mu się odmieniło.
Już nie zabija niemowląt "jak leci" i nie zajmuje się całymi narodami.
Stał się bardziej wybiórczy i mniej gwałtowny, że tak powiem.
To może być objaw ewolucji Boga 8-)
...
@tropiciel: spokojnie, oddychaj głęboko :crazy:
@Manna: też oddychaj, Ty nawet głębiej :-P
No wiesz, nie spodziewałam się tego po Tobie.
Nie dostanę apopleksji widząc to co napisałeś :mrgreen:

Pismo Święte powstawało w określonym miejscu i czasie.
To, co dzisiaj wydaje nam się okrutne, w tamtych czasach uchodziło za normalne.

Kiedy Bóg wybrał Izraelitów byli oni dokładnie takimi samymi barbarzyńcami jak ich sąsiedzi, dopiero stopniowo uczyli się ogłady i innego spojrzenia na świat.
Dlatego też historia ST jest zapisem procesu wychowywania ludzi.

Bóg w czasie ST wychowuje sobie naród wybrany.
Od politeizmu, składania ofiar z ludzi, zasady oko za oko ząb za ząb, do prawa miłości w NT.

ST jest ewolucją, inaczej wygląda początek ST, a inaczej koniec ST.
Musiała dokonać się zamiana ludzkiej mentalności.
Jak widać, nie udało się tylko narzucić 10 przykazań, z którymi i my mamy problemy.

Biblie spisywali ludzie w określonej kulturze, tradycjach, zwyczajach.
To oni pisali, pod natchnieniem, nic nie jest pominięte, upiększone, wybielone.
Tacy byli ludzie i tak widzieli Boga.

Nie oceniam postępowania Boga opisanego w ST.
Bóg ma moc wskrzesić każdego kogo pozbawił życia, a ja nie wszystko jestem w stanie zrozumieć i pojąć.
Wierze jednak, że tak jak mówi Biblia, zostanie nam to wszystko objawione i nic już nie będzie zakryte przed nami.

BoaDusicielu, nie jestem osobą, która broni zła tylko dlatego, że widzę je u własnych przywódców religijnych, czy nawet w postępowaniu Boga.
Nigdy tego nie robiłam.
Ufam Bogu i w moich oczach jest On innym Bogiem.

Poza tym gdyby spojrzeć na NT...
NT też nie jest wolny od drastycznych dla nas rozwiązań, ale niesie czystszą, bo opatrzoną Jezusowym komentarzem wykładnie Prawa.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

No nie wydaje mi się, żeby zabijanie niemowląt kiedykolwiek uchodziło za normalne.
Ale nie w tym sedno.
Sedno jest w tym, że zabijanie niemowląt i wszelkie inne plagi były całkowicie bez sensu.
No przecież idea Boga wymuszającego w ten sposób ustępstwa na faraonie jest absurdalna.
Nie widzisz tego absurdu ?
Gdyby Bóg chciał, to wszystkich Żydów by zapakował na fruwającą arkę i przeniósł do ziemi obiecanej.
Widocznie wolał zabijać niemowlęta niż załatwić sprawę bezkrwawo, a skutecznie.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam Ci - otwórz oczy, aby widzieć. I uszy,by słyszeć. Amen.
Dobranoc ;-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

BoaDusiciel pisze:Zaprawdę, zaprawdę powiadam Ci - otwórz oczy, aby widzieć. I uszy,by słyszeć. Amen.
Dobranoc
Takie myślenie zaprowadziłoby mnie prostą drogą do ateizmu.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

jfs300

Post autor: jfs300 »

BoaDusiciel pisze:Się Kolega nie unosi, bo Uniesiony Kolega zatraca jasność widzenia i opacznie rozumie moje wypowiedzi, albo i wcale nie rozumie
Nie jest moją intencją redukowanie Boga.
Zwracam jedynie uwagę, że - zdaniem Kolegi - organizm człowieka jest tak skomplikowany, że musiał go ktoś zaprojektować.
Ja twierdzę, że Bóg jest jeszcze bardziej skomplikowany, a nikt Go nie projektował. Kolega zgadza się chyba z tym poglądem ?
Zatem: skoro niezwykle skomplikowanego Boga nikt nie projektował, to chyba prawdopodobna jest teza, że twory mniej skomplikowane również nie musiały być projektowane ?
No przeciez byłoby alogiczne, żeby nie projektować czegoś złożonego, a projektować sprawy prostsze ...
Kolega pisał coś niedawno o logice, to na pewno teraz zrozumie
Tutaj tropiciel słusznie sie uniósł choc on sie za często unosi i czasem pali wszystko dobre dookoła ale pominmy:P
Co do tematu wątku to Boga nikt nie stworzył bo byt istniał (poza czasem)
,
,,cość'' istniała od zawsze
, za to z naszej perspektywy - niet.. ,
więc musiał nas KTOŚ stworzyć i zapalić niejako,
Więc... w ten sposób - nasza jażn - staliśmy się częścią Boga. Czyli tego bytu, ,,cości''(mówiąc w ogromnym uproszczeniu)

Ja to mam takie wrażenie, że Bóg też EWOLUUJE
Nie , on sie dopasowuje do nas:PP AAAAA raczej my do niego: PP Chociaz mamy odwrotne wrązenie;)) I to jest właśnie fajne
Bo żyjemy, widzimy ze ruch jest płynny i działa do przodu;)


Wyobraź sobie jakby nagle zmienił kolejność wydarzeń i do takich dzikusów przyszedl miłosierny Chrystus to nawet by o nim nie wspomnieli
Juz nie mowiac o tym ze prorocze księgi mowily o Mesjaszu więc musiał nadejść w odpowiednim czasie
(Oczywiście nie zapominajmy ze mowie tu o totalnej abstrakcji i z patrzenia odwroconej perspektywy tej ze niby to my decydujemy o losach:P)
Jakby Cie tu jeszce bardziej wkurzyć ;)))
jesteśmy (my jako linia czasu-dzieje ludzkości) marionetkami w rękach Boga choć mamy wolną wolę hehe ,
I teraz UWAŻAJ :
ciesz sie ze jego a nie szatana czy ... nicości:P

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Manna z nieba pisze:
BoaDusiciel pisze:Zaprawdę, zaprawdę powiadam Ci - otwórz oczy, aby widzieć. I uszy,by słyszeć. Amen.
Dobranoc
Takie myślenie zaprowadziłoby mnie prostą drogą do ateizmu.
Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos 8-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

BoaDusiciel pisze:Zwracam jedynie uwagę, że - zdaniem Kolegi - organizm człowieka jest tak skomplikowany, że musiał go ktoś zaprojektować.
Ja twierdzę, że Bóg jest jeszcze bardziej skomplikowany, a nikt Go nie projektował. Kolega zgadza się chyba z tym poglądem ?
Zatem: skoro niezwykle skomplikowanego Boga nikt nie projektował, to chyba prawdopodobna jest teza, że twory mniej skomplikowane również nie musiały być projektowane ?
haha..dokladnie ..:)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

BoaDusiciel pisze:Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos
Niestosowne jest w tym wypadku cytowanie słów Chrystusa.
Absolutnie niestosowne :-)
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

ata333 pisze:
BoaDusiciel pisze:Zwracam jedynie uwagę, że - zdaniem Kolegi - organizm człowieka jest tak skomplikowany, że musiał go ktoś zaprojektować.
Ja twierdzę, że Bóg jest jeszcze bardziej skomplikowany, a nikt Go nie projektował. Kolega zgadza się chyba z tym poglądem ?
Zatem: skoro niezwykle skomplikowanego Boga nikt nie projektował, to chyba prawdopodobna jest teza, że twory mniej skomplikowane również nie musiały być projektowane ?
haha..dokladnie ..:)
A co dokładnie ato333?
Człowiek nie został stworzony przez Boga?
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Manna z nieba pisze: A co dokładnie ato333?
Człowiek nie został stworzony przez Boga?
Boa dusiciel raczej wykazal brak logiki w rozumowaniu swego adwersarza.... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kreacjonizm vs. ewolucjonizm”